Aanbesteding. KANTOORBOEKEN enz. in ruime keuze Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Naaiwerk aan huis, (geen japonnen). JANKETJE MAAT. Oproeping. Goede kwaltteit. Lage prjjzet Crisis in de diamant-industrie Thans zijn te Amsterdam 10 fabrieken gesloten. Er draaien gezamenlijk ruim 2C00molers, waarvan er 1400 a 1500 bij roosjesslijpers in gebruik zijn. Daar verschillende fabrieken thans slechts voor 10 15 molens draaien, zijn in de aan staande week nog meerdere sluitingen op handen Bij de firma Boele op het Damrak te Amsterdam is een gouden tientje in ontvangst genomen, dat bij onderzoek valsch bleek te zijn. Het draagt de beeltenis van Koning Willem III, is ongelijkmatig van dikte. De klank is dof, ook in gewicht verschilt het met het echte muntstuk. Het is vervaardigd van zilver en daarna verguld' Het werd in betaling gegeven door een jongmensch, dien men nog niet heeft kunnen opsporen. In de gemeents Hellendoorn wordt het onderzoek naar goud in den bei g aldaar nog steeds met ijver voortgezet. Er wordt gegi a ven en geboord, doch omtrent do resultaten wordt men niets gewaar. Er zijn nog eenige werklieden aangenomen, zoodat thans onder leiding van den heer van W. een vijftiental mannen bezig zijn. Zondag te ruim drie uur in den na middag werd aan het station te Hillegom een oude vrouw, die zich op het perron bevond, door den voorbijgaanden trein aangegrepen. Het hoofd en één been werden letterlijk van den romp afgesneden De ongelukkige was natuurlijk onmiddelijk een lijk. Indien lotelingen binnen 4 maanden, na hunne aflevering voor den dienst onge schikt blijken te zijn, ondergaan zy een her keuring voor Gedeputeerde Staten Dit is bekend Ook is bekend dat, indien eene af keuring volgt en plaats heeft voor den 15 December, de houder van het aan de beurt liggend hooger nummer ter inlijving wordt opgeroepen. Niet algemeen bekend zal het evenwel zijn dat de datum van 15 De cember is veranderd in 15 October. Bestond dus tot nu toe de kans tot 15 December ter inlijving onder de wapenen te kunnen wor den geroepen, deze bepaling geeft de belang hebbenden 2 maanden eerder een geruststel lende zekerheid. („Ass. Ct.") Door de Duitsche politie is over de grenzen gezet een weduwe D., met 8 min derjarige kinderen. Haar man was voor eenige maanden in Duitschland overleden en het huisgezin dientengevolge hulpbehoevend geworden, wat de Duitsche regeering aan leiding gaf hen als zonder middel van bestaan over de grenzen te zetten, ofschoon ze ruim 13 jaar daar gewoond hadden. Op eigen verzoek is de familie door tusschenkornst der politie naar Apeldoorn voortgeholpen, waar vandaan de vrouw afkomstig is. De Boeren, die zich aan deEngelschen hebben onderworpen en bij de vrouwen in de vluchtelingenkampen zijn geplaatst, krijgen, nu de oorlog veel minder snel uit is, dan hun van Britsche zyde was voorgespiegeld, veel lust weer eens bij hun vechtende land- genooten te gaan zien. Een Hollandscbe dame, die pas uit het kamp te Middelburg te Amsterdam is aan gekomen, vertelde aan het „Hbld.", dat uit het kamp van tijd tot tijd „hands-uppers" wegliepen, die dan onaardig genoeg waren om de beste paarden of een „klompie" vee mede te Demen. Aan dit wegloopen tracht de Britsche overheid nu een eind te maken door de „hands uppers" by tienen in één tent te vereenigen en dan van eiken man eischt, dat hy zich borg stelt voor zijn tent- genooten. Loopt een van hen weg, dan wor den de anderen als krygsgevangenen wegge