N°. 1505. Zondag 12 Januari. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementervrijs per 8 maanden Voor den Boeg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nedebiand 45 Cts. Naar Amebika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentün Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een breiwerk, een ceintuur, een kwartje en een pakje thee. TEXEL, 11 Januari 1902. Het Bestuur der Texelsche IJsclub besloot gisteravond, in de eerste dagen van Februari aan de Leden een gezellige avond aan te bieden. Bij die gelegenheid zal worden opgevoerd de lieve Operette, Rikas droom, voorafgegaan door een blijspel. Wij twijfelen niet, of het besluit van het Bestuur zal den Leden welkom zijnen velen zullen van de aangeboden gelegenheid gebruik maken,, zich een aangename avond te verschaffen. Gisterenavond vergaderde in hotel „de Zwaan" Bestuur en Leden van de vereenigin- gen Toelaagfonds en Onderling Hulpbetoon. Zooals we van dergelijke vergaderingen gewoon zijn, was de opkomst ook bij deze vergadering flink te noemen. Door den heer E. Slaman, directeur dier ver- eenigingen werd den leden bij de opening der vergadering het welkom toegeroepen en veel geluk in het nieuwe jaar toegewenscht, terwijl tevens een woord van waardeering werd ge sproken over den in het afgeloopen jaar over leden directeur van het Ziekenfonds, den heer G. Zoetelief. Eerst werden behandeld de zaken van het Toelaagfonds. De Notulen van de vorige algemeene verga dering dier vereeniging worden voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De rekening over het afgeloopen dienstjaar werd daarop ter tafel gebracht. Uit die rekening bleek dat het ledental in het begin des jaars 157 bedroeg en op het einde daarvan 159. Het saldo in kas was op 1 Jan. 1901 f 426,84s. Ontvangen was aan contributie, na aftrek van f 4,20, die als oninbaar werd beschouwd f91,55 Aan rente was ontvangen 10,57 In 1901 was dus totaal ontvangen 102,12 Vóórvergaderingen en uitkeeringon was uitgegeven 38,69° Zoodat meer was ontvangen dan uit gegeven Totaal met het saldo van dus in kas f 490,27. Tot het nazien der rekening werden benoemd de heeren K. Vinken, Jb. Kooiman Gz. en C. Moojen. Door genoemde heeren werd de rekening in orde bovenden. Als commissaris moest aftreden de hoer A. Geus Hz. Bij eerste stemming werden uitge- braoht 91 stemmen, waarvan 44 op den heer J. Geus Az., 14 op den heer A. Geus Hz., 9 op den heer Jan Geus on verder op versohil- ende andere personen 1 of meer stemmen. Bij herstemming tusschen de heer J. Geus Az. n A. Geus Hz. werden uitgebracht 93 stemmen, waarvan 68 op den heer Jn. Geus Az. en 23 op den heer A. Geus Hz., terwijl 2 stemmen ~an onwaarde waren. Gekozen alzoo de heer Jn. Geus Az. Aan- ezien deze niet aanwezig was, werd hem van e benoeming kennis gegeven, lierioht werd ontvangen, dat die benoeming was aangenomon. Daarna deelt het bestuur mede, dat men op het voorstel in de vorige jaarvergadering ge- aan door den heer IJ. Brouwer om de uit- eering te brengen van f 18 op f 20, met het 'Og op de vele oude leden naar het oordeel an het bestuur niet kon ingaan. Het voorstel om ook de vrouwen als lid toe e laten, in diezelfde vergadering gedaan door len heer M. Dalmeijer, vond volgens onderzoek 63,42s 't vorige jaar was van het bestuur geen voldoende steun bij de eden. Slechts 17 hadden zich er voor verklaard. Door den heer P. Bakker werdt het wensohe- lijke betoogd geen nieuwe leden aan te nemon boven 40 jaar in plaats van zooals het reglement aangeeft 50 jaar. Het voorstel van den heer IJ. Brouwer om in plaats van 40 jaar 35 jaar als maximumleef tijd voor toelating te nemen vond geen genoeg zame steun. Bij acclamatie wordt besloten na 1 Februari 1902 geen nieuwe leden meer aan te nemen boven 40-jarigen leeftijd. Niemand meer iets hebbende voor te stellen voor het Toelaagfonds wordt overgegaan tot de behandeling der zaken van „Onderling Hulp betoon". De notulen der vorige algemeene vergade ring worden voorgelezen ea onveranderd goed gekeurd. Uit het verslag over het afgeloopen jaar, hier na voorgelezen, bleek dat de vereeniging onge veer 200 leden telt en met inbegrip der vrou wen van de leden dus voor ongeveer 350 per sonen hulp kan worden gevraagd. Gedurende het afgeloopen jaar werd 3 maal hulp verleend, n.l. 2 maal voor leden en eens voor een vrouw van een lid. Contributie was niet geïnd. De ontvangsten bestonden uit een gift van f 10 en 1 van f2,50, benevens het saldo in kas van het vorige dienst jaar f 14,62s, totaal dus f 27,12s. Voor ver gaderingen enz. was uitgegeven f5,zoodat nog in kas was f 22,12s. In de laatstgehouden bestuursvergadering was de heer E. Slaman weder herkozen tot directeur. Na nog eenigc opmerkingen van enkele leden emtrent de minder goede volgorde bij het dragen, waardoor sommige leden te veel keeren en an dere weer zelden of in 't geheel niet hadden gedragen, waarop door het bestuur werd beloofd die zaak beter te zullen regelen, worat de ver gadering gesloten. In een beschouwing over het verleden en de toekomst van Scheveningen leest men in „Het Vaderland" „Wat de visscherij op dit oogenblik voor Scheveningen beteekent wordt eerst recht duidelijk als men eens nagaat, wat