Oudejaarsavond. N°. 1502. Woensdag 1 Januari. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bueo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeeland 45 Cts. Naar Akeblea en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de 'Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel 1901. Gij zjjt ons welkom, plechtige Oudejaarsavond, avond, die ons tot ernst stemt en tot nadenken roept. U onverschillig te laten voorbijgaan, alsof gij een gewone avond waart, 't zou ons niet mogelijk zijn, want er is te veel gebeurd in het jaar, welks laatsten avond wij heden beleven. Er is veel gebeurd. Dat zullen zij vooral getuigen, die, als zjj vooruit hadden geweten, wat hun dit jaar brengen zou, het nooit waren te boven gekomen. Met radelooze wanhoop ston den zp bp het ziekbed der hunnen. Alles, alles hadden zij willen geven, als zij dien één en schat hadden mogen behouden, maar 't mocht niet zpn. En thans, op den Oudejaarsavond, staren zp met tranen in de oogen op de ledige plaais in hunne woning en ze denken en spreken over hunne beminde dooden. Mogen de gedachten aan de overledenen troostvolle gedachten zijn Beweent uwe dooden en herdenkt, hoe gij hun lijden hebt verzacht, hoe goed gp voor hen waart, toen zij ziek, maar ook toen zij nog gezond waren. En zp, zp hebben immers in hun leven het geheim gekend, hoe men anderen gelukkig maakt! Veel hebt gp in uwe dierbaren verlo ren, omdat gij zooveel in hen hebt bezeten. Mocht dat van al onze dooden, mocht dat ook eenmaal van ons gezegd kunnen worden Voor anderen daarentegen was 1901 een ge zegend jaar. Hier denken we in de eerste plaats aan onze geeërbiedigde Koningin, die in Februari j.l. met Hertog Hendrik in het huwelpk trad, en aan zoovelen, die in den loop des jaars even eens eene echtvereeniging sloten. Voorts her inneren wp aan hen, wier gezin werd vergroot, die na ziekte herstelden of voorspoed genoten in hun bedrpf of hunne betrekkiug. Voor ons eiland was het ten einde snellend jaar met zpn buitengewoon schoonen zomer, niet onvoordeelig. Over het algemeen waren de vee houders en landbouwers tevreden. Jammer, dat de visschers het niet konden zpn. Het Bestuur onzer Gemeente bleef onveranderd. Te de Cocks- dorp, Eierland en Oosterend kreeg men andere hoofden van scholen. De waardige heer P. J.. Bouma, die ons zoo onverwacht ontviel, zal dezen avond niet alleen door zpne familie, maar ook door de burgerp van Oosterend worden herdacht. Metterwoon verlieten de heeren A. van der Horst en W. H. Houwen ons eiland. Hun op dezen avond onzen dank voor de wpze, waarop ze hunne betrekking te Texel hebben vervuld. In ruimeren kring dan ons eiland zagen wp grootere verandering, dan hier. Tengevolge der verkiezingen ging de 2e Kamer om en kreeg ons Vaderland een ander Ministerie. De Ver- eenigde Staten van Amerika kregen een anderen President, daar de heer Mac Kinley viel door de hand van een sluipmoordenaar en in Engeland nam een koning de plaats in van de overledene Koningin, maar de oorlog in Zuid-Afrika bleef, helaas, voortduren. Zoo is er veel, dat weder tot de geschiedenis behoort, 't Is alles voorbp. God geve, dat wp bp alles, wat ons ontzonk, vasthouden aan het hoogste; dat wp bipven gelooven in ons zelf, in de alvermogende kracht der liefde, in de onein dige macht der waarheid en aan den triomf der deugd. Hebben wp dit voorrecht, dan gaan wp opgewekt en met goeden moed de toekomst tegen. WP werken zoolang het God behaagt en mocht het jaar 1902 ons laatste levensjaar