N°. 1515. Zondag 16 Februari. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkm Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel N koerland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij da Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizc een zwart heeren dasje. KOSTEIOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegen- heidjjzal zijn opengesteld tot kostelooze in#n- ting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Woensdag, den 19 Februari 1902, 's middags 12 nur in de O. L. School te den Burg, op Woensdag, den 19 Februari 1902, 's namiddags 2 uur in de O. L. School te den Hoorn, op Zaterdag, den 22 Februari 1902, 's namiddags 4 uur ten huize van Wed. W. Koppen te Oosterend, op Vrijdag, den 21 Februari 1902, 's namiddags 4 uur in de O. L. School te Oudeschild. Texel, den 13 Februari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Aajenius. H. W. de Joncheeee. l „TEXEL, 12 Februari 1902. Ij, Naar wij vernemen, werd door het bestuur de e.van de afdeeling Texel van 't „Nut" jrtijding ontvangen, dat de heer Tijssen, die 28 dezer voor de leden dier afdeeling zou igoptreden, door gezondheidsredenen daarin >f,verhinderd is. Is zulks eene groote teleur stelling voor bovengenoemd bestuur, voorzeker :hvelen anderen zal het ook spijten dit wintersei zoen de heer Tijssen niet in 't „Nut', als j" spreker te zien optreden. Van 27 Jan. tot en met 18 Febr. zijn t-van hier uitgevoerd 21 koeien, 15 kalveren, 3115 schapen en 13 varkens. rs Waal, 14 Februari. Onze vroegere plaats genoot, de Heer Jb. Raven, thans onderwijzer (j;e Hensbroek, staat op de voordracht voor InDnderwjjzer aan een der Burgerscholen te ;e Alkmaar. :'Oosterend, 14 Febr. De laatste vergade ring, die „Nut en Genoegen' in dit saizoen a ïoopt te houden, zal wat later gehouden wor- nlen dan gewoonlijk. Deze avond is gewijd rgian het tooneel en wordt gewoonljjk met een Sriezellig bal besloten. Had men eerst gedacht eieze bijeenkomst te houden op den 22en r-'ebruari, door verschillende omstandigheden i" leeft men moeten uitstellen tot den 8en Maart. Ie j Nabij Oostereud rijdt men nog dagelijks .jistig op schaatsen. De baan is wel niet id root, doch ziet er overigens nog vrij goed r- it en oud en jong profiteeren van de weinige ,n alegenheid, die dit jaar wordt geboden. Oudeschild, 14 Febr Bij de rederijkers kamer „Dr. J P. Heye" alhier bestaat het 3(lan om medio Maart e. k. nog eene uit voering te geven en daarmede het seisoen inj besluiten. ■d Gisternacht te halfeen stonden er al (1 ienschen tuschen de hekken buiten den 1- rooten Schouwburg te Rotterdam, ten einde tien uur de eersten te wezen, die plaatsen j onden bespreken voor Donderdag (Bouwmee- n Ser's avond.) (N. R. C.) it Door den minister van oorlog is bepaald, B it aan ingelijfden by de militie te land geen 'oot verlof zal worden verleend op de ver valdagen van H. M. de Koningin en H. M. k Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins 3 ir Nederlanden, de Zondagen, de algemeen kende Christeiyke feestdagen, den Goeden rjjdag, den 6den Januari, den 2en Ponder- •g na Pinksteren, den lBden Augustus, den - ten November en den Nieuwjaarsdag. Zou op een van die dagen recht op groot verlof zijn verkregen, dan wordt dat verlof op den naastvoorgaandan werkdag bepaald. Yoor Israëlietische miliciens wordt het ver trek met groot verlof zoo noodig vervroegd, dat zij niet op een Zaterdag of een hunner ker kelijke feestdagen hebben te reizen. By do coöperatieve stroocartonfabriek „de Toekomst" te Scheemdermeer by Scheem- da, doelen de arbeiders in de winst. De fabriek werkt nu ruim een jaar en reeds hebben de arbeiders deze week weer een bedrag van f50 tot f60 extra ontvangen. Een uitstekende maatregel, om een goede verstandhouding tusschen de Vennootschap en de arbeiders te krijgen. (N. Gron. Crt.) Een gevaarlijke buurvrouw I Uit een bovenwoning in de Oosterparkstraat te Amsterdam vermiste men bij herhaling goederen van waarde, zoodra de bewoners eenige oogenblikken afwezig waren geweest. De huisvrouw besloot zelve een onderzoek in te stellen en verborg twee mannen in een bedstede, sloot de deur en deelde der boven buurvrouw mede, dat zij boodschappen ging doen. Nauwelijks had zij zich verwijderd, of de mannen hoorden de deur ontsluiten. De buurvrouw trad binnen, deed een kast open en nam er een gouden horloge uit Onmid- delijk werd zij gegrepen en de politie ontbo den, die haar arresteerde. Noodlottige vergissing 1 Een bewoner van de Plantage Kerklaan te Amsterdam, die 's avonds laat huiswaarts keerde, voelde zich niet erg wel en liet daarom door de dienstbode zuiveringszout halen. Waarschijnlijk bracht de meid de boodschap verkeerd over, want later is ge bleken, dat zij geen zuiveringszout, doch zuringzout had medegebracht, welk vergift