N°. 1510. Donderdag 30 Januari. A". 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Btog 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct«. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel LAGER ONDERWIJS. De BURGEMEESTER van TEXEL Gelet op art. 4 der Leerplichtwet; Brengt in herinnering aan ouders, voogden en anderen, krachtens wet of overeenkomst met de verzorging van kinderen belast, dft indien die kinderen huisonderwijs genieten, de opgaat dienaangaande krachtens genoemd artikel, telken jure vóór 1 Februari opnieuw aan hem moet worden gedaan. 7.7 Formulieren ter invulling zijn daartoe kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar. Texel, den 27 Januari 1902, De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. grondbelasting. De BURGEMEESTER van Texel maakt be kend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitge reikt het kohier der grondbelasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen voor het dienstjaar 1902 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 28 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. INRICIITINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Simon Dros Gz., slager te Oosterend om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie K, No. 1696, te den Burg eene slagerij te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Texel, den 28 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. SECRETARIE. De SECRETARIS van de Gemeente TEXEL maakt bekend, dat de registers en kaarten van het kadaster, weder ter Secretarie aanwezig zijn. Texel, 29 Januari 1902. De Secretaris voornoemd, G. A. HAJENIUS. TEXEL, 29 Januari 1912. I - Op de voordracht (31 al) voor hoofd dei- school te Sneek komt als No 1 voor de heer S de Boer onderwijzer alhier. Zondagavond had in hotel „Texel'' de uit voering plaats van de meisjes-zangvereeniging „Crescendo" van Oudeschild- Genoemde vereeniging onder directie van den heer Ooykaas had reeds vroeger de ope rette Asschepoetster opgevoerd te Oudëscbild en den vorigen dag ook te Oosterend. Omtrent hetgeen vermeld werd van de op voering te Oudeschild bleek, dat zulks door de jeugdige dilettanten op niet onverdien stelijke wjjze geschiedde. Verwacht mocht dus zeker worden, dat een ruime opkomst hun deel zou zijn, indien zij ook aan den Burg eene uitvoering gaven. Jammer genoeg voor directeur zoowel als leden, bleek zulks niet het geval, de opkomst was niet groot. Dit feitelijk min of meer teleurstellende voor „Crescendo bleek gelukkig echter blijk baar geen nadeeligen invloed te hebben op zang en spel. Beiden bleken flink te zijn bestudeerd. Aan de costumes was de noodige zorg besteed, terwijl de operette, ofschoon de geschiedenis overbekend is, toch steeds mooi blijft en boeit. We meenen gerust te mogen beweren, dat de aanwezigen hebben genoten en mocht „Crescendo" weer eens alhier eene uitvoering willen geven, gaarne weder die zullen willen bijwonen. Mocht zulks het geval zijn, de vereeniging zorge dan voor tekstboekjes opdat de zang beter kan worden gevolgd, nu toch waren sommige stemmetjes, hoe lief ze anders ook mochten klinken, minder verstaanbaar. Een woord van lof mag o.i. niet worden onthouden aan de Vereeniging „Crescendo", voor de flinke uitvoering en aan haar direc teur in 't bijzonder voor zijn groote ijver en de vele moeiten, die hij zich blijkbaar heeft getroost, om zijn jeugdige leerlingen zoover te brengen, dat ze, niet zonder succes, eene operette konden opvoeren. Oudeschild, 28 Jan. Met de stormbuien van Zondag 1.1. steeg het water in de haven tot 1.55 M. boven A.P. De kaden stonden dan ook rondom de haven onder water. Er worden onderhandelingen gehouden om ook te Cocksdorp eerlang de kinderoperette „Asschepoetster opgevoerd te krijgen door de meisjesvereeniging „Crescendo", onder leiding van den Heer P Ooykaas. Gisteren was de garnalenvloot nagenoeg den geheelen dag in Zee en keerde 's avonds zonder vangst terug. Het gait met deze visscherij treurig slecht, ofschoon de prijzen iets zijn gestegen. Den Hoorn, 28 Jan. Tijdens den storm, die van zaterdag op zondag woedde, is aan 't strand achter den Hoorn een wrak uit 't zand gespoold van een kofschip 't welk nu luim zes en vijftig jaren geleden hier gestrand is en onder 't zand bedolven raakte 't was een Friesche kof beiaden met zout 't wrak hetwelk destijds door de Heeren B. Lap en P van Grauw werd gekocht zal vormoedelijk nu aan de nabestaanden ten goede komen. Tijdens de hevige buijen, die zondag woedde, bevond zich eene groote stoomboot bij de kust welke vermoedelijk een defect aan 't stuurrad of zoo iets had Gelukkig kon het zich van de kusten'afhouden en was den volgenden dag niet meer in 't gezicht. Waal, 27 Jan. De zang-en tooneeluitvoe- ring, gisteravond door eenige dilettanten ge geven in de