N°. 1506 Donderdag 16 Januari A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel l rj INRICHTINGEN,Swelke GEVAAR, SCIIADE of niXDER kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van SIMON DROS Gz. slager te Oosterend, om vergunning tot op richting eener slagerij te den Burg in hef per ceel Wijk B kadastraal bekend in Sectie K, No. 1696. Op Maandag,'den 27 Januari 1902, des middags te 12 uren, zal ten Rnadhuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe to lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Texel, den 13 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, H. W. de Joncheere. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER dor Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 17 Januari 1902. 's morgens 10l/s uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 14 Januari 1902. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behaudcleu onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Benoeming hoofd der School te Zuid-Eier- land. De voordracht bestaat uit de Heeren 1. J. Bouwman. 2. B. ten Wolde. 3. J. Th. Gerritsen. III. Vaststelling kohier Schoolgeld lekwartaa^ TEXEL, 15 Januari 19(2 Door het Hoofdbestuur der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij te Amster dam is op voorstel der plaatselijke commissie alhier, aan de weduwe van den in 1876 ver ongelukte bootsman P do Waard eene jaar- lijksche uitkeering toegekend van f 150. Waal, 14 Jan. De meening van sommige Texelsche veehouders, als zouden op Texel geen kaasfabrieken met gunstig gevolg kunnen werken, blijkt ongegrond te zijn. De kaasfabriek „de Hoop" alhier verkeert althans in gunstige conditie Meer en meer blijkt, dat de zuivel op Texel van uitstekende kwaliteit is, en dat men hier minder hoeveelheid liters melk noodig heeft om een 4-ponds kaasje te maken dan elders. Op Vrijdag 8 Jan. j.l. werd de kaas uit onze fabriek te Alkmaar verkocht en kon men den hoogsten prijs bedingen, die er dien dag voor fabriekskaas besteed werd kooper was de Heer Rentjes, een Duitsch kaaskooper. In dezen tijd van ongekend lage wol prij zen en teruggaande vleeschprijzen is zeer zeker dit bericht voor vele veehouders een welkome tijding. Oosterend, 14 Jan. De bemanning van de blazerschuit T. X. 9 heeft Zaterdag jl. eene bange reis gemaakt Door een hooge vloed golf werd het kleine vaartuig in het Kaap- en-molengat neergesmeten, zoodat er een groote opening in ontstond. Door oliestorting en voortdurend pompen wist men bet boven water te houdendoch toen men de haven had bereikt, was het meer dan half gevuld. Het werd onmiddelijk op de helling gedraaid tot herstel van de schade. De Cockscorp, 14 Jan. Het Bestuur van den polder Eierland is voornemens jonge iepen langs den dorpsweg te planten. Men is reeds bezig do oude boomen, populieren, die reeds circa 60 jaar oud zijn, te rooien. Twee jaar geleden zijn reeds eeuige jonge iepen tusschen de oude boomen geplant De afstand tusschen de boompjes zal 6 el be dragen. De politie van het bureau aan de Meer mansstraat te Rotterdam wilde Vrijdagavond een woning aan den Crooswijkschenweg doorzoeken, omdat zij vermoedde, dat zich daar een zoon van den bewoner ophield, die als koloniaal van Nijmegen was gedeserteerd Het onderzoek leverde echter geenorlei resul taat, totdat men eensklaps twee beenen ontdekte, die uit den schoorsteen bengelden. Vermoedende, dat daar de koloniaal aan vast zou zitten, begon men er aan te trekken en weldra stond de gezochte in levenden lijve op den vloer. Hoewel hij beweerde, dat hij geen koloniaal, maar schoorsteenveger was, en op het oogenblik geen uniform droeg, nam de politie hem mede en stelde hem ter be schikking van den gu.mzoencommandant. Zelfs het beste hooi is nadeelig voor de paarden als er te veel van gegeven wordt wact de spijsverteringsorganen van het paard zijn volstrekt niet ingericht om groote hoe veelheden voeder te bevatten. De dagelijksche voederhoeveelheid voor een middelzwaar paard mag hoogstens 14 tot 18 pond hooi bedragen. (RN.) De maatschappij van Weldadigheid heeft in het pachtcontract van één harer boerde rijen de volgende bepaling opgenomen „Alle verbeteringen, die de huurder in overleg met den directeur der maatschappij van Weldadigheid aanbreDgt, zullen voor zoover schriftelijk geconstateerd, bij het einde van den huurtijd worden getaxeerd en aan den huurder vergoed. Voort zullen commissarisssn der maat schappij overwegen, of in de pachtcontracten oen bepaling kan worden