Marktberichten. Pre dikbeur ten, Den Hooen, 24 Jan Als een bewijs van een zeldzame zachte weersgestelheid in Janu ari, kan dienen, dat Dinsdag j.l. door een zoon van de Wed. F. Duinker in de P. H. Polder reeds radijs van den kouden grond werd geteeld. Waal, 24 Jan. De derde bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen", gister avond in de „Rijzende Maan" gehouden, was vrij goed bezocht. Als spreker trad op de Heer J. Daalder Dz. van Oosterend, die het gezelschap den gehee- len avond op hoogst verdienstelijke wijze heeft geamuseerd Achtereenvolgens droeg Spr. voor 1 Gelukkige menschen, door „Oude Piet 2 Een kleine surprise, door J. van Maurik. 3 Van binnon en van buiten, door Cremer 4 De Vloek, door Bilderdijk. Ernst en scherts werden beide uitnemend vertolkt; een luid applaus bewees, dat de Heer Daalder den juisten toon had weten te treffen. Een hartelijk wooid van dank en een „tot weerziens" van den Voorzitter was meer dan verdiend. Oudeschild, 24 Jan. Voor een volle zaal werd gisteren hoor het hiér bestaand Zieken fonds, in de „Zeven Provir.ciën," de gewone jaarlijksche rekening en verantwoording ge daan. Uit het verslag over i9oi bleek, dat 2 leden waren overleden, 6 naar elders ver huisd en 7 aangeworven. Er werden 13 weekgelden uitgekeerd Het fonds telde 184 leden. Aan contributie en toetredingsgelden alsmede aan reglementen, werd ontvangen f 955,40, gekweekte rente f 15, totaal f 970,40. Uitgegeven werd f 896,44 derhalvo een batig saldo gevende van f 73,96. De bezittingen vau het fonds bestonden thans uit f 697,88Vj, en wel 5 Rott. Premieloten, samen nominaal f 500 en op de Rijkspostspaarbank belegd f 197,887». Blijkens de bij de leden verspreide afschrif ten der rekening, kon een en ander goed worden gevolgd. Door den heer M. Kroon Jbz. werd alles nagezien, in orde bevonden en in dien geest rapport uitgebracht. De aftredende commissaris werd herkozen. De heer T. Dogger vroeg eenigo inlichtin gen omtrent de rente der vaste bezittingen. De heer Beumkes vroeg inlichting omtrent de gehouden stemming, doordien sommigen den naam voluit, en anderen alleen de fami lienaam hadden geschreven. Beiden werden door den heer Mnller, Dir. v/h Ziekenfonds, beantwoord, waarna genoemde heer, na bode, Penningm. en Commiss. te hebbben bedankt, met de beste wenschen voor het Ziekenfonds de bijeenkomst sluit. Staande de vergade ring werden drie nieuwe leden ingeschreven. Met de garnalenvisscherij gaat het voort durend zoo slecht, als men zich niet herin nert te voren ooit een winter te hebben gehad. Evenwel wordt binnengaats nu reeds rog gevangen, een verschijnsel dat zeer vroeg is. Anders toch begint de vangst van rog eerst in Maart. Oosteeend, 24 Jan. De eerste vergadering, die „Nut en Genoegen" heeft gehouden in het jaar 1902, mag tot de uitstekend geslaagde gerekend worden. Bij de opening wees de Voorzitter er op, dat 19u2 voor de vereeniging een jubeljaar kan zijn, aangezien zij in November haar 4o-jarig jubileum zou beleven. Als spreker trad voor de vergadering op de Heer M. Kikkert, die als lezing gaf: „Op den zolder" van Cremer. Naar deze schoone novelle, waarin de verschrikkingen van eene overstrooming geschetst worden, werd met diepe aandacht geluisterd. Naderhand trad de heer Kikkert nog op met: „Eene kleine Surprise" van J. van Maurik en „Honden trouw" van Tollens. De bijdragen, zoowel als de lezing, voldeden uitstekend en