de man, natuurlijk niets kwaads vermoedende had ingenomen. Thans is zijn toestand be denkelijk. De vrees voor de pest heeft krasse maatregelen doen nemen tot verdelging van ratten op de stadsbelt te Amsterdam Dat het daar een waar rattenparadijs moet zijn, biykt wel uit het feit, dat er tot November eventjes 12,000 ratten zyn gedood. En nog vindt men er van die diertjes. (N. v. N.) De leerplichtwet heeft het te Veen dam noodzakelijk gemaakt 4 lokalen bij te bouwen. Uit meerdere plaatsen in de Veenkolonie kan men de gevolgen er van zien. Iemand, die zich had bemoeid met een straatstandje, dat hem niet aanging, werd door een politie agent uitgenoodigd mede naar het bureau te gaan en daar nader uiteen te zetten wat hy op zijn gemoed "had. Pruttelend voldeed hij aan het bevel, maar nauwelijks was de man in de agentenkamer aangekomen en had hij daar een oogenblik geluisterd naar het voorlezen van de courant, waarmede een der politiedienaren zijn collega's aangenaam bezighield, of zyn heele gelaat veranderde. Ilij begon als een dolleman te dansen, slaakte de onzinnigste vreugdekreten en noemde, nadat hem herhaalde malen instan- teiyk geboden was, zulks te doen, de oorzaak van zyn plotselingen gemoedsom mekeer. Hij had zooeven hooren voorlezen, dat op het nummer van de Staatsloterij, waarvan hij een twintigje had, de honderdduizend was gevallen Het stuk heeft gespeeld aan het politie bureau Noordermarkt te Amsterdam. Aan den spooroverweg te Peperga stond by avond een fletser te wachten em een trein te laten passeeren. zyn solar-lantaarn brandde helder, het roode zijglas gekeerd naar den kant, vanwaar de trein komen moest. De trein kwam, doch stopte eenigen afstand voor den overweg. De machinist had n.l. het roode fietslicht voor „onveilig" aangezien. Tegen den wielrijder is proces-verbaal op gemaakt. Tegen een behanger te Amsterdam die in staat van faillisement den curator den eigendom van een beleeningsbriefje verzwegen had, welk briefje hij zijn practizijn in pand of in voorschot gegeven had, is door den rechtbank aldaar ter zake van bedrieglijke bankbreuk, gevangenisstraf voor den tijd van een jaar geëischt. Niet gauw tevreden. Een sjouwer man te Haarlem vroeg dezer dagen werk als kolendrager en hoeveel hij kon verdienen waarop hem werd geantwoord fl.75 daags. „Dank je well" zeide de werkelooze"ik werk voor 7 kwartjes niet", en hij vertrok. De afdeeling Helder der S. D. A. P. bes'oot, volgens „Het Volk", tot vergaderin gen te Helder, Oudeschild, Den Burg en De Koog (alle op Texel) met Henriette Holst, Hugenholtz of Hermans als spreker. Ook zal Schaper voor een Heldersche vergadering worden uitgenoodigd. Carnavalspret 1 Om deel te nemen aan de carnavalfeesten, waren eenige jongelui uit Rucnhen naar Rozen- daal gekomen. Al zeer spoedig werd met de ingezetenen twist gezocht en ging men aan het vechten, natuurlijk met het mesvan een molenaarsknecht werd een vinger afge sneden. De politie was spoedig ter plaatse en arresteerde den dader, onder hevig verzet zyner vrienden. De overigen namen de vlucht. Onmenschelijk 1 Een 2-jarig knaapje, dat Dinsdagmiddag op de Westermarkt te Amsterdam heen en weer scharrelde zonder geleide, werd door de politie meegenomen, omdat dezo dacht, dat het kind verdwaald was. Nu echter de ouders zich Woensdagmiddag nog niet hadden aan gemeld, ligt het vermoeden voor de hand, dat zij zich van het kind hebben willen ontdoen. Naby Zoeterwoude werden Woensdag reizigers en personeel opgeschrikt door het plotseling stilstaan van trein 124 der S. S. van Utrecht naar Leiden Bij onderzoek bleek dat een koppel schapen, wellicht door honger gedreven op de spoorbaan was gekomen Niettegenstaande het plotseling remmen, kon niet worden voorkomen dat drie dier beesten werden gedood. Het gewicht van een komma. In de kerk te Spanbroek (N. H ligt een zerk met het volgende zonderlinge opschrift Hier ligt begraven mijn vrouw Griet, In den hemel is zij niet In de hel Dat weet ik wel. Van de plaatsing eener komma achter zij of achter niet, hangt het wel niet af waar Griet is, maar het zou de inscriptie wel zoo duidelijk maken. In een huis in de Sint-Jacobdwars straat te Amsterdam is ingebroken door de politie 1 Zij hadden er echter een heel goede reden voor. Uit de eerste verdieping van dat huis lagen twee mannen en een vrouw, die de voorbijgangers lastig vielen door met water, briquet ten en vuilnis te werpen. Aangezien zij, hoewel de politie hen er toe vermaande, niet wilden ophouden en zelfs met revolvers dreigden, werd dooreen inspecteur, geassisteerd door eenige agen ten, de deur geforceerd en is het nobele drietal naar het bureau gebracht. Aan het bureau is o.a. gedeponeerd een byi. waarmedo één hunner een agent had willen slaan. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1