N°. 1485. Donderdag 5 December. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbk Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bueg op Texel JACHT. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving: De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland. Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 20 November 1901 no. 50; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet"; Brongt ter kennis van belanghebbenden dat in Noordholland de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op hout snippen, is bepaald op Dinsdag 31 December 1901, met zonsondergang en dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het vorkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hierbedoolde klein wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1902 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 23 November 1901. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 3 December 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCUEERE. TEXEL, 4 December 1901., Als een donderslag bij helderen hemel zal ongetwijfeld voor velen, vooial voor zijn vrienden en patiënten, do tijding klinken, dat hun vriend en geneesheer de Weled. Zeer Gel Heer Van der Horst zijn praktijk heeft ovorgedaan en Texel metterwoon gaat ver laten. Gedurende de weinige jaren die de heer v. d. H. zich alhier bevond, heeft hij zich vele vrienden weten te verwerven en het vertrouwen van tal van patiënten ver worven, die zeker allen dat heengaan met leedwezen zullen begroeten. Do heer L J. de Vries, vroeger leei aar aan de Rijks-Normaal chool alhier, thans hoofd der school te Scha_-erbrug, komt voor als No 1 op de voordracht voor hoofd der schoei te Zaandam (school Stadsweit) Waal, 2 Dec. Onze plaatsgenoöte, Mej. W. C. Dalmeyer, onderwijzeres, slaagde lieden te Haarlem voor het examen in do vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. De Cocksdokp, 2 Dec. PijdeNederd ilerv. gemeente alhier werden gisteren tot kei kvoog- den herkozen de heeren W. Brans on K. v. d. Kloot en tot leden van het kiescollege de heeren T. Buijs, Arie Dros Pz. en W. List. Oosteeend, 3 Dec. Zooals onlangs werd gemeld, hebben eenige blazerschuiten van hier dienst gedaan bij het vervoeren van suiker bieten uit Zeeland naar Noord-Bi abant. Thans zijn dezen grootendoels teruggekeerd. Over de verdiensten, op deze wijze verkregen, wordt niet geroemd, terwijl men mededeelt, dat hooge kosten moesten betaald worden voor sluis- en havengelden Drie schuiten brachten pulp mede naar hier, die zij aan de boeren alhier hebben verkocht. Eenige schui ten zijn begonnen met het vangen en verzen den van garnalen. De prijzen op de Engelsche markten zijn nog niet hoog Bij de Ned Herv. Gemeente alhier is tot Diaken gekozen de heer G. Dros Pz. in plaats van den heer J. S. Boon, die aan de beurt van aftreden was, terwijl de heer C. Vonk tot Ouderling is herkozen Vier menschen verdronken 1 De leodskotter „Eems No 2", schipper De Vries, is Vrijdagmorgen uit zee te Delfzijl aangekomen met geheel ontredderd vaartuig. Donderdag heeft men voorgaats een stortzee overgekregen, waardóór 6 der opvarenden buiten boord geraakten, waarvan vier zijn verdronken. De omgekomenen, svonende te Delfzijl, zijn allen mannen in de kracht van hun leven en hoofden van gezinnenhet zijn de loodsen W. Gials, Dik, Renbergen en de matroos Drewes. De scheepsboot is verloren geraakt en hot schip erg gehavend. De verslagenheid is te Delfzijl algemeen. Bloedvergiftiging Een dame te Utrecht bekwam bij het nemen van een voetbad eei) wondje aan den voet. Zooals veelal gebeurt, werd daarop in den beginne weinig acht geslagen, doch al spoedig werd de voet pijnlijk en zwol zoodanig op, dat men besloot de hulp van een geneesheer in te roejrèn. Dit geschiedde juist bijtijds, want ook het been bleek toen reeds gezwol len te zijn, terwijl alle verschijnselen van bloedvergiftiging aanwezig waren Hoewel de toestand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, is de lijderes thans ech ter beterende. Aan het postkantoor te Amsterdam ging gisteren hot gerucht dat eenige postbe ambten waren gearresteerd wegens diefstal, liet „A H." stelde een onderzoek in en kan het volgende mededoelen. Sedert lang werden aan het postkantoor- gedurig brieven vermist. Eenige weken gele den moest een inwoner van Amsterdam eenige brieven met waarde ontvangen uit Pretoria. Bedoelde heer, de handelaar K., was voor eenigen tijd naar Nijmegen verhuisd en had daarvan kennis gegeven aan het postkantoor. Hiervan hebben eenige postbeambten blijkbaar- gebruik gemaakt, want toen de bedoelde brieven met waarde te Amsterdam aankwa men en werden opgezonden naar Nijmegen, werden zij daar in ontvangst genomen, maar niet door den geadresseerde, den heer K Toen deze niet in het bezit kwam van hetgeen hem was toegezonden, deed