de aan wezigen hebben ongetwijfeld eenstemmig ge dacht: „Moge de spreker van heden nog dikwijls lust en opgewektheid hebben, om in de vergaderingen onzer vereenigingen iets ten beste te geven. Bij afwisseling werden door verschillende personen bijdragen gedebiteerd. De heer J. C. Bakker droeg voor „De Gelukkige" en „Waarom ik zoo gauw getrouwd ben", de heer W. Bakker Dz. „Een Kennisgeving", de heer M. Koppen „De Kist" en de Voorzitter „De Vloek". Alzoo verscheidenheid van stuk ken, waarmede de vergadering zich nuttig en aangenaam bezighield en daarmede volko men haar doel bereikte. Met dank aan sprekers en hoorders en met een tot weerziens in de volgende bijeenkomst, waarin tooneelvoorstellingen gegeven zullen worden, werd deze vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. - Op dit dorp vindt men tegenwoordig vele ongestelden. Vooral onder de kinderen treft men keelpijn en verkoudheid aan, zoodat het aantal schoolverzuimen veel hooger is dan gewoonlijk. Gelukkig is de ziekte niet van ernstigen aard Na gehouden lezing te Giethoorn en Porger door de Afrikaner bannelingen, com mandanten Steenekamp en Liebenberg, is het netto bedrag van f 638,25 bijeengebracht Met deze plaatsen is de tournée in Drente en Noordelijk Overijsel vooreerst gesloten In drie maanden tijds werd f 15,672,03voor de moordkampen ingezameld. Wij maakten voor eenige dagen melding van hot trouwen van een grijs paartje uit Jubbega, dat thans in het armenhuis geves tigd is. De man was sedert jaren vrij wat doof, dat hem veel ongerief veroorzaakte Een geneeskundige heeft hem nu in het armenhuis behandeld met het gevolg, dathjj zijn gehoor volkomen terug heeft gekregen De man was daarover innig verheugd en zeide „Ik hie t nooait tocht, dat ik op myn aide dei noch sa goed hehre scoenou hoeft Knilske (syn wiif) ek net mekr sa lüd to roppen as wy aan 't praoten binne. Dat is foar üs beide buter yn 'e brij." Z. A. 3. M. personeel Uit een onderhoud, onlangs door de heeren De Haas en Silvius, leden van het hoofdbstuur van den Bond van uit Z -Afrika verdreven spoorwegpersoneel, met deu Min. v. Buitenl. Zaken gevoerd, is gebleken, dat de regelingen, welke hier te lande in verband met de scha devergoeding moeten worden getroffen, met den meesten spoed worden voorbereid en eerlang ter openbare kennis zullen worden gebracht. Merkwaardige Leerplichtwet-ontduiking! Er zjjn menschen, die een groot talent be zitten in het bedenken van middelen om on gestraft de wet te kunnen ontduiken. Iemand heeft bjj zich in huis een nichtje, een kind dat onder de Leerplichtwet valt, maar dat hij niet naar school wenschte te zenden. De commissie tot wering van school verzuim neemt dit geval ter hand en brengt een bezoek aan den weerspannigen oom Nu blijkt echter, dat deze voor het aan zijn zorgen toevertrouwde kind een verhuis- biljet heeft genomen naar een klein plaatsje in Duitschland. Het kind is dus niet meer ingeschreven als wonende bij haar oom, maar ook niet werkelijk verhuisd. Het heeft in het plaatsje in Duitschland eenige dagen ge- i logeerd maar woont steeds b(j haar oom in. Het verhuisbiljet is ook in Duitschland niet ingeleverd. De oom heeft den heeren der commissie verzocht, hem verder niet lastig te vallen, daar hij daarvan niet gediend is. Vraag is wat hier nu gedaan zal worden en wat er aan te doen is? - Het zal nog steeds zaak zijn voor hen die geld ontvangon, goed toe te