N°. 1484. Zondag 1 December. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel PUBLICATIE, De BURGEMEESTER van TE. Vernomen hebbende, dat zich te OudescTTIld, onder jonge varkens (biggen) gevallen hebben voorgedaan van de zoogenaamde varkenspest; overwegende dat bedoelde ziekte meestal doodelijk en zeer besmettelijk is, en vermoede lijk door buiten deze gemeente aangekochte varkens (biggen) is overgebracht; Geeft belanghebbenden met nadruk in over weging, om zich bij eventueelen aankoop van varkens (biggen), ter dege te overtuigen, dat geen dieren worden aangekocht, die ziekte verschijnselen vertoonen en zooveel mogelijk informatiën in te winnen, of zij niet afkomstig zijn uit koppels waar bij éen of meerdere dieren genoemde ziekte zich heeft voorgedaan. Texel, 29 November 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 30 November 1901. Woensdagavond werd door het kiescollege der Herv. Gemeente alhier herkozen tot onderling de heer S. Duinker en tot diaken de heer H. Gersen, terwijl in plaats van den heer Joh. Kalis, die voor die betrekking had bedankt tot diaken werd benoemd de heer K Slot, die echter voor die benoeming heeft bedankt. Den Hookn, 26 November. Op de verga dering van leden van het begrafenisfonds Unitas, Vrijdag jl. gehouden, werd behalve het in het vorig nummer vermelde ook nog behandeld het voorstel tot wijziging van art. 4 van 't reglement, hetwelk aangaf, dat de uitkeering voor kinderen beneden 15 jaar voorloopig was bepaald op f 25. Besloten werd dat artikel te wijzigen en te bepalen dat die uitkeering zou geschieden voor kin deren tot den 12jarigen leeftijd. Eveneens werd aangenomen om art. 14 in zooverre te wijzigen, dat bij sterfgeval door zelfmoord of in een tweegevecht aan de rechthebbenden wel uitkeering zou worden gedaan. Bovenstaand bericht was door bijzondere omstandigheden, buiten den schuld van onzen correspondent, door ons verzuimd in ons vorig nummer op te nemen. (Red.) Oudeschild, 28 Nov. Evenals vorige jaren worden pogingen in het werk gesteld om te zorgen, dat de kleinen der Bewaarschool al hier, ook weer van de goede gave van Sint- Nicolaas zullen kunnen genieten. Om de daarvoor onmisbare middelen te verkrijgen, is eene verloting georganiseerd, welke onge veer medio December zal worden gehouden. Velen aan den vasten wal, die kindoren een goed hart toedragen, waren bereids zoo vriendelijk voor het goodo doel lootjes te koo- pen, terwijl tal van ingozetenen op dit eiland zich evenmin onbetuigd laten. Moge do ver rassing, die aan de kleintjes is toegedacht, weer even goed gelukken als vorige jaren. 29 Nov. Ingevolge eene overeenkomst met den sleepdienst te Nieuwediep, zal deze 60 percent genieten van het eventueel uit te betalen bergloon, wegens het lossen en af brengen der Engelsche stoomboot „Domingo de Lavrinaga." De overige 40 percent zal dan tot belooning strekken der visschers en vletterlieden, die bij dat werk hulp verleen den. Ook van hier en van Oosterend zjjn personen b(j de berging betrokken, zoodat dezen vermoedelijk een mooi buitenkansje te wachten staat. Oosteeend, 29 Nov. De vergadering van „Nut en Genoegen", op gisteren gehouden, kan onder de goed bezochte en best geslaagde bijeenkomsten gerekend worden. Vele heeren waren aanwezig, de damestafels boden nog ruimte voor meerdere personen. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend, trad ais spreker op de Heer J. de Jongh, die, als naar gewoonte, zijn gehoor op nuttige en onderhoudende wijze wist bezig te houden. Als lezing werd gegeven„Huizen en Hoeven" door E. Laurillard. Met genoegen werd geluisterd naar dit geestige stuk van den bekenden schrijver, waarin door ons land wordt rondgezien naar de verschillende namen op huizen en hekken en waarbij vele komische en ook ernstige opmerkingen worden gemaakt. De eerste bijdrage bestond in een dramati sche schets over Transvaal, door Barkey, waarin gedoeld wordt op de cordaatheid van de Zuid-Afrikaansche vrouwen Daast de vast beradenheid der Boeren. Dit ernstig woord was mooi en werd met gloed voorgedragen. Daarna werden nog gedebiteerd„Zout" van Laurillard, „Een Bruiloft in een Achter buurt" door D. Junior en „Een Schipper aan de Brandspuit" van d6n spreker zeiven. Vooral bij het stukje van D. Junior werd de lachlust in hooge mate opgewekt. Hierna werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten met een woord van dank aan spreker en hooi ders en met een tot weerziens lïi he Deeembervergadering. 