_N°. 1507. Zondag 19 Januari. As. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Texel GEVONDEN VOORWERP F, IV. TEXEL, 18 Januari 1902. Woensdag 22 Jan. a.s. houdt de afdeeling „Texel" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers eene vergadering in het hotel „de Oranjeboom". In deze vergadering zal de afgevaardigde ter Algemeene Vergadering, welke 28 en 29 Dec 11. te 's-Hertogenbosch is gehouden, de heer J. A. Frederiks, verslag dier vergadering uitbrengen. Verder moet er een stemming gehouden worden over de voornaamste besluiten in de Algemeene Ver gadering genomen. Nog moet er een verkie zing plaats hebben van het Bestuur, 't welk ieder jaar aftreedt, van een correspondent van „De Bode'Bondsweekblad, van een cor respondent voor de verschillende instellingen, als 't Herstellinsoord, de Ondersteunings- en de Weerstandskas en van 2 leden der On dersteuningscommissie. - Vrijdagavond zal in „het Nut" alhier 1 optreden' de Heer J. J. Heep, doopsgezind predikant te den Hoorn. Velen zullen zich zeker nog met genoegen herinneren dat voor enkele jaren de heer I Heep eveneens in „'t Nut" alhier optrad en eene keurige lezing hield over het onderwerp jj „Harmonie". Ongetwijfeld zullen allen, die toen het genoegen smaakten, die lezing bij C te wonen en nog tal van anderen ook nu f weer Vrijdag a.s. naar de vergaderzaal van ,,'t Nutwillen opgaan om de lezing van den heer H. bij te wonen. Waal, 16 Jan. De Heer W. F. Smits, Predikant bij de Herv. Gemeente, heeft voor 1 het op hem uitgebrachte beroep naar Huis- jj duinen bedankt. 1 Oudeschild, 17 Jan. De verenniging „Nep tunes" alhier, hield gisteren weer een lees- avond. De zaal van de „Zeveu Provinciën" was flink bezet. Bij afwezigheid van den voorzitter opende de Heer C. C. Backer, Secre taris van „Neptunus." met een hartelijke toespraak de vergadering Daarop gaf de heer J. Daalder Dz. van Oosterend, als lezing ten beste, de mooie novelle van Cremer„Mijne oude Jacob" getiteld. Uitstekend voorgedragen als deze pennevrucht werd, liet zij niet na bijzonderen indruk te maken. Ook de bijdrage van den Heer Kroon, getiteld„Kiepert" pakte goed en mocht veel bijval verwerven. Dat was niet minder het geval met de verdere bijdragen waarop de Heer Daalder zijn auditorium vergastte, t w. van Mauriks „St. Niklaas-Surprise." „De laatste beproeving" en ten slotte „De Vloek," van Bilderdijk. De spreker werd luide toegejuichd. De Heer Backer sloot met een zeer gepast woord de vergadering en bleek de tolk der aanwezigen te zijn, toen hij den Heer Daalder een vaarwel en tot weerzien toeriep. Deze leesavond mag weder tot de uitnemend geslaagde gerekend worden en heeft ieder goed voldaan. Heden zijn van hier verscheidene schui ten naar IJmuiden vertrokken, met het doel te beproeven lading te bergen uit een nabij die haven gestrand groot stoomschip. Dezer dagen deed zich het zeldzaam verschijnsel voor dat, terwijl de barometer stand ongekend hoog was, n. 1. 789, zooals bij 't schoonste Zomerweer nauwelijks voor komt, nog 's avonds de seinen van den Storm- waarschuwingsdienst moesten worden gehe- schen. De Cocksdokp, 17 Jan. De kustwacht van Eierland rapporteert, dat het wrak der „Agda" door den laatsten storm heel wat kléiner is geworden. Vele brokstukken liggen over de Vliehors verspreid. 't Is te hopen, dat deze niet wegdrijven, daar dit voor de visschers, die het wrak inder tijd hebben gekocht, een groote schadepost zou zijn. De O. L. School alhier is door ziekte voor een ïgropt gedeelte ontvolkt. De ziekte kenmerkt zich door hoesten en keelpijn, doch heeft gélukkig geen kwaadaardig karakter. Sedert jaren gingen vele mannen uit Westdongeradeel (Friesland) ter vlschvangst naar Vlaardingen en Emden, en dan verre weg het grootste gedeelte naar Vlaardingen. Ditmaal echter hebben 68 visschers zich laten aanwerven voor Emden en slechts 15 voor Vlaardingen, omdat zij in Emden meer kunnen verdienen Te lage aangifte 1 Onlangs is te Rozendaal een partij vernis, die was aangegeven ter waarde van f 2400, eerst door de ambtenaren met f 300 en latei- door de commissie van onderzoek met f 4000 verhoogd. De geadresseerde liet zich de boete van f 2200 welgevallen Slordige schoolhoofden De Amsterdamsche gemeenteraad heeft het hoofd der dubbele schoH 103, den heer H. J. Westerling, overgeplaatst naar de enkele school 11, een maatregel, die, gepaard gaande met eenige salaris-vermindering, bedoeld is als straf voor de door dit schoolhoofd bij het beheer der schooimiddelen en leerboeken be toonde slordigheid en eigenmachtigheid. Bij onderzoek was gebleken, dat allerlei ontbrak, wat volgens de afgegeven volgbriefjes voor aankoop aanwezig behoorde te zijn. Bewezen is ook, dat hij volgbriefjes bij de leveranciers in betaling gaf voor andere leer middelen, dan door hem bij de afd onderwijs, volgens die briefjes, waren aangevraagd bijv. een dure atlas ten eigen gebruik of van die zijns personeels, in plaats van 5 goed koops schoolatlassen en tevens schijnt het vast te staan, dat hij in een volgbriefje het waardebedrag heeft verhoogd. In Zuid-Beveland worden