N°. 1513. Zondag 9 A®. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel CE VOX DEN NOOR WERDEN. TEXEL, 8 Februari 1912. Uit goede bron vernemen wij, dat de heer Marlet, alhier bij de leden van den landbouw en vele anderen zeker geen onbekende, op Maandag 17 dezer voor de afdeeling „Texel' der H M. v. L. zal optreden, indien ziju komst door onvoorziene omstandigheden niet wordt verhinderd Wij twijfelen niet of het zal den geachten spreker niet aan belang stellende toehoorders ontbreken. Het aantal ingeschrevenen voor deze gemeentej voor de Nationale Militie voor de lichting 1903 bedraagt 58. Loop der bevolking gedurende het jaar 1901 op Texel. De bevolking op 31 December I960 bestond uit M V. Totaal 5841. 2943 2S98 Vermeerdering door M V Geboorte 76 61 Vestiging 57 50 133 111 Vermiud. door Overlijden 31 36 Vertrek 109 97 140 133 De bevolking verminderde alzoo met 7 Bevolking op 31 Dec. 1901 Totaal 5812 22 Er werden 49 huwelijken gesloten en wel 46 tusschen Jongmans en Jongedochters 8 Weduwnaars en Oudeschild, 5 Febr. Een waarlijk genot volle avond sleten gireren de leden van „Neptunus" in de „L>-ven Provinciën". De Heer M. Schouten, van Weesp, trad als spreker op. Geen wonder dat de roep, welke van dezen declamator uitgaat, de zaal had doen volstroomen van oelangsteilenden. Men smaakte dan ook zee.- voel genot, vooral bij de voordracht der nstige stukken. Dat .de heer Schout:, een uitgebreid reper toire heeft, kan blijkt i uit hetgeen hij ten gehoore bracht. Ach' sreenvolgens werden voorgedragen„Oranje- Vrijstaat en Transvaal door Ketelaar, „Een huiselijk Tooneeltje," door Laurillard, „Verh; rl van een werkman", door A. Belinfante, Dij eene Studenten- maskarade,,' door Lau.illard; „Een dorpsbe grafenis," door dezelfi „Een spreker, die maar niet uit de war kwam," Voorts„de werkstaking" door Copoée „de Vlieg," door J. B. Moor, „Roepstemdoor D. S. de Jong, „Het Zoutvat," door B 'F. van Heyst, „Paar- degang,door Laurillar V' en „Hoe ik dansen geleerd heb," door den Controleur.. Aan uitgebreidheid en verscheidenheid ontbrak het derhalve niet, doch evenmin aan belangstelling en v aardeering. Een storm van toejui hingen beloonde den declamator schier na el ce voordracht en deze hulde was stellig in he ge mate verdiend Zeer verdienstelijk j aakten zich eenige leden van „Trinitas," 4:>v. de Hecren P. Ooy- kaas en Gebr. v'lessing om in de pauzen het gezelschap te vergasten op liefelijke muziek. Dit was werkelijk een prettige afwisseling en bleef de goede stemming gaande houden. Ook deze heeren werden zeer toe gejuicht en met groote aandacht aangehoord. Iets later dan gewoonlijk scheidde men met een gevoel van dankbaar en voldaan te zijn. Do Heer Muller, dankte in hartelijke bewoor dingen den talentvollen spreker en riep hem een „tot weerzien" toe, terwijl ditzelfde compliment gold voor de verdienstelijken leden van „Trinitas". De ijstoestand in de haven heeft slechts korten tijd last gebaard aan de schipperij "Dinsdag zat de haven tot in de uiterste hoeken vol met een dikke laag papijs, doch torn het Woensdag stiller werd en de wind iets omliep, dreef alles met hot ebgetij uit de haven, zoodat deze 's avonds geheel ijsvrij was. Waal, 7 Febr. De liefhebbers van schaatsen rijden kunnen hun hart ophalen in de on- middelijke nabijheid van ons dorp. Zag men in de eerste dagen dezer week slechts kinderen zich vermaken, eergisteren en gisteren zag men ook ouderen zweven langs de baan. Een tweetal tenten noodigt de rijders en rijderessen uit, eens wat te verpoozen. Tot 's avonds 6 uur is het op de baan gezellig en gaat het er vroolijk toe. Oosterend, 7 Febr. Woensdag j.l. waren naar hier overgekomen een Kapitein en een Luitenant, om de oefeningen in den wapen handel bij te wonen. Nadat de jongenlui voor het practische gedeelte gecommandeerd waren door de gewone Instructeurs, werden door den Kapitein verschillende vragen gedaan over theorie, die grootendeels uitstekend werden beantwoord. De Kapitein betuigde dan ook zijne bijzon dere tevredenheid over dezen cursus eu sprak den wensch uit, dat dezelfde jongelingen en ook meer anderen in den volgenden winter wederom een cursus zullen vormen. Over enkele weken zullen de tweejarige diploma's worden uitgereikt, die voor do toekomstige soldaten zekere voorrechten geven en gelden als brevet van bekwaamheid en voor anderen een gedachtenis zijn aan de aangename oefeningen, door hen medegemaakt. Ook te Utrecht heeft men getracht op bankbiljetten gelijkend papier te verkoopen. Zaterdagavond bevond zich op het Vreeburg een koopman, die deze papieren voor 3 cent per