N°. 1522. Donderdag 18 Maart. A®. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdbg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Adverteniiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANOEVELD DE ROOU, Parkstraat, Buna op Tam. HERHALKH2S-OEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen heb bende, roept bij deze op Adriaan van der t Schans, zeemilicien-verlofganger van de lichting 11900, om zich op Donderdag 3 April 1902, M middags 12 uur, aan te melden bij den Kom- r, mandant van Hr. Ms. oorlogsbodem „Schorpioen te Willemsoord, voorzien van zijn kleeding, uit rusting, zakboekje en verlofpas, bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Texel, den 10 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. I RIOLEERING BURGWAL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel noodigen belanghebbenden uit, om liefst zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk voor e: 1 April a.s. ter Secretarie opgaaf te doen, ot men bij de ophanden zijnde rioleer.'ng der Burg- wal meerdere inlaatputjes dan één, op het hun "f toebehoorend terrein wensoht aangelegd te heb- ben. De voor deze meerdere putjes te maken II onkosten zijn voor iederen, zich daartoe ann- meldenden belanghebbende f 10, per putje, (zooals die beschreven staan in het bestek, waar van inzage is te verkrijgen ten Raadhuize). Dit bedrag moet ter Secretarie gestort worden voordat met den eventueelen aanleg van de meerdere putjes wordt aangevangen. J Texel, den 11 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (Get.) H. W. DE Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 8 Maart 1902. li Van 17 Febr. tot 10 Maart zijn naar elders i uitgevoerd 23 koeien, 6 kalveren, 22 schapen j^en 16 varkens. •hf De Cocksdorp, 11 Maart. De nachtwacht in, K., die tevens het opzicht over de sluis heeft, nlis in de vorige week aan een ernstig gevaar te ontsnapt. Hij bemerkte n.l. des nachts, toen hij zijn gewonen rondgang als nachtwacht i deed, dat het zeewater door de sluis met v geweld naar binnen drong. Hij nam een bootje om te onderzoeken, wat er aan haperde, 8 doch toen dit voor den mond der sluis kwam, werd het door den geweldigen stroom naar .binnen gezogen en zou zeker geheel onder !de sluis zijn geraakt, ware het iets kleiner Jefgeweest. Nu bleef het halverwege in den mond steken en de heer K. beleefde eenige hetbenauwde oogenblikken. Gelukkig werd hij spoedig door den gemeenteveldwachter B. en i-schipper v. d. K. met een touw omhoog ge- aftrokken en zoo uit zijn benarde positie gered. Daar hij had ontdekt, dat er een paal tusschen de sluisdeur en de muur zat, werd .dé schuif aan den binnenkant dichtgeschoven, zoodat het voorwerp toen spoedig verwijderd kon worden. Mj Het binnenwater was in tusschen merkelijk lef Oosterend, 11 Maart. „I /thield j.l. Zaterdagavond h Nut en Genoegen" hare laatste verga dering voor dezen winter. E Zelden was eene bijeenkomst alhier zoo 19SMm bezocht als dezede zaal was geheel vew< allen hebben ruimschoots genoten, haar daar tgeen door enkele dames en heeren op xmeel werd ten beste gegeven, an zij zijrst werd opgevoerd een tooneelstukje in *sdri)f, getiteld „Zjjn Kind", waarin r ernstige passages voorkomen. Het nloos stil in de zaal, toen dit stukje, dat voor kleine tooneelgezelschappen uitste kend geschikt is, vrij natuurlijk werd afge speeld Het was daarom eene welkome afwisseling, toen door twee heeren het Duet „De Twee Gardisten" werd gegeven, waarom men hartelijk heeft kurnen lachen. Daarna volgde een Komische Voordracht, getiteld „Ik lach me ziek", die blijkbaar ook bijzonder voldeed. Na de pauze werd opgevoerd het blijspel „Een kleine vergissing", waarom dikwijls hartelijk werd gelachen. Als slotnummer volgde„Deftige Lui", zangspel door eenige personen. Men heeft hierbij om de gekke houdingen en costumes zoo moeten lachen, dat men stellig van de tekst weinig of niets heeft verstaandoch te laten lachen was het doel en dit werd er volkomen mede bereikt Hierna sloot de Voorzitter de vergadering met dankzegging aan allen, die tot het succes van den avond hadden medegewerkt en wees er op, dat de eerste vergadering in het vol gende saizoen eene feestelijke zal kunnen zjjn, aangezien de vereeniging alsdan 40 jaren zal hebben bestaan. Met een gezellig bal, waaraan bijna allen deelnamen, werd besloten en eerst laat in den nacht ging men naar huis. Gisteren reed men met een hooiwagen een lantaarn van denpaal. Alle glazen waren gebroken en de rest was danig ge havend. De garnalenvisschers maken in dezen winter geene goede zaken. Was de vangst al eens bevredigend, dan bleven de prijzen, vooral op de Engelsche markten, verre bene den het middelmatige en ook als er weinig werd gevangen, dan nog waren de prijzen niet voldoende. In de vorige week werd weinig of niets gevangen, zoodat, als er niet spoedig beterschap komt, weldra weder naar andero