voerd. Dezelfde dame vertelde nog, dat deNatal- sche kampen veel beter ingericht zyn dan de Transvaalsche, ook ten opzichte van het verstrekte voedsel: De vluchtelingoD krijgen daar tweemaal per week aardappelen en byna elke morgen groenten- By den Duitschen Ryksdag is een ver zoekschrift ingediend, waarin een aantal belanghebbenden by tuinbouw om hooge invoerrechten vragen op kool, bepaaldelijk op witte en roode kool, die in groote hoeveel heden uit Nederland eu Denemarken, en op bloemkool, die uit Italië wordt ingevoerd Te Beriyn, beweren zij, is op de groentenmarkten en by de handelaars in groenten byna uit sluitend Hollandsche roode en witte kool te vinden. De „Freihandel Korrmerkt hier omtrent op dat het de eigen schuld is van den Duitschen tuinbouw, die niet bijtijds in de toenemende vraag heeft weten te voorzien ofschoon de stijgende bevolking in de fabrieks- streken daartoe alle aanleiding gaf. Wegens de uitbreiding van de pokken epidemie te Londen is besloten een nieuw hospitaal van 800 bedden voor poklijders in te richten. Als dit gereed, is zullen 2540 bedden ter beschikking zijn, nog 160 minder dan de hospitaal-commissie noodig achtte. Op het oogenblik zijn 814 gevallen van pokken in behandeling. Lord Kitchener heeft in een depêche aan de Engelsche Regeering de opmerking gemaakt dat de Boeren voortdurend een on beperkte hoeveelheid levensmiddelen ontvan gen uit Europa. Hij wenscht daarom een betere bewaking van de kust van Z.-Afrika en raadt aan de Engelsche vloot daar met verscheidene snelle kruisers en kanonneer- booten te versterken. Aan de „Daily Mailwerd Dinsdag uit Bloemfontein geseind Men gelooft hier dat generaal Botha, wegens de samentrekking van Engelsche troepen te gen generaal De Wet, waarschijnlijk weder een beweging op groote schaal tegen Natal zal uitvoeren. Generaal De Wet kan echter nu over een grootere strijdmacht beschikken dan in Transvaal bijeen gebracht kan worden en de militaire overheid erkent dat er krach- dadig tegen hem moet worden opgetreden. Daarom brengen een toenemend aantal kolonnes hem erg in het nauw, maar het terrein in het Noordoosten van den Vrijstaat waar hij is, begunstigt zijn tactiek om zijn strijdmacht telkens te verstrooien en opnieuw te vereenigen. Iedereen verwacht, dat de krijgsverrichtin gen beter zullen vlotten als de nieuwe troe pen uit Engeland, Australië en Canada aan komen. Daarom wacht men op deze ver sterkingen met verlangen. Bij het eiland Stencher in den Finschen zeeboezem geraakte een ijsschol los, waarop zich 30 visschers en 10 paarden bevonden. Slechts een visscher kon het eiland nog bereiken. De ijsbreker „Jermak" is tot red ding der veron gel uitten afgezonden. In Algerië heerscht zeer strenge koude, die reeds groote schade heeft aangericht. Op sommige plekken ligt de sneeaw zoo hoog als bij menschenhougenis in Algerië nooit is voorgekomen. Te Bonsada zijn 40 huizen onder den sneeuwlast bezweken, waarbij een man en een kind zijn omgekomen. In een ander dorp stortten 18 huizen in. Uit Ag! am wordt gemeld, dat de En gelsche Regeering onlangs een bestelling heeft geplaatst voor de levering van 3<>,000 Hon- gaarsche paarden te leveren vóór 1 Februari. 