Buiten land. Zitting van den Raad der fa. Vlieland, Ingezonden Stukken. den lachlust opwekkend, om inhoud en strek king, in Nut en Genoegen minder op hare plaats was. De heer A. Visser bezorgde ten slotte nog een genoegelijk kwartier met een amusante voordracht over een verloren „dinges". De vice-pres. sloot met een woord van har lijken dank de vergadering en de danslustigen hadden nog een prettig uur. Koog, 22 Jan. Bij de Ned. Herv. kerk alhier zijn tot Ouderlingen benoemd de HH. H. Luitze en D. v. d. Werf, tot Diaken J. W. Dalmeijer, tot Kerkvoogden F. Heeroma en C. Haas Pz. en tot Notabelen J. Mak en L. Bakker. De minister van oorlog is voornemens voor het reserve-kader bepaalde tijden van opkomst onder de wapens vast te stellen. Tot nu toe wordt aan de reservisten zeiven geheel overgelaten, den tijd hunner opkomst onder de wapens vast te stellen, zoodat het wel voorkwam, dat zij acht dagen gingen dienen in de Kerstweek of omtrent Goeden Vrijdag. Sedert een paar dagen wordt te Amster dam door de politie een ware „razia" gehou den op zakkenrollers. De schuld van de twee dieveggen, die iemand een bankbiljet van f25 wisten te ontfutselen, is zoo overtuigend be wezen, dat zij Maandag naar het Huis van Arrest aan de Weteringschans overgebracht zijn In de buurt van den Vijgendam is een soort kijkspel gevestigd, en, daar er buiten voortdurend veel publiek is, zijn daar natuur lijk de zakkenrollers sterk vertegenwoordigd Hier treedt de politie zeer beslist op. Telkens als er verdachte jonge personen, of oude bekende vingervlugge heerschappen zich bevinden te midden van de menigte, be geven de daar surveilleerende agenten zich on der het publiek en roepen, goed hoorbaar „past op de zakkenrollers, burgers!" Wij zagen dit toevallig Maandagmiddag en merkten op dat vier van de verdachten zich haastig in veiligheid stelden in een naburige „bar". Maar ook hier ging de politie hen na. Ook hier klonk het„past op mijneheeren, er zijn zakkenrollers." Spoedig waren nu de verdachten verdwenen, en buiten waren zij ook weldra verjaagd. Waarschijnlijk heeft toch een hunner nog een slag kunnen slaan. Omstreeks halfvijf stond de bekende zon derling, die zoo nu en dan op straat verzen schrijft, door middel van zandstrooien, zijne kunst te vertoonen in de Raadhuisstraat voor perceel 15, het gebouw van de „Vereeniging voor den Koffiehandel". Zooals gewoonlijk had deze straatartist in wijden kring veel bekijks. Een van de toeschouwers, de heer D. v. H., wonende aan de Keizersgracht, vermiste, toen hij enkele minuten later thuis kwam, zjjne portemonnaie, waarin ongeveer f 90 specie, een compleot boekje tramkaartjes en een cou pon. De heer v. H. deed geen aangifte bij de politie. (Hbl.) Een heerlijkheid onder den hamer. Men schrijft onsNaar wij vernemen zal in 't voorjaar de geheele heerlijkheid Sterksel onder den hamer komen, een zeer uitge strekte zitting, nagelaten door wjjleu den heer Pompen, tijdens zijn leven lid der Staten van dit gewest. Deze heerlijkheid telt niet minder dan 1700 hectaren bouwgrond, weide dennenbosch, heide met uitgestrekte water plaatsen heeft haar eigen kerkje met rector, haar eigen school, alles voortreffelijk geregeld terwijl een zestiental boerderijen de vrucht baarheid van den grond onderhouden en een stroohulzenfabriek werk biedt aan de ledige handen. Ziedaar dan eene verkooping in 't verschiet zooals er hier wellicht nog geene zijn voor gekomen. (Nbr.) Yaccine Thans, nu de vaccine-quaestie weder voor de zooveelste maal aan de orde van den dag is, stelt de heer B. G. Van der Hegge Zijnen te 's-Gravenhage er prijs op te ver klaren „dat ik, in mijn ruim 24-jarige militaire en nagenoeg 29-jarige civiele praktijk, dui zenden individuen, zoowel volwassenen als kinderen, gevaccineerd en gerevaccineerd heb en dat ik van die kleine operatie e immer bij een der gevaccineerden eenig nadeelig gevolg heb kunnen waarnemen." Dit verklaar ik op mijn eerewoord. Tallooze malen revaccineerde ik mijzelven en mijn gezin, inzonderheid tijdens de hevige pokken-epidemie van 1S70; nooit bleek dit schadelijke gevolgen te hebben. Met mijn geheele gezin bleef ik van de ziekte bevrijd, hoewel ik dagelijks in het Militaire Hospitaal alhier en in den buitendienst massa's pokken- lijders behandelde. Ik was