N°. 1487. Donderdag 12 December. A6. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 11 December 1901. Niettegenstaande het gure weder was giste renavond een vrij talrijk publiek, waaronder ook enkele personen van bulten den Burg, opgegaan naar het hötel „Texel" om het concert van de muziekvereeniging „Trinitas" alhier bij te wonen.' Het aanstaande vertrek van het werkend lid, den algemeen geachten Geneesheer A. van der Horst, was oorzaak, dat deze uitvoering reeds nu' in plaats van in Januari a s. werd gegeven. Doch ze was er niet minder om, want het gezelschap „Trinitaswas zoo voltallig mogelijk en genoot bovendien de welwillende medewerking van zijn oud-Directeur, den heer S. Vlessing Phz. Het succes van den avond, waartoe alles medewerkte, was dan ook zoo groot mogelijk. De nieuwe Directeur, de heer P. Graaf, kweet zich uitstekend van zijne taak en een woord van lof voor zijne nitstekende leiding is ten yolle verdiend. De viool-solo's dooi den virtuoos, Dr van der Horst, gegeven, vormden den hoofdschotel van den welvooi- zienen disch van kunstgenot, welke heden werd aangeboden. Er was voor afwisseling gezorgd en bij elk nummer bleek het op nieuw dat men hier te doen heeft met menschen, die hun instrument kennen en hunne taak machtig zijn. Toen het programma was afgewerkt wei a door den heer P. J. F. L. Baumann mede gedeeld, dat de heeren S. Vlessing en A. van der Horst tot eere-leden dezer vereeniging waren benoemd Daarna nam hij het woord om namens zijne medeleden den heer van der Horst hartelijk dank te -zeggen, voor wat deze voor „Trinitas" als beoefenaar dei- kunst en voor zijne vrienden was geweest. Hij herinnerde aan de bewijzen van erkente lijkheid, welke genoemden heer dezer dagen van verschillende zijden had mogen ontvangen en bood hem namens de werkende leden der vereeniging een keurigen muzieklessenaar ter gedachtenis aan. Hierop betuigde de heer van der Horst zijndank aan zijne vrienden en nam hij afscheid met de belofte van zijne medewerking aan Trinitas, ook dan als hij te Amsterdam zal werkzaam zijn. Hoewel er geen bal werd nagegeven, gingen de aanwezigen toch hoogst voldaan huis waarts. Naar men ons met zekerheid mededeelt zullen, met de noodige toestemming, een drietal godinnen op den Ouden Sint-Nicolaas- avond, bij gunstig weer, eene collecte houden, ten behoeve der vrouwen en kinderen in de concentratie-kampen in Zuid Afrika. Waal, 9 Dec. Onze plaatsgenoot, de Heer C. A. Keijser, die benoemd is tot onderwijzer te Schoor], staat op de voordracht voor on derwijzer aan de openbare lagere school te Uitgeest. Den Hoorn, 10 Dec. Door den Heer H. Beumkes is op 't Horntje een postduif gevan gen, die de navolgende merken heeft: Op den rechtervleugelRijksproefstation Amster dam, No. 647, en aan den linkerpoot een ringetje. Bij den Onderstrandvonder zijn aange bracht een paar balken, alsmede oen stuk rondhout en plank. Tijdens den storm der laatste dagen en den hoogen waterstand heeft do P.H.-dijk veel schade beloopen, Er zijn wel 1000 zak ken zand noodig om voorloopig de gaten wat te dempen. Oudeschilb, 10 Dec. Door visschers is in een fuik gevangen en naar het Nieuwodiep gezonden een b\j hen onbekende visch, die eenige gelijkenis vertoonde met een zalm, doch niet van schubben was voorzien, Naar men zegt werd deze visch voor f 13 verkocht. Met de stormbuien van gisteren steeg het water in de haven tot 13 d.M. boven A. P. zoodat 't hier en daar op den wal stond. 't Zijn voor de visschers weer kwade tijden De vangst is al niet groot en de prijs dei- garnalen niet hoog, en als dan zulke storm achtige dagen nog het visschen geheel ver hinderen, ziet 't er nog slechter uit. De Cooksdorp, 10 Dec. Als eene bijzon derheid wordt ons medegedeeld, dat Mej. de Wed. A. Kievit, wonende op de hofstede „Oorsprong" in den polder Eierland, in het bezit is van eenige duiven, die afgericht zijn om tijdingen over te brengen naar en van Den Burg. Wanneer ze worden losgelaten, voorzien van een briefje, gaan ze regelrecht naar Den Burg, vliegen daar eenige malen om den toren der Herv. kerk en komen dan bij den heer Jb. Boon in den Binnenburg te recht. Nadat ze gevoederd en van ander nieuws voorzien zijn, vangen ze den terug tocht aan. Ze hebben de geheele reis ge woonlijk binnen twee uren volbracht. De heer K. v. d. Kloot alhier plukte gisteren nog eenige prachtige theerozen van eene struik, die tegen den voormuur van zijne woning staat. Zeker wel een zeldzamheid, den tijd van 't jaar in aanmerking genomen. Oosterend, 11 Dec. 1901. De Heer J. Zwier Visscher, Directeur der Nederlandsche Vissche- rij vereenigiDg hield hier gisteren in „het Wapen van Amsterdam" eene bijeenkomst met garnalenvisschers. Na eenige bespreking besloten de meeste aanwezigen om hunne garnalen voorloopig over de Handelsbank dier vereeniging te verzenden. In Januari zal men andermaal vergaderen tot definitieve vaststelling van een en ander. Vlieland, 10 Dec. Ook in deze gemeente werd eene collecte gehouden ten behoeve dei- vrouwen en kinderen in de Concentratiekam pen in Zuid-Afrika, De opbrengst dezer col lecte was zeer bevredigend De Algemeene Keuringscommissie voor de paardenfokkerij heeft laatstelijk gekeurd 943 hengsten van dit getal zijn afgekeurd 244 is van 109 paarden de keuring uitge steld, zijn 45 afgekeurd 'wegens coinage en 20 goedgekeurd niettegenstaande cornage. De wijziging der Jachtwet maakt bij de regeering een punt van onderzoek uit. Daarbij zal gelet worden op het gebruik van den lichtbak. Uitsterven der vergunningen Men weet, dat er in ons land 8000 vergun ningen meer zijn dan het maximum der wet toelaat. Men weet ook, welk middel de heer Borge- sius in zijn ontwerp had voorgesteld, om het aantal vergunningen op het wettelijke cijfer te brengenalle vergunningen, welke niet sedert 1881 in het bezit van denzelfden eige naar waren, zouden vervallen, waarna de vrijkomende vergunningen tot aan het maximaal cijfer aan de meestbiedenden zouden worden geveild. Een dergelijk middel is van dr. Kuyper niet te verwachten. In zijn memorie van antwoord zegt hij, dat „voor het brengen van het aantal ver gunningen op het normale maximum vermoe delijk het systeem van uitsterving zal worden gevolgd, als het stelsel dat het best willekeur afsnijdt." Borgesius' stelsel had iets willekeurigs, dat valt niet tegen te spreken, zegt het „Huis gezin". Maar met Kuyper's systeem kan het jaren en jaren duren, eer aan den eisch der wet is voldaan. Men denke eens aan Sas van Gent, waar 6 vergunningeu mógen zijn, terwijl het aantal in werkelijkheid 21 bedraagt. De 15 „sur- numeraire" kasteleins wien we een lang leven toewenschen zullen ten pleiziere van dr. Kuyper niet opstappen voordat het hun tijd is. We spreken niet van de ongelijkheid, waar mee dit stelsel in verschillende gemeenten zal werken, maar we vragen toch, welk effect het systeem zal hebbeD, wanneer alle kaste leins van hun zaak een naamlooze vennoot schap maken. En welk, wanneer in eene gemeente sommige kasteleins het niet doen en andere wel? Ook het uitstervings-systeem is niet zoo eenvoudig als het schijnt, en de eisch dei- wet zal in onafzienbaren tijd een doode letter blijven. Door de firma C. J. van Houten Zoon te Weesp is een machine aangeschaft, die het vullen en wegen van busjes alleen doet. Elk weegtoestel doet het werk voor 14 meisjes. In een herberg van een Friesch dorp werd dezer dagen een eigenaardige wedden schap aangegaan tusschen een vijftal bezoe kers. Een er van haalde een bankbiljet van 60 gulden uit zijn zak en beweerde, dat daarop 20 maal het getal 60 te vinden was. Het biljet deed nu de ronde en werd van alle kanten bezien, zonder dat men meer dan viermaal het getal en eenmaal het woord zestig kon vinden Er werd nu om een kistje sigaren gewed, met het gevolg, dat het be weerde aangetoond werd. En zoo is 't ook, gelijk velen wel reeds weten. Met inbegrip van het woord, kan men 20 maal het getal 60 op elk bankbiljet van die waarde vinden. De lezer moet maar eens zoeken, vooreerst naar zoo n bankje, en dan naar de cijfers. („N. v. d. D.") Dr. Leids heeft van een Franschman die onbekend wenscht te blijven een som van ÏO.QOO frs. ontvangen voor de gewonden Boeren. Het gerucht dat, zooals „Het Volk" schreef, te Leeuwarden liep. dat Marten Hoogerhuis in de gevangenis krankzinnig zou zijn geworden (reeds vroeger werd dat verteld) wordt door iemand, die een bezoek aan de gevangenis bracht, geheel onwaar genoemd Goedkoope brandstof voor arme lieden 1 De cokesprijs aan de gasfabi iek te Arnhem is voor on- en minvermogenden vastgesteld op 30 ct. per H. L. Ongeveer 3000 kaarten zijn daarvoor uitgereikt. Op Sint NicolaasavoDd kwam bij een winkelier in de kalverstraat te Amsterdam een vreemdeling, die nu eens Fransch, dan weer Duitsch of Engelsch sprak, om een mof en kraag van bont te koopen. Hij betaalde met een Amerikaansch biljet van 100 dollar en de winkelier gaf hem van f 240 terug. Wat het biljet meer waard was, zou mijn heer den volgenden morgen komen halen 1 Hij kwam echter niet terug en wel om een lieel goede reden. Het biljet, dat hij in betaling had gegeven, was geen cent waard Deze blijkbaar internationale oplichter is ongeveer 35 jaar oud, middelmatig lang, met donkere snor, grijze oogen en scherpe gelaats trekken. Hij was gekleed met donkergrijze demi-saison en zwarten hoed. Ook in Friesland stijgen tegenwoordig de landerijen aanmerkelijk in waarde. Te Jubbega werd dezer dagen een huis met 5 hectaren land, dat 5 jaar geleden in publieke veiling was aangekocht voor f1800, thans uit de hand verkocht voor f 4200. Het eigen dom verkeert volstrekt niet in een beteren toestand dan vóór 5 jaar» Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT, Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1