N°. 1516. Donderdag 20 Februari. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubo op Tixxi, TEXEL, 19 Februari 1902. Wij herinneren onzen lezers, dat heden avond in hOtel „de Lindenboom" eene spreek beurt zal worden vervuld door den heer Marlett Vooral voor landbouwers en veehouders zal zeker die lezing van veel belang zijn. Tot weesvader en weesmoeder in het weeshuis der Hervormde gemeente te Zeist werden met algemeene stemmen benoemd de heer R. Visser en Echtgenoote, thans als zoodanig werkzaam in het Algemeen Wees huis alhier. Voor die betrekking hadden zich niet min der van 174 paren als sollicitanten aangemeld. Voor de met 1 April a.s. alhier vacant komende betrekking van directrice der Alge meene bewaarschool hebben zich naar wij vernemen een 8-tal sollicitanten aangemeld, waarvan 4 elders woonachtig. - Onder de sollicitanten bevinden zich er 8, welke de diploma voor bewaarschoolhouderes bezitten. OüDESCHrLD, 18 Feb. De ijstoestand in zee begon verontrustend te worden, toen het vriezen ophield. Nu toch kon althans de stoomboot zonder groot bezwaar in en uit de haven komen. De visschers slaagden er hedenmorgen niet in de haven te verlaten. Een breede strook ijs dreef tijdens de eb langs de kust en strekte zich tot ver op stroom uit. Mocht het opnieuw sterk gaan vriezen, dan zou de gemeenschap per stoomboot met den Helder vermoedelijk stoornis ondervinden, misschien zelfs verbroken worden. Waal, 17 Febr. Eergisteren ontstond een begin van brand in de woning van onzen plaatsgenoot J. R. Een gevulde lamp viel op het brandende theelichtje, waardoor de petroleum vlam vatte. Do tafel alleen werd beschadigddoor spoedig aanggbrachte^hulp werd grooter onheil voor- komen^»»^^ 18 Feb. Maandagavond hield de Boeren bond, afdeeling de Waal, die uit vijftien leden bestaat, hare vergadering in „de Rijzende Maan". De Voorzitter, de Heer J. J. Bakker, opende de vergadering, heette de aanwezigen hartelijk welkom en verheugde zich, dat het ledental sedert de oprichting met vijf was vermeerderd. Daarna werden de Notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Voorts werd verslag gegeven door den Penningmeester van zijn gehouden beheer over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo Aan de orde kwamen nu de punten van behandeling die op de Agenda geplaatst waren. Hoofdzaak was hierbij verbetering van plaatselijke toestanden, in het belang van landbouwers en veehouders. Met een warm gemoed werd gesproken over handelszaken, de bevordering van een voordeeligen verkoop van vee, verbetering lammermarkten, bevor dering van coöperatieve inkoop van alle vak- benoodigheden. Tevens werd besloten aan 't hoofdbestuur op te dragen om inlichtingen te vragen omtrent de bepalingen der boeren- beleen banken. Ten slotte ging men over tot het verkiezen van een volledig bestuur van zes leden. Het voorloopige bestuur bestond uit drie leden, waarvan er twee volgens het reglement moesten aftreden. Als definitief Bestuur werden gekozen de Heeren Jan Bz. Bakker, Jn. Bremer, D. Bakker, K. Bakker, L. Roeper en Jb. Bakker. De drie eerstgenoemden werden gekozen als Voorzitter, Secretaris en en Penningmeester. Als afgevaardigde werd benoemd de Heer L. Roeper. Ieder nam zijne benoeming aan. Toen niemand meer wat had voor testel len, sloot de Voorzitter de vergadering met den wensch dat de bijeenkomst niet te vergeefs mocht zijn geweest en de hoop dat de Bond steeds in bloei zou mogen toenemen. Niet van onzen gewonen correspondent.) Oosterend, 18 Febr. De afdeeling „Oosterend" van de Nederlandsche Visscherijvereeniging hield Zaterdag jl. eene vergadering in de zaal van den heer Duinker De vergadering werd geleid door den Heer J. Zwier Visser, Direc teur der Vereeniging. Slechts 80 personen waren aanwezig. De Directeur gaf een kort verslag over de werking der Vereeniging in het jaar 1901 en noemde den toestand niet rooskleurig. Ver schillende invloeden werkten samen om de Vereeniging te benadeelen en ook de flnanci- eele aangelegenheden waren verre van goed te noemen Er waren, gelukkig niet te Oos terend, velen, die zich voor het lidmaatschap hadden aangegeven, doch weigerden te con- tribueeren. Hiertoe zouden maatregelen ge nomen worden. De positie van Directeur en Hoofdbestuur was verre van benijdenswaardig te noemen, daar de belangen van de Neder landsche Visschers zeer uiteen loopen. Helpt men den een, dan is dat dikwijls nadeel voor den ander. Ook zijn er velen, die eerst vruchten willen zien, alvorens de lasten te willen dragen. De wensch was geuit, dat de Directeur van de Handelsbank niet tevens Directeur van de Vereeniging zou zijn. Er werd evenwel klaar en duidelijk in het licht gesteld, dat deze bezwaren denkbeeldig zijn. Ook andere klachten en bezwaren werden weerlegd, terwijl gehoor werd gegeven aan den wensch, dat de zaken van de Bank in afzonderlijke ver gadering behandeld zouden worden en niet meer in de afdeelingsbiJeenkomsten. Met den wensch, dat de geldelijke toestand weldra moge verbeteren en de leden getrouw mogen blijven aan de Vereeniging, werd de vergadering gesloten. Gisteren vergaderde in het Wapen van Amsterdam de afdeeling van den Boerenbond. Slechts 8 leden waren tegenwoordig. De Voorzitter, de Heer W. A. Eelman, noemde deze kleine opkomst jammer; gaarne zou hij zien, dat er onder de zegen des Heeren kracht van den Bond zou uitgaan, waarmede de vergadering werd geopend. De notulen der laatste twee vergaderingen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wegens afwezigheid van den Penningmeester moest de rekening uitgesteld worden tot de volgende bijeenkomst. Hierna werden achtereenvolgens vijf punten aan de orde gesteld, die in de algemeene vergadering behandeld zullen worden. I. Bespreking omtrent het Rotkreupel. Hieromtrent was de algemeene meening, dat men omtrent afschaffing van het afmakings- systeem niet zelfstandig moest vragen, doch in combinatie met andere Vereenigingen, inzonderheid met de afdeeling der H. M. v. Landbouw. n. Onderzoek Boerenbeleenbank ten einde coöperatieve inkoopen mogelijk te doen zijn. Men was van meening, dat dit voor ver schillende inkoopen wenschelijk zou zijn, doch niemand was op de hoogte met de werking van dergelijke banken, zoodat men de resul taten van het onderzoek te gemoet ziet. IU. De lammerenmarkten te houden op Donderdag. Nadat verschillende bezwaren waren genoemd, maar ook lichtpunten waren aangewezen, werd bij meei derheid van stem men het wenschelijke van een proef op Donderdag aangegeven. IV. Afschaffing der afdeelingen van de vereeniging of behoud er van. Na eenige besprekingen werd met alge meene stemmen voor het behoud der afdee lingen geadviseerd. V. Wijziging der Statuten ten einde te komen tot Rechtspersoonlijkheid. Hiertegen had niemand bezwaar. Bij de rondvraag werd met algemeene stemmen aangenomen om de vergaderingen in het vervolg bij advertentiën aan te kondigen. Hierna werd de bijeenkomst gesloten Langs den zeedijk achter Oost heeft zich een breede strook ijs vastgezet, zoodat de vaart daar gestremd is. Dat wordt een man van gewicht! Een welgedaan jongmensch bevindt zich in Almkerk 't Is de zoon van P. Swart, oud 13 jaar, die nu reeds 187 ponden weegt. Een Boerenvriend 1 De landbouwer B. Schoppers te Winters wijk, deed ten gemeentehuize aangifte van de geboorte van een zoon en verzocht dien jongen te willen inschrijven onder de voor namen van Paul Martinus Théunis Louis Christiaan, naar de heeren Kruger, Steyn, Botha en De Wet. Aan zijn verzoek is voldaan. Te Lexmond zijn twee personen in ondertrouw opgenomen, die beiden doofstom zijn. De bruid is een meisje uit Lexmond en de bruidegom is een jeugdig weduwnaar uit Beverwijkzij zijn even oud en hebben elkaar in het gesticht te Groningen leeren kennen. Te Terborg doet zich bij een meisje van 15 jaar een geval van nona (slaapziekte) voor. Reeds een viertal weken vervalt het kind des avonds in een zoo vasten slaap, dat geen der huisgenooten haar kan doen ont waken en zij dan ook eiken dag door den dokter door middel van electriciteit gewekt wordt. Eenmaal wakker zijnde, moet het meisje direct wandelen of thuis in beweging blijven, want zoodra ze op een stoel plaats neemt, treedt de slaap onmiddelijk weder in. Eens bracht ze drie dagen en drie nachten onafgebroken slapende door. TEXELSCHE COURAUT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. N»ar Amerixa en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenttón Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere r.gel meer 6 CU. Groote letten en Vignetten worden naar plaaUruimt. berekend. Bewijsnommen 2 CU. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, Gezien Provinciaal blad N o. 201902 Brengen ter algemeene kennis: lo. dat de gewone Rijks-voorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1902, voor 1 zooveel deze provincie betreft:/ zullen gehouden worden te Haarlem op 13 Maart 2o. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan ten minste 3 weken voor de keuring 1 vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der provinciale regelings-commissie (den Heer W. Teengs te Alkmaar) met opgave van: a. naam en woonplaats van den eigenaar of houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst benevens, i indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- ak moederszijde en en naam en woonplaats van den lokker; 8o. dat een hengst na bovenvermelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder voor den dag der keuring eene som van tien gulden bij voor noemden secretarÏB stort 4o. dat insohrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag aan eigenaars of houders van hengsten door den secretaris der regelings-commissie voornoemd zullen worden verstrekt. Texel, 17 Februari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1