die wijze werkzaam was in den geest van den Sint. 's Middags en gedurende de schemering was het aantal gemaskerden maar gering. Gedurende laatstgenoemden tijd word echter nog een groepje opgemerkt, dat het nuttige aan het aangename willende paren, zich on ledig hield met het verkoopen van liederen en verzamelen van gelden voor de arme ver drukte vrouwen in Zuid-Afrika De tijd daar voor was misschien wel wat slecht gekozen, want juist in dien tijd treft men weinige wandelaars op de straat aan, ware men een paar uur later geweest, zeker zouden de ont vangsten grooter zijn geweest. Nu werd na aftrek der onvermijdelijke onkosten slechts f 3,54 verkregen. Was het namiddag en 's avonds in hoofd zaak feest op straat en in de verschillende danslokalen, feitelijk gistermorgen moert voor een groot deel der jeugd nog het grootste feest komen Donderdagvoormiddag had de goede Sint reeds, daartoe door eene milde geefster in staat gesteld, de kinderen der beide bewaarscholen aangenaam verrast door door ze allen een aardige versnapering aan te bieden, terwijl het aan die kinderen, wel ke door ongesteldheid verhinderd waren ter school te verschijnen, werd thuis bezorgd. Voor de betrekking van hoofd der school te Zuid-Eierland hebben zich naar wij verne men 7 sollicitanten aangemeld. De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield heden eene vergadering in hötel „De Zwaan". Vele onderwijzers en onderwijze ressen waren aanwezig, die bij de opening allen hartelijk welkom werden geheeten, terwijl met waardeering werd gesproken over het Bestuur der Gemeente voor de onlangs aangenomen salarisregeling. Van den Heer F. Heeroma te Koog was een schrijven ingekomen, waarin hij mede deelt, te bedanken als lid der afdeeling. In den zomer hoopt hij de vergaderingen als gast te bezoeken De notulen werden gelezen en goedgekeurd en onder dankzegging vastgesteld. Na eenige besprekingen werd besloten, aangesloten te blijven bij de Plattelands fractie in het N O. G. en de contributie goed te keuren. Als Afgevaardigde naar eene te Amsterdam te houden vergadering v.in het Centraal- Genootschap voor Kinder-herstellings- en Vacantiekoloniës werd benoemd de heer W. R. van Douwen. Als Secretaris van de afdeeling werd met bijna algemeene stemmen herkozen de heer C. Schaap, die de benoeming aannam. Wegens het bedanken van den Heer F. Heeroma was ook noodig het benoemen van een Vice- Voorzitter van den tijd van één jaar Hiervoor werd met het lot tegen den Heer J. Daalder Dz gekozen de Heer H. Groene- wold, die evenwel voor de benoeming bedankt. Hierna werd gekozen de Heer J. Daalder Dz die de betrekking aannam. Hierna werd door den heer J. A Frederiks ingeleid het onderwerp„Belangstelling in het kind". Hierin werd vooral betoogd de waarheid weet de belangstelling bij het kind te wekken en al het andere zal U worden toegeworpen. Na de pauze werd op aangename wijze van gedachten gewisseld en hieruit bleek, dat belangstelling voor het kind zeer gewenscht is, als deae samengaat met groote belang stelling voor de wetenschap. Door den heer J. Daalder Dz. werd eene bijdrage geleverd over: „Volhouden. Daarna volgde eene muzikale bijdrage door de heeren Groenewold en Ooijkaas, waarop een daverend applaus en de dank van den Voorzitter volgden. De volgende vergadering zal gehouden wor den op den 8sten Maart a.s., alsdan zal eene inleiding gegeven worden door den heer J. K. G. Muller en eene bijdrage door den Heer P. Zeylemaker. Hierna werd de vergadering gesloten. Ten gevolge van het onverwachte en spoedige vertrek van den heer Van der Horst een harer beste krachten, zal door de muziek- vereeniging Trinitas alhier reeds Dinsdag a.s. eene uitvoering worden gegeven, Waal, 4 Dec. Onze plaatsgenoot, de Heer C. A. Kejjser, onderwijzer, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot onderwyzer aan de openbare lagere school te Schoorl (N.