8000 stuks zijn reeds over Fiume geëxpe dieerd. Ook van New Orleans zijn onlangs weer 1000 paarden verscheept met gelijke bestem ming. Het land waar de Kegelsport het meest in eere wordt gehouden is voorzeker Duitsch land en de groote jaarlijksche Bondswedstrij den worden ^r met groote en zeer gezellige feestelijkheden gevieid. Dit jaar is Altona bij Hamburg aangewezen voor „10 Deutsche BundeskegelnIn een groote overdekte „Festhalle" waar meer dan 30 banen van asphalt worden aangelegd zal het concours gehouden worden vermoedeiyk yan 19 tot 24 Juli a.s. Uit de leden van den Altonaër Kegelbond is een commissie van 105 leden benoemd om het feest voor te bereiden. POSTER IJ EN. De Directeur van het Poet- en Telegraafkan- I toor te Texel maakt bekend dat de Hulpkan toren to cle Cocksdorp, OosterendOudeschild en de Waal met ingang van 20 Januari op werk dagen voor het publiek geopend zullen zijn van 8'/ill'/i v/m, 12Vj en 67 n m. Met ingang van 1 Februari op Zon- en Feest- van Th8'/i v/m. en dat de Telefoonkantoren te Eierland, de Cocksdorp. den Hoorn, de Koog, Oosterend, Oudeschild en de Waal met ingang van 1 Fe bruari op Zon- on Feestdagen gorpend zullen zijn van Vit—81/» v/m. De Directeur voornoemd, C. S. DE WIT. Amsterdam 13 Jan. Aangevoerd 360 Run deren, le kwal. 64 66 et., 2de kwal. 62 ct. 3de kwal. 58 ct. per KG. 145 Melk- en Kalf- koeien t 120 k f 240 5 Graskalveren f 25 k f 35; 39 nucht. Kalveren f 9,k f 12,13 Schapen 1 16 f 22; Lammeren f k 518 vette Varkens 44 k 48 ct. per K.G. Purmereud, 14 Jan. Aangevoerd 83 vette Kalveren 65 k 85 ct. per KG.: 104 nucht. Kalveren f 8 A f 19; 222 vette Varkens 47 k 49 ct. per KG.42 magere Varkens f 16 A 26; 146 Biggen f 6 k f 11.—2038 Schapen en 250 Lammeren; 249 Runderen en 9 Stieren- Kip-Eieren f 4.k f 5.— per 100. Vette Koeien, 146 stuks, hooger in prijs h. vlug. Gelde Koeien, 103 stuks, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh., handel stug. Vette Kalveren, handel matig. Nuchtere Kalveren handel vlug. Vette Varkens, handel vlug. Magere Varkens h. stug en Biggen h. stug. Vette Schapen, prijsh., handel matig. Overhouders lager in pry's, handel stug. Lammeren hooger in prijs, handel matig. Londen, 13 Jan. Ter markt zijn aangevoerd 1500 Runderen, 100 Schapen en Lammeren' 15 Kalveren 70 Varkens. Men noteert Run deren f 0.40 a f 0.67Schapen en Lammeren f 0.50 a f 0.82Kalveren f 0.45 a f 0.76 Varkens f 0.41 a f 0.67 Zondag 19 Januari. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Nam. half 3. ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden, Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink, Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Te SANLUIS in Colorado (V. St.) is op den 10en Januari 1902 plotseling overleden, mijn dierbare eohtgenoot, onze veel geliefde zoon, CORNELIS LOM AN in den ouderdom van ruim 46 jaar. Weduwe C. LOMAN E. M. Winmill. D. C. LOMAN M. LOMANKievit. Ondergeteekende vraagt beleefd Gasthuisstraat, Burg. De crediteuren van wijlen den heer W. KONING Pz. overleden te Oosterend 4 Maari 1901, worden opgeroepen tot het aanhooren dei rekening en verantwoording af te loggen dooi de benificiaire erfgenamen op Dinsdag 21 Janu ari 1902, des voormiddags 11 uur, ten kantore van den Notaris Cl. H. DE BOER te Des Büro op Texel. Concurrenten schuldeischers kan niets wordei uitbetaald. Het BESTUUR van het Burger-Nieuwlani zal Donderdag 16 Jannarl 1902, bij inschryviuj AANBESTEDEN: Het maken van pl.m. 232 M. TUIN WAL bij P. Huisman. Gegadigden kunnen inlichtingen bekomen bi C. B. Bakker en P. IIüisman. De biljetten moeten op bovengenoemde dag, 's morgens 10 uro, bij den Seoretaris 8 KÈIJSER Pz. zijn ingeleverd. BOEKHANDEL PARKSTRAAT

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2