wezen, dat het dan ook ons beste jaar zp Waarde Lezer! Uw geluk besta in 1902 daarin, dat gij onder Hoogeren zegen anderen gelukkig maaktGod zp met U TEXEL, 28 December 1901. Gisteravond had in Café „Den Burg" de ver gadering plaats van de afdeeling Den Burg der vereeniging Schuttevaer." Slechts enkele leden waren afwezig, terwijl eenige leden van de Schippers- en Visschersbond te Oudeschild, be nevens eenige belangstellenden niet-leden mede de vergadering bijwoonden. Door den voorzitter, den heer J. Rab Jnz. Sr. werd de vergadering geopend met een woord van welkom aan allen en in 't bijzonder aan de leden der Sch. en Visschersbond van Oude schild. Naar hij hoopt zal op die wijze geza menlijk kunnen worden overlegd en beter het doel kunnen worden bereikt. Als reden waarom de vergadering zoo vroeg werd gehouden, gaf de voorz. op, dat volgens een schrijven van 't hoofdbestuur, reeds vóór 5 Januari a. s. opgave moest worden gedaan van de punten die men op de algemeene vergadering wenschte behan deld te zien. De notulen der vorige vergadering werden hier na gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrpven van de afdeeling Hoorn om steun aan haar voorstel tot verkrij ging van een vluchthaven aldaar en een rood licht op de „Nek". Vooral die vluchthaven achtte men ook hier blijkbaar noodig. De rekening van den penningmeester had tot eindcijfer der ontvangsten f 23,27s en tot dat der uitgaven 8.95 en sloot alzoo met een batig saldo van f 14,32'. De rekening werd in orde bevonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Ingekomen was een schrijven van de afdee ling Hoorn, om haar pogen te steunen voor de verkrpging van een vluchthaven aldaar en een rood vuur op „de Nek." Voor een vluchthaven kwam men nog f 6000 te kort, welk bedrag men van het Rpk hoopte te krpgen. Nog was ingekomen een bericht van overlp- den van den Secretaris van het hoofdbestuur, den heer Varekamp, tot tpdelpk plaatsvervanger was aangesteld de heer Teekenburg. Ook was een voorstel ontvangen om uitvrp- willige bpdragen der afdeelingen een eenvoudig gedenkteeken op diens graf te plaatsen. De Voorz. wpdt eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Tot leden van 't bestuur werden hierna met algemeene stemmen, op één na, herkozen de heeren P. Keijzer Tz. en T. Timmer. Belangrpke punten waren er voor zoover het bestuur wist, niet voor te stellen door de af deeling ter behandeling ter Algem. Vergadering, alleen de verbetering van de haven was zeker als altpd nog noodig. Met het oog daarop waren ook de vrienden van Oudeschild uitgenoodigd. Door de Schippers- en Visschersbond aldaar was een request opgesteld aan Z.E. den Minister van W. H. en N. om verbetering van de haven bp Oudeschild, gewezen wordt daarin op de onvoldoende ruimte en diepte, waardoor het dikwerf voorkomt, dat men niet tijdig de haven kan verlaten en groote last heeft bp het binnen komen. Ook de postboot kan soms niet op tpd varen. De aanvoer en uitvoer wordt steeds grooter en het bezwaar der ondiepte en dei- volte steeds grooter. Eveneens was door die vereeniging opgesteld een concept-request naar genoemden minister te zenden door de afd. „Schuttevaer." In dit concept wordt ongeveer op dezelfde bezwaren gewezen. Volgens mededeeling had men het oog op vergrooting der haven aan de zeezpde. Door een der leden werd herinnerd aan de havenplannen te Nieuweschild en de vrees ge opperd, dat het eene verzoek het andere kon benadeelen. Van andere zpden werd dit bezwaar