mg0. 1514. M Donderdag 13 Februari. A". 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. )iwc i van 00, ■en\ blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. trekl' lndelvBONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel Advertentiën vóór 10 nnr op deir dag der uitgave 00] i a: TEXEL, 12 Februari 1902. |de Zaterdag werd in Hotel „Texel" de gewone arlijksche feestavand gehouden, aangeboden oor het bestuur der IJsclub aan de leden er vereeniging. De voorzitter, de heer Aug. ar. .eyser opende de vergadering met een gepast oord, waaruit tevens bleek dat hoewel jaren- nnnng in 't bestuur zitting hebbend, hij ians voor het eerst de eer genoot als ^oorzitter de vergadering te openen. Na ~J~?ening werd opgevoerd het blijspel „Twee 3 Tijde bekenden of het gevolg van een' ruk- ind" en de operette Rika's Droom." 5 f Vooral laatstgenoemde viel zeer goed in ^'an smaak der talrijke toehoorders en hoor- aressen. Over het blijspel bleek het oordeel 'Rjeer verschillend Was dit het geval over et stukje zelf, over het spel der dilettanten, A "bowel in 't blijspel.als in de operette was fiiien uitstekend voldaan en een luid applaus a afloop was daarvan zeker een goed-bewijs. Mag "een woord van lof niet worden ont houden aan de tooneelisten, ook aan hen die oewel niet ten tooneele verschenen, toch op lirnfndere wijze zorgden voor het welslagen van Kin avond, komt een woord van dank toe, de eerste plaats zeker aan de heeren ausici, die met hun schoon spel de zang egeieidde en aan den grimeur, door wiens :unstvaardigheid het mogelijk was de mede- pelenden meer het uiterlijk te geven van Ie personen, die men moest voorstellen. Een |animeerd bal deed nog velen geruimen tijd n hötel „Texel" vertoeven en was een waardig .lot voor dezen feestavond. Oüdeschild, S Febr. In de „Zeven Provin- dën" werd gisteren eene vergadering van len Schippers- en Visschersbond gehouden, velke ook door drie leden der Schippers- sn!/ereeniging „Schuttevaer", afdeeling Texel Werd bijgewoond. Na aan dit drietal heeren - m aan de leden van den Bond een hartelijk velkom te hebben toegeroepen, opende de O roorz. dezo bijeenkomst. De Heer if. Kroon Jbz., Ie secretaris, las le nauwkeurige notulen der vorige verg. welke werden goedgekeurd, en ontving een svoord van dank voor zijn trouw verslag. 1 Daarna deed de voorz. mededeeling omtrent Ie -requester, door Schuttevaer en den S. ,V. Bond bij de regeering ingezonden en leest 'Olie concepten dier verzoekschriften voor. Daarna leest de secretaris iels voor uit een —vakblad, betrekking hebbende op den handel Zlvan garnalen in Engeland, waarbij ter bewaring "l'van het artikel boorzuur wordt gebezigd, doch IV.jüeer wordt afgekeurd. I e voorz. zegt onlangs J'n het „N v. d. Dag" een artikel te hebben e(?evonden, handelende over het pellen en con- jerveeren van garnalen te Brouwershaven, welke daar een voorname bron van bestaan In 't leven heeft geroepen. Hij beveelt iets n dien geest ook voor ons eiland aan en itelt voor over deze zaak in correspondentie ie treden met den ondernemer te Brouwers- Haven. Aan het bestuur wordt opgedragen c3eze aangelegenheid verder ter hand te nemen. De Heeren H. Dogger, A. de Waard, M. Kroon, J. Kuijper, C. Duinker, W. Dijker en Anderen, doen mededeeling omtrent de pogin gen, dezei dagen in het werk gesteld, om de Igarnalen via IJmuiden naar Engeland te ver schepen, wat den visschers veel kosten zou uitsparen. Men zou den agent der II. IJ. S. Mij. aanschrijven, in eene nader uit te schrijven vergadering zijne denkbeelden