Buitenland. Predikbeurten, n ADVERTENTIËN. Zij die nog jonge paarden hei te snijden, vervoegen zich bij Het eventueel benoodigd ZA^r Te Holwierde (Grwerd vanwege de stoomzuivelfabriek aldaar de aanbesteding gehouden van de melkritten. Een der laagste inschrijvers had op zijn inschrijvings biljet vermeld, dat, wanneer dit jaar de Boeren den strijd van de Engelschen winnen, hij dan direct van zijne verplichtingen ontslagen wilde zijn, om dan dadelijk naar Z.-Afrika te kun nen vertrekken. Het bestuur meende den jongen Boeren- vriend dezen eisch te mogen inwilligen. Bij contract werd daartoe besloten. Te Apeldoorn is op den bodem van het griftje achter de gasfabriek het lijk van eene vrouw gevonden. Bij onderzoek bleek dit te zijn de dienstbode in het nabij gelegen hotel „De Moriaan". De politie zoekt te vergeefs de oorzaak van dit ongeval. De dienstbode, die 26 jaar oud was, had zelfs geen enkele neiging tot zwaarmoedigheid. De werkloosheid bevorderd 1 Over de in Den Haag heerschende werkloos heid schrijft de heer J. Smout in de „Haag- sche Ct." oa. „Thans is 't zoo ver, dat er weer wat werk gaat uitkomen en veel menschen aan werk konden geholpen worden, maar helaas. Op de meeste werken bedient de aannemer zich van ploegen en geeft dan het recht aan den ploegbaas om het volk aan te nemen. Wat is hiervan het gevolg? Dat de ploegbaas geen werklieden aanneemt, die hier (in Den Maag) woonachtig zijn. Dit heeft zijn reden en wel deze, dat zii, die hier wonen, niet bij hem in den kost ko men. Hij moet volk hebben van buiten, dat bij hem inwoont en waar hij alles aan kan verkoopen. levensmiddelen, en ook de noodige borrels. Er zijn er die 20 25 L. jenever in één week verkoopen. Ziedaar het bestaan van den ploegbaas en de reden waarom hij geen volk wil hebben, dat hier woont; want die verteien bij hem niet, zooals de z.g. polderjongens. Daarom kunnen de Hagenaars dan ook geen werk krijgen. Zelf heb ik het sterk geziennog verleden week werd den menschen, die hier wonen, aangezegd dat het werk voor hen was afgeloopen, terwijl 10 meters verder anderen werden aangesteld, die bij den ploegbaas in den kost konden gaan. Zoo wordt de werkloosheid nog grooter in plaats van minder en zoo blijven in dit vak de werklieden rondloopen zonder iets te kun nen verdienen. Als dat zoo blijft doorgaan, zal 't noodig worden dat ook in den zomer een werkloozencomité blijft bestaan, om die menschen te steunen, die tot de bonwbedrij- ven behooren en ook in den zomer tot werk loosheid worden gedoemd door het verfoeide ploegbazenstelsel." Maandagavond hoeft op de Geldersche Kade te Amsterdan eene brutale aanranding plaats gehad. Toen de heer J. H. F. 's avonds omstreeks twaalf uur zich aldaar ter hoogte van de Stormsteeg ophield, werd hij door yier personen aangevallen, die hem mishan delden en na hem zijn portemonnaie te hebben afgenomen, het hazenpad kozen. Hij was niet in staat eenige inlichtingen omtrent zijne aanranders te geven. Door een ingezetonen van Stoutjesdijk (Mijnsheerenland) is de treurige tijding ont vangen, dat zijn broeder Willem Daniel Vahr- meijer, na door den Engelschen krijgsraad ter dood te zijn veroordeeld, is gevonnisd. In Augustus 1896 vertrok de heer V. als hoofd eener school naar Potgietersrust (Trans vaal) en was een der eersten die de wapenen opnam voor de rechtvaardige zaak der Boeren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de 39-jarigo W. de V. te Enca in de Hoogeveensche Vaart geraakt, waaruit zijn iyk Zaterdagmorgen werd opgevischt. Drankmisbruik moet aan dit geval niet vreemd zjjn. Dinsdagavond had de 31-jarige schippers vrouw M. F. O., bij het aan boord gaan van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende Rijnschip „Brüder-Vendell" het ongeluk tus- schen het schip en den wal te vallen, w.aar zij halverwege beklemd geraakte, terwijl haar hoofd onder water was. Ofschoon er spoedig hulp was, verliepen er toch eenige minuten eer men het schip ver genoeg van den wal had geduwd om de ongelukkige uit haar benarde positie te verlossen en toen men op het droge had, bleek, dat zij reeds gestikt was. De Nederl. Z.