echter ongegrond verklaard. Besloten wordt een request in dien geest op te ''enden en aan het hoofdbestuur van Schutte- vat.r er kennis van te geven. De heer W. Mets Tz. wordt als Voorzitter der Schippers- en Visschersbond dank gebracht voor diens steun. Door een der leden wordt nog het wensche- lijke betoogd van een vaart, naar den Burg, waarop wordt geantwoord, dat de wijze, waarop de vergrooting plaats moet hebben, geheel aan de Waterstaat" wordf overgelaten en deze mis schien wel op die wijze vergrooten wil. Het verzoek der afd. Hoorn bovengenoemd wordt met algemeene stemmen aangenomen. A s bijdrage voor het gedenkteeken op het grai van den heer Varekamp wordt f 3 afgestaan. Besloten wordt te beproeven verbetering te krpgen van het havenlicht te Oudeschild. Verbetering van de haven van Kolhorn wenscht men ook onder de punten van behandeling ter algemeene vergadering opgenomen te zien. Gratis sleepdienst tusschen Oranjesluizen en Houthaven te Amsterdam wenscht men opnieuw onder die punten te zien opgenomen, zoo ook beter toezicht op de sletpen aldaar en nauw gezette handhaving van de verordening daarop. Verlenging van de remming bij de spoorbrug te Haarlem wordt noodig geacht en mitsdien ook ter behandeling opgegeven. Op voorstel van den heer W. Mets Tz. wordt besloten, dat leden van de afd. Texel van „Schut tevaer" en van de Schippers- en Visschersbond te Oudeschild vrije toegang hebben tot de ver gaderingen dier vereenigingen. Nog wordt besloten te trachten een mistbengel te verkrijgen op „de Ven" (Geldersche hoek. Tot afgevaardigde naar de Algemeene verga- den ig wordt bij tweede vrije stemming met groóce meerderheid van 3temmen benoemd de Jn. Rab Jzn. Jr., die deze benoeming aanneemt. Nadat ten slotte nog besloten is, dat dooi den heer P. Plaatsman persoonlijk een bezoek zal worden gebracht aan den heer inspecteur van het loodswezen te Harlingen ter verkrijging van een paar bakens bij het Korverzand wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. Oudeschild, 29 Dec. Het alhier van Texel- stroom aangebracht anker met ketting is door een Friesche palingvisscher als zijn eigendom herkend en bij de strandvonderij opgevraagd. De Cocksdorp, 80 Dec. Deleden van het zanggezelschap „Crescendo" besloten onlangs ook kunstlievende leden tot hunne vereeni ging toe te laten. Voor een bedrag van één gulden 's jaars kan men als zoodanig toe treden en heeft dan hij de uitvoeringen het recht op twee vrije zitplaatsen. Tot lid van het kiescollege bij de Nederd. I-Ierv. gemeente alhier werd gekozen de hcer K. Heerschap voor den heer A. Dros Pz., die tot ouderling werd benoemd. Waal, 1 Jan. 1902. Heden wordt op ons dorp een 40-jarig iubileum gevierd. De gebroeders M. en T. Pakker herdenken heden den dag, waarop zij 40 jaar geleden als Koster enz. bij de Herv. Gemeente werden aangesteld. Wij twijfelen niet, of het zal de broeders die hun plicht nog steeds trouw vervullen, aan bewijzen van belangstelling niet ont breken. Vlieland, 30 Dec. Met ingang van 1 Januari hebben bij het Loodswezen 2de Dis trict de volgende benoemingen plaats gehad tot binnenloodsen. J. Zeylemaker, J. de Boer Ezn. en L. Tim merman, tot hulploodsen Herm, Sieben en Dirk Pron ker, tot matrozenW. Zeylemaker, Terschelling J. Smit Harlingen, en C Bruin, Vlieland, tot tijd matrozen M. de Gorter, J. J. Lipjes Vlieland en E. Visser, Harlingen. Gepensioneerd werden de binnenloods A. Bruin en K. Cordia, schipper op den Uitlegger. Een bordpapieren hut. Onder de