-Holl). Ojdesohild, 6 Dec. Tot leden van den kerkeraad H. G. alhier, zjjn de aftredende leden herkozen, t. w. de Heer J. Kooger, als ouderling en de Heer J. W. Roeper, als diaken. De gewone SintNiklaasviering bracht gisteren niet veel gemaskerden op straat. Tengevolge daarvan was de drukte daar dan ook niet groot De pret was buiten derhalve spoedig afge- loopen, doch werd in de „Zeven Provinciën" nog lang voortgezet. De goede Sint verloochen de geenszins zijne reputatie wat de verassin gen voor de jeugd betreft. Ook aan de kleintjes der Bewaarschool had hij gedacht, dank zij de hulp van vele vrienden van hier en elders. Ieder kind keerde opgetogen met een goed gevulde mand huiswaarts. De Cocksdokp, 6 Dec. Door schipper M. Boon jr. is op het Noorderstrand, nabij den vuurtoren van Eierland, den spiegel van eene scheepsboot gevonden, waarop met gele letters is geschilderd „Vesta." De Sint Nicolaasavond is hier zonder stoornis voorbijgegaan. Onder de vele ge maskerden, die zich als naar gewoonte ver toonden, waren er eenige zeer keurig uit gedost. De meeste evenwel hadden weinig zorg aan hun toilet besteed. In de logementen was het zeer druk, doch te vol om het dansen goed te doen slagen. Oosterend, 7 Dec. Eenige visschers van hier hebben voor eenigen tijd deelgenomen aan het bergen van hars uit een gestrand schip. In het begin van deze week is de „sjouw" uitbetaald, die ruim f30 per deel bedroeg, zoodat aan eene schuit met gewone bemanning ruim f 120 ten goede kwam. Hier van ontvangt de schipper voor zich en de schuit 'I* deel en de knecht het lU. De Sint-Nicolaas heeft hier veel drukte gegeven voor bakkers en venters en daardoor de jeugd volop bedeeldhet Sint-Nicolaas- spelen was evenwel van weinig beteekenis en bracht dan ook weinig volk op de been. Het nieuwtje gaat er meer en meer af en, daar het op den 12den Dec. gewoonlijk veel drukker is dan op den 5den, schijnt het, dat de „Oude Sunderklaas" don jongen zal over leven. Door de politie te Oud-Beierland is proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw, die een onderwijzer een pak slaag toediende. Aan de vrouw was medegedeeld, dat de onderwijzer haar kind had geslagen, wat bij onderzoek is gebleken onwaar te zijn. De Boycot. - In „Het Volk" deelt J. K. v. d. V(eer) mede, dat de totaal-indruk van de gesprekken, met tal van actieve strijders in de socialistische en „Trade Union"- beweging te Glasgow gehouden, deze was, dat bij de georganiseerde arbeiders te Glas gow bitter weinig sympathie voor het boycot plan beslaat Op een paar uitzonderingen na, twijfelaars, waren allen overtuigd, dat het gewenschte doel, de vrede in Z.-Afrika er niet door zou worden bereikt. Een dok werker vertelde, dat er ruimschoots dokwer kers te Glasgow zouden te vinden zijn om naar Enropeesche havensteden te worden getransporteerd voor de lossing van Britsche schepen. Met algemeene stemmen heeft het verbond van Rotterdamsche vereenigingen ter behar tiging der belangen van het havenbedrijf in een gehouden vergadering uitgemaakt, dat het boycotplan in Rotterdam niet kan door gaan. (N. C.) In de Marnixstraat bij het Haarlemmer plein te Amsterdam heeft Woensdagavond een uitslaande brand gewoed met het treurige gevolg, dat er drie menschenlevens verloren zijn gegaan. Het vuur ontstond op den zolder van een perceel, waar de kastenmaker Born zijn werkplaats had en waar een kleine voor raad hout geborgen was. Born zelf waarschuwde de buren en de brandweer. Verscheidene bewoners van de belendende perceelen begaven zich naar de zolders hunner woningen, om te zien of zij daar in den brandgang, die een reeks perceelen met elkander in gemeenschap stelt, iets van het vuur gewaar kondon worden. De menschen, die zich naar de zolders hadden begeven, werden in de brandgang door het snel voortwoekerende vuur en een verstikkendon rook overvallen. Vijf personen zijn toen bewusteloos geraakt, drie mannen en twee kinderen twee van de drie volwassenen, die vervoerd konden worden, werden naar het Binnengasthuis ge bracht en zijn in leven gebleven. De drie andere bewusteloozen werden in naburige perceelen binnengedragenbrand- wachts pasten terstond de bekende middelen tot opwekking der levensgeesten toe en kregen later bjjstand van drie geneesheeron, dr. Ub- bens, dr. Meyer en dr. De Haan. Men spande alle krachten in, maar tever geefs. De doktoren moesten constateeren, dat de ongelukkigen (een man, een meisje en een jongetje) door den rook verstikt, het leven hadden gelaten. Vreemd genoeg herkende niemand in het eerst de ïyken. Eerst ongeveer een