-Afrikaansche Vereeniging ontving aan verschilleude giften weer ruim f 19,090 Het totaal der gestorte gelden bedroeg op Zaterdag 8 Maart 1902 f 1,384,872,71'/» en werd in totaal ongeveer f 910,( 00 uitgegeven. Dezer dagen is gemeld, dat de Amster- damsche politie heeft in hechtenis genomen A. Wijtman, te Watergraafsmeer, en zijn compagnon M. Stern. Omtrent den eerste wordt uu medegedeeld Wijtman heeft vele kleine bezitters te Watergraafsmeer, onder voorgeven van hun eigendommetjes veilig te zullen beleggen, bedrogen. Het geld heeft hij verspeculeerd. De man stond te Watergraafsmeer nogal in aanzien hij was er diaken en kwam van de zomer voor den gemeenteraad in herstemming, doch viel toen. De schade alleen in Watergraafsmeer moet pl. m. f 50,000 bedragen. (Ass. Ct.) De rechtbank te Leeu .varden heeft een 26jjarig werkman wegens verstoring eener godsdienstoefening van het Leger des Heils en beleediging var de politie, veroordeeld tot 1 maaüd gevangenisstraf. Te Utrecht is een horlogmaker, N. ge naamd, ter beschikking der justitie gesteld, die eenmaal betere dagen kende, doch voor een groot deel door eigen schuld aan lager wal is geraakt. Eenige jaren geleden had hij namelijk te 's-Gravenhage oen flinke zaak, die een ruim bestaan opleverde, zoodat hij met zijn gezin goed kon leven. Jammer was het dan ook, dat hij deze weelde niet goed scheen te kunnen verdragen en wel een uit den band dreigde te springen Geruimen tijd wist zijn vrouw door haar invloed hem van velerlei dwaasheden terug tc houden, doch toon deze na een kort ziekbed stierf en hij daardoor van dien steun werd beroofd, liep de Zaak mis. Wat door vlijt en spaarzaamheid in vele jaren was opgebouwd, werd in kortep tijd door Wijntje en Trjjntje gesloopt, totdat de boel schoon op was en hij de hem toe vertrouwde goederen aanspraak. Een langdurige gevangenisstraf stelde hem in staat tot inkeer te komen, en wer kelijk scheon hij na zijn ontslag een ander mensch te zijn geworden en de fortuin hem weder gunstig te wezen. Want boven ver wachting kreeg hij aanstonds dank zijn vakkenis een goede betrekking die hem weldra in staat stelde een tweede huwelijk aan te gaan. Dat huwelijk was echter verre van geluk kig en eindigde dan ook verleden jaar met een scheiding van tafel en bed Van dat oogenblik af begon hij weder te dalen, was weldra zonder werk en yan alles ontbloot, en achtte zich ten slotte gelukkig in de een of andere Toevlucht een onder komen te kunnen vinden Het laatst ver bleef hij in die te Utrecht, kreeg daar door voorspraak volop werk, doch na een 10-tal horloges te hebben verduisterd, verdween hfj met de noorderzon, totdat hij der politie te Gouda in handen viel, die hem nu aan de Utrechtsche overleverde. Thans zit hij weer in de gevangenis, die zich vooreerst wel niet weder voor hem zal ontsluiten zeer zeker een groote tegenstel ling met hetgeen had kunnen zijn. Volgens de „Daily Express" heeft de Transvaalsche legatie te Brussel bericht ont vangen, dat Lord Kitchener het antwoord van President Steyn en Schalk Burger ontvangen heeft op de mededeeling der nota's, gewisseld tusschen Engeland en Nederland. De Boeren aanvoerders te velde weigeren - volgens de „Express" in onderhandeling te treden, zoo de grondslag niet is volkomen onafhankelijk heid voor de Boeren. Kritzinger heeft - aldu3 wordt uit Lon den gemeld-zonder het te weten, in Engeland een vriendin, wier sympathie hem ongetwijfeld van veel meer nut zal zijn dan iedere andere invloed. Het is koningin Alexandra Sedert den dag, waarop H. U. vernomen heeft, dat Kritzinger gevangengenomen was, terwijl hij trachtte één van zijn strijdmakkers te redden. Iedereen weet in offlcieele kringen dat de koningin oprecht hoopt, dat hij niet ter dood veroordeeld zal worden en, ingeval die straf tegen hem uitgesproken wordt, zou zij onmiddelijk gewijzigd worden. De persoonlijke invloed van H M., hoewel hij weinig wordt aangewend, is niettemin zeer groot. En het is bijna zeker, dat