aanspreken en lezen Aanbesteding. Bericht van Dros &C°, Leesuren open op Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Predikbeurten, ADVERTENTIËN. J. D. WITTE, Boekhandel PARKSTRAAT, HAHKOVERA V erzekering-Maatschappij Maatschappelijk Kapitaal M. 600.000.-- Russische Lojnzaadkoek Op Nieuwjaarsdag kwam een Amster- damsch diamantslijper met zijn twee kinderen, jongens van 8 en 12 jaar, naar Rotterdam en bewoog een bierhuishouder uit de Lange Warande, de kinderen tegen f 5 per week bij zich te houden. De diamantslijper ver trok naar Antwerpen en heeft njets meer van zich doen hooren. De oudste jongen is intusschen, door bemiddeling der politie, we gens ziekte in het Ziekenhuis opgenomen, terwijl de 8-jarige zich nog onder de hoede van den bierhuishouder bevindt. Naar „Onze West" verneemt, zijn te Paramaribo 800 I ratten ingeleverd, sedert de invoering in Augustus jl. van de premie van 10 cent per rat. Hierbij komen tenmin ste nog eenige duizenden ratten, in dien tijd in de districten ingeleverd. Het moet dus gezegd worden, dat de maatregel effect heeft gehad, in zoover dat een tien duizend ratten gedood zijn. Of nu daardoor de rattenplaag in de kolonie Suriname minder is geworden, zou het blad niet durven beweren. In de „Hidd. Ct." schrijft een inzender „Ik ben onderwijzer op het platteland, een boeren-schoolmeester dus, d. w. z. één die veel minder waard is dan een stadscollega Dat is tenminste de meening van de tracte- menten-regelende Gemeenteraadsleden. En dikwijls heb ik dan ook gedachtop het platteland vindt de onderwijzer, o, zoo weinig waardeering Maar, o, wat is mijn school- meestershart in den laatsteir tijd gevoelig aangedaan 1 Eenigen tijd geleden las ik van de feestviering te 's-Gravenpolder en nu weer van die te 's-Heer Abtskerke, Heel het dorp in feestdos. Roerende aanspraken van de Burgemeesters Vooral die te 's-Gravenpolder was treffend „Meester Swartje hebt in al die 25 jaar geen halven cent verhooging gekregen, maar zie je, we hebben altijd een oogje dichtgedaan als je door nevenbetrek kingen de school wat dikwijls in den steek moest laten, en zoo hebben we op een goed- koope wijze een bovenmeester met een goed inkomen, al is zijn traktement niet hoog." Leve de gemeentelijke autonomie 1 De „Standardverneemt uit pretoria, dat De la Rey aan typhus lijdt. Lord Roberts heeft de laatste aanteeke- ningen van De Villebois-Mareuil bij zijn dood in zijn zak gevonden, aan diens broeder aan geboden Deze antwoordde, dat hij ze alleen kon aannemen, als hij ze publiceeren mocht Lord Roberts heeft de aanteekeningen onder die voorwaarde afgestaan. Een FraDsch schip, de „Max", komende van Glasgow, is in aanvaring gekomen met de „WallawaliaHet laatste schip zonk en 47 der opvarenden kwamen in de golven om, doch het meerendeel werd gered. Zes man der equipage konden zich op een vlot redden en werden na veel ontbering door staan te hebben door de „Despatch" opgepikt en naar Trinidad gebracht; een reddingsboot met zeven passagiers landde vijftien mijlen noordelijk van Trinidad. De lotgevallen der geredden moeten vreoselijk zijn geweest een der vlotten dreef geruimen tijd twee voet onder waterop een ander werd een stoker krankzinnig. Van één reddingsboot en één vlot weet men nog geen bijzonderheden. Op het wrak der „Wallawalia" moest men een gezin, uit vijf personen bestaande, die liever samen verdronken dan gescheiden te worden, achterlaten. De Belgische Regeering heeft een prijs vraag uitgeschreven, met het doel om tot een afdoende bestrijding van het mond- en klauw zeer te geraken. Een premie van 10,000 fres zal worden toegekend voor het bekroonde antwoord. De commissie van beoordeeling heeft tot voorzitter den heer Degive, direc teur der rijksveeartsenijschool. Eenige Italiaansche vrijwilligers, die voor de Boeren zouden gaan vechten, blijken beet genomen te zijn door een oplichter. Deze gaf zich uit voor een Boeren-generaal, wiens zoogenaamde wonden, die hij met een verband had bedekt, heelemaal niet bestonden Daar hy een Franschman is, heeft men hem