Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Dat het niet altijd aan te raden is, bij werk te gekscheren, bleek dezer dagen bij B. te Tilburg. Bij het uitladen van een kist met peperkoek was een jongen telkens bezig met het uitnemen der afgevallen klon tjes. Toen de kist ledig was, en de jongen in de kist kroop, werd er het oude papier ingestopt, de kist dichtgespijkerd, en daarna deze Van Gend en Loos gebracht, waar men ze weigerde, daar ze als ledig stond aange geven, terwijl ze daarvoor te zwaar was. Met de kist thuisgekomen, werd deze ge opend en vond men den jongen bewusteloos op den bodem liggen. Men trachtte aanstonds hem bij te brengen, hetgeen werkelijk gelukte Toch is het een les voor de speelzieken onder het werk. Verloren brieven Het aantal aangiften wegens het niet-te- rechtkomen van ter post bezorgde brieven bedroeg over 1899 2111, waarvan ongegrond bleken 367, blijft 1744. Bij een totaal van 85.541.000 behandelde brieven maakt dit 1 op de 48.500. In 1900 kwamen er 1941 klachten over vermissingen in, zoodat er 1543 overbleven. Voor de 87.561 000 behandelde brieven is dit 1 brief op de 56.000. Anecdote vanpresident Kruger Een Fransch diplomaat legde president Kru ger uit, waarom hij vast geloofde aan de zegepraal der Boeren de president viel hem bij en merkte op, dat er voor hem evenmin eemge twijfel bestond, daar de overwinning der Boeren reeds in den Bijbel voorspeld stond. De diplomaat toonde zich eenigszins ver wonderd „Ja" antwoordde de president, op het Engelsche wapen doelende, Psalm 22, vers 22 zegt immers: De Heer zal mij ver lossen uit den muil van den leeuw en van den hoorn des eenhoorns." De „Westminster Gazette" hulde bren gend aan het stelsel der blokhuizen, is genoopt met een zucht daaruit de gevolgtrekking te maken, dat daarmede voorgoed de bodem is ingeslagen aan de hoop om spoedig althans een deel van dat groote, zooveel goud verslindende leger naar Europa te zien terugkeeren. Vrijdag heeft het te Londen weer ver schrikkelijk gemist. Om tien uur 's morgens moest het kunstlicht reeds ontstoken worden. Het verkeer op straat was voor het grootste deel belemmerd, terwijl de treinen alle aan zienlijke vertraging hadden. Helaas zijn weer menschen gedood en gewond. Een Lissabon's blad heeft uit Portugeesch Indië bericht ontvangen dat de Boeren-krijgs- gevangenen te Ragama in Britsch-Indië een poging tot opstand hebben gedaan. Een belangrijke Engelsche krijgsmacht trok erheen en bracht ze weer tot rust. De krijgswet werd afgekondigd en de krijgsraad veroordeel de 13 Boeren tot gevangenisstraffen van vijf tot waalf maanden. In Engoland is een merkwaardige fotogra fie uit Zuid-Afrika gearriveerd. Zij steltvoor een hangende brug, die in het Lijdenburgsche is gebouwd naar de aanwijzingen van luitenant Green, van het 1ste Devonshire regiment. De brug is geheel gemaakt van telegraafpalen telegraafdraden en beschuitblikken. Men loopt op deze brug niet over planken maar over deksels van blikken, 400 Soldaten zijn over de brug gemarcheerd, zonder dat zij brak. Te New-York heeft het Donderdag ge ijzeld bjj zeer groote koude en snerpenden wind. Vele paarden kregen ongelukken ten gevolge van de gladheid en automobielen konden niet rijden, doordat de wielen niet pakten op do ijskorst in de straten. Een vreemdsoortig spoorwegongeval heeft vrijdagmorgen ongeveer 5 uur te Frank furt am Main plaats gehad. De sneltrein Ostende—Weenen, die tengevolge van aan zienlijke vertraging met een snelheid van 82 K.M. per uur het station binnenreed, liep uit het spoor, stak een kiezelpad en den daarachter liggenden 20 c.M dikken asfalt weg over, drukte een zwaar, ijzeren stootbiok als een lucifertje samen, veegde den stations boekhandel weg, stak het perron dwars over en boorde door den ruim 1 meter dikken muur van de wachtkamer eerste en tweede klasse. Door een gat van 10 M. breedte en 12 M. hoogte kwamen de locomotief en de tender in de wachtkamer terecht, waar zij door het gevallen puin tot staan kwamen. De weinige reizigers in den trein bekwamen geen letsel en 2 personen, die zich in de wachtkamer bevonden, konden zich bijtijds in veiligheid 6tellen. Een Duitscb geleerde, die zes jaren heeft besteed aan het bestudeeren van de kruisspin, waarschuwt tegen dit dier, dat hy in strijdt met de tot nog toe gehuldigde meening, vergiftig acht. Uit het lichaam van kruisspinnen kon hij n.i. een stof bereiden die, bij katten ingespoten, in korten tijd den