de doodstraf niet zal worden uitgesproken tegen dezen Boerenaanvoerder. Een tijger, een beer en een orang-outang. Op den dag van Mi-Carême waren te Parijs een paar straatjongens aan het spelen, toen ze plotseling opgeschrikt werden dour een vreemd geluid, dat uit een houten loods kwam. Ze keken door de kieren en zagen tot hun ontzetting een tijger, en beer en een orang outang. Ze holden verschrikt naar een poli tiebureau, twee agenten kwamen kijken en zonder zich af te vragen, hoe die dieren daar kwamen, gingen ze versterking halen. Met acht man, met geladen geweer drong men toen naar binnen. Daar rezen de drie dieren plotseling overeind, toonden dat ze menschen waren en volstrekt niet gesticht over dien overval. Ze moesten 's avonds voor tijger, beer en orang-outang spelen en repeteerden in de leege loods waar niemand hen zeker zou bespieden. Het te Edinburg verschijnende jingoblad „Scotsman" drukt een brief uit Pretoria af, gedateerd 2 Feb. 1902, waarin wordt erkend, dat de Boeren onophoudelijk strooptochten doen in de omstreken van Johannisburg en Pretoria onder de kanonnen der Engelsche forten en dat men zich in de steden niet op zijn gemak voelt. De noodlottige vinger. Te Dresden wordt druk gelachen om een avontuur, dat een zeer rijken, ouden Kamerafgevaardigde, die reeds geruimen tijd zitting heeft, is overkomen. De oude heer kreeg in de Kamer een wondje aan een vinger. Hij vond het te veel moeite, naar zijn huisdokter te gaan en vroeg daarom een collega-afgevaardigde, die dokter is, wat hij voor den vinger moest doen. De collega bekeek de wond nauwkeurig en schreef zeepbaden voor. Tot zijn groote verbazing ontving de ge wonde den volgenden dag van zijn collega een rekening van 10 mark voor „een genees kundig consult". In vertrouwen vroeg hij zijn buurman in de Kamer, een advocaat, hoe hij zich te gedragen had tegenover zulk een ongewonen eisch. De advocaat meende, dat de rekening wel wat vreemdsoortig was, doch dat, als het werkelijk tot een rechterlijke beslissing kwam, de ge wonde zou moeten betalendus beter dadelijk dan later. Tot zijn nog grootere verrassi g kreeg de oude heer ook van zijn tweedeu collega een rekening thuis van 10 mark voor „een juridisch consult". Dat werd hem echter te bar en hij beklaagde zich bij eenige medeafgevaardigden over deze oncollegialiteit Dezen namen de zaak ernstig op en brachten ze voor de z.g „commissie", d.i. een soort veemgericht, dat te beslissen heeft over porsooniyke geschillen tusschen de afgevaardigden. De uitspraak luidde, dat de oude heer „wegens oncollegiaal optreden" te genover den dokter en den advocaat een mand champagne had te betalen. De vinger is intusschen genezen. Naar gemeld wordt uit Heilbron, zijn De Wet en Steyn twee nachten geleden de hoofdspoorweglijn overgetrokken acht kilo meter ten noorden van Wolvehoek, gaande in westelijke richting. De Wet en Steyn zijn dus, als dit bericht juist is, den spoorweg van Bloemfontein naar Pretoria overgetrokken ten noorden van Wol vehoek en dat is, wat de Engelsche trie grammen er ook van zeggen, het resultaat van de drijfjachten. Wat lord Kitchener gedurig heeft trachten te beletten, in zijn drijfjachten achter De Wet, het doorbreken van den Boerengeneraal naar het westen, waar de blokhuizenlinies zwakker zijn en verder uiteengelegen, waar de kans om hem in te sluiten en hem zoo mogelijk te vangen of althans zijn troepenmacht te vernietigen, geringer is, is nu gebeurd. De Wet is uit den driehoek, waar h(j tweemalen zoo in het nauw werd gebracht, en is gekomen op een terrein, waar hjj veel vryer is in zfjne be wegingen en waar hjj de gelegenheid heeft, als dit noodig is, zich te herstellen van de vermoeienissen der laatste weken. Nu wordt het in het noordoostelijk deel van den Vrijstaat waarschijnlijk weer rustig, totdat De Wet, als hij de gelegenheid gunstig acht, daarheen terugkeert. Het is niet de eerste maal, dat drijfjachten achter De Wet tot dit resultaat lelden. Aan de „Daily Chronicle" wordt r Dublin gemeld, dat de vereenigde Iers Liga steeds