Werkverschaffing. B ii i t e n 1 a n cL Ingezonden Stukken. Marktberichten. Boerenbond, afdeeling „Waal." Vergadering Holl. Maatsch. van Landbouw, f Predikbeurten, ia ADTEKTENTIEN. O p roepi n g. A. F. MARLET te Delft, Een lezer van de „N. R. Ct." heeft een onderhoud gehad met een jongen Boer, die einde September nog tot Ben Yiljoens commando behoorde. Van hetgeen deze vertelde, halen wij het volgende aan „De Engelschen kunnen zich niet begrijpen, hoe de Boeren hun verliezen aanvullen. Ten eerste zijn die verliezen in de verste verte niet zoo aanzienlijk als de Engelschen die opgeven, en dan de telegrammen erkennen. Van heel onder de Kolonie komen de Afri kaners op. Te paard maken zij de geheele reis, en van commando tot commando trekken zij totdat zij vrienden of verwanten hebben gevonden, en bij deze blijven. Die Afrikaners willen in het geheel niet van overgave weten. Maar er zijn ook nog Hollanders, Franschen, Euitschers en andere nationaliteiten bij de commando's. Een Franschman, graaf Jules Fernando heeft een 20 landgenooten bij zich, die door hun onverschrokkenheid Boeren en Engelschen bewondering en eerbied afdwingen. Hollandsch spreken zij niet en Engelsch slechts zeer gebrekkigmaar met Fransche levendigheid kunnen zij zich verstaanbaar maken. Fernando zelf is reeds twee maal gevangen geweest, maar telkens wist hij weer te ontvluchten De aanhoudende en bijzonder zware sneeuwval, waardoor de Amsterdammers Zaterdagmorgen werden verrast, is uit Enge land over de Noordzee tot ons gekomen. Engeland, Schotland en Ierland zijn bezocht door sneeuwstormen, heviger dan men ze in twintig jaren lang heeft gezien. Buiten de groote steden ligt de sneeuw soms vijf tot zes voet hoog, zoodat het verkeer zoo goed als gestremd is Te Lisburn in Ierland is een man verpletterd onder het dak van een huis, dat onder het gewicht van de sneeuw is bezweken Ook in Duitschland heeft het Zaterdag middag zwaar gesneeuwd De Engelsche regeering heeft een extra begrooting ingediend voor meer papier en schrijfbehoeften, door den oorlog noodig ge worden, ten bedrage van ruim l1 millioen gulden. Jules Verne, de alom bekende schrijver, vierde Zaterdag in den familiekring te Amiens zijn 74sten geboortedag. De auteur van „de reis om de wereld in 80 dageu", „20.t00 mijlen onder zee" en „vijf weken in een luchtballon", die op het einde van zijn leven op wetenschappelijk gebied de onverschrokkene en schoone denk beelden zijner jeugd ziet verwezenlijken, ontving bij deze gelegenheid ontelbare bewijzen van sympathie. In Januari overleden in Zuid-Afrika aan ziekte, van het Engelsche leger, 10 offi cieren en 526 minderen. Gedurende den oorlog stierven er 951 officieren en 18635 man en werden er gewond naar Engeland gezonden 2731 officieren en 63603 minderen. De heer Santos Dumont volbracht Maan dagnamiddag om 3 uur zijn derden proeftocht met zijn bestuurbaren luchtballon boven de baai van Monte-Carlo De proefneming gelukte volkomen, en meer dan 30 minuten kon het talrijke publiek van de lucht evolution profi- teeren. Het stoomjacht van den Vorst van Monaco volgde het luchtschip. Bij zijn terug komst werd Santos Dumont luide toegejuichd. Te Berlijn zijn 4400 werkloozen aan genomen en 1500 wagens in gebruik gesteld om de groote massa sneeuw op te ruimen die in het einde der vorige week gevallen is. Bij besluit van lord Roberts, den opper bevelhebber van het Britsche leger, is een nieuw ambt ingesteld bij dat leger, nl. het ambt van regiments-likdoornsnijder. Deze amb tenaren, die den titel „chiropodist" zullen voeren, zullen voortaan belast zijn met de verzorging van de eksteroogen van de sol daten van koning