dood van dieren veroorzaakte kleine kruis, spinnen bleken even gittig te zijn als groote. Dr Kobert acht het dan ook geenszins ongevaarlijk als kinderen kruisspinnen aan vatten. Hunne teere huid zou licht doorge beten kunnen worden, Wordt het plan van aanbouw voor de onderzeesche booten geheel gevolgd, dan zal Frankrijk in 1906 beschikken over 68 zulke vaartuigen. Op de Fransche onderzeesche boot „Morse" zal een toestel worden beproefd, dat het in ademen van vergiftige gassen, die gevormd worden, zal verhinderen. De „Times" verneemt uit New-York' dat acht Engelsche transportschepen te New Orleans zoo snel mogelijk geladen worden met paarden en muildieren. In de laatste drie maanden hebben deze verschepingen alle records van dien aard geslagen. De agenten zoeken in het westen met toenemende ijver naar meer dieren, hetgeen hier beschouwd wordt als een teeken, dat het einde van den oorlog verder verwijderd is dan de Engelsche regoering wil toegeven. Een rijke dame te Madrid, die kort geleden overleden is, vermaakte bijna een half mihoen peseta's aan de armen. Woensdag zou de verdeeling plaats hebben. Een groote menigte drong het betreffende huis binnen en brak de deuren en de trapleuningen. In het gedrang werden velen gekwetst. 60 Politieagenten hadden de grootste moeite, de menigte met de blanke sabel te verjagen. De verdeeling zal nu op practischo wijze georganiceerd worden. De kranten vieren zoo goed haar jubilea als particulieren. En dikwijls zijn ditjubilea die ons geen luttele vijf-en-twintig-tallen jaren terugvoeren, maar eeuwen terug. Nu is het de „New-York Evening Post", die zijn honderd jarig feest viert; eigenaardig is het stukje krantengeschiedenis, dat men te zien krijgt, wanneer men het nummei van 1801 en het feestnummer van 1901 vergelijkt. Toen een klein blad van vier pagina's en nu een groot formaat als van het „Hbld." met.... 44 pagina's Bij ons zouden wij zeggente veel van het goedewant dit is geen „lectuur" meer als men een krant uit de bus moet halen van 44 klem bedrukte, zeven kolom men breede pagina's. Maandag 9 Dec., voormiddags 10 uur. Voorz. de heer H. W. de Joncheere, burge meester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer G. A. Hajenius. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en met een zeer geringe wijziging goedgekeurd. Hierop doet de Yoorz. mededeeling: dat door B W. op 4 Dec. kasverificatie heeft plaats gehad bij den gemeente ontvaDger en alles in orde was bevonden. In kas was f 5420.44'. Eveneens waren toen nagezien boeken en kas van do havendirectie, ook dezen waren in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f 5911.37 de uitgaven - 4022.25 Alzoo in kas f 1889.12 dat op 1 Nov. jl. door den heer Molenaar zijn betrekking werd aanvaard als hoofd der school te Midden-Eierland en op dienzelfden datum de heer Kikkert als hoofd der school te Oosterend optrad. Bovengen, mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen was: een missive van 1I.H. Ged. Staten van Noord holland als begeleidend schrijven van de Kon. goedkeuring der nieuwe verordening op do hoofd, omslag, die 1 Januari a. s. in werking zal treden, een schrijven van den hoer Comm. d. Koningin als antwoord op een verzoek om een aanstelling van onbezoldigd gemeente-veldwachter te ver- leenen aan brandmeesters enz. in een woord aan alle ambtenaren die uit den aard hunner betrok king geroepen zijn te helpen bij do handhaving der politie-verordening enz. De aanstellingen werden verleend en de daarvoor in aanmerking komende personen werden bereids door den kantonrechter beëedigd. De Yoorz. deelt hierop nog mede, dat volgens opdracht van den Raad, eene Bubsidie was aan gevraagd volgens art. 49 der onderwijswet van f 4800.—. Ingekomen was nog: eene missive van ML Ged. Staten behelzende goedkeuring van het besluit tot het in gebruik geven van een lokaal voor do landbouwcursus, een schrijven behelzende goedkeuring tot het zoo noodig aangaan van eene tijdelijke geld- leening van f 4000 k hoogstens 5% 's jaars, voor niet langer dan 6 maanden, een dankbetuiging van den hoer A. Lange- veld Az., ambtenaar ter secretarie, voor de verhooging van diens jaarwedde, een circulaire van de vereenigin g voor op voeding en bescherming van verwaarloosde kin deren te Groningen, waarin wordt gewezen op het misbruik dat wordt gemaakt van kleine kinderen om het medelijden op te wekken, in het bijzonder door in woonwagens door| de ge meenten trekkende reizigers. Tegen dit misbruik kunnen verordeningen worden gemaakt. De Voorz. merkt op, dat dit hier niet noodig is, aangezien hier geen woonwagens doortrekken. Ook deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Benoeming leden Armbestuur, Deze benoeming moest geschieden wegens periodieke aftreding op 1 Janua.ii a. s. van de heeren C. Blom Cz. te Oudeschild, Joh. de Graaf te Cocksdorp als regent en mej. M. de Ruijter—Kooger te den Burg als regentes. De aftredenden werden allen herbenoemd. Mede op de voordracht stonden de heeren Jn. Roeper en Jn. Reuvers en mej. G. Duinker Kikkert. Benoeming regenten en regentessen Algem. Weeshuis. Volgens rooster moest aftreden als regent de heer G. D. Kikkert en als regentes mej. T. Daalder—Bakker, welke beiden metalgemeene stemmen werden herkozen. Mede op de voor dracht stonden de heeren P. C. Koorn en L. J. Kikkert en de dames A. Flens—Moojen en F. Dalmeijer— Dekker. Verder moest nog worden gekozen eene regen- tesse ter vervulling van de vacature ontsta door het overlijden van mej. N. Roeper—de Boer, die volgens het bijgevoegd zeer waar- deerend schrijven gedurende bijna 17 jaren als regentesse al haar best had gedaan voor de inrichting en vele verbeteringen had helpen tot stand brengen. De Yoorz. merkt op, dat zeker allen het eens zullen zijn met dit zoo waardeerend schrijven. Als regentesse ter vervulling van deze vaca ture gedurende 1 jaar worden aanbevolen de dames: M. BakkerKalis, N. GeusDuinker en A. VisserBruin. Met 7 tegen 4 stommen uitgebracht op mej. VisserBruin, wordt tot regentesse benoemd mej. M. BakkerKalis. Verzoek Hoofd der School te Zuid-Eierland om eervol ontslag als zoodanig. Dit ontslag wordt gevraagd door den heer Houwen tegen 1 Januari a. s. wegens zijne benoeming als zoodanig te Warmenhuizen. Met algemeene stommen wordt het verzoek ingewilligd. Door den heer Bakker wordt gevraagd of er bij do oproeping van sollicitanten voor die be trekking is bijgevoegd, dat landbouwacte eene aanbeveling was. De Voorz. antwoordt, dat dit niet is gedaan, omdat men op die wijze, als er b.v. slechts 1 met die akte was, wel verplicht zou zijn die ook te nemen, ook al had men misschien liever een ander. Bij de 7 sollicitanten was er toe vallig geen met die akte. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting. Dit kohier wordt vastgesteld op een bedrag van f 24.75. Vaststelling verordeningen tot heffing en invor dering hondenbelasting. Aangezien de thans nog geldende verordening op de hondenbelasting dezer gemeente reeds dagteekenende van 24 Januari 1854, naar B. W. oordeelde dringend verbetering eischte, was door dat college een concept voor eene nieuwe ver ordening samengesteld, waarin beter wordt aan geduid welke honden mochten worden gerekend onder die waarvoor slechts de halve belasting behoeft te worden betaald, dan by de tegen woordige. Voor eiken houd, ouder dan 3 maanden, zal volgens de nieuwe verordening per jaar moeten worden betaald t 2, behalve voor die welke in landbouw of nyverheid enz. voor het bedryf worden gebezigd. Laatstgenoemde honden mogen echter niet losloopen op den openbaren weg, tenzy voorzien van een muilkorf. Jacht,- her ders- en kooikershonden zyn, terwyi zij in het bedryf gebruikt worden van deze bepaling vry- gesteld. Zoowel de verordening op de heffing als die op de invordering hondenbelasting worden on veranderd vastgesteld. Wijziging art. 4 der Brandweerverordening. Dit artikel, waarin bepaald wordt, dat ieder, die by de Brandweer is ingedeeld en op minder dan een kwartier afstands van een brand woont, verplicht is te helpen, is voor den polder Eierland niet voldoende, aangezien te de Cocksdorp te weinig personen wonen. Voorgesteld wordt, dat artikel voor Eierland, Eendracht en Volharding als niet van toepassing te verklaren en by even- tueelen brand door de porders allen te doen oproepen. Met algem. stemmen wordt hiertoe besloten. Riolecring Burgwal. Het voorstel van de commissie om in 't bestek op te nemen de aangegeven maat of de meest by komende, zoo ook de vraag of bepaald buizen moesten worden geleverd van de in het bestek opgegeven fabrikanten, gaf aanleiding tot eenige discussie. Biykbaar wilden allen gaarne de Neder- landsche industrie begunstigen, doch volgens ingewonnen inlichtingen by deskundigen, waar onder ook prof. Everts te Delft, die o. m. de verklaring had afgelegd dat Nederlandsche fabri-

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2