hij aan gifte bij de politie en bij de directie van het postkantoor en werd een onderzoek ingesteld Den heer Wouters, inspecteur dér posterijen en den inspectour van politie A. Heeroma, dienst doende in do 5e sectie te Amsterdam, werd het ondorzoek opgedragen. Door laatstgeno'mde werd ontdekt dat een persoon, gekleed in fietscostuum. wiens sig nalement vrij nauwkeurig kon worden opge geven, de brieven met waarde te Nijmegen in ontvangst had genomen. Bedoelde inspecteur zette te Amsterdam zijn onderzoek voort en als gevolg daarvan werden twee postbeambten als verdacht van dezen diefstal gearresteerd, nl. De Lat en Wiedeler. Zij hebben bekend dat laatstgen. op een flets naar Nijmegen was gereden en daar de brieven in ontvangst genomen had. Beiden zijn ter beschikkiug van de justitie naar de cel overgebracht. Worst voor de stedelingen Iemand te Mijdrecht ontving dezer dagen van een koopman te Amsterdam een paar groote stukken spek Aangezien dat spek zoo stonk dat het zijn geheele huis verpestte, begroet hij het in den grond en berichtte den koopman dat hij bedorven waar ontvangen had en het dus niet betaalde. Ons Amsterdamsch koopmannetje komt te Mijdrecht en zegt aan den man die het spek heeft ontvangen, dat hij hem wel gelooven wil dat het spek niet frisch meer was en dat het hem spijt, dat het afgezonden was, doch hij zou het dan maar weder mede terugne men. Toen hem daarop werd geantwoord, dat het spek reeds een dag of drie onder den grond was gestopt, riep hjj uit: „Dat is jammer, dat je dat gedaan hebtik had het nog best kunnen gebruiken in de worst voor de Amsterdamsche heertjes." Eet smakelijk Onderwijzers en ouders In den Raad der gemeente Smallingerland is een adres behandeld van het onderwijzend personeel aan de openbare school te Drachster Compagnie, waarin verzocht werd gedurende het winter-halfjaar een der schoollokalen te mogen gebruiken tegen vergoeding van vuur en licht, voor het houden van vergaderingen met de ouders van bij hen schoolgaande kin deren, wijl dat de band tusschen school en huis zou versterken en leiden tot betere samenwerking inzake opvoeding tusschen de ouders en onderwijzers. Het bleek, dat zoowel anti revolutionnaire, liberale als sociaal-democratische leden het denkbeeld toejuichten. Het verzoek werd ten slotte met algemeene stemmen ingewilligd. Onder Zandvoort is een albino-egel gevangen wit met roode oogen. Het beestje is naar Artis gezonden. Te Oudendijk doet zich het zeldzaam geval voor, dat, terwijl het aandeel der ge meente in de lichting voor de nationale militie voor het volgend jaar is bepaald op slechts één man, dat aandeel toch nog niet geleverd zal kunnen worden. Van de 5 lotelingen toch reclameeren er 3 vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn éénige wettige zoon,- terwijl dc beide anderen zonder twijfel afgekeurd zullen worden. Men schrijft uit Borculo aan de „N.Ct" Dat het in de vergaderingen van den raad dezer gemeente nog altijd niet „pais en vree" is, bleek weder duidelijk in de laatste zitting. Toen o. a een verzoek van de Geheel- Onthoudersvereeniging, om haar eenjaarlijk- sche subsidie te verleenen, met op een na algemeene stemmen van de hand werd ge wezen, verklaarde de voorzitter den moed te bewonderen van den president, die het aandurfde, in Borculo, een dorp van drinke broers, een dergelijke vereeniging op te richten die tegengewerkt wordt door „kroeghouders en heeren Ook bij de benoeming van een hoofd dei- school te Gelselaar, achtte de voorzitter zich verplicht, een woordje vooraf te zeggen. Hij had nl. gehoord, dat de raadsleden ter ver gadering wan-m gekomen met het voornemen niet no. i der door Burgem. en Wethouders en den distr.-schoolopziener opgemaakte voor dracht te zullen benoemen Dit vond de voorz tter nog niet zóó erg, maar wel dat do leden wilden oordeeleu en benoemen, zonder de op deze voordracht betrekking hebbende stukken (een lijvig dossier van pl. m 50 stukken) te hebben ingezien. Huiten do beide wethouders had slechts 1 lid deze stukken ingezien. De voorzitter eindigde met de woorden „Nu kunt ge benoemenEn no. 4 dei- voordracht werd benoemd. Een ,.hard studeerend" jongeling liet een skelet fotografeeren en zond dat aan zijn moeder „Door het harde werken der laatste maan den schreef hij ben ik ongelooflijk afge vallen. Niets past mij meer, alles is mij te wijd, ja, ik ben tot onkenbaar wordens toe vermagerd en ten bewijze zend ik u mijn laatste fotografie Ik zal de eerste weken eens rust gaan nemen en wat ontspanning. Vraag, lieve moeder, vader om mij wat geld te zenden voor nieuwe kleeren etc." Reeds den volgenden morgen kwam er een telegram „Karei 1 Fotografie gezien. Laat gelegenheid niet ontsnappen om je bij Barnum Bailey te verhuren. Ze zijn nog te Brussel. Uw vader."

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1