vele keten, welke door de polderjongens op „Val kenbosch" onder Loosduinen zijn opgeslagen bevindt er zich een geheel van bordpapier: de papieren hut wordt ze genoemd. Hier vinden een twintigtal arbeiders een onder dak, zeker als tegenstelling met de nette houten gebouwtjes, die voor de arbeiders aan de Scheveningsche haven, slechts een eind verder, zijn opgeslagen. Tengevolge der invoering van de ge wijzigde Militiewet op 1 Januari a.s. worden de met groot verlof zijnde miliciens ontheven van de verplichting om bij het aangaan van een huwelijk de toestemming daarvoor te vragen aan den commandant van het korps, waartoe zij behooren. In den onstuimigen nacht van 24/25 December zijn twee jongelingen (broeders) uit de Friesche gemeente Schoterland, die jacht maakten op bunsings, door het omkan telen van den boot in 't Tjongerkanaal ver dronken. Hoezeer de uitvoer van paarden uit Nederland naar Frankvijk is afgenomen blijkt uit een in het weekblad Onze Paarden op genomen statistiek, die aanwijst, dat die uitvoer in 1891 nog 1798 paarden bedroeg, welk aantal sedert voortdurend met twee- en driehonderd en meer gedaald is en in 1900 niet meer dan 115 was. Voor een paar dagen werd de hulp ingeroepen van de brandweer voor een brandje in perceel 46 in de Korte Leidschedwarsstraat Amsterdam. Het brandje zelf was zeer on- beteekenend, maar op de woniDg waar de brand had gewoed, bij de familie R., vond de brandweer vreemde toestanden. In een ledikant, waarvan het bed op stoelen was gelegd en welk bed had gebrand, vond men de twee matrassen met petroleum over goten. Was het bed in plaats met veeren, gevuld geweest met kapok, dan was hier zeker een felle brand uitgebroken. Het echtpaar R. is door de justitie in voor loopige hechtenis gesteld. (H. b 1.) Een winkelier te Dordrecht wil geduren de den duur van den Boerenoorlog 5 o/° zijner ontvangsten afstaan ten bate der gevangen Boerenvrouwen en kinderen. In zijn winkel wordt een bus geplaatst, waarin de koop ers zelf hun percenten kunnen werpen. Het bestuur der Oudstrijders-Vereeniging „Eet Vaderland Getrouw" is uitgenoodigd toezicht te houden op bus en boeken. Het heeft aan die uitnoodiging voldaan en zullen de aldus verkregen gelden aan het Middelburg- sclie Damescomité worden gezonden. Naar men meldt, worden in Helmond arbeiders van de machinefabrieken bij tien tallen tegelijk bedankt en zal, indien de malaise aanhoudt, een der grootste fabrieken aldaar wel spoedig moeten stoppen. Ook te Rotterdam heerscht op de metaal- fabrieken allerwege slaptede menschen worden bij troepjes ontslagen. In Rotterdam alleen wordt het aantal werkloozen reeds op 2000 geschat. Uit den Rotterdamsclien gemeenteraad Aan de orde is het voorstel van B. en Ws., om op het verzoek van J. H. Hendriks, oud-boekhouder en penningmeester bij het Vrij Entrepot, tot toelating tot het pensioen fonds voor weduwen en weezen van gemeente ambtenaren, afwijzend te beschikken. De Voorzitter brengt het voorstel in stem ming. Hij leest de presentielijst voor. Eenige namen worden afgelezen en de opgeroepenen stemmen. De Voorzitterde heer S. Geen antwoord. De Voorzitterde heer S. Geen antwoord. De Voorzitterde heer S. De heer S. (wakker geschud door zijn nevenbureD) zijn oogen uitwrijvende, roept met een gerekte stem V.O.O..R (Historisch). Het mocht evenwel niet helpen, het voorstel-Muller werd met 20 tegen 18 stem men verworpen. Aldus zegt „De Hollander.'' TEXELSCHE COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1