valsche kwart jes in omloop gebracht. De beeltenis dei- Koningin is goed, eveneens het randschrift Aan de keerzijde zijn jaartal en cijfers zeer onduidelijk. De lauwerkrans is slecht afge werkt, evenals de karteltjes op den ïand. De muntstukjes zijn loodkleurig en hebben een doften klank. („M Ct".) Ter navolging Te De Rijp heeft een ingezetene 50 paar schoolpantoftels ter beschikking gesteld van hot hoofd der openbare school, om die aan de meest behoeftige kinderen uit te reiken. De Tilburgsche kindermoord van 22 Aug. 1900. Het kan nu als zeker worden beschouwd, dat deze zaak in hooger beroep voor het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch zal behandeld worden. De dag waarop is echter nog niet vastgesteld. (R. N.) Daar mag men wel eens aan 't oprui men gaan Op een hofstede te Harmeien heeft een bende ratten in één nacht ongeveer 10 kop geschilde aardappelen uit een emmer water en in haar holen onder den vloer gesleept. Van een bekend ijmker in het Noor denveld hoorden wij dezer dagen, hoe bijen, die „voorspeelden", door hem van een wis verderf gered werden. Door het prachtige weer op Nieuwjaarsdag waren de diertjes verlokt, eens buiten te gaan kijken en vlogen dat het een lust was Maar doordat de grond nog te koud was, verstijfden ze wanneer ze daarop neerstreken en lagen in menigte in de nabijheid der korven. Onze ijmker zag het met deernis aan, raapte er eenige hon derden op en lei ze in een tinnen bakje op een zacht brandende kachel. De uitwerking was verrassendde kamer leek wel een bij enkorf en door het open venster vlogen de diertjes heen en zochten hun woning weer op. (Ass. Ct.) Struikroovers Tusschen Gasselte en Gieten (Drente) heb ben Zaterdag vijf personen een aanval gedaan op de postkar. Een van hen greep het paard bij de teugels, doch de toeleg om paard en rijtuig te doen stilhouden mislukte door het wild worden en steigeren van dit dier, dat zich met den wagen ijlings uit de voeten maakte. De aanvallers schoten nog met een revolver op de postkar. Men schrijft uit Beerta aan de „Winsch. Crt. Twee jongelui alhier hebben het vaste voornemen ophevat een reis per flets om de wereld te maken. De ondernemende avon turiers denken binnenkort zonder eenig reis geld mede te nemen te vertrekken. Een oogenschijnlijk fasoenlijk heer schelt te Amsterdam aan een perceel Spuistraat, Mijnheer verlangt kamer te huren. Mijnheer wordt toegelaten, kamer bevalt hem. Hij is royaal, betaalt twee weken vooruit. Geeft een bankbiljet van f25 en krijgt f 16 terug Mijnheer zou dadelijk terugkomen met zijn koffersze stonden nu nog aan het Centraal station. Juffrouw, erg blijde met haar nieuwen commensaal, wil het bankbiljet wegbergen, kijkt het wel wat laat na en ziet dat het bankbiljet goed is voor,25 kussen. Geld weg, commensaal natuurlijk ook weg. Iemand te Zuiddorp e zou probeeren een groote partij sigaren België binnen te smok kelen. Des avonds zou getracht worden de sigaren over de grenzen te krijgen. Tot ontsteltenis van den handelaar kwamen de smokkelaars echter een paar uur later zonder de sigaren Er was op hen geschoten naar zij meenden door Belgische douanen, en zij hadden de vlucht genomen met achter lating van de sigaren. Het is nu bekend geworden dat niet op hen geschoten was door douanen, maar door andere smokkelaars, die zich daarna haastten den buit veilig over de „schreef (de grens) te brengen. Terwijl ter markt te Rotterdam Mean- dag de Zeeuwsche eieren zijn verkocht tegen f7.50 h f7 80, de Overmaasche voor f7.80 h f 8 de 100 stuks, was Dinsdag op de Goesche markt van de 104 stuks de prijs slechts f 3 20 a f 3.80, meer dan de helft goedkooper dus Er blijken meer valsche gouden tientjes in omloop te zijn. Iemand in de Spuistraat to Amsterdam heeft er Zaterdagavond een in betaling gekregen. Men zij op zijn hoede 1 Nu wordt het goed 1 Te Markeloo (Overijsel) heeft zich de eerste ooievaar vertoond. Zondagavond laat kwam een als heer gekleed persoon in den winkel van den heer v- M., in den Zandberg te Breda, en vroeg om een lucifer, ten einde zijn sigaar te kun nen aansteken. Die vreemdsoortige vraag motiveerde de man, door te zeggen, dat hij nooit in café's kwam, en daarom, door oogenblikkelijk gebrek aan lucifers, gedwongen was zijn toevlucht tot den heer v. M. te nemen, om toch te kunnen rooken Deze was zoo goed den man nog een heel doosje aan te bieden, onder de opmerking, dat ze goedkoop genoeg zijn. De bezoeker vroeg toen wat dan wel een heel pak lucifers kostte. „Vijf cent" antwoordde de heer v. M. De vreemdeling kocht toen een heel pak en betaalde met een gulden, die later bleek... van lood te zijn. Een opliohter dus. (D. V. N4 TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden v Voor den Burg au Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. aar Amerika en andere landen met verhooging der porto i. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. reL 1 Gedeponeerd ten Raadhuize een zwart doekje \een bos sleutels en een parapluie, achtergelaten >o in den winkel van de Wed. Ponger.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1