dan ook zoo vol komen gerust voor mijzelven en mjjn gezin dat ik thuis komende niet eens van kleeding verwisselde, en zelfs eens een pokkenlijder, in den toen beruchten „Ooijevaar", naast hem gezeten, naar het Gemeenteziekenhuis heb gebracht. Verdere commentariën acht ik overbodig. Het bovenstaande is mijn opinie. De vaccine is „een zegen voor de menschheid". Te Nieuw Weerdinge (Dr.) verklaarde een man, die er last van had, dat zijn ruiten werden ingesmeten, aan zijn vrouw, dat hij een revolver zou aanschaffen en dat hij bij d9 eerste de beste gelegenheid dat de ruiten weer vernield werden „de daders een kogel door hun ribbekast" zou jagen. De man kocht het vuurwapen en toen hij dezer dagen door het rinkelen van glaswerk wakker werd, was zijn eerste daad het moordtuig te grijpen en in 't donker door de ramen heen op de „aanranders" te vuren. Toen er licht was opgestoken om de „doo- den" te gaan zoeken, bleek het echter, dat een ham, aan de zoldering opgehangen, was losgeschoten en op het theeservies neerge komen was. Vandaar het gerinkel, dat ge volgd was door het stukschieten van zijn eigen glazen. „Unitas", weekblad ter bevordering van den handel en de industrie, maakt melding van het eerstdaags optreden eener goed ge organiseerde bende flesschentrekkers, die eerstdaags hare operatiën op groote schaal zal doen plaats hebben van uit 's-Gravenhage Rotterdam, Amsterdam, Hamburg en Ant werpen. Enkele heeren verzenden in het geheel geen bestellingen. Deze vestigen zich als magazijnhouders of grossiers in artikelen van allerlei aard en doen tevens dienst als referentie voor hen, die de zorg hebben voor het bestellen en bemachtigen van koopwaren om bij verkregen succes de goederen naar de magazijnhouders of grossiers te expeditee- ren die op hun beurt de goederen in con tanten hebben om te zetten. Fabrikanten en handelaren, die schade en onaangenaamheden willen voorkomen, wordt daarom ernstig aangeraden, om bij het ont vangen van monsters of bestellingen van niet bekende personen, ook met namen die zeer op solide afnemers gelijken, voorzichtig te zijn. Verplichte inenting. In de „Avondpost" schrijft een Transvaalsch Boertje, naar aan leiding eener polemiek over vaccinedwang „Ieder mag daarvan denken wat hij wil, ik denk er het mijfle van. „Hoewel duizenden vroeger door pokken ten grave werden gesleept, is bekend." „Ook Zuid-Afrika was een pokkennest, doch in de Z. A. R. werd ook dwang toege past, te meer daar deze ziekte zich ook bij de Kaffers vertoont. „De Regeering der Z A. R. spaarde noch kosten noch moeite voor haar „zoo slecht behandelde" Kaffers. Op geregelde tijden werden daar door de Regeering geneesheeren zelfs naar de meest verwijderde kralen ge zonden om de Kaffers in te entendie menschen wisten immers niet wat goed was. Wat zijn die Boeren toch onbeschaafd en toen die Kaffers wisten waartegen dat was en toen ze zelf zagen welke uitwerking het bad, waren ze zeer verheugd. Evenals voor de blanken geschiedde het enten uit de bekende glazen buisjes." Een schrijyer uit Bloemfontein Van volstrekt betrouwbare zijde wordt aan het conculaat-generaal van den Oranje-Vrij- staat te 's-Gravenhage uit Bloemfontein, d.d. 9 December geschreven „De ellende is oneindig groot en hartver scheurend Dat we toch geld genoeg hadden om voor de arme vrouwen en kinderen voldoende kleederen te koopen, van schoenen hebben we reeds sinds lang afgezien. Ik kan ongelukkig de gedachte niet van mij afzetten, dat de noodlijdenden in den Oranje-Vrijstaat eenigszins vergeten worden vergeleken bij de Transvalers. Wanneer ik zie, dat by verdeeling van sommige bedragen den Vrjjstaat slecht 1/4 toegewezen werd, zoo is dat hoogst onrechtvaardig en ik heb goede gronden om te gelooven, dat de Vrij staat meer verwoest is en dat daar meer verwoest is en dat daar meer geleden wordt dan in de Z.