Believue, was ondank het ongun stige weder toch nog tamelijk goed bezocht Een 10-tal 3-stemmige liederen werd op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht voor afwisseling weiden 2 blijspelen opgevoerd nl. 1 Tante Mol en 2 Onze Bartholomeus moet schoolmeester worden. Zoowel de dames als de heeren vertolkten hun rol goed en aan bijvalsbetuigingen ontbrak het dan ook niet. Een gezellig Bal, begeleid door de HH. Boon van den Helder, sloot dezen voor allen aan- genamen avond. Oosterend, 27 Jan. Zaterdagavond hielden in het lokaal van den Heer Duinker de beide alhier bestaande vereenigingen „Begrafenis fonds en „Ziekenfondseene gecombineerde vergadering. De vergadering werd geopend door den Heer W. Bakker Kzsedert het overlijden van den Heer P. J. Bouma, waarnemend Directeur van het „Begrafenisfonds", die hierbij hulde bracht aan de belangrijke verdiensten van den overleden Directeur. Vervolgens werd verslag gedaan aangaande het önanciëel beheer over het jaar 1901. Hieruit bleek, dat aan contributiën was ont vangen f 436,62 en aan uitkeeringen en bodeloon was betaald f 260, zoodat eene winst is behaald van f 176,62. Op 1 Jan. 1901 was in kas t 8644, doch aan de leden was teruggegeven f 1590,37. Met inbegrip van rente en kas-saldo bedroeg het vermogen op 1 Januari nog f 2285,16. Het ledental was geklommen van 409 tot 481. Op voorstel van den Heer Bakker werd bij acclamatie besloten om ter eere van den Oprichter en overleden Directeur, diens naam aan de vereeniging te verbinden, zoodat zij thans zal heetenOnderlinge vereeniging tot uitkeering bij overlijden P. J Bouma, te Oosterend op Texel Blijkbaar was deze huldebetuiging tot ge- Doegen van de vele aanwezigen. Medegedeeld werd, dat leden, die naar elders verhuizen, leden kunnen blijven, doch dat bij aanhuwelijking enz. elders wonende personen niet als leden kunnen worden aan genomen. Verder werd gezegd, dat, wanneer personen van 4 jaar en op 18-jarigen leeftijd niet voor inschrijving worden aangegeven, daarvoor geen recht op uitkeering bestaat. Op voorstel van een der leden werd de Heer W. Bakker Kz. voor den tijd van drie jaren bij acclamatie benoemd tot Directeur der Vereeniging. Op voorstel van den Heer W. Bakker Kz. werd de aftredende commis saris, de heer P. J. Koorn, bij acclamatie herbenoemd en op dezelfde wijze benoemd voor één jaar de heer M Kikkert. Allen namen de benoeming aan, waarna de heer Bakker den leden dank zegt voor de eenstemmigheid en voor de oprichting van een monument voor den heer Bouma. Het woord was thans aan den heer P. G. Dros, waarnemend Directeur van het Zieken fonds, die verslag deed zijner vereeniging. Aan contributie was ontvangen f 570,05, terwijl aan heeren Dokters en aan andere kosten was betaald f 565,95, zoodat slechts eene winst van f 4,10 kon worden aange wezen Als bezitting werd aangewezen eene inschrijving op de Rijks postspaarbank van f 643, waarvan de rente nog moest worden bijgeschreven. Een voorstel, om weder aan arme zieken wekelijksche uitkeering te geven, kon geene voldoende meerderheid vinden. De heer Dros zeide, dat hij thans aftreedt als waarnemend Directeur en als Commis saris, en voor beide betrekkingen niet meer in aanmerking wenscht te komen. Hij stelde voor den Heer M. Kikkert bij acclamatie te benoemen tot Directeur, wat evenwel geene voldoende ondersteuning vond. Ook uit de vergadering werden namen genoemd, zoodat men tot stemmiug overging. Alsnu verkregen de hperen J. Daalder Dz., W. Bakker Kz. en M. Kikkert respectievelijk 21, 16 en 3 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen was en verklaarde de benoeming aan te nemen. Tot Commissaris werd, mede met 21 stem men, benoemd de heer B. v. d. Vis, die zich ook de opdracht liet welgevallen. Hiermede waren de werkzaamheden afge- loopen en werd de vergadering gesloten. De uitvoering door het meisjes zangkoor „Crescendo", onder leiding van den heer P. Ooijkaas, werd Zaterdag slechts door weinigen bijgewoond Oorzaken waren bovenbedoelde vergadoring, slecht vveer en ziekte. „Asschepoetster" werd mooi gespeeld, de zang klonk liefelijk en rein en de costumes waren keurig. De aanwezigen hebben ge noten, de afwezigen yeel verloren. Moge „Crescendo" bloeien De Cocksdorp, 27 Jan. De heer A. J Schreu- der, vroeger alhier woonachtig en thans Hoofd eener O. L. School te 's-Gravenhage, is be noemd tot Directeur van eene te openen in richting voor minder begaafde en moeilijk op te voeden kinderen uit den gegoeden stand. Yoor dit doel gaat de heer Schreudermet zjjn echigenoote een jaar op reis, ten einde buitenlandsche inrichtingen van dien aard te leeren kennen. Jena in Duitschland zal het eerst door hen bezocht worden. De griep, die zich eerst hoofdzakelijk COURANT. r*»-- yv-w".-"^TW

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1