zien bij het ontvangen van gouden tienguldenstukken. Waren de eerste in beslag genomen exem plaren slecht vervaardigd, de later aange houdene zijn blijkbaar goed nagemaakt. Ge lukkig zijn er nog niet veel als verdacht aangehouden, zoodat er waarschijnlijk niet vele in omloop zijn. Vermoedelijk zijn de valsche munten ver vaardigd hoofdzakelijk langs galvanischen weg. Zij zijn echter lichter en voelen iets vettiger dan de echte. Wie twijfelt aan de echtheid van dergelijk muntstuk, zal goed doen onmid- delijk bij de politie zijn licht te ontsteken. (D. Ct.) - Sedert eenige maanpen trachten enkele families te Groningen, die het communisme zijn toegedaan, meer in overeenstemming daarmede te leven. Zij willen daartoe grond koopen in de nabijheid der stad, om daarop gemeen- chappelijk het landbouwbedrijf te gaan uitoefenen. Er is echter in de nabijheid der stad Groningen voorloopig geen grond te krijgen. Intusschon worden de plannen niet opgegeven, zoodat men spoedig wel meer over deze a. s. communistische landbouwkolonie zal hooren. Telkens verluidt er in de Engelsche pers, dat de Engelsche Regeering groote plannen heeft voor landverhuizing naar Zuid-Afrika. Maandag werd er naar gevraagd in het Parle ment Chamberlain antwoordde alleen, dat de Rogeering nog voorstellen van Milner afwacht. Intusschen weet men al te ver tellen, dat de landverhuizers geld voor den overtocht zullen krijgen en ginds land in pacht tegen geringe kosten. - De pokken breiden zich, behalve te Londen, ook in den omtrek onrustbarend uit In het graafschap Essex werden in de week eindigde 18 Januari 64 gevallen aangegeven tegen 48 in de elf dagen die voorafgingen in 't geheel kwamen daar sedert het uitbreken van de ziekte 215 gevallen in pehandeling. Ook te Glasgow miakt de ziekte vorderin gen. Daar liggen nu 44 lijders in de barakken. Scliagen, 23 Jan. Aangevoerd: 6 paarden f 40 a 1 200, 1 Stieren! a f120; 10 Gelde- koeien f 100 a f 180; 7 Kalfkoeienf 140 a f 170; 1 Vaarzen f 60 a f 16 Nuchtere Kalveren f6 at 18; 435 Schapen! 12af 18.— Lammeren fal Bokken en Geiten f 0,-— a f 0.7 Varkens f 15.a f 18. 25 Vette Varkens 44 a 48 cent per kilo 47 Vette Koeien f 160 a f 250; 23 Biggen f 9.— a f 12.— Kipeieren, f4.— a f 5.-; Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.55 a 0.60, Leiden, 24 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 275- 15 Stieren f 71 a f 225; Veulens stuks 75 a f 146 kalfkoeien f 108 a f 248 Melkkoeien f 108 a 1248 96 Varekoeien f 86 a f208 191 Vette koeien f 118 a f 275 41 Vette kalveren f 36 a f 105.; 33 Magere kalveren f 7.a f 17.6 Graskalveren f 24 a f 61820 Vette schapen f 16 af 28.237 schapen (weide) f 12 a f 19.— Paard'enf 42 af 87; 113 Magere Varkens fl4a f42. Vette Varkens a ct. 193 Biggen f 6.— a f 13. 66 Zondag 26 Januari. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Nam. half 3. ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. 