grooter omvang krijgt en i steeds scherper stelt tegenover de pacht die zich niet bij haar hebben aangeslot hetzij door ze te boycotten, hetzij doorK direct te bedreigen. In het graafschap Si- alleen worden 29 pachtershuizen door de lei der Liga bedreigd, en 11 dezer huizen ji dientengevolge door de bewoners verlat De familie van deze elf pachters moet steg door politiepatrouilles beschermd word Acht andere families worden geboycot kunnen noch menschen vinden, die hun levtia middelen willen leveren, noch arbeiders, J voor hen willen werken. De juridische raad van het graafschap Sl heeft er bij de regeering op aangedronf-, maatregelen te nemen, opdat aan dezen tP' stand een einde kome. In vele doelen van het graafschap heers, een volmaakt schrikbewind, en ieder, dier niet bij de Liga aansluit, wordt geboycot. wet wordt volstrekt niet meer gerespectei daar de Liga alle macht in handen set te hebben. Men schijnt nu de Liga gentu telijk te wiilen vervolgen. m --Ja Zondag 16 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Buig. Voorm. 10 uur da. Schroder. (Bevestiging Nieuwe Leden), Waal. Voorm. 10 uur ae Hr. Barende, pi Den Hoorn. Voorm. 10 uur da. Lefl'ef. li Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwei— Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. NiesrfV Cocksdorp. Nam. 2 uur de Hr. Barenda. GEREFORMEERDE GEMEENTE. 1 Oosterend. Voorm. half 10 da. Rooaeboom, Nam. 2 uur da. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da. Kuperu8. Den Hoorn. Nam. 2 uur De. Heep. Burgerleken stand der Gemeente Teiel„ van 8 Maart 1902 tot 14 Maart 1902. on GEBOREN: Jeannette Cornélia, dochter' Jan Rab Jz. Jr. en Criatina Adolfina Ei aer (den Burg). m ONDERTROUWD: Cornelia Ellen en Mi Reinetta Breman (Ooaterend). GETROUWD.- Dirk Kievit en MarretjeKii man. Jan Kikkert en Neeltje de RidiT OVERLEDEN Oatharina Bakker, 22 maand' dochter van Gerrit Bakker en Dirkje Ridder (de Waal). K K J1 -C V Geboren JEANNETTE CORNELIA dochter van J. RAB Jzn. C. A. RABKeijser. Texel12 Maart. Getrouwd D. KIEVIT de en M. KOOIMAN, die tevena namena de wederzijdaohe familietta hartelijken dank betuigen voor de n bewijzen van belangstelling bij hun huwelj ondervonden. Texel13 Maart 1902. - Heden overleed onze innig geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, AALTJE RAB, weduwe van Amoud Langeveld, in den ouderdom van 76 jaren. Uit aller naam ARN. LANGEVELD. V Den Burg, 14 Maart 1902. Eenigste en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw HAJENIUS—Sï betuigen hunnen dank voor de blijken ti belangstelling bij de geboorte van hunnen n* ondervonden. Den Burg15 Maart 1902. P. BREMER P'1 zwart of rood, (riolee Ing Burgwal), X beneden elke concurrentie te ka Adres W, 0. HEIMAN, Westen. De hedenmorgen in het hotel //de Zwaan// gehou den vergadering van den //Texelschen Boerenbond// was slechts matig bezocht. Was zulks misschien reeds een reden om wat te talmen met de opening der ver gadering, de omstandigheid, dat tegelijkertijd ook ver- kooping van hout enz. werd gehouden, bracht zeker ook het hare er toe bij, om enkele leden te weerhouden op tijd te verschijnen. Na opening der vergadering wordt bij loting een rooster van aftreding gemaakt voor de leden van het Bestuur en bepaald, aat dit zou zijn als volgt 1 C. Zijm, 2 Bruin, 3 J. Bakker, 4 Keesom, 5 G. Witte, 6 C. Yeeger, 7 P. List en 8 J. Kikkert Ne. Dit jaar zullen dus moeten aftreden de heeren Zijm, Bruin en Bakker. De notulen der vorige vergadeiing, benevens een afschrift van verzonden requcsten aan Gemeenbestuur en Prov. Staten werden hierna gelezen en onveranderd goedgekeurd. Dit de rekening van den penningmeester bleek, dat nog van enkele afdeelingen de afdracht der contribu tie moest plaats hebben. Op die wijze was er nog een klein nadeelig saldo. De veranderde statuten werden hierna voorgelezen. Na een zeer langdurige discusie werden eindelijk de statuten met een kleine wijziging vastgesteld. Hierna werd de vergadering gesloten. pi Li' i

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2