dit jaar de haringvisscherij heeft opgeleverd en het behoorde op verre na niet tot de vette jaren De 205 bom schuiten besomden gemiddeld f5850, dat geelt een totaal van f 1,110,250. De 124 loggers maakten gemiddeld f 11.300, of in het geheel f 1,401,230. Telt men deze eindcijfers samen, dan krijgt men de respec tabele som van f2,600,450, die de waarde aan haring aangeeft door de Scheveniningsche vloot in de Noordzee prijs gemaakt. Een lucratieve betrekking is die van afslager van de Rotterdamsche Vischmarkt. Zijn salaris is n 1. bepaald ad. ll/< opbrengst van de visch als deze f300,000 bedraagt en l'/j daarboven. De opbrengst was verleden jaar ïuim f351,000 zoodat de heer De Bij een wedde genoot van ruim f 4500. Zijn zoon is thans zijn opvolger geworden, daar De Bij Sr. stil letjes gaat leven. Men schrijft uit Winterswijk: Mijnheer en mevrouw waren uit, de dienst bode zat alleen thuis. Plotseling ziet een der buren een manspersoon door don tuin sluipen- Onraad vermoedende wordt een politieagent gewaarschuwd, die op zijn beurt zijn chof van het zaakje kennis geeft. De afwezige bewoners ontvangen insgelijks bericht, dat zich een dief in hun huis ophoudt, terwijl zich onderwijl een aantal menschen voor het bewuste huis verzameld heeft en zelfs mare chaussee niet ontbreekt. Het huis wordt omsingeld De bewoners, intusschen aange komen treden binnen en wat bleek? De meid had bezoek van haar vrijer. Men begrijpt dat er bij slot van rekening hartelijk om gelachen werd. Een zeldzaam staaltje van levenskracht gaf dezer dagen de 96-jarige wed. Nabben, geb. Bos, te Broekhuizen in Limburg. Den 2 Januari ten 1 uur ging zij op weg, om eenige vrienden, op omstreeks 20 minu ten afstands, te bezoeken. Zj] vergiste zich in den weg, dwaalde langs moerassige wegen door het kreupelhout, en geraakte op sommige plaatsen halfweg tot de knieën in het water, zoodat hare klom pen in de modder bleven steken. Door dennenbosschen kwam zij ten laatste weer op het vlakke veld, waar het duister werd en zij zich te slapen legde, om onder den blooten hemel een langen nacht door te brengen. De hulsgenooten en buren hadden den ge- heelen nacht met lantaarns gezocht, maar niets gevonden. In den vroegen morgen trok eene groote schaar op onderzoek, niet meer denkende een levende, maar een doode te zullen vinden. Maar jawel, om elf uur hadden zij het ge noegen haar te ontmoeten. Menschlievende vrienden gaven haar wat eten en drinken, voorzagen haar van drooge kleederen, wik kelden haar in dekens en reden haar m^t de kar naar huis. En nu kan het oudje maar niet begrijpen, dat zij, die den weg voor 85 jaren reeds kende, zich zóó heeft kunnen ver gissen. Naar „Het Volk" verneemt, zal er een christelijk democratisch weekblad worden uit gegeven met begin Februari. Het zal gericht zijn tegen het katholieke sociale weekblad en teg m de conservatieve politiek van dr. Kuy- per van thans. Het zal de democratische richting van dr. Kuyper vertegenwoordigen; het gaat ook tegen de sociaal-democratie. In de combinatie zit Staalman en een katholiek democraat. Te Spanbeek (Limburg) speelde Dinsdag een jongetje van 10 jaren in een schuur, toen zijn halsdoek in aanraking kwam met een in beweging zijnde hakselmachine, die de doek zoo vast om den hals van het kind aantrok, dat het letterlijk geworgd werd. Toen men te hulp snelde, waren de levens geesten reeds geweken. Kan het zotter Als een bijzonder heid kan worden medegedeeld, dat te Deven ter één persoon 2000 (zegge twee duizend) felicitatie-kaartjes aan de post heeft afgegeven ter bezorging Wanneer die meneer in een paar couranten een advortentie had geplaats had hij zichzelf en ook de post heel wat werk bespaard, zegt de „Oprechte Haarl. Crt." en naar waarheid natuurlijk. Een dievenbende 1 Toen dezer dagen voor den „Raad van Informatie" van het garnizoen te Amersfoort een diefstal van een beurs met f 25 a f 40 (toebohoorende aan een milicien van het le reg. huzaren) werd behandeld, wees de dader uit wraak dat ze hem er „bijgelapt" had den een aantal kameraden aan, die eveneens wat op hun kerfstok hadden. En dat was niet geringFaardendekens werden, om het lichaam gewikkeld onder de lange mantels, uit stal of kazerne gebracht burgers en militairen werden gebrandschat of gerold, enz. Er is één hoofddader, de organisateur van het geheel, met een achttal mededaders en een twintigtal helers. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Dat schending van het briefgeheim door de Engelschen meermalen voorkwam, wordt ons ten overvloede bewezen door hettoonen van een paar brieven, in December 1899 en Januari 1900 uit Lorenqo Marques naar Rot terdam verzonden. Zij moesten...te Durban de Engelsche censuur passeeren 1 (R.N.) De Bosscher Godshuizen. Dezer dagen is gebleken, dat uit de kas van de Godshuizen te Den Bosch het bagatel van pl.m. f90.000 verdwenenen is. Thans wordt gezegd, dat men heeren re genten voor het wanbeheer aansprakelijk wil stellen, wat ieder van het achttal te staan zou komen op f 11.000. De secretaris van het college van regenten heeft bereids ontslag aangevraagd. Men wil dat de voor- sitter weldra volgen aal. (TelJ TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1