en voorwaarden in deze mede te deelen. Aangezien alle kaste leins lid der vereeniging zijn werd bepaald (aar om jaar bij een der drie de vergade ringen te houden. Na eenige bespreking over verpachting van .oestergronden en 't vroeger openstellen dier '"visschery, ontspon zich eene gedachtewisseling tusschen de Floeren S. G. Kuijper, W. Dijker, J. Vlas, J. Henkes, Beumkes, T. Dogger, C. Duinker en anderen. Het slot der bespre kingen was, dat opnieuw gerequesteerd zal wordeB3ggRP>'gunstiger bepalingen voor de visschers te erlangen. De Heer C. Duinker vestigt de aandacht op den onvoldoenden staat van het binnenste havenlicht. De Heer J. Rab Janz. deelt mede, dat de voreeniging „Schuttevaer" op zijn voorstel op verbetering zal aandringen. Besloten werd in gelijken geest een request tot het gemeentebestuur te richten. Door den Heer Dijker wordt bij de rond vraag nog de aandacht gevestigd op een licht bij den P. H. Sluis, waarop de voorz. zegt te meenen dat men wel hierin zal willen voorzien, tegen een kleine tegemoetkoming uit do kas. Hiertoe wordt besloten. Naar aanleiding eener opmerking over de verzending van garnalen en de ontvangst, het merken en vermissen van ledige manden, werd nog al levendig van gedachten gewisseld tusschen de Heeren Dijker, Dogger, Kuijper, Hillenius en vele anderen, waarna ook de Heeren W. Kaan, L. Kaan en J M, Hille nius hunne meening over deze zaak uitspraken. Het slot der besprekingen was, dat dit punt op de e. v vergadering weer in behandeling zal worden genomen. Tegen 10 uur wordt de vergadering gesloten met dankbetuiging aan de leden, vooral ock aan de bezoekers van elders, leden der vereeniging „Schut tevaer." De voorzitter meent dat ook de secretaris wel dankbaar mag zijn dat men hem zooveel werk heeft verschaft en eindigt met den wensch dat tusschen „Schuttevaer" en den „S V. Bondsteeds sympathie en samenwerking moge worden gevonden, opdat nog velerlei nuttigs worde bereikt in het belang der schippers en visschers van ons eiland. De Cocksdorp, 10 Febr. Door het kies college der Nederd. Herv. gemeente alhier werd gisteren tot predikant beroepen de Wel eerwaarde Heer S. P. Pots, candidaat te Nieuwe Schans (Groningen.) Oosterend, 11 Febr. De garnalenvangst was in de vorige week veel beter dan in alle voorafgaande weken van dit saizoen. 't Is nu maar te wenscben, dat ook de prijzen goed zijn, wat men pas in het laatst van de loopende week te weteD komt. Ook namen aanmerkelijk meerdere schuiten aan het gar- nalenvisschen deel, aangezien verscheidene, die zich eerder met het korren van mosselen bezig hielden, dit werk niet meer konden doen door ijs en lagen waterstand. - De leden van de afdeeling „Oosterer.d op Texel' van de NederJandsche Visscheri]- Yereeniging waren j.l. Zaterdag opnieuw uit- genoodigd om te vergaderen met den Directeur, den heer J. Zwier Visser. Genoemde heer telegrafeerde evenwel, dat hij de aansluiting had gemist, zoodat de vergadering niet is doorgegaan. Het Noord-Brabantsche Sub-comité van het Middelburgsche Dames-comité voor de Boeren-krijgsgevangenen, enz. heeft zich met bare eerste 1 O-cents-weldadigheids-loterij meer tot de minder-gegoeden gericht, die daardoor belangrijk hebben bijgedragen tot leniging van de groote ellende in Zuid-Afrika. Thans doet het sub-comité voor hetzelfde doel met hare tweede Kunstverloting een beroep op den steun der meergegoeden. Door bemiddeling van een aanzienlijk kunst vriend, tevens groot vriend der Boeren kwam het sub-comité in het bezit van eene ryke collectie schilderijen