-A. Republiek." Er is één bericht aangaande den Zuid- Afrikaanschen oorlog, maar dat geldt aan treurigheid wel voor een tiental tijdingen van Boeren verliezen. De commandant Gideon Jacobus Scheepers is na het tegen hem ge voerde proces ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Men zal zich herinneren hoe Scheepers, die in de Kaapkolonie aan de Engelschen zooveel afbreuk deed, na een succesvollen tocht naar het Zuiden moest terugtrekken en, daar hij door de typhus was aangetast, in een rijtuig zijn wanhopige vlucht moest voortzetten. Ten laatste viel bij den Engel schen toch in handen en nu werd hij in een hospitaal verpleegd tot hij zoover hersteld was dat hij naar de gevangenis kon worden overgebracht. Nu moest hij terecht staan wegens rebellie, hoogverraad, moord, opruiing tot moord en dergelijke feiten meer. De Engelsche autoriteiten zien niet opeen paar valsche beschuldigingen meer of minder, Een telegram uit Kaapstad aan de Daily Mail erkent, dat de Boerencommandant Maritz die een vijftal weken geleden ernstig, gewond heette, feitelijk heer en meester is in de districten Calvinia en Kenhardt, in het westen van Kaapkolonie. Het is, of dat deel der Kolonie een kleine Boerenrepubliek is gewor den Maritz heeft overal Hollandsche ambte naren aangesteld en hij wordt overvloedig voorzien van levensmiddelen door de Hol landsche bevolking, op wie hij volkomen vertrouwen kan. Den 3en December werd te Johannisburg de heer R. G. Ockerse, waarnemend mijncom- missaris van de commissie voor hulp der vrou wenkampen, gevangen genomen, op de be schuldiging dat hij eenige maanden geleden een aalmoes had gegeven aan een Boer, van wien de heer Ockerse had moeten weten, dat hij heimelijk te Johannisburg was. Naar wy uit Utrecht vernemen, is de heer Ockerse door de Engelschen uitgezet en heeft hij tele grafisch bericht gezonden, dat hij den 13den dezer met de „Kurfürstvan Durban via Kaapstad naar Vlissingen zou vertrekken. (N. Rott. Ct.") Volgens bericht uit Budapest vertrekt baron Paul Bourzaulinisza, die reeds met de Boeren heelt gestreden, maar om gezondheids redenen naar Europa moest terugkeeren, de volgende maand weer met baron Luszenski en recruten voor de Boeren naar Transvaal. In een te Londen ontvangen particulier telegram wordt bericht, dat bij een aanval dien de Boeren dezer dagen hebben gedaan op de strijdmacht van lord Methuen in het westen van Transvaal, zij een maxim heb ben veroverd, die toebehoorde aan de 13de compagnie yeomanry uit Shronshire. De muilezels, die het kanon trokken, sloegen naar het voorbeeld van hun voorgangers bij Nicholson's Nek bij de belegering van Lady- smith, op hol en renden er mee naar de gelederen der Boeren. De maxim was der 13de compagnie yeomanry in 1900 ten ge geven door de Engelsche stad Owestry en had meer dan 600 pond sterling gekost. Uit Zurich wordt medegedeeld, dat Don derdag aldaar een man gearresteerd is wegens werving voor het Nederl. Koloniale leger. Hij blijkt agent te zijn der wervingsflrma van een juffrouw Wüthrich te Harderwijk. De politie heeft vastgesteld dat hij verschei dene Z .vitsersche jonge mannen heeft aange worven. Ook te Bazel heeft hij een sub agentuur. Bij huiszoeking werden tal van photografiëu gevonden, uitgevoerd door de firma Ziegler te Harderwijk en voorstellende jonge Zwitzers in hunne koloniaal-uniform. Deze photografleën deden bij de aanwerving dienst. De „Schweiz. Freie Presse" eindigt haar verhaal over de gevangeneming aldus: Het is van belang het onzuivere karakter dezer werving aan de kaak te stellen en het volle licbt te laten vallen op dezen schandelijken handel in menschenlevens op Zwitserschen bodem Wij hopen van harte, dat een voor beeld gesteld zal worden en de strengste straf worde toegepast. (buiten verantwoording van de Redactie.) Contróle-veldjes voor uien. Op Vrijdag 17 Jan. 1902. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig de heeren H. Meyer, J. Zeyle- maker, H. Hylkema, D. Visser en K. Raap. I De Notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. II Tot volontair ten kantore van den Heer Gemeente-ontvanger wordt benoemd de heer 8. "W. Dekker, rentenier. HI Tot Leeraar in de praotisohe Zeevaart kunde wordt benoemd de heer W. Blom, opper stuurman ter koopvaardij. IV Bij de rondvraag worden eenige kleinere gemeentelijke aangelegenheden besproken, waar na de Raad overgaat in geheime zittting. Hot vorige jaar is een zeor nauwkeurige proef geno men om do werking van liulpmcststoiTcn op uien na te gaan, zoowol mot als zonder stalmest. Doze proof word genomen in do n&byhoid van Aalst met zooge naamde AaLstersohe uien, een gele, platte ui. De grond

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2