N°. 1503. Zondag 5 Januari. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Buitenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 4 Januari 19C2. Gedurende het jaar 1901 werden uit deze gemeente verscheept: 36143 lammeren 7843 schapen, 1179 koeien, 477 kalveren, 627 varkens, 82 paarden en 20 veulens. Oosterend, 3 Jan. De vergadering der af- deeling „Oosterend op Texel" vandenNeder- landschen Protestantenbond, gehouden op den Oudejaarsavond, was door zeer velen bezocht, niettegenstaande het minder gunstige weer. De Heer J. Daalder Dz hield een lezing over het onderwerp „Pe laatste avondwaar na de Heer J. de Jongh een schoon gedicht voorlas, getiteld „Rustig met God op zee". Een en ander werd afgewisseld door gezang. Waal, 3 Jan. Op hun 40-jarig jubileum als Kosters der Hervormde Gemeei.te alhier, heeft het de Gebroeders M. en F. Bakker aan belangstelling niot ontbroken Van onzen Burgemeester en van eenige leden der Herv. Gemeente te Den Burg ontvingen zij op Oudejaarsavond hartelijke en klinkende .bewijzen van belangstelling. Op Nieuwjaarsmorgen lieten zich de leden "van den Kerkeraad en van het Kerkbestuur alhier, niet onbetuigd; de le Januari 1902 zal bij de gebroeders Bakker in aangename [herinnering blijven. Oudeschild, 3 Jan. Het voornemen der rederijkerskamer „Heye" is, om Zondag a.s. eene uitvoering te geven in de „Zeven Pro vinciën". Bij die gelegenheid zal worden opgevoerd: „Het Goudvischje", drama van Nouhuys. Ten blijken dat de garnalenvisscherij tot heden nog zeer slechte resultaten heeft opgeleverd, kan dienen dat enkele garnale- visschers van 15 Oct. tot I Januari per hoofd nauwelijks f 15 hebben verdiend. De Cocksdorp, 3 Jan. Door den heer J. Wegman Gz. is op het Texelsche strand eene fiesch gevonden, waarin zich een biLf kaart bevond, waarop eene al beetling van de stad Gent in België. Tevens was er een begelei dend schrijven in 4 talen bijgevoegd, waarin den vinder beleefd werd verzocht de kaart op het postkantoor te bezorgen. Hieraan is reeds voldaan. Het adres luidt Haurits J. C. de Vos Aütwerpsche Steenweg 91 St. Amandsberg. Ghent. jj Vlieland, 3 Jan 19 2 In de vergadering r van Kerkvoogden en Notabelen werd als st Kerkvoogd herkozen de heer W. J. van ,n jlossum, als Notabel herkozen de heer A. k Molenaar en gekozen de heer K. H. Visser. In Friesland rekent men op vorstin 0£ onderscheiden plaatsen dier provincie althans tzijn voor de volgende week hardrijderijen mgekondigd. (R N.) De erfenis van 65.000.000 gulden 1 Heden wordt te Leiden een vergadering ehouden van zich noemende erfgenamen van r^jlen Pieter Teyler Verhulst Mr. Aalberse it Leiden zal de vergadering als gevolmach- gde van deze groep leiden. Door een bankbiljet van f60 in een uaangename positie gebracht I Zaterdagavond kwam in een goudsmids- vinkei te Middelburg de heer H., opzichter bij 's rijks waterstaat te Gorinchem en kocht daar ietswaarvoor hij een bankbiljet van f 60 in betaling gaf. De winkelier ging de deur uit en spoedde zich met het biljet naar het politiebureau, meenende dat het valsch was. Onmiddelijk daarop verscheen de in specteur van politie met den winkelier in den winkel, waar de heer H. nog steeds stond te wachten, en deelde hem mede dat het biljet valsch was De heer H. gaf hierop zijn naam, beroep, woonplaats, enz., op in tegenwoordigheid van zijn te Middelburg wonenden broeder, zeggende„ik ben wel rijksambtenaar, doch geen valsche munter". Niettegenstaande deze verklaring werd de heer H. onder een grooten toeloop naar het politiebureau geleid. De inspecteur begaf zich daarop met het bankbiljet naar den agent van de Neder- landsche Bank, die hem verzekerde dat het een echt biljet was. De inspecteur keerde nu terug naar het politiebureau en bood den heer H. zijn excuses aan. De heer H. was zeer terecht, verontwaardigd over de on- heusche wijze waarop hij door de politie was bejegend. Het vermoeden van valschheid was gegrond op de omstandigheid dat op h^t bewuste bankbiljet (van het jaar 1872) staat„tucht huisstraf" en op do later uitgegevene „ge vangenisstraf". Wat daar omgaat! Gedurende het jaar 1901 werden aan het Hoofdkantoor der Rijkstelegraaf te Amsterdam aangeboden 570,372 telegrammenbesteld 693,232 opgenomen en verder geseind werden 5,323,474. Rechtstreeks gewisseld tusschen Duitschiand en Engeland (over Nederland) 261,538, samen 6,848,616 telegrammen. Bij de 16 bijkantoren aldaar werden aangeboden en besteld 607,332 telogrammen. Ter secretarie dér Friesche gemeente Schoterland hebben zich, tot het aangaan van een huwelijk, laten inschrijven een man van 77 en een vrouw van 85 jaar, uit het dorp Jubbega. De man is weduwnaar, doch de vrouw is nooit getrouwd geweestlange jaren heeft zij bij hem als huishoudster gediend. Oor zaak van hun lust tot trouwen was, dat de man niet langer in bnider onderhoud kon voorzien en zij derhalve verplicht waren opneming in schoterland's Armhuis aan te vragen. Om nu een toekomstige scheiding te ontgaan, besloten zij eerst eens een alles- behalvo kort reisje van hun woonplaats Jub bega naar Heerenveen vica versa te maken ten einde de „geboon" aan te geven. In het weekblad van het ,.Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde" vindt men op grond van ervaring door Duitsche artsen bij zich en bij anderen opgedaan, als middel tegen zeeziekte aanbevolen: regelmatig diep adem halen. Nog beter helpt dit middel, volgens deze geneeskundigen, als men door zingen fluiten, hardop tellen van de respiratieorga nen, enz. de aandacht van den rhytmus der scheepsbewegingen tracht af te leiden. Nog voor andere gevallen schijnt dat middel nuttig te zijn, n.l. bij bloedingen. Zoo bij neusbloedingen „men laat diep inademen door den neus en door den mond uitademen en ziet op deze wijze dikwijls neusbloedingen spoedig ophouden. Ook tegen hik werken de diepe inspiraties krachtig". Uit Ootmarsum wordt aan de „Zw. Ct." gemeld Maandag werd alhier bij de politie aangifte gedaan van het vinden van een kinderlijkje, hetwelk aan den kant van een weiland in de omgeving van onze stad verscholen was. Bij onderzoek bleek het te zijn het lijkje van het 6-jarig zoontje van een zekeren B. Het jongetje had de gewoonte om zoo nu en dan van huis weg te loopen en zwierf dan acht a veertien dagen in den omtrek rond Zoo ook nu was het jongetje ongeveer drie weken van huis geweest en heeft wellicht door de koude een schuilplaats onder het hout gezocht en is daar door honger omgekomen. Bij geneeskundig onderzoek kon geen spoor van gewelddadigheid ontdekt worden. Het lijkje verkeerde reeds in een lichten graad van ontbinding Men meldt uit Bussum Gisterenvoormiddag heeft in een vlaag van waanzin een Belgische dame, die hier sedert eenige weken in pension was, in de R.C. kerk na zich ontkleed te hebben, de kerstversie ring vernield. In de kerk bevond zich op dat oogenbllk niemand dan de dienstbode van den heer v. E., die zich in verwarring en vol vrees uit de voeten maakte. De koster, die korten tijd afwezig was ge weest, vond de waanzinnige liggen onder de overblijfselen van de vernielde versiering. Dokter De Jong en de politie waren dadelijk aanwezig om de ongelukkige uit haar benauw de positie te verlossen. Na gekleed te zijn werd zij naar het Raad huis getransporteerd. Het gemeentebestuur waarschuwde telegrafisch de familie te Brussel Deze zal de dame terughalen. Postzegelsjubilé. Den lsten Jan. was het 50 jaar geleden, dat in Nederland de post zegels werden ingevoerd. In de „N. R. C." lezen we o.m. hoe hoogst gebrekkig do post dienst vóór de postwet van 1850 geregeld was. Er waren in het heele land slechts 95 postkantoren en hulpkantoren met 120 be stellers. In Den Haag was slechts 1 brie venbus. Het briefport bedroeg 5 cts. binnen den kring van het postkantoor. Als men daar buiten kwam, betaalde men 10 cts., welk bedrag klom naar mate de afstand toenam. In 1848 werden ruim 3,600.000 brieven verzon den, die van 20 tot 40 cts. port kostten. Maar daarbij kwam dan nog het bestelloon voor adressen, die door een hulpkantoor wer den gedistribueerd. De wet van 1850 stelde het port voor de gewone brieven op 5, 10 of 15 al naar gelang van den kring. Dat Rowland Hill de uitvinder van den postzegel zou zijn, staat niet historisch vast alleen weet men, dat de postzegel het eerst in Engeland in gebruik is gekomen en wel in 1840, tegelijk met de invoering van het penny- port. De „Java-Bode" schrijft De nood in het Demaksche moet wel hoog gestegen zijn. De, bij de geheele bevolkiDg als heilig aangeschreven mesdjid van Demak wordt zelfs niet meer door de lieden ontzien die tot diefstal hun toevlucht moeten nemen om aan voedsel te komen. Eonige dagen geleden werden uit de mesdjid eenige lampen gestolen. In do afdeeling Grobogan is de toestand ook nog geenszins rooskleurig, want de assis tent-resident aldaar beeft een voorstel inge diend om hem te machtigen tot den aankoop van zaadpadi tot een gezamenlijk bedrag van f 12,000 Voorts is door den wedono van Siegenlor een nieuwe aanvoer van rijst verzocht voor de noodlijdende bevolking van Penawangan. Het wekt de aandacht, dat sedert twee of drie weken de Engelsche geldmannen er op uit zijn,hunaandeelenindeTransvaalsche goudmijnen van de hand te doen, hoofdzake lijk op de Parijsche beurs Zelfs bieden zij ze te koop in groote advertenties in de Pa rijsche bladen. Men leidt hieruit af, dat men in de financieele kringen te Londen een hard hoofd heeft in de eindoverwinning der Engel sche wapenen in Zuid-Afirika. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize eenportemonnaie, een armband en een rozenkrans.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1