stuk of twee voor 5 cent aan den man trachtte te brengen. Het bedrag was ver- vangen door de woorden „goed voor veertig kussen". De politie maakte proces-verbaal op en nam de nog voorhanden zijnde biljet ten in beslag. De verkooper bleef voorloopig op vrije voeten. (U. D.) Men schrijft uit Bussum aan „Avicul- tura" Wij hebben sinds een poosje de eer, hier ter plaatse iemand te herbergen, die de twijfel achtige eer geniet, volgens verschillende berichten bij de politie bekend te staan als flesschentrekker. Deze heer plaatst advertenties in de bladen waarbij hij „Bijverdienste" voorspiegelt, van plm. f 6 in de week. Die bijverdienste van f 6 zou te verkrijgen zijn, door eenvoudig 24 raskippen met haan te houden enf 100 te storten. O zoo Daar genoemde heer naar Hilversum wil, en ook te Utrecht nog al ongunstig bekend staat, zal het goed zijn tegen deze manoeuvres te waarschuwen. Uit de soc.-dem. kamerfractie wordt aan „Het Volk" geschreven Als de tweede Kamer daartoe verlof geeft, zullen de minis ters van Koloniën en Buitenlandsche Zaken in de eerstvolgende zitting worden geïnter pelleerd over de vraag, of met hun mede weten en zoo ja, met hun goedvinden, in Zwitserland en wellicht ook in andere landen door ronselaars gepoogd wordt, soldaten te werven voor dienstneming in Nederlandsch- Indië, Te Enschedé in een kind van 6 jaar levend verbrand Lachende erfgenamen Te Utrecht overleed een reeds bejaard heer, omtrent wien niet veel meer bekend is, dan dat hij indertijd met beurtschipperen een aardig duitje moet hebben verdiend. Dit laatste werd echter door sommigen weieens in twijfel getrokken, doordien de man zeer sober leefde, zich elk genot ontzegde, zelfs schamel gekleed ging en zijn middagmaal goregeld in een volksgaarkeuken gebruikte. Thans, nu de man dood is, komt het geld echter uit alle hoeken en gaten voor den dag, zoodat telkens bij do erfgenamen de vrees weder bovenkomt of er soms nog niet moer is verstopt, dat nog niet werd gevon den. Tot heden werden reeds gevonden een doos, inhoudende 1500 gouden tientjes, eenige sigarenkistjes gevuld met rijksdaalders en gul dens. grootendeels zwart van ouderdom in een hoofdkussen verborgen ruim f 800in en onder het bed, in kasten, ja zelfs achter het behang verschillen ie groote en kleinere bedragen, en nog steeds is men aan het zoeken naar meer. Daar de man alleen op een paar kamertjes woonde en bijna geen bezoek ontving, was zijn bestaan feitelijk maar aan enkelen be kend. Bij gebreke van een testament komt de nalatenschap—waartoe, zooals reeds gebleken is, ook nog eenige goed verhuurde huizen behooren - aan neven en nichten, die den ouden man wellicht nimmer hebben gezien. Hoe groot de nalatenschap zal zijn, is nog niet bekend, doch dat deze heel wat zal be dragen is wel zeker. Mooie vangst 1 Terwijl een Lekkerkerksche landbouwer zijn bieten keerde, bemerkte hij midden in den hoop een groot rattennest. Vlug de buren gehaald, eenige honden medegebracht en het terrein afgezet Binnen enkele minuten lagen er 50 «dood» gebeten ratten. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een witte zakdoek met blauw randje, gevonden in de Parkstraat. JACHT EN VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt' ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 22 Januari 1902 no. 66; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kenDis van belanghebbenden: a. dat de jacht op houtsnippen in deze pro vincie zal worden gesloten op den 26sten April 1902 met zonsondergang; b. dat de jacht op eenden zal worden gesloten op den 28sten Februari 1902 met zonsondergang c. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op den 29sten Maart 1902 met zons- d. "dat*'het welspel van kwartelen met steek garen ot vliegnet zal mogen worden uitgeoefend vau 1 Mei tot en met 12 Juli 1902; e. dat de vissclierij met hei staande spieringnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 Novem ber 1902: f. dat de visscherij met alle overige visch- tuigen, uitgezonderd die met aalkorven, aaldob bers en palingfuiken, die mot het schepnet of do gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de gemeente Texel zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 J uni 1902, en g. dat gedurende den gesloten vischtijd, ver meld sub f van dit besluit ook het visschen met den hengel in de hand is verboden. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 27 Januari 1902. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 7 Februari 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. 2936 2876

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1