werkraamheden zal worden uitgezien. Oudeschild, 11 Maart. De rederijkskamer „Dr. J. P. Heye", alhier, thans onder leiding staande van den Heer M. Kroon Jbz. zal Zondag den 16n a. s. de laatste uitvoering in dit seisoen geven. Opgevoerd zullen worden het tooneelspel „De Koopman van Antwerpen en het blijspel „Hoe is de wind." De uitvoering heeft plaats in de „Zeven Provinkiëo". De vlektyphus breidt zich uit 1 Vrijdag is bij den burgemeester van Sloten (bij Amsterdam) door den arts R. Folmer aangifte gedaan van een geval van vlektyphus bij een 63-jarige behoeftige vrouw, wonende in het dorp Sloten. De inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht is telegrafisch van dit geval in kennis gesteld. Ook te Aalsmeer moet zich een geval van vlektyphus hebben voorgedaan. Niet naar Grimsby 1 De minister van Buitenlandsche Zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op het feit, dat blijkens bericht van den consul- generaal te Londen, thans voor zeelieden en visschers, die naar Grimsby mochten gaan om werk te zoeken, aldaar geen werk te vinden zal zijn. Uit Hellendoorn schrijft men aan de „Zw. Ct" In den berg wordt nog maar steeds ijverig gegraven. Waar men ook ziet, aan alle kanten van de directie-keet vertoonen zich de opgeworpen zandhoopen, hier weer grooter, daar kleiner in omvang en in kleur zich afwisselend van zuiver wit tot donkerbruin, vooral het eerste scherp afstekend tegen den met heide en dennen begroeiden bodem. De gaten, thans van een nummer voorzien, variëeren in diepte van 8 tot 7 M., ter wijl in lengte en breedte zij ongeveer dezelfde afme tingen hebben. Een der uitgravingen echter heeft een lengte van pl.m. 60 M. Tot voor eenige dagen werd met 22 man gewerkt, doch naar men zegt, wegens gebrek aan terrein, is dit getal met 5 verminderd. Wat betreft de werkzaamheden, alles moet zich tot „een zien bepalen: geregeld worden zakjes met de verschillende soorten zand ge vuld, die waarschijnlijk worden opgezonden en overigens hoort men niets, noch van den stand van het werk, nog van de verkregen resul taten daarvan. „Zoekt toch niet langer", zagen we dezer dagen in een der gaten geschreven, maar dat de ondernemens toch nog niet voornemens zijn zich hiernaar te gedragen, blijkt wel hieruit, dat onlangs onderhandelingen over meerderen aankoop van grond werden gevoerd. Concessie is aangevraagd voor de indij king en drooglegging der Gouwzee (tusschen Monnikendam en Marken). Zonderlinge eischen 1 Een Amsterdamsch handelaar in brandstof fen heeft aan den raad zijner gemeente ver zocht, den prijs der cokes van de gemeente lijke gasfabrieken op het vroegere bedrag te herstellen, of hem de schade te vergoeden die hij door de herhaalde prijsverlaging in zijn nering lijdt. Wat Prins Hendrik betreft—zoo schrijft de man der Haagsche Kroniek in de „N. G. Ct." - is het met groote ingenomenheid opge merkt, dat Hij vrij geregeld de zittingen van den Raad van State bijwoont. Ik vernam van .goeder hand dat Z. K. H. bijzondere belangstelling aan den dag legt voor de zaken, die er behandeld worden en reeds meermalen blijk gaf van een helder en goed gemotiveerd oordeel. In het bijzonder schijnen de landbouw- en waterstaatkundige aangelegenheden Zijn aandacht bezig te houden en Hij moet daarvan in den laatsten tijd zeer ernstige studie maken. Speciaal ook de drooglegging der Zuider zee schijnt den Prins zeer veel belang in te boezemen en het hoeft niet te verwonderen als men eerlang daarvan ook een bewijs ontvangt. Een brief vóór ruim achttien jaar door den heer F. L. Krips van Wommels (Friesland) verzonden naar Breda met het opschrift „wordt afgehaald", is dezer dagen door den afzender terugontvangen. De „wettelijke" pijnbanken zijn geluk kig afgeschaft de „vrijwillige" der mode zijn meer dan ooit in zwang, in den vorm van nauwe laarzen en corsetten. Bloeiende azalia's laten dikwijls alle bladeren vallen, terwijl de bloemen verder geregeld ontwikkelen. De oorzaak van dit verschijnsel moet in tijdelijke droogheid ge zocht worden, die vooral tijdens het in bloei staan der plant voor de planten nadeelig is. Zoodra de bloemen beginnen flets neer te hangen, moet de plant terdege begoten worden. Is de aardkluit erg uitgedroogd, dan zet men de pot in een tobbe met water, dat de temperatuur van de lucht heeft, zoo lang, tot de geheele aardkluit vochtig is. Omdat het bij heide-aarde, waarin azalia's moeten staan, moeilijk te zien is of die vochtig of droog is moet daarop goed acht gegeven worden. Prins Hendrik opperbevelhebber I Het „Utr. Dagb." spreekt den wenschuit, dat aan Prins Hendrik de gelegenheid gege ven worde zich te bekwamen voor het opper bevelhebberschap. „Kan niet aan Prins Hendrik worden ge geven aanvankelijk het commando van een regiment, bjj wijze van speciale opdracht, <rf TEXELSCHE COUR AM1. ttr\r\v nrintüT

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1