30 Nov. Benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Sexbierum de heer W. van der Heijden, thans als zoodanig aan de school met den bijbel alhier. De Cocksdorp, 28 Nov Aangemoedigd dooi de flinke prijzen, die de cockels aan de Engel sche markten opbrachten, zeilden in het begin dezer week de visschers van hier ter cockel- vangst uit. Enkelen brachten reeds een partijtje te Harlingen aan wal, doch er werd slechts 40 ct. per baai betaald. Heden zijn de schuiten door het stormach tige weder hier aangekomen. De landbouwer J. Verschoor uit Dussen verkocht te Gorinchem in 't bijzijn van een landbouwer uit Almkerk een koe voor ruim f 100. De koopman betaalde in de heiberg en ging zijns weegs. Wat later ging V. zijn geld eens nazien en kwam daarbij tot do ont dekking dat het ontvangen bankbiljet erg dik was en bleken het twee bankiljetten van f 100 te zijn. Onze eerlijke boer toog aan 't werk om den onbekenden koopman op te sporen, hetwelk ten slotte gelukte. De man had echter zooveel bankbiljetten bij zich dat hij onmogelijk kon zeggen, dat hij er een van f 100 miste. Enfin Verschoor gaf den man zijn biljet terug, en kreeg voor zijn eerlijkheid van den rijken veehandelaar een handvol sigaren en een borrel. Fe „N. Arnh. Ct." schrijft: Naar men ons mededeelt heelt een distilla teur hier ter stede het middel gevonden, om met een fust spiritus en een fust moutwijn door in- en uitslag per dag f 100 te verdienen. 't Aardigste van de zaak is, dat naar be weerd wordt, een artikel in de „Fiscus" hem het middel aan de hand heeft gedaan. 't Zal wel iets Maastrichts zijn, daar ken nen ze de loopjes. Weder is een vreemdeling, Duitscher, te Amsterdam dupe geworden yan kwartjes vinders. De man had aan het Postkantoor geld ontvangen en dit was blijkbaar gezien. Toen hij buiten kwam, sprak men hem heel belangstellend aan en noodigde hem uit een biertje te gaan drinken, in een café in de Run straat werd een kaartje gespeeld, waarna een wandeling door een deel van de stad werd gedaan. Op den hoek eener straat, waar het was kon de Duitscher zich niet juist voorstel len, ging hij met zijn nieuwe vrienden binnen. Zij leenden nog wat geld van hem en wisten toen door een achterdeur te verdwijnen. Toen de Duitscher eindelijk begreep dat men hem alleen had gelaten, bleef hem niets anders over dan bij de politie te gaan vertellen dat deze kennismaking hem ongeveer f 120 had gekost. Daar hij eene zeer nauwkeurige opgave kon doen van signalementen, is een onderzoek aangevangen. („Hbld.") Wat bewondert een meisje het meest in den man De „Hollandsehe Lelie" heeft onlangs een prijsvraag uitgeschreven over het onderwerp Wat bewondert gij in een man? in navol ging van een Amerikaansch damesblad. In het jongste nnmmer worden de verschil lende antwoorden medegedeeld. Sommige antwoorden gaven blijken van groote verbittering tegen mannen, waardoor de bewondering verviel, en daarmede ook de kans op bekroning. Een er van wordt genoemd „De man, die voor hansworst bij een ander speelt, en thuis den satan uithangt". Van de satirieke wordt genoemd Ik bewonder in den man, Zijn gevoel aan „Eigenwaarde", Immers er is niets op aarde, Dat hem evenaren kan. Zelfs het liefste, beste vrouwtje (Hij heeft 't immers uitgezocht) Loopt aan een figuurlijk touwtje Als een kalfje, pas gekocht. Zegt ze eindepjk„Ik verban Deze domme sleepen-sleur", Dan is het antwoord van den man „Je bent lief, maar inferieur Als een antwoord van een „aandoenlijke" wordt het volgende medegedeeld „De liefde, welke hij zijn moeder toedraagt". De volgende antwoorden werden bekroond, die van Wistaria en Luctor et Emergo, omdat zij in beknopten vorm het meeste zeiden en Veritas S. om haar aardige inkleeding. Wij laten ze hier volgen Wat ik het meest bewonder in een man is in hoofdzaak het volgende „Kracht naar lichaam en geest, gepaard met zachtheid van karakter, het kunnen weerstand bieden aan de vele verleidingen van het leven en zorgen rein te blijven, evenals hij dit wenscht van het meisje, dat hij zich eenmaal tot vrouw zal kiezen." Wistaria In een man bewonder ik Mannelijke trouw, fierheid en zelfstandigheid, gepaard aan vrouwelijke zachtheid, teederheid en reinheid van levenswandel en bekroond met een kinderlijk geloof en vertrouwen in God en Zijn woord. Luctor et Emergo. In een man bewonder ik Reinheid van zeden, waarheid in handel en wandel. Een man, die strijdt en werkt voor een hoog, heilig levensideaal, onversaagd met mannenmoed, steeds het doel voor oogen hou dende, daarop afgaande zonder wijken. Strengheid voor zichzelf, de zachtheid van kracht voor anderen. Ik bewonder een man, die iets tot stand heeft gebracht, een doel bereikt heeft. En als er een man op de wereld rond wandelt, toegerust met eigenschappen door de Lelielezeressen bewondert, dan zou ik met De Génestet willen zingen en dan, hemel, geef hem mij. Veritas S. Pleizierreisje in de vacantie I Hoe snel nu de verbinding met Indië reeds is, bewijst een bericht in den Javabode, waarin gemeld wordt dat de zoon van den risident van Bali en Lombok, de heer J. Eschbasch, die in Delft voor ingenieur studeert van de vacantie gebruik maakte om zjjn ouders in Indië een becoek te brengen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1