uit Italië gezet en aan de Fransche overheid overgeleverd. De Italiaansche bladen hadden intusschen al kolommen lange intervieuws met den Boerenheld openbaar gemaakt. De pokken epidemie is plotseling te Londen verergerd Maandag werden 56 lijders naar de barr 'kken overgebrachthet aantal verpleegden is daardoor geklommen tot 837. De gezondheidsdienst heeft nu in alle haast besloten, een groot hospitaal te laten bouwen, dat 150,000 pd. St. zal kosten. Men zal dan kunnen beschikken over 2500 bedden, voor 't geval dat, gelijk men verwacht, de epide mie zich in het voorjaar nog uitbreidt. De ziekte woedt het hevigst in Oost-Londen. (buiten verantwoording van dc Redactie.) Voor liefhebbers van m.AlH'I.AMËV en BLOEMEN. Wij willen nog enkele mededeelingen doen omtrent proeven niet kunstmest op sommige planten en bloemen. De liefhebber van deze gewassen kan de proef ook nemen en zal er zich in den regel wel bij bevinden. Een bekende bladplant, die in vele kamers wordt aangetroffen, is de Aspidistra-elatoir. Vrij algemeen is de klacht, dat deze plant zoo uiterst langzaam groeit. Men heeft getracht door direct opneembare stikstof toe te dienen, in don vorm van Chilisalpeter-oplossing (1 op 1000 den groei wat te bespoedigen en met vrij goed gevolg. Van twee planten, die overigens in dezelfde omstandigheden verkeerden, werd de eene van tijd tot tijd met de bekende oplossing begoten en de andere niet. De eerste maakte in 1 jaar 14, de laatste slechts S nieuwe bladen, terwijl de bemeste plant veel grooter en verder uitge schoten bladen vertoonde. Op grooter schaal werd deze proef herhaald met de bontbladige Aspidistra in de serres van baron H. de Serret, op het kasteel de Roode Poort te St. Michiels bij Brugge. En de uitslag was van dien aard, dat men bijna zou besluiten, dat de kweeking van deze plant zonder de oplossing verouderd is. Een andere proef betrof de zoozeer gezochte Chrysanthen. Deze proef werd genomen met de „Chrysanthemum Mm. Edm. Roger" door den heer Jan Borré, tuinman op een groote buitenplaats bij Antwerpen. De heer Borré had een deel der planten begoten met de bekende oplossing en een ander deel niet. Bladontwikkeling, knopvorming, grootte der bloemen en frischheid der kleuren, waren bij de bemeste planten veel beter dan bij de on- bemeste. Wij voegen hier nog bij, dat de be gietingen van half Juni tot ongeveer half No vember plaats hadden. Zelfs begietingen van 3 Augustus tot 28 September bleven niet zonder uitwerking. Wij raden onzen lozers aan den proef ook eens te nemen. G.P. Scliagen, 9 Jan. Aangevoerd: 3 paarden f 40 a f 100, 1 Stieren f a f120; 10 Gelde- koeion f 100 a f 180; 14 Kalfkoeien f 140 a f 170; 1 Vaarzen f 60 a f 8 Nuchtere Kalveren 16 af 18; 30 Schapen f 12 af 24. Lammeren faf Bokken en Geiten f 0j— a f 0.17 Varkens f 16.a f 18. 21 Vette Varkens 48 a 49 cent per kilo 71 Vette Koeien f 160 a f 245; 36 Biggen f 9. a f 12.Kipeieren, f4.— a f 5.Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a 0.55. Lelden, 10 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 af 275; 20 Stieren f 58 a f 200; Veulens stuks 75 a f I 156 kalfkoeien f 108 a f 236 Melkkoeien f 108 a f236 86 Varekoeien f 86 a f 190 237 Vette koeien f 118 a f 275 53 Vette kalveren f 36 a f 86.; 33 Magere kalveren f 7.a f 17.6 Graskalveren f 24 a f 61; 1206 Vette schapen f 16 af 28.611 schapen (weide) f 12 a f 24.Paarden! 42 af 87; 213 Magere Varkens f 13 a f35. Vette Varkens a ot, 125 Biggen 14.60 Zondag 12 Januari. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Nam. half 3. Geen dienst. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur Geen dienst. Nam. half 3 ds. Schroder. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 2 Jan. 1902 tot 10 Jan. 1902. ONDERTROUWD: I GETROUWD1 Geene- GEBOREN Dirk Cornells en Philipp ine Geor- getta zoon en dochter van B. C. Lap en C. W. F. Leffef (Eierland), Cornelis Hertje zoon van L. Roeper en M. Mantje (de Waal), OVERLEDEN Kaatje Buijs 77 jr., weduwo C. Griek (de Cocksdorp), Jan Kikkert, 10 jr. (de Waal). Geboren CORNELIS HERTJE zoon van L. ROEPER en M. MANTJE. Spang, 9 Jan. 02 Heden overleed zacht en kalm ons ge liefd zoontje en broertje, JAN, in den jeugdigen leeftijd van ruim 10 jaar. Diep betreurd door ons allen, G. KIKKERT JHz. Echtgenoote en kinderen. Ondergeteekende beveelt zich be- leefd aan voor aan DEN BURG, OUDESCHILD en Omstreken, Tarieven tiiterst billijk. Beleefd aanbevelend, Weverstraat. DE TELEGRAAF, per drie maanden f I,—.1 „UILENSPIEGEL", 25 cent per 3 maanden. WARE JACOB, 25 cent per 3 maanden, Sluit verzekeringen zonder geneeskundig onderzoek. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar li(j het Generaal-Agentuur Maliesingel 70 te Utrecht of Houtstraat 1 te Venlo en bij de Agenten, Het BESTUUR van het Burger-Nieuwlanm zal Donderdag 16 Januari 1902, bij inschrijving AANBESTEDEN: Het maken van pl.m. 232 M. TUIN- WAL bij P. Huisman. Gegadigden kunnen inlichtingen bekomen bij C. B. Bakker en P. Huisman. De biljetten moeten op bovengenoemde» dag, 's morgens 10 ure, bij den Secretaris S- KEIJSER Pz. z(jn ingeleverd. Volgens de, ten onzen kantore ter inzage liggende rapporten van het proefstation te Hoorn, gedateerd i4 en 30 December 1.1. bevatten onze 39,8 h 39,9% eiwit, 8,4 k 8,9% vet en voldoende zuiverheid. Alzoo een uitstekend gehalte. Dagelijks vorkrijgbaar aan de maalderij ge broken f 10,pjr 100 Kilo. Men vergelijke dit gehalte bij dat van andere lijnzaadkoeksoorten. Den Heeren Uitgevers der Texelscbe Courant, Pas ben ik van een bezoek aan mijn familie te Antwerpen, die ik in welstand en onder gunstiger om standigheden dan vroeger verlaten had, teruggekeerd of men komt mij met een zee van klachten aan boord over de schandelijke aanvallen der straatjeugd, waarvan twee gezuster het slachtoffer zijn. Ik heb toen medegedeeld dat ik daaraan niets kon doen en dat men die jongens maar hun gang moest laten gaan. Het «fort Cbabrol" is een schoone oefeningsplaats voor jeugdige misdadigers er zijn er onder die reeds met de politie kennis hebben gemaakt en voor hen die het willen worden. Zij kunnen op dien hoek hunne straatschenderijen naar hartelust bot vieren en daaruit leeren hoever zij kunnen gaan voor en aleer de Overheid «1' honneuratoul Seigneur» meent tusscben- beide te kunnen treden en de schuldigen te straffen. De aanvallen waaraan die twee weerlooze vrouwen blootstaan zijn ergelijk en moeten door ieder welden kende afgekeurd worden. IJzeren roeden waarmede de vensters gesloten worden, worden daarvan afgerukt medegenomen en dagen daarna teruggebracht. De vensters worden 's avonds opengesmeten, keldervensters ingetrapt en de glazen gebroken, de deur opengegooid en de toonbank met al wat er opstaat omvergesmeten en gebroken. Den Ülsten December, «de sneeuwdag», had een aanval in regel plaats, 's avonds lag dc winkel zoo opgehoopt met daarin geworpen sneeuw, dat de voordeur open noch toe kon, zij zijn verplicht geweest des nachts daar met open voordeur op te blijven waken. Ik ben op inlichtingen uitgeweest om te weten of er op het gedrag dier meisjes iets te zeggen viel, waar door die gestadige aanvallen wel niet verschoonbaar, doch meer begrijpelijk zouden zijn. Integendeelvan alle kanten werd mij medegedeeld, dat er op hen niets viel aan te merken, dat zij van den vroegen morgen tot den laten avond sloven en werken om een eerlijk stuk brood te verdienen en hunne oude moeder, die in treurige omstandigheden daar ter neder zit, van de algemeene armen af te houden. Het doel van dit schrijven is om de ouders dier kwajongens de oogen te openen, want ik houd mij overtuigd dat er onder zijn, die niet weten wat hunne lievelingen daar 's avonds op het «hoekje» uitvoeren. Mijn vriendelijke groeten en mijn dank voor de plaatsing. D. W. C. W. Texel, 10 Januari 1902. (Bevestiging Kcrkeraadsleden.) Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. 's Avonds 7 uur Ds. Smits. (Bevestiging Kcrkeraadsleden). CocJcsdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. Opgericht 1884. Gevestigd te Hannover.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2