uur lator werd het ïyk van den man herkend. Hij bleek te zijn de bewoner van perceel 7, de 49 jarige Bronkhorst, van beroep dia mantbewerker. De man heeft waarschijnlijk de kinderen om hulp hooren roepen in de brandgang, is toen naar boven gegaan en daar in den feilen rook gestikt. De aanwezigheid van de brandgong is vol gens oordeel van de aanwezigen vakmannen oorzaak geweest van de snelle uitbreiding en ernstige uitwerking van den brand. De ettelijke meters lange gang heeft letter lijk als een schoorsteen de vlammen naar alle zijden heengezogen en ook den voor de slacht offers zoo noodlottig geworden rook. Dit kan men nagaan als men weet dat Bronkhorst gevonden werd in bedoelde gang boven perceel 9, terwijl de brand is ontstaan in het bovengedeelte van perceel 43. Het gestikte meisje was blootvoets, zoodat vermoed wordt dat zij reeds te bed zijnde, uit nieuwsgierigheid naar boven is gegaan om den brand te zien. Te halféén in den nacht was naar de beide kinderen, vreemd genoeg, nog geene navraag bij de politie gedaan. Zooals later bleek, vond dit zijn oorzaak hierin, dat de vader zelf bewusteloos was weggedragen en de moeder eerst zeer laat thuis kwam. De Hollandsche visscherman op de thuis reis. Men schrijft uit Brielle d.d. 1 December aan de „N. Ct." Grauwe, sombere, storm- en regenvoor- spellende lucht over een zee nog vol beroering van de laatste barre dagen. Een Scheveninger bom stevent den Waterweg in en ontmoet de Brielsche reddingboot, die een oefenings- reis doet. Een groet naar zeemanstrantnen uitgestooten kreet en de hand langzaam om hoog, den voorarm een bijna rechten hoek vormend met den bovenarm. En nu men elkaar beroepen kan, één uitbarsting van wat vele weken lang het hart en ziel dezer mannen van de zee in storm en noodweer in hun harden strijd om het bestaan ganschelyk vervuld heeft „Hoe is het met de Boeren Leeft De Wet no£?"en uit zijn mond klinkt het vol- krachtig „Of De Wet nog leeft? Asjeblieft hoor! En of de Boeren er nog bennen dat zal ik je eens vertellen../' Een kring van belangstellenden om hem heen. Al de doorgestane ellende op de donkere baren van de Noordzee is vergeten, alle worste ling om het moeitevolle en sobere bestaan is geleden want, Goddank, één licht is er nog brandende voor deze brave Hollandsche harten Gods genade is nog niet geweken van de broederen in Zuid-Afrika, De „Zw. Ct." schrijft Vrijdagavond kon men aan den Brummer- weg te Ambt-Almeloo een groote volksme nigte zien. Aanleiding daartoe Zij hebben het spook 1 Daar komt het tusschen twee marechaussees. Gauw even bij gindschen lantaarn gezien hoe het or uitziet, en men ontwaarthet lachend gelaat van een in politiek gekleeden veldwachter. Maar toch, het was waar, het spook was gesnapt. Sedert Woensdagmiddag had dat geheim zinnige wezeü tot tooneel zijner werkzaam heden uitgekozen het woonvertrek van de familie B. Terwijl het gezin aan tafel zat, weid op onverklaarbare wijze in het vertrek met steenkool geworpen. In de meening, dat zulks geschiedde door een in 't vertrek zich bevindend zolderluik, werd fluks door allen een tocht naar den zolder ondernomen, doch niets verdachts gezien of gevonden. Voor alle zekerheid werd het luik dichtge spijkerd, dooh te vergeefs, nauwelijks weer zoodat zij, die het vertrek wilden verlaten, meermalen met een stuk steenkool kennis maakten. Ten einde raad werden de mare chaussees te hulp geroepen, doch ook dezen konden de oorzaak niet vinden. Het spelletje duurde dan, met uitzondering van enkele tusschenpoozen, ongestoord voort tot Vrijdagmorgen, toen in het bed van een logeerend nichtje een stukje steenkool werd gevonden. De vondst in verband gebracht met de toen gemaakte opmerkingen, dat het spook slechts werkzaam was, zoolang dat nichtje in dat vertrek vertoefde gaf aanleiding tot het ver moeden, dat het meisje eenige inlichtingen zou kunnen geven. Het bleek, dat zy de zak vol stukjes steen kool had en na in verhoor genomen te zijn, bekende zy voor spook te hebben gespeeld. Het is een raadsel hoe het dit löjarig meisje is gelukt gedurende eenige dagen niet alleen het gezin, waarin zy logeerde, maar ook de geheele buurt in spanning te houden.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2