Gemeenteraad te Texel. gingen vergezeld van een aantal stukjes ge stempeld papier, de strooken die om de pakjes tabak zitten, welke de staatsregie aflevert. Groot was de verbazing van de ambtenaren wat die combinatie van jachtaanvragen en tabakstrooken had te beteekenen. Bij onderzoek bleek dat de een of andere spotvogel verteld had dat men bij overleg ging van zulke strooken vergunning tot jagen kon verkrijgen. En een aanzienlijk getal personen, die daarvan gehoord hadden, waren lichtgeloovig genoeg om er in te vliegen Maandag 17 Maart, voormiddags 10 uur. Yoorz. de heer H. ~W. de Joncheere, Lurgem. Tegenwoordig de heeren F. Keijser, C. Keij- ser Pz., Keesom, Koning, Bakker, Mets, Lap, Koeper, Zijm en Dros. Afwezig met kennisgeving do heer Dikkers. Secretaris de heer G. A. Hajenius. Na opening der vergadering worden de notu len der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. Hierna doet de voorz. een beroep op de wel willendheid van de leden van den Raad om, met het oog op het groot aantal punten, dat te behandelen is, zoo mogelijk hunne discussies eenigszins te bekorten. Daarna deelt spr. mede, dat het jongemensch Jonker is aangesteld tot klerkje ter secretarie op eene jaarwedde van f 50, Ingekomen was een schrijven van den Ge meente-ontvanger C. Rab, behelzende dankbe tuiging voor de verhooging van zijne jaarwedde. Op 13 Maart was, naar door den voorz. hierop nog werd medegedeeld, door B. en W. kasveri- ficatie gehouden bij den gemeente-ontvanger. Boeken en kas bleken in orde. Cassawasf 1787.70' Eveneens waren toen nagezien boeken en kas van de havendirectie Ook deze waren in orde bevonden. Cassa was hier f 820,94'. Deze mededeelingen en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen, het rapport der com missie tot wering van het schoolverzuim, welk rapport voor de leden van den raad ter secretarie ter visie zal worden gelegd. Verzoek onderwijzer S. de Boerom eervol ontslag. Wordt besloten dit ontslag te verleenen tegen 1 April a. s. Benoeming regentes algemeen weeshuis. De voorz. herinnert er aan, dat in de vorige vergadering die benoeming was uitgesteld, naar aanleiding van de opmerking, dat op de aan beveling niet voorkwamen Nos. 2 en 3 van de vorige aanbeveling. Volgens het begeleidend schrijven, werden ook door HH. regenten Nos. 2 en 3 van eene aanbeveling geacht de personen te zijn, die na No. 1 het meest geschikt werden geoordeeld. Men bleef echter de ingezonden aanbeveling handhaven en wenschte het bezwaar niet te noemen dat men bad, in het op de aanbeveling plaatsen van No. 2 of 3 van de vorige aanbe veling. Naar wij uit de woorden van de voorz. op maakten, had deze echter aan de raadsleden het bezwaar genoemd. Aanbevolen werden de dames G. EelmanHuisman T. BakkerKikkert en A. KeijserEelman. Bij le stemming kreeg Mej. Eelman—Huis man 5, Mej. A. VisserBruin 3, Mej. T. Bakker- Kikkert 1 en Mej. A. Bruin—Visser 1 stem. Bij de 2e vrije stemming werden op mej. EelmanHuisman en op mej. VisserBruin elk 5 stemmen uitgebracht, zoodat de stemmen staakten en het lot volgens de wet moest be slissen tusschen beiden. Gekozen werd Mej. VisserBruin. Adressen van de afd. Texel van de Boll. M. van Landbouw en van den Texelschen Boerenbond inzake marktdagen. In deze adressen wordt gevraagd om, behalve de gewone markten op Maandag, ook een 6-tal lammermarkten op Donderdag te houden. De voorz. zegt, dat deze zaak nog niet vol doende met de Wethouders is besproken. Vol gens spr. persoonlijke meening echter, is de zaak nog niet voldoende van alle zijden bekeken, niet grondig genoeg onderzocht, om al een besluit te nemen. Z. i. heeft men te veel het oog op de belangen van de veefokkers en denkt niet voldoende aan die der handelaren, die door die invoering hunne reizen weder anders zouden moeten regelen. Ook kan het, naar spr. heeft vernomen, wel voorkomen, dat door slecht tij als anderszins, de lammeren te laat te Leiden ter markt komen. In ieder geval raad spr. aan eerst alles goed te onderzoeken en niet onver hoopt een Besluