N°. 1486. Zondag 8 December. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadljuize een parapluie, achtergelaten in den winker1 van K. Slot. R A A DAVE, R G AO E R 1 N G. De BURGEMEESTÉR der Gemeente T ex el Gelet op art. 41. der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Maandag, den 9 December 1901, 's morgens 10 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 5 December 1901. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: TEXEL, 7 December 1901. Het 3t.-Nicolaasfoest werd alhier weder evenals vorige jaren op de bekende eigenaar dige wijze gevierd. Was het aantal gemas- kerden,' die zich 's avonds langs de straten bewogen betrekkelijk groot en bevonden zich er onder verschillende personen, die nogal werk van hun costumes hadden gemaakt, omtrent hetgeen werd voorgesteld kon bij velen geene beslissing worden genomen en voorstellingen, die in 't bijzonder de aandacht tot zich trokken, werden door ons niet opge merkt, het waren vrijwel alle oude bekende zaken. Menig gemaskerde was er verder, die dienst deed voor bezorging van verras singen aan familie of kennissen en dus op Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Ct-s. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cis. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COUBANT. Pryjs der Advertenlién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten- worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 &yXS. per nummer. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 11. Benoeming leden Algemeen Armbestuur. III. Benoeming regenten en regentessen Algemeen Weeshuis. IV. Verzoek Hoofd der School te Zuid-Eierland om eervol ontsla" als zoodanig. V. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting over 1901. VI. Vaststelling verordeningen tot heffing en in vordering hondenbelasting. VII. Wijziging artikel 4 dei B;..iidwee.verordening VIII. Riolecring Burgwal. IX. Verharding van wegen. X. Vaststelling suppletoir kohier Iloofd .Omslag over 1901. AANGIFTE ter INSCHRIJVING voor de M ILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente TEXEL brengen ter kennis van wie het aangaat, en meer bijzonder van de in het jaar 1883 geboren mannelijke personeD, of van bun vader, moeder, voogd of curator, dat bij de, irmevolo-e het Koninklijk besluit van den 16den November (Staatsblad No. 222), op 1 Januari 1902 in werking tredende Militiewet 1901 (Staats blad No. 212 van 1901), het volgende is bepaald: ART. 13- Vooi de militie wordt ingeschreven: In ieder minderjarig Nederlander, dio binnen het Rijk, in het Duitsche Rjjk of in hel koninkrijk Belgie verblijf houdt, 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander wiens vader moeder of voogd binnen bot R(jk,in bet Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woon plants beeft, l3o ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Konink rijk Belgie woonplaats heeft, 4o. ieder mannelijk ingezetene met-Nederlander, zoo hij op den lsten January van het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 omschreven gevallen. 'Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4o. A. de binnen het Rijk verblijf houdende minder jarige niet-Ncdcrlander: a Wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en hoar gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk o de kolomen of de bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft; b van wiens ouders de langstlevende bij zijn ot haar overlijden in het hierboven onder a omschreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd met in dat geval of al is dezo builen 's lands gevestigd; c die door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, of 'dio ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en van wien met hekend is dal hij een voogd heeft, indien hij gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Ryk verhlyf gehouden heeft; B do mcerdcrinrige met-Nederlanaei, dio binnen het Rhk woonplaats heeft en haar gedurende de voor afgaande achttien mnanden m hot. Rijk of de kolomen of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad ll°Voor minderjarig wordt voor do toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hy, die minder jarig is in den zin der NedcrVdsobe wet Voor meer- derfarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder B gehouden by, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet. ART. 14. Do inschrijving geschiedt lo van hem, bodoeld in art. 13, eerste zinsnede lo. F zoo hy binnen het Ryk verhlyf houdt en Tader> moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in dei ge- meente der woonplaats van vader, moeder of voogd; zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woon plaats heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt.; zoo hij door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt; zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam zoo hij in hot Koninkrijk Belgie verblijf houdt, in de gemeente Rotterdam 2o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2o. zoo zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente dor woonplaats van Vader, moeder of voogd; is de woonplaats van vader, moeder of voogd in hot Duitsche Rijk, in de gemee'nte Amsterdam; is zij in het Koningrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 3o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 3o, zoo hij woonp.aals heeft binnen het Rijk, in de ge meente zijner woonplaals; zoo hij woonplaats heeft ia het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam; zoo hij woonplaats heeft in het Koningrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 4o. A. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zin snede 4o,, indien hij minderjarig is: zoo hij verkeert in het gej-al, in de tweede zinsnede van dat artikel onder Aa oihschreven, in de gemeente, waar zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft; zoo hij verkeert in het geval, in die zinsnede onder Ab omschreven, in de geineènte, waar zijn voogd woon plaats heeft; is de woonplaats van dezen buiten's lands, dan geschiedt de inschrijving in de gemeente, waarde minderjarige verblijf houdt; zoo hij verkeert in een der gevallen, in evenbedoelde zinsnede onder Ac omschreven, in de gemeente, waar hij verblijf houdt B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4o., indien hij meerderjarig is: in de gemeente, waar hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aangewezen gemeente is die, waar het verblijf of de woonplaats gevestigd is of was op den lsten Januarij van hel jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het 11de levensjaar volbragt, tenzij het. iemand geldt, wiei.s inschrijving te Amsterdam of te Rotter dam moet geschieden wegens verblijf of woonplaats onderscheidenlijk in het Duitsche Rijk of in het Koning rijk Belgie. ART. 15. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan do verpligte krijgsdienst zijn onderworpen of waar ton aanzien van den dienstpligt liet beginsel van weder- keerigheid is aangenomen 2o. hij, die bewijst in de koloniën of bezittingen des Ryks in andere werelddeelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, al heeft zyn vader, moeder, voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. ART. 16. Hij, die volgens art. 18 behoort te worden ingeschreven, is kerpligt zich daartoe bij bur gemeester en wethouders, waar volgens art. 11 de in schrijving- moet geschieden, aan te geven tusschen den lsten en den 3lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waarin hij het lSde levensjaar volbragt. Bij ongesteldueid of afwezigheid van hem, die zieh ter inschrijving moet aangeven, alsmede in een der gevallen, hierna in de vierde zinsnede omschreven, rust ae verpligting tot het doen der aangifte: indion het een minderjarige betreft, op zyn vader, moeder of voogd indien het een meerderjarige betreft, die onder eu- ratcele gesteld is, op zijn curator. De verpligting van vader, moeder of voogd geldt evenwel slechts zoo hij of zij binnen het Rijk, in liet Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft. Behoudens de uitzonderingen bij de volgende zin snede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aangifte uitsluitend op den in te schrijven minderjarige: indien zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk, het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft; indien zijn vader of moeder of beiden de ouderlijke magt missen indien hy door zijn vader, moeder of voogd verlaten is; of indien hij ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en hot niet bekend is dat hij een voogd heeft, Hij, die door do bestuurders, in art. 22 vermeld, ter inschrijving moet worden opgegeven of die in dienst is bij do zeomngi, de marine-reserve en het corps mari niers hieronder bogropen, hij hot leger hier te lande is tot het doen van de aangifte niet. verpligt. Voor hem of haar, die tot het doen der aangifte ver plicht. is, kan de aangifte gesohioden door een ander, daartoe schriftelijk gematigd. De volmagt blijft onder burgemeester en wethouders berusten. De wijze, waarop van de "edano aangifte moet blij ken, wordt door Ons bepaald. ART. 13. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt op nieuw ingeschreven lo. ieder minderjarig maniielyk Nederlander, die na den lsten January van hot jaar, volgende op dat, waar in hij het lSde levensjaar volbragt, en vóór het intre den van het 21ste levensjaar zijn verblijf binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd heeft 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbragt, en vóór het intreden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Ryk of in het Koningryk Belgie ge vestigd heeft; 3o, ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januarij van hetrjaar, volgende op dat, waarin hij het lSde levensjaar volbragt, en vóór net intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of op nieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder lo. omschreven gevallen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen, hierboven onder 2o. omschreven 4o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waar in hij het lSde levensjaar volbragt, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningryk Belgie gevestigd of er woonplaats verkregen heeft. 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbragt, en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of op nieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder 4o. omschreven gevallen verkeert 6o. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat. waarin hij het lSde levensjaar volbragt, en vóór net intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of op nieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar dc inschrijving of de inschrijving op nieuw moet geschieden en van de verpligting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroe ger ingeschreven doch var, het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging of het verkrijgen van woonplaals binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningryk Belgie. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de ligting van het jaar, waartoe de in ae eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. ART. 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste f 100 wordt gestraft dÈ overtreding van de arlt. 16, 18 en 22. Zij, die ingevolge bovenstaande wetsbepalin gen in deze Gemeente voor de militie moeten worden ingeschreven, moeten mitsdien hiertoe bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter Ge meente-Secretarie, tusschen der lsten en den 31steu Januari 1902 worden aangegeven, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uit treksel uit de geboorte-akte van den in te schrij ven persoon, indien deze elders is geboren. Voor het ontvangen van de aangifte zal meer bepaald zitting worden gehouden op Maandag, den 6 Januari 1901 des voormiddags te 10 uren. Men wordt verzocht, zieh zooveel mogelijk op dut tijdstip tot het doen der aangiite ter Ge meente-Secretarie aan te melden. Texel, den 6eu December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. IIajexius. H. W. de Joncheere.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1