opgenomen, waarbij aan de arbeiders een minimum loon wordt gewaarborgd of ondersteuning in geval van werkeloosheid. Van een arm echtpaar te Oosterhout, dat dezer dagen zijn gouden bruiloft hoopt te vieren, is de mannelijke wederhellt voor nemens dien dag de broek te dragen, waar mede hij nu 50 jaar geleden in de huwelijks boot stapte. Zeldzaam staaltje van zuinigheid 1 Ook een statistiek 1 In „de Streek" boven Alkmaar (de Langedijk) zijn in het afgeloopen jaar 26,000 ratten gedood. Men meldt aan de „N. Rott. Cit": Ook de winters van 1868 en 1880 kenmerk ten zich als zeer zacht, maar toen werd te vens bewaarheid„groene Kerstmis, witte Paschen", zooals het in den volksmond luidt. In kronieken vonden wij aangeteekend dat de winter van het jaar 1570 bijzonder zacht was, zoo zelfs „dat alle vruchtboomen in de maand April bloeiden, de wijngaarden groote loten hadden, de vogels eieren legden en jongen broedden." Een 78-jarige weduwe werd te Delft door de politie [aangehouden. Zij had drie weken hechtenis te ondergaan, wegens open bare dronkenschap bij zeventiende herhaling. Ook een examen 1 Dezer dagen zal te Kaatsheuvel het exa men worden afgenomen voor... „gemeente, verver" (knecht(! Sedert Amsterdam is afgesloten door een viaduct, die op alle punten waggelt en scheurt, maakt men zich in Amsterdam niet zoo druk meer over een bouwval meer of minder. 't Blijft wei hangen, ook al scheurt er hier of daar een muur Toch maakt het geen aangenamen indruk dat een gebouw als de nieuwe Beurs, waar van het bouwkundig schoon uitsluitend gezocht moet worden in het massale en zware, nu reeds sporen van verzakking vertoont. Aan de Warmoesstraatzijde, daar waar het bree- dere gedeelte van het Beursgebouw aanvangt is een muur van de tweede verdieping tot den grond gescheurd Op Oudejaarsavond is in de Ned. Herv. Kerk te Geervliet alleen meer gecollecteerd dan in het geheele afgeloopen jaar bij elkaar. Longlijders De bouw van het Amsterdamsch Sanato rium voor longlijders is thans verzekerd. De heeren baron Georges Rosenthal en P. W. Janssen hebben het ontbrekende bedrag f 20,000 aangevuld Waar Oranje-Nassau's Oord reeds geopend is voor een beperkt aantal lijders, het Volks- Sanatorium te Hellendoorn in Mei voor 54 patiënten zal worden opengesteld, daar zal Amsterdam 38 zhken te Laren kunnen op nemen in den herfst van dit jaar, zoodat als dan een belangrijke stap tot bestrijding der lorgtuberculose in den loop van 1C02 in Neder land zal zijn gedaan. Het schijnt dat het boycot denkbeeld toch nog nawerkt. Men deelde aan „Het Volksblad" tenminste mede, dat er op het oogenblik twee Engelsche booten in de Am- sterdamsche haven liggen tegen één Italiaan- sche één Noorsche en één Duitsche terwijl nog twee Italiaansche worden verwacht. Dit is opvallend merkt het blad aan, omdat anders bijna geregeld door Engelsche booten wordt aangebracht, wat nu andere vreemde schepen binnenbrengen. „Wilde ganzen en journalistiek". Onder dit opschrift schrijft de „Zutf Ct.": Hedenmorgen omstreeks 10 uren trok over de stad een vlucht wilde ganzen, zich bewe gende in noordelijke richting. Wat beduidt dat? Ziedaar éen mededeeling en een vraag, die hedenmorgen aan ons adres werd gericht, natuurlijk niet omdat de hedendaagsche jour nalistiek verward wordt met de kunst der „vogelwichelaars" uit de klassieke en Ger- maansche oudhei 1, die uit de vlucht en het geschrei der vogels de toekomst wisten te voorspellen, maar omdat een journalist nu eenmaaal beschouwd wordt als iemand, die het naadje van iedere kous kent, of tenmin ste in staat is, het in den kortst mogelijken tijd ten genoegen zijner lezers en lezeressen op te sporen. In die meening intusschen ligt een votum van vertrouwen, dat men niet gaarne teleur stelt. Aan het zoeken en overleggen dus. En ziehier de resultaten daarvan Ie veronderstelling Het verschijnsel is een voorjaarsteeken. In het najaar trekken de wilde ganzen naar het Zuiden om daar te overwinteren. Tegen het voorjaar keeren zij naar het Noorden terug om er te broeden. In dit geval is dus het vroegtijdige terug trekken als een voorteeken van een vroege Len te te beschouwen. 2 e veronderstelling. De ganzen zijn uit het Zuiden gevlucht omdat het daar in dezen omgekeerden winter kouder is dan in het Noor den fin Algerië ligt de sneeuw een paar voet dik). De keuze uit deze beide supposities laten wij aan onze lezers over. Ons ltfkt de eerste het waarschijnlijkst. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1