N°. 1512. Donderdag 6 I'fibril ar i. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend dat heden door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt het kohier der personeele belasting over het dienstjaar 1901 No. 5, en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, dm 4 Februari 1902. De Burgemeester voornoemd, H W. DE JONCHEERE. grondbelasting. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer Gemeente, vanaf heden gedurende 30 degen voor een ieder ter inzage ligt, een opgave der schattingen .en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1901. De verzoekschriften om hermeting oi herschat ting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geaoht worden in strijd met de wet te zijn verricht de bezwaarschrif ten tegen ambtshalve verbeteringen van misstel lingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de .bezwaarschriften omtrent de onderwerpen, be doeld in art. 43 der wet van 21 Mei 1870 (Staats blad No. 82), behooren luidens de artt. 16 No. 1 19 No. 2, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, bin nen 30 dagen na heden. Texel, 4 Februari 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. KIEZERS WET. TEXEL, 5 Februari 1902. Wij herinneren onzen lezers, dat zaterdag avond door het bestuur der IJsclub den leden als naar gewoonte eene gezellige avond wordt aangeboden. Naar betgeen ons ter oore kwaru over dat wat alsdan zal worden aangeboden, meenen we met grond te mogen verwachten, dat ook dit jaar allen daarover met recht tevreden zullen kunnen zijn. Hen die tot heden nog verzuimden als lid toe te treden, zonder daarvoor gegronde redenen te hebben, meenen we te moeten aanraden zich alsnog vandaag als lid aan te geven, daar volgens advertentie na heden geen nieuwe leden meer worden aangenomen. Oudesohild, 3 Feb. Zaterdag daalde het water in zee tot 1,62 M. beneden A.P. Met den vloed was de waterstand nog lager dan op gewone tijden byj laag water. Aan den Oostkant van den havenmond werden nog vele groote steenen ontdekt, waaraan men terstond is begonnen met opruiming. Heden was de garnalenvisscherij iets gun stiger. Gemiddeld werden per schuit 2 man- IELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. B De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL 9 Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in cene andere Gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste óón gulden, daarvan door overlegging, der overeenkomstig het be paalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan ge- teekende aanslagbiljetten vóór den 15den Februari a. s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden /teruggegeven. r Nog worden de mannelijK.0 inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak mecnen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezersljjst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15den lebruari a. s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte ovor te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en do noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der (Kiezerslijsten aan belanghebbenden teru gegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Ge meente, die kraohtens artikel 16 derzelfdc wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a. s. aangifte te doen. B Wie tot deze aangifte bevoegd zjjn, bljjkt uit de artikolen 1 en 2 der kieswet, luidende: Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal rorden gekozen door de mannelijke ingezetenen des sjtyks, tevens Nederlanders, die oen leeftijd van v\jf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zón aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den laten Maart voldaan hebben, en a. over hot laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen Ij] in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste ■fj een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting j op bodryfs- en andere inkomsten of naar een of moer [ader vyf eerste grondslagen van de personeele bclas- I ting, zooals die is geregeld by de Wet van 16 April [-31896 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a [zijn aangeslagen, voldoen aan eene aer volgende u voorwaarden lo. dat zy nis hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den Sisten Januari sedert den lsten Augustus van hot vorigo jaar hebben bewoond, kraohtens huur, een huis of een gedeelte van eer. huis, waarvoor met of zonder by behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten 'minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of Aet gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vjarmeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde femeente twee zoodanige, huizen of gedeelten van uizen of, krachtens eigendom,: vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen; 2o dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king of als inwonende zoonjin het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene ondernemi-ïg, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide ge vallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50.ingelegd i.i de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spa .rbank of in eene spaar bank, beheerd door het beduur van eene rechtsper soonlijkheid bezittende vere< niging, van eone naam- looze vennootschap, van e., ie coöperatieve vereeni- gine of van eene stichtint^j Onder de bijzondere spaarbankeu, bedoeld bij het vorig lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000,bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van het bestuur en in verband staande met de Benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf-of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstver oopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassiug van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste óén gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 ver meld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeelo belasting geeft geene aanspraak op kiesreent, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. By de berekening van den weikelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging' wordt maand- huur tot weekhuur herleid door aeeling met 4, jaar- huur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1b, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrijo kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelle der gemeente, waar zy genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkele vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in do voor laatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag of algemeen er- kendo Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israë lieten betreft, met den Sabbatn. Indien de aard der werkzaamheden in een bedryf medebrengt, dat zy in den regel een gedeelto van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welke iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken do werkzaamheden, waar voor ny in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dion tijd de dienstbetrekking tydelyk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., als vast weok-, veertiendaagsoh, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van een inkomen, bedoeld in art. 16. 2e., eene tijdelijks ongevallenrente wordt ge- noteD, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in reke ning gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon- Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16, 2o., 'der vrouw geldt voor haren mandat van de in wonende minderjarige kinderen voor dc helft voor hun nen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk Worden genoemd, wordt de grens tussohen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Ge deputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een buis of gedeelte van een buis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van pensioen of lijfrente; 3o. Bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale schuld of van een inleg in eene spaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor heD, wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een hnis of gedeelte van een hnis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 2o. genot van inkomen op dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 veimelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is, voor zoover de gemeente TEXEL betreft, het volgende bepaald: Gemeente of deel der Gemeente. Huur prijs, 1 16, lo. Minimum inkomen, 3EDOELD 16, 2o. Vrije woning of inwoning, IN ARTII 2. Vrije kost en inwoning, CEL 2. TEXEL. f 1.— O ro f 37.50 f 200. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inaoht- neming van net volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift '/Vrij van briefport, ingevolge artikel 50 der kieswet" en in de linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteek ning Texel, den 3 Februari 1902, De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1