's avonds 7 uur de Hr. Niessink, Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Burgerleken stand der Gemeente Texel van 18 Jan. 1902 tot 24 Jan. 1902. ONDERTROUWD:) GETROUWD: Geene. GEBOREN: Janz. v. Pietor List onNeeltje Selser (Oosterend.) Pietjed. v. Antouie van der Vis en Pietje Brans (Oosterend). OVERLEDENMarinus Witvliet, 22 jaren, z. v. Gomort Witvliet en Wilhelmina Bakker (den Burg). Machilus Wilhelmus de Graaff, 85 jaren, weduwnaar van Petronella Mar- tinusse (De Oooksdorp). gang dagelnks eten noch drinken, een zware beproe ving in de boete luchtstreek zeker. Ten 4e. De Grieksche godsdienst. Ofscbooe ascese daar niet zooveel bij voorkomt, vond men er toch wel voorbeelden van. Spr. herinnert aan Diogenes cn aan de Stoïcijnen. Ten 5e. De Joden. Ook bij dezen vond men oor spronkelijk weinig ascese, alleen onthielden zij zich van het gebruik van onreine spijzen. Na de Babylo nische ballingschap kwam echter ook de ascese meer voor den dag. Door de profeten werd er zeer tegen geijverd. Als bewijzen van voorstanders der asceee wijst spr. op de Nazareërs, die geen wijn enz. gebruikten en geen scheermes aan hun hoofd wilden gebruiken. De Regabiten, die bet nomaden-leven verkozen. De fari- zeërs, die zich veel genot ontzegden en streng waren in 't vasten. De esseërs, een soort monniken-orde, die zich van de wereld afzonderden, in kleine troepjes samen leef den, geen verschil in stand hadden en zich onthielden van alcoholische dranken, enz. En ten 6e eindelijk de Christenen. Ofschoon Jezus zelf, zooals spr. opmerkt, geen voorstander van ascese was, vindt men toch reeds onder de eerste Christenen stroomingen in die richting. Als voorbeelden daarvan wijst spr. achtereenvolgens op: Johannes den Dooper, Paulus van Thebo, de eerste heremiet, de heilige Anto- nius, de vader der monniken, Simion de pilaarheilige, die .eefde boven op een zuil, omdat bij de booze aarde niet met zijn voeten wilde aanraken en eindelijk de heilige Elisabeth van Hongarije. Verder werden door spr. nog genoemd een drietal monnikenorden, waarbij ae ascese duidelijk voorkomt. Bij de protestanten komt volgens spr. ascese minder voor. Calvijn evenwel was streng gekant tegen kaart spel, dansen en weelde in kleeding enz. Ook de streng anti-revolutionairen in onze dagen zijn tegen kaartspel, tooneel, dansen en ook zelfs tegen «'t Nut", terwijl er voor 25 jaar een neiging bestond voor instelling van vastentijden. Dc volgelingen van Tolstoi zijn sterk tegen de weelde, gebruik van alcoholisch of dierlijk voedsel en rooken niet. Een kleine pauze werd nu gehouden. Na de pauze sprak de heer Heep over de ascese bestaande in zelf- beheerscbing en zelfverloochening. Een waar woord noemt spr. bet, dat, wie zich zelf regeert, sterker is dan hij, die een stad inneemt. Gewezen werd op de groote hecrschers in de oudheid, die b.v. de muren van Ba byion, dn pyaamiden in Egypte, de groote Chineesche muur hadden doen vervaardigen, doch zich zelf niet konden beheerschen. Op Napoleon, op Chamberlain, die door de dorst naar goud wordt beheerscht. Vooral in het huisgezin is zelf beheersching zeer noo- dig, Ter wille van de kinderen is zulks nooaig. Zwak heid in de opvoeding is dikwerf oorzaak van een geheel verioren volgend leven. Nog boven zelf beheersching gaat zelfverloochening. Verschillende schoone voorbeelden werden door spr. aangehaald. Als bijdrage werd door spr. voorgedragen de schoone novelle van De Veer, getiteld «Half en half'. Door den Voorz. werd den heer Heep dank gebracht voor zijn welwillendheid alhier te willen optreden. Herinnerd wordt door deze aan diens eerste optreden, terwijl hij hem, naar hij vertrouwt namens allen, een hartelijk tot weerziens toeroept en deelt verder nog mede dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. P. Thijssen, alhier de laatste Februari in 't Nut zal optreden.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2