van oude en jonge mees ters, prachtige Engelsche gekleurde gravures en andere voorwerpen van kunst. Deze ver zameling bestaat uit ongeveer tweehonderd stuks. Evenals zulks met de eerste verloting is geschied, wordt de netto opbrengst gestort in handen van het Middelburgsche Dames comité. De loten van één gulden zijn aan ons bureau verkrijgbaar, benevens de catalogus der prijzen. Postpakketten Naar aanleiding van het adres der Kamer van Koophandel te Tilburg, het vorige jaar aan den Minister van Waterstaat verzonden gesteund door tal van andere Kamers en waarin het groote nut werd betoogd van een verhooging van hst maximum-gewicht van postpakketten van 5 op 6 K.G., is dezer dagen door den Minister aan de Kamer te Tilburg medegedeeld, dat de behoefte aan verzending per post van zwaardere pakketten dan 5 K.G. door hem niet kon erkend worden, en ver hooging van maximum-gewicht bezwaar op levert, met het oog op bestellingen op kleinere plaatsen. De Haagsche correspondent van de „Temps" zegt het volgende onderhoud te Rebben gehad met een driejarig Boertje, dat met zijn moeder en zijn zusje van 18 maanden in Den Haag woont. Zijn vader is op com mando. Vind je het hier prettig Neen. Waar zou je dan willen zijn Huis toe, naar pappy. Maar pappy is niet thuis... Wat wil je daar dan gaan doen Engelse skiet I Nat. Muziekconcours te Purmerend. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen, dat op 16, 17 en 18 Augustus e k. een groot nationaal Concours voor Harmonie- en Fan farecorpsen te Purmerend zal gehouden wor den door „Het Stedelijk Muziekcorps" direc teur de heer J. P. Groot. De heer M. J. H. Kessels te Tilburg heeft zijne medewerking toegezegd. Binnenkort zullen de uitnoodigingen tot deelname worden verzonden, terwijl deze nu reeds kunnen worden aangevraagd bij de heeren S. P. Rupert of P. J. Kraak, secretarissen van het muziekcorps. Vereenigingen, die eventueel geen circulaire ontvangen, kunnen er een aanvragen. Toe zegging van vereenigingen tot deelname aan dit concours zijn reeds in ruime mate ont vangen. Men schrijft aan de „Asser Courant' Dat wegens het buitengewoon groot aanbod de kans om tot önderwijzer benoemd te worden tegenwoordig zeer klein is, kan blijken uit het feit dat een onderwijzer in een der noordelijke provincies, die in 1901 de hulponderwijzers akte behaalde en bekend staat als een flink onderwijzer en een degelijk persoon reeds f9 maal heeft gesolliciteerd zonder benoemd te worden. Gelijk wy reeds mededeelden, zal de moord te Tilburg op 11 Juni a s. voor het Hof te Den Bosch worden behandeld. Deze lange termijn is noodig, deelt men ons mede, tengevolge van den grooten omvang van het dossier, en óók, omdat in druk zal worden uitgegeven het verhandelde ter open bare terechtzitting van de rechtbank te Breda, aan de heeren van het Hof, die in deze zaak zitting zullen nemen. („D. v. Nb.") De politie goed af 1 Uit een legaat van mevrouw de weduwe Keijzer, vroeger wonende te Nijmegen, in 1900 te Gorsel overleden, is aan ieder van die 68 personen van het politiepersoneel te Nijmegen, waaronder de commissaris en inspecteurs van politie zijn begrepen, f44 uitgekeerd, terwijl aan de weduwe van den vorigen commissaris van politie, die aan mevrouw Keyzer vele diensten heeft bewe zen, een villa van ongeveer f20'000 ten deel viel. TEXELSCÏÏE COURANT. Abonnementspri/js per 8 maanden -v Voor den Burg 30 Cts. Franco per post 3oor ge- Z' 6DZ heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere O landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1