Edward. Tegelijk met het besluit is door het depar tement een handleiding gepubliceerd, waarin de keuze, de onderscheidingsteekenen, de soldij enz van de chiropodisten worden ge regeld. Ieder bataljon infanterie en genie krijgt vier van die ambtenaren. Een jong Engelsch reiziger, Wilfried Clive. secretaris bij het Britsche gezantschap te Madrid en broeder van het Engelsche Parlementslid kapitein Clive, heeft op tragische wijze den dood gevonden. Clive maakte een uitstapje op het eiland St. Domingo en was vergezeld van twee inlandsche gidsen op weg gegaan om de „kokende meren", een veel bezochte merkwaardigheid, te gaan zien. Men was goed en wel over het moeielijkste gedeelte der bergen heen gekomen en bevond zich aan den rand van den krater, waar Clive een photographie van het interessante panorama nam. Plotseling stortte een der gidsen, door de zwaveldampen, die overal uit den bodem stijgen, bedwelmd naar beneden en rolde naar het middelpunt van den krater toe. Dadelijk sprong Clive hem na, ofschoon het een zeer gevaarlijke onderneming was en kroop, terwijl hij zijn tweeden gids toeriep terug te keeren om hulp te gaan halen, op handen en voeten naar den in zwijm gevallen gids, goot hem brandewijn in en trachtte hem bij te brengen. De moedige redder ge raakte echter zelf bedwelmd door de opstijgende dampen. Toen na een uur de andere gids, vergezeld van eenige mannen, terugkeerd en bij den rand van het „kokende meer" kwam, zag men beide mannen levenloos in het krater- hol liggen. Door de doodende dampen was het langen tijd onmogelijk bij de lijken te komen. Eerst vier dagen later kon men ze wegvoeren en naar Rosean brengen, waar Clive met zijn gids ter aarde besteld werden- (buiten verantwoording van de Redactie.) M. de R! Omdat ik nu ruim een jaar geleden begon met mij nader op de hoogte te stellen van de konijnenteelt, begroette ik dankbaar het arti keltje daaromtrent in Uw blad van Zondag j.l. De door mij verkregen resultaten kunnen nog geen aanspraak op volledigheid maken en daarom kan ik dus ook geen oordeel vellen over het doorU geplaatste artikeltje. Maar wat ik zoo hier en daar er over las doet mij zeggen„de konijnenteelt moet winst gevend zijn." Zoo zegt o.a. de heer A. A. ter Haar, leeraar aan de Rijks-winterlandbouwschool to Goes er het volgende van: „In Frankrijk en België worden de konijnen op den leeftijd van 4 k 6 maanden geslacht. De poeliers verkoopen het beste vleesch voor 72 96 ct. per kilo. Het konijnenvleesch heeft minstens evenveel voedingswaarde als kippen en schapenvleesch. Het beste vleesch bevat 75% water en 25% vaste stoffen. 'Voor vetvrij ossenvleesch zijn die getallen 72% en 28%, voor kippenvleesch 77% en 23%. Wordt het konijn oordeelkundig gevoed, dan is zijn vleesch volstrekt niet zacht of walgelijk zoet. 'f. In verband met dé prijzen van het voeder kost het konijn per kilo levend 16,8 en schoon 30 cent. f Dr. Weiske die in 1874 aan het proefstation te Proskau zeer zorgvuldige proeven nam kwam tot de uitkomst dat de voederkosten per dag en per stuk gemiddeld 1 cent bedroegeneen andere fokker beweert van slechts 1 j cent en in den tijd van groen voeder zelfs minder. Het strooisel wordt ruim vergoed door den mest. Een groot grondbezitter deelde mede, dut het hooi aan schapen gevoederd, hem f 1,20, doch aan konijnen gegeven hem f 2,52 per 50 kilo opbracht." De heer Ter Haar levert dus hiermede ook eene bijdrage tot de erkenning van het winst gevende der konijnenteelt. Evenwel, laten we niet uit het oog verliezen dat wij met, plaatselijke toestanden hebben te rekenen, en daarom zouden zeker velen met mij gaarne iets hooren van iemand uit onze omgeving, die aan de konijnenfokkerij heeft gedaan of nog doet, en tot practische resultaten is kunnen komen. In de hoop dat zoo iemand ook eens eenige ruimte voor zijne mededeeling in Uw blad vraagt en U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de afgestane plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, Een leerling konijnenfokker. Texel12 Febr. 1902. Scliagen, 13 Feb. Aangevoerd: 4 paarden f 60 a f 150,2 Stieren f 160 a f195; 5 Gelde- koeien f 100 a f 130 20 Kallkoeien f 120 a f 210; Vaarzen 1 af 30 Nuchtere Kalveren f6 af 18; 75 Schapen f 12 af 17. Lammeren faf Bokken en Geiten f 0,— a f 0.10 Varkens f 14.a f 16. 11 Vette Varkens 49 a 50 cent per kilo 44 Vette Koeien f 160 a f 240; 80 Biggen f10. a f 14.Kipoieren, f4.a f 4.50; Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.60 a 0.70. Leiden, 14 Feb. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 115 a f 253; 14 Stieren f 68 a f 246; Veulens stuks 75 a f 170 kalfkoeien f 112 a f 258 Melkkoeien f 112 a f258 103 Varekoeien f 90 a f 205 165 Vette kooien f 115 a f 253 54 Vette kalveren f 42 a f 105.; 62 Magere kalveren f 5.a f 20.6 Graskalveren f 24 a f 48; 558 Vette schapen f 16 af 30.266 schapen (weide) f 12 a f 20.Paarden! 40 af 120; 166 Magere Varkens f 15a f38. Vette Varkens a ct. 102 Biggen f 6. a f 14 Bi id( Zondag IC Februari. HERVORMDE GEMEENTF. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Nam. half 3 ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden, Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink! Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. >oi Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. en Nam. 2 uur ds. Rooseboom. V DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerleken stand der Gemeente Texel van 8 Feb. 1902 tot 15 Feb. 1902. Geene. ONDERTROUWD: GETROUWD: GEBOREN Jacob z.v. Cornelis Albert Kramer en Grietje de Ruijter (den Burg). OVERLEDENMartje Dijksen 69 j. geh. met Cornelis Dekker (den Hoorn), Dirk Daalder 62 j. geh. met Naantje Lap (Eendracht). Zoo God geeft hopen onze geliefde Ouders, JACOB SMIT en AN JE BLIK, op Woensdag 19 Febr. a. s. hunne 50-jarige Echtvereeniging te gedenken. Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. J. Smit. V. Smit geb. Knol. Passaic. C. Santifort en kinderen K. Dob. j Waaien D. Dob geb. Smit. j Burg. R. Smit. j Florence G. Smit geb. Klaverdijk j Kansas. A. Vlaming. I. Vlaming geb. Smit. W. Smit. Passaic. M. Dob. M. Dob geb. Smit. Eierland, Texel 1902. Bij doorgaanden vorst zal de WERKVEE- SCHAFFING Maandag 17 Februari beginne! met hout te laten zagen op het erf van J. Gomes, Zij, die daaraan willen deelnemen kunne! zich daar vervoegen des morgens om 8 uur. Met het oog op bovenstaande zal het bestuur zich de vrijheid veroorloven in den loop der volgende week den ingezetenen een l(jst aan te bieden om de noodige gelden daarvoor bijeen te krijgen. HET BESTUUR. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de boedel en nalaten schap van nu wijlen TRIJNTJE KUNST, weduwe van T P. KEIJZER, gewoond hebbende en dei 1 Februari 1902 te OOST overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen voor den 1 Maart a. s. aan den Makelaar S. KEIJSER Pz. aan Den Burg. van leden en van hen, die lid wensohen fe worden, op Maandag 17 Februari 1902, 's avonds 7 uur in de RIJZENDE MAAN. De Seer.: J. P. BREMER. Afdeeling „Texel." Op WOENSDAG 19 FEBRUARI a. s„ 's avonds half acht, in de Lindeboomzal de heer voor de leden der afdeeling optreden als spreke: over een landbouwkundig onderwerp. Toegang vr(j voor zoons van leden. HET BESTUUR, (XI

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2