OPENING! Puik Klaverhooi 2 a 300 takkebossea Yorkshire BEER, Kunstmesthandel. het Woonhuis met Tuit Ju Sijbr. C. EELMAN J. E. wihklerF- Buite nland. Marktberichten» Predikbeurten, ADYERTENTIEN. Oproeping. Te huur: OPRUIMING. 18en MAART a.s. geopend worden, k. J. DROS Sz. Te koop DUINHOOI en JONGE KIPPEN. Te koop gevraagd SUPERPHOSPHAAT 14% f 2,70 F Idem merk „de Leeuw" 14% f 2,85 V een volbloed groot soorÖ; Hedenmiddag geraakte het paard, ge spannen voor een rijtuig eSï /bestuurd dooi den heer R. uit Eierland, hêïhij de "Waal aan 't hollen. Naar men ons mededeelt, wist men het paard eindelijk tot staan te brengen. De voerman moet evenwel vrij ernstig zijn bezeerd, zoowel aan zijn gelaat als aan zijn beenen. De afd. „Texel" van het N. O. G. hield heden eene goed bezette vergadering in het hotel „de Vergulde Kikkert". Nadat de Voorz de vergadering had ge opend met een welkom aan de aanwezigen en een felicitatie aan den Heer S. de Boer, met zijne benoemiDg te Sneek werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daar de heer de Boer niet tot het einde van de vergadering zou kunnen blijven, be dankte hij reeds nu de leden voor de vriend schap, die hij gedurende elf jaar alhier heeft mogen ondervinden. Eene circulaire, waarin eenige onderwijzers, elders woonachtig, het wenschelijk achten, dat de ouders der leerlingen meer invloed krijgen op den gang van het onderwijs em daartoe eene groote vergadering verlangen', werd voor kennisgeving aangonomen. Hierna werd door. den He'er K. v. 't Veer. ingeleid het 'onderwerp„Óns onderwijs is nog niet, wat het-zijn moet." Hierin werd beweerd, dat de resultaten van' het tegen" woordig onderwijs beter kunnen zijn. De bijzaken zijn aanmerkelijk beter dan vroegen-, doch de hoofdzaken kunnen verbeterd worden. Het programma is te uitgebreid en staat nog met enkele vakken vermeerderd te wor den. Vermindering is wenschelijk. De leer stof moet beperkt worden. Teekenen, ge schiedenis en vrije- en orde-oefeningen kunnen weggelaten worden, deze hooren thuis op vakscholen. Dan komt- de vrijgevallen tijd de andere vakken ten goede. Ook moet er degelijk onderwijs gegeven worden. Men behoeft niet te ver te gaan. Een aangenaam debat volgde. Bij de meeste sprekers evenwel bleek het, dat men gaarne het Teekenonderwijs op de lagere school wil behouden. Ook voor de andere genoemde vakken was bij eenige der onderwijzers wel liefde te bespeuren. Veel goeds wordt verwacht van het in te voeren herhalin gsonderwijs. De bijdrage, die gehouden zou worden door den heer J Zeylemaker, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Alsdan zal de vergadering gehouden worden op den 17den Mei, waarin de heer L. J. Kikkert een onder werk zal inleiden. Na omvrage werd de vergadering gesloten. Een, twee, drie, schoppen vrouw! Op de Oosterdokkade, te Amsterdam, is door de politie een man gearresteerd, die een ander met kaartspelen, zoogenaamd een, twee, drie, f31 heeft afhandig te maken. Ongewenseht bezoek. Volgens ambtelijke berichten hebbén zich een viertal gevaarlijke inbrekers uit Kreiz (Pruisen) naar Nederland begeven. Het zijn Rudolf Hennings 32 jaar, veehandelaar, Adolf Hennings, 25 jaar, huisknecht, Carl Ff. H. Heinicke, 29 jaar, en Otto Bangerman, 25 jaar, arbeider. Zij maken deel uit van een .goedgeorgani seerde bende inbrekers en leggen zich speciaal toe op het forceeren van brandkasten Zij hebben een net voorkomen en verwis selen onophoudelijk van baarden en snorren. Hunne photografiën zijn ommegaand aan de meeste commissariaten van politie ver zonden. Alcohol en Zondag. Na het sluiten van de drinkgelegenheden Op Zondag te Cardiff (Wales) zijn de veroordeelingen gedaald. In 18f-<4 waren er 171 in 1895 161 en die wegens misdrijven op Zondag van 94 in 1894 tot 57 in 1895. De adjudant-generaal van het Engelsche leger in Indië had in zijn leger 49.758 niet onthouders en 30.675 onthouders. De straffen wegens insubordinatie bedroeg bij de ont houders 46 per 10C0 bij de niet onthouders 92 per 10r 0. De krijgsraad-zaken bedroegen bij de onthouders 5 per 1000 bij de niet onthouders 42 per 1(00. Telkens leeren de statistieken dat niet onthouders veel meer veroordeelingen ont vangen. En dan lettend op de Zondags- misdrijven, mag men die gerust grootendeels aan het drankgebruik toeschrijven. Dat elkeen wake voor zich zeiven. Hoe zeer in Engeland en de Koloniën de ontevredenheid toeneemt over den langen duur van den met zooveel opoffering, van geld en bloed gevoerden Zuid-Afrikaanschen oorlog kan blijken uit de redevoering in het Federatieve parlement van Australië. Senator O'Conner wees er op, dat waar Enge land zes per duizend zijner inwoners naar Afrika gezonden had, Australië er reeds vier per duizend naar de slagvelden had doen vertrekken, en dat alles om een volk te onderwerpen, dat slechts half zooveel zielen telde als de stad Melbourne alleen. Senator Mc. Gregor sprak zijn verbazing uit, dat het moederland hulp moet gaan be delen bij de kolonies om zulk een strijd te voeren. En Senator Pearce veroordeelde in krasse termen de Engelsche wijze van oor logvoering en schilderde in bewogen woorden het lijden van de Boerenvrouwen en kinderen in de concentratiekampen. De „Ligue d' action pro-boer" te Parijs heeft bij duizenden een gedrukt stuk verspreid, met verzoek aan de geadresseerden om ze aan hun winkeliers te zenden. In dat stuk staat te lezen „Met het oog op den toestand in Zuid-Afrika en overwegende, dat het de plicht en het welbegrepen belang van alle eerlijke lieden is om elkaar te steunen, ver zoek ik u tot nader order mij geen Engelsche of uit Engeland afkomstige waren te leveren." Een nieuwe uitvinding. In het centrale telefoonkantoor te Parijs zijn proeven genomen met een toestel, dat onlangs is ingekomen bij de Académie des Sciences. Het draagt den naam van telantograaf en kan volkomen nauwkeurig schrift (cijfers, teekeningen, letter - teekens, handteekeningen enz.) over zekeren afstand overbrengen. De proeven, die tusschen Parijs en Lyon genomen werden slaagden uitstekend. De uitvinder is een ingenieur, Ritchie genaamd. De proeven zullen voortgezet worden en bij verder slagen zal de telantograaf bij den Franschen tele foondienst met de telefoon worden gecombi neerd. Marconi heeft te New-York verklaard, dat hij, nu hij op weg van Engeland naar Amerika voortdurend ongestoord telegram men heeft ontvangen, binnen drie maanden een geregelden dienst der draadlooze telegra- phie tusschen Amerika en Europa in orde zal maken. De „Daily Mail" zegt van bevoegde personen te weten dat de paarden, die in Zuid-Afrika ingevoerd worden, gemiddeld slechts 6 weken leven. De welbekende Fransche wielrenner Digeon heeft sinds eenigen tijd het rijwiel voor de fiacre verwisseld. Daar hij veel van rijden schijnt te houden en met zijn wielerwedstrijden door vallen en botsingen zooveel pech had, heeft hij de zweep in plaats van de stuurstang te hand genomen, wat hem veel beter schijnt te be vallen. Hij heeft slechts eenmaal een onge: lukje gehad in zijn nieuwen werkkring, door dien zijn paard er vandoor ging, doch alles liep goed af en verder heeft hij de gelegen heid gehad op te merken, dat er heel wat wielrijders zijn, die op een eigenaardige manier een oud rijwiel voor een nieuw trachten te verwisselen en wel door zich quasi te laten overrijden door koetsiers, dn niet juist volgens de voorschriften uithalen, als anderszins. Op behendige wijze laten zij zich vallen, zorgende dat zijzelvep geen letsel oploopeu, doch dat hun fiets onder het rijtuig terechtkomt. De agenten, die tegenwoordig even sterk op de hand der wielrijders zijn als zij het vroeger op de koetsiers waren, maken terstond proces verbaal op en de arme koetsier of zijn maatschappij of anders de assurantiemaat schappij zorgt voor een nieuwe fiets. Een struisvogelmaag. In de nabijheid van de stad Algiers bracht vóór eenige dagen een Arabier den nacht door onder den blooten hemel, toen bij twee lieden yan verdacht uiterlijk gewaar werd. Uit vrees voor plundering, verschool hjj zich eenige oogenblikken in het struikgewas. Toen hij bemerkte, dat hjj ontdekt zou worden, wist hij niet beter te doen, dan het geld, "dat hij bjj zich had, in te slikken, en alzoo verdwenen 21 honderd sou-stukken en een twee-fianc stuk in den maag van den Arabier. Dat staat dus gelijk met 21 rijksdaalders en 1 gulden. Toen hij aangevallen werd en gefouilleerd, werd niets van waarde op hem gevonden en liet men hem gaan. De geldstukken liggen den man echter wel wat zwaar in den maag. Hy ligt thans in het hospitaal en zal zeer waarschijnlijk een operatie moeten ondergaan om weer in het bezit van zjjn schat te komen. Om een denkbeeld te geven van den ontzaglijken omvang van den handel, dien het cantinedepartement van het Engelsche leger in Zuid-Afrika drijft, vertelt een Engelsch berichtgever, dat alleen in de maand Decem ber 11. 14Vi millioen cigaretten en 4Vi millioen sigaren aan de troepen zijn verkocht. Aan drank word alleen in Pretoria voor 400 pd. St. afgeleverd. Een tot nu onbekend gebleven man te Bazel hitste drie groote honden, waaronder één St. Bernardshond, op drie in 't open veld spelende jongens van zes en zeven jaar aan. Een der knapen werd doer de honden geheel verscheurd en hoofd en hals werden dermate ontvleeschd, dat het jongetje geheel onherkenbaar is. Den tweeden knaap takel den de honden zoo toe, dat hij in hopeloozen toestand in het gasthuis ligt. Het derde knaapje kon, met verscheurde kleeren en met bijtwonden aan 't been, ont komen. De politie zoekt den dader. Scha gen, 6 Maart. Aangevoerd: 9 paarden f 60 a f 150,1 Stieren f 100af 10 Gelde- koeien f 100 a 1 14041 Kalikoeien f 120 a f 240; Yaarzen f af 90 Nuchtere Kalveren f6 af 18; 500 Schapen! 12af 17.— Lamineren f af Bokken en Geiten f 0.— a f 0.18 Varkens f 14.a f 16. 16 Vette Varkens 49 a 50 cent per kilo 50 Vette Koeien f 160 a f 240; 65 Biggen f10. a f 14.Kipeieren, f3.a f 3.50: Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.60 a 0.70, Leiden, 7 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 120 a f 260; 6 Stieren f 68 a f 220; Veulens stuks 75 a 1 140 kalfkoeien f 112 a f 248 Melkkoeien f 112 a f258 98 Varekoeien f 90 a f205 267 Vette koeien f 120 a f 260 39 Vette kalveren f 42 a f 105.; 141 Magere kalveren f 5.a f 12.9 Graskalveren f 24 a f 48; 422 Vette schapen f 16 af 30.202 6chapen (weide) f 12 a f 18.1 Paardenf 80 af 326 Magere Varkens fl5a f37. Vette Varkens a ct. 251 Biggen f6. a f 14 Londen, 7 Maart. Ter markt zijn aangevoerd 1100 Runderen, 8000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren, 20 Varkens. Men noteert Run deren f 0.37 a f 0.70Schapen en Lammeren f 0.55 a f 0.80Kalveren f 0.— a f 0. Varkens f 0.37 a f 0.65 Zondag 9 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. GEEN DIENST Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van I Maart 1902 tot 7 Maart 1902. GEBOREM Dirk, z.v. Pieter Koorn en Fokeltje Kooiman (den Burg), Reinderl, z v. Klaa3 Dop en Deitje Smit, Reiger Jan z v. Johan A Barhorst en Marretje Gomes. ONDERTROUWDAuke Kooiman en Eitje Bakker, Dirk Kooiman en Marretje Beum- kos GETRÓUWDGeene. OVERLEDENAlida Brouwer, oud 75 jaar, wed van Corneiis Daalder (Oost), Neeltjo de Waard, oud 82 jaar, wed. van Jan Vlaming (overleden) (den Burg). Heden overleed zacht en kalm na een langdurig, smartelijk lijden voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde echtgenoote en moeder, Mejuffrouw ANNA ZOETELIEFBakker, in den ouderdom van bijna 52 jaar. VU aller naam J. ZOETELIEF. Hilversum, 2 Maart 1902. Jonkerweg. Ondertrouwd D. KOOIMAN Pz. en M, BEUMKES. bXeTI Te*el. 8 Maart 1902. Eenige en algemeene kennisgeving. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank% voor de vele bewijzen van deelneming, gedu.l rende de ziekte en het overlijden van onze innig feliefde dochter, zuster en behuwdzuster en' er kinderen zorgvolle moeder, betoond. In 't bizonder onzen dank aan den Heer' Barends, voor de troostvolle woorden bij die? gelegenheid gesproken, en aan de buren voor8' de liefderijke hulp, alsook de dragers en kleed-" oplegsters voor de laatste eer aan de overledene bewezen G. RIKKENBERG en familie. Eierland4, 3, '02 sa Die te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan of borgtochten bezitten geteekend door Mejufvrouw ANNEKE RIKKENBERG weduwe^ KLAAS "WEGMAN, in leven winkelierster,^ gewoond hebbende te TEXEL en aldaar den 26n Februari 1902 overleden, gelieve daarvan vóór of op 13 Maart 1902 opgaaf of betaling te doen doen ten kantore van Notaris Cl. n. DE BOER te Texel. van Hofstede .DUINOORD." Directe aanvaarding. P. DROS Azn. ELZEN, HAAGDOORNS, roode en zwarte REUZEN-AALBESSEN en AARDBEIENPL GEBR. SCHIMAKER. ';ai ian De nieuwe Nijmeegsche Rund- en Varkens--* slachterij", ingericht naar de eischen des tijde,® zal den Met aanbeveling, B MOTORVAARTUIGEN. f, W. F. STOEL ZOON, ALKMAAR. 2 TE KOOP. Nm Te bevragen bij P. VAN WES8EM, den Bwr^i >rac A. LANGE VELD, Koog. "H, É(U< Adres te bevragen bureau dezer courant. per 100 ko. Texel. Beiden gexo. gehalte. Prima ongebluachte en landbouwkalk. Op Chilisalpeters, Thomasphosphaat en alii'8*1' andere kalk- en kunstmeststoffen. Wekelijks concurreerend. li. BESCHIKBAAR „Wageningen" I d Dekgeld TWEE GTJLDEN. 3?. DROS ^Aj2njg(jj>|

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2