N°. 1509. Zondag 26 Januari. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel TEXEL, 25 Januari 1902. Woensdagmiddag hield de afd. „Texel" van den Bond van Nederl Onderwijzers is het hotel „De Oranjeboom" eene vergadering Het bestuur werd met groote meerderheid herkozen en is voor het jaar 1902 als volgt samengesteld W. R. van Douwen, voorzit ter en bestuurder der leeskring J. A.Frede- riks, secretaris en reiscorrespondent, T. Roe per, penningmeester en correspondent der Weerstandskas, L. J. Kikkert en P. Ooykaas, correspondenten voor het Herstellingsoord en de Ondersteuningskas. Besloten werd voor de volgende vergadering op de agenda te plaatsen: bespreking eener nieuwe contribu- [tie-regeling. Een der belangrijke besluiten der Alge- meene vergadering, in December in's-Herto genbosch gehouden, was onderwijzeis, leden van den Bond, benoemd tot hoofd eener school kunnen lid van den Bond blyven. Ook dit besluit moest, evenals vele andere aan het referendum onderworpen worden. Met algemeene stemmen verklaarde do afdeeling zich er voor. Uit het verslag van den secretaris over het jaar 1901 bleek, dat de afdeeling met voldoe ning op haar werkzaamheden, ook in hetaf- geloopen jaar, mag terugzien. l Het verslag van den afgevaardigde ter 'Algemeene Vergadering, den heer Frederiks, werd met veel genoegen door de leden aan gehoord. Nog werd op verzoek van het Hoofdbestuur benoemd een correspondent voor „De Bode het orgaan van den Bond, 't welk met I Juli a.s. in eigen beheer wordt genomen, volgens besluit der Algemeene Vergadering. Woensdag vergaderde in hotel Texel Bestuur en leden van het onderlinge begrafenisfonds //Vooruitgang is ons doel". Men schrijft aan de Oprechte Haarl. Crt. De gemoederen op het eiland Texel maken zich bijzonder warm over dea.s. stoom tram. Schier ieder spreekt daarover. Men wil volgens de aanvraag van den heer De Leeuxo te Oudeschild een tramlijn bouwen van Oude- schild tot het dorp Den Burg. En in werkelijk heid dat zou een goede, een zéér loonende zaak worden, 't Vervoer toch van alle lammeren en er gaan elk jaar zoo ongeveer 7000 8000 van het eiland naar den vastenwal moet nu per karren geschieden tot de goede haven van Oudeschild, om vandaar per scheepsgelegen heid verder vervoerd te worden. 't Vervoer van alle koopwaren en honderden passagiers, die jaarlijks het zeer schoone eiland met de zeer aardige plaatsen als Den Burg, met uitmuntende hotels, park, mooie wandel wegen en 't schilderachtige Oudeschild bezoeken geschiedt nu per as. Ik ben overtuigd, dat wanneer de zoo vurig begeerde stoomtram er is; een zwerm families in den zomer met hun kinderen Texel zal verkiezen als rust- en uit spanningsplaats, en 't eiland een prachtige toe komst in elk opzicht tegemoet gaat. Ook de eilanders zelf, waaronder een groot aantal bejaarde, die nog nooit hun plekje grond verlieten en den vasten wal betraden, zullen zich dan ook wel laten verlokken eens een kijkje aan de overzijde te gaan nemen. "Wen schen wij den Texelaars het spoedig verwezen lijken van hun vurigen wensch. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Zooals we dit van dergelijke vereenigingen gewoon zijn, was de vergadering goed bezet en kon op het daarvoor bestemde tijdstip worden geopend. De directeur der vereeniging, de heer A. Langeveld Pz, deed dit en riep daarbij allen het welkom toe, terwjjl hij de beste wenschen uitsprak voor allen in bet thans reeds sedert eenigen tijd aangevangen jaar. Tevens sprak hij den hoop uit-, dat allen zouden willen medewerken tot bevordering van den bloei der ver- eeniging. De notulen der vorige algemeene vergadering wor den door den secretaris, den heer P. Lieuwen voorge lezen en aangezien er niemand aanmerkingen op bad, worden ze goedgekeurd. jf Dit 't versla» over 't afgcloopen jaar, daarop even eens door den Secretaris voorgelezen, bleek dat in 1901 het ledental weder was vermeerderd en wel met 62. Er waren n.l. 84 leden bijgekomen en 22 lcd^en er af gegaan (5 wegens sterfgeval, 2 wegens bedanxen en 15 wegens royement wegens wanbetaling, laatstgenoemden behoorden grootendeels tot hen, die naar elders ver huisden). De leden waren naar de contributie die er voor betaald werd verdeeld in 571 die por week 2 ct., 232 die 21/, ct., 223 die 3, 181 die 3'/,, 135 die 4, 77 die 4'/„ 62 die 6, 41 die 8, 30 die 10 en 23 die 12 ct. per week betaalden. (Zou dit lijstje soms gegeven zijn om de leden te doen zien, hoe weinig van hen er slechts een hooge contributie belalcn P) I Op 81 Deo. 1901 bedroeg het aantal leden 1584. Het jaar 1901 was voor de vereeniging financieel alleszins gunstig. Do ontvangsten bedroegen f 2291,90' on de uitgaven f 1080,09, zoodot een batig saldo over dit jaar was verkregen van f 1211,8D. Met inbegrip van het saldo vorige jaren was thans in kas f 6996,59. Dit geld was uitgezet op hypotheek en bestond verder uit enkele Certificaten N. W- Schuld en uit eene in schrijving op de Rijks-postspaarbank op naam der ver eeniging, hetgeen thans kan gesohieden nu deYereen. Rechtspersoonlijkheid heeft. Er werden 6 uitkecringen gedaan h f 75 en 8 af6. Er werden 1 algem. en 10 Bestuursvergaderingen ge houden, die zich allen kenmerkten door goede harmonie. Een nieuw huishoudelijk reglement was in druk ver schenen en voor de leden gratis verkrijgbaar. Op verzoek was nan Z.E. don Minister een reglement der statuten toegezonden beneven een afschrift van het laatste jaarverslag. Do heer J. G. Kooiman was gekozen tot commissaris, terwijl do secretaris en de 'directeur weder worden herkozen. Uit do rekening van den penningmeester, de hoer J. van Heerwaardon, hierop door dezen voorgelezen bleek, dat was ontvangen aan contributie f 2070.84', b\j nader inzien was echter te veel ontvangen aan contributie van leden, die wekelyks betalen f 12.68', aangezien men 40 Maandagen bij hen dat geld had opgehaald, terwijl de anderen toch ook maar 39 weken behoefden te betalen. Als ontvangen moest dus worden gerekend te zijn f 2058,26, terwijl die f 12.58' weer zou worden verrekend met bovengen, leden in April a.s. Verder was ontvangen aan 84 polissen en 1 duplicaat polis f 4.25 en aan rente f 229.35, Totaal der ontvangsten f 2291.90'. Uitgegeven was aan bodeloon f 332,86 Uitkeeringen bij overlijden - 393, Kosten vergaderingen - 45,35 Terugbetaalde contributie - 4,08' Toelage penningmeester - 50, Advertentiekosten- 2,32 Drukwerken enz- 27,6S Schrijfbehoeften- 4,64' Verlies bij verkoop effecten - 220,15 Totaal f 1080,09 Batig saldo over 1901 alzoo f 1211,SI6 n n vorige jaren - 5784,77' Totaal in kas op 31 Dec. 1901 f 6996,59 Voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren Jn. Wegman, C. Bruin Pz. en J. C. Smit. Na de rekening met de bescheiden te hebben ver geleken en alles in orde te hebben bevonden, deelde ae heer J. Wegman dit namens de commissie mede, bracht den penningmeester een woord van dank voor zijn nauwkeurig beheer en stelde voor de rekening goed te keuren, hetwelk geschiedde. Door den voorz. werd de commissie dank gebracht voor de genomen moeite. Thans had de verkiezing plaats van 1 commissaris in plaats van den heer Jb. Jb. Bakker, die niet direct herkiesbaar was. Bij eerste vrije stemming werden 92 stemmen uit gebracht, waarvan 39 op den heer A. J. Bakker, 14 op den heer T. Kerke en 1 of meer op verschillende andere personen. Aangezien niemand ae meerderheid had verkregen, had eene nie» yo vrjje stemming plaats, waarvan de uitslag was, dat van de 92 uitgebrachte stemmen, waarvan 6 van onwaarde, er 41 stemmen waren uitgebracht op keu heer A. J. Bakker. 30 op den heer T. Kerke en op enkele andere 1 of meer stemmen. Bij de herstemming die hierna plaats had verkreeg de neer A. J. Bakker 49 en de heer T. Kerke 41 stemmen, zoodat eerstgenoemde was gekozen. De heer Bakker, ter vergadering aanwezig, nam die benoeming aan en bedankte de leden voor het in hem gesteld vertrouwen. Bij de rondvraag meent de heer J. Wegman eene aanmerking te moeten maken op de handelingen van een paar commissarissen, die naar ons uit het- antwoord van den directeur bleek enkel voor controle of de zaken wel naar behooren worden behandeld, bij enkele leden een onderzoek hadden ingesteld tot hoelang door hen was betaald enz. Dit was echter in geen geval een bewijs van wantrouwen zoomin van de leden als van de boden. Op de opmerking van denzelfden, dat het wensche- lijk was, dat. van elke betaling een bewijs werd afge geven, goeft de direoteur te kennen, dat men dat on derwerp in de laatste bestuursvergadering behandeld heeft, doch tot heden nog geen middel wist te vinden om dit te doen zonder al te veel drukte voor de boden. Verder vraagt de heer Wegman nog of er nog geen maand langer vrij kan worden gegeven van betaling van contributie, waarop door den directeur wordl her innerd aan hetgeen omtrent dit punt in de vorige vergadering reeds werd aangetoond door cijfers, waar uit bleek dat zulks ongewenscht was. De heer R. Koorn acht het bodeloon te hoog. De Voorz. wijst er op dat d or de boden veel moeite is gedaan om de leden te krijgen en het nu toch niet nangaat, al is nu hun werk iets minder, het loon maar te verlagen. De heer R. Koorn meent dat wel 5 maanden vrij dom van betaling kan worden verleend, waarop de directeur zegt dat het bestuur van een ander gevoelen is, dat volgens bewering van vele directeuren en agen ten van andere maatschappijen do premie veel te laag is, doch dat het bestuur zich aanbevolen houdt voor eene nauwkeurige schriftelijke opgave met de noodige becijferingen, waaruit duidelijk het beweren van den heer Koorn juist blijkt. De heer P. Bakker zou het wcnsehelijk achten, dat voor het aanwerven van nieuwe leden een zekere pre mie werd uitbetaald aan ieder die een zeker aantal pièuwe leden aanbrengt. De Voorz. zegt, dat van deze opmerking nota zal worden genomen. De heer L. J. Kikkert wpst er op, dat door ver schillende groote onder.inge maatschappijen van levens verzekering nog nimmer de premie werd verlaagd, doch naar hem van een zeer groote maatschappij in ons land zelfs bekend is dat deze haar premie gedurende de laatste 5 jaren reeds 3 maal heeft moeten verhoogen. Een waarschuwing voor deze vereeniging dus, om niet te roekoloos de premie te verlagen. Do directeur sluit daarop de vergadering met een woord van dank aan de leden van 't bestuur in het algemeen en aan den heer J. J. Bakker aftredend be stuurslid in 't bijzonder voor do aan hom verleendo steun en wensoht alle ledon een goed jaar en een ge lukkig weerzien in het volgende laar. De heer Bakker hierop het woord verkrijgende meent, dat een woord van dank in de eerste plaats toekomt aan den directenr, benevens aan den secretaris, den penningmeester en den boekhouder voor al hetgeen deze voor de vereeniging doen, terwijl ook zeker een woord van dank niet mag worden onthouden aan het zoo ijverige eere-lid de heer E. Slaman. Spr. zegt met genoegen 4 jaren lid van 't bestuur te zijn geweest en noemt de vereeniging voor Texel van het grootste belang. Verre van uitlokkend weder, vele ongestelden en als gevolg daarvan velen, die verplicht waren op de zieken te passen. Dit waren zeker wel voornamelijk de oorzaken, dat de vergadering van 't Nut, gisteravond alhier gehouden, minder goed bezocht was, hetgeen zeker nog te meer viel te betreuren, daar we het voor recht mochten smaken, eens een spreker uit onze eigen gemeente voor 't Nut te zien optreden met eene ex- presselijk voor deze gelegenheid vervaardigde keurige en leerrijke lezing, een voorrecht, dat aan het Nut zelden ten deel valt. Door den Voorz. werd de vergadering geopend met, zooals spr. opmerkt, volgens de gewoonte bij de 1ste vergadering in een nieuw jaar, het uitspreken van een heilwensch en een welkomstgroet aan allen. Tevens sprak ZEd. zijn telenrstelling er over uit, dat de op komst niet grooter was. Ondanks het zoo ongunssige weder, waardoor misschien menigeen was thuisgebleven, was eohter de spreker voor dezen avond versohenen en van haite word hem het welkom toegeroepen. De heer Heep, hierna het woord verkrijgende wees er op dat er zien in allen tijden en onder alle volkeren een verschijnsel voordoet, dat zeker alleszins waard is eens iets nader te worden overdaoht. Spr. wijst er op dat sedert overoude tijden er reeds mannen geweest zijn, die wilskracht, zelf beheersohing enz. op den voor grond wilden plaatsen, die de geest wilden doen heer- sehen over het lichaam. Ascese zegt spr. treft men sedert overoude tijden onder alle volkeren aan. Wat beteekent eigenlijk asceseP Letterlijk vertaald beteekent het: oefening of onthouding. De kampvechters onthielden zioh van het gebruik van versohillende spijzen en dranken en legden zich een uiterst gestrenge leefregel op en ook nog te genwoordig gaan de deelnemers aan een wedstrijd op het gebied van sport zich, zooals men dat noemt //trai nen" en onthouden zich dan van het gebruik van al coholische dranken enz. Onder de vormen waarin zich ook ascese voordoet moet ook worden gerekend: zelfkastijding, vrijwillige armoede, celibaat enz. Wanneer we de geschiedenis van de ascese nagaan, vinden we dat ze in hoofdzaak voorkomt in 't Oosten, in de heetere luchtstreek, waar de mensch veel harts tochtelijker is, waar de verbeeldingskracht veel grooter is. Spr. wijst op Saulus op den weg naar Damascus en op Mohammed. Verder is bij die volkeren meer gelegenheid voor het maken van bespiegelingen, omdat ze daar meer tijd toe hebben,aangezien de strijd om het bestaan er minder groot is. In 't kort werden door spr. hierna eenigo vormen opgegeven waaionder ascese voorkomt onder de belij der van een 6-tal Godsdiensten, n.l. Ten le. De Brahmanen, bij wie de ascese zeer streng is en deze zelfs soms zoo ver wordt gedreven, dat de zolf kastijding verandert in zelfmoord. Ten 2e. De Bhocdisten, die zioh geheel onthouden van alle dierlijk voedsel en bedwelmende dranken. Ten 3e. De Mohamedanen, die zioh onthouden van het gebruik van wjjn en varkensvleesoh en een vasten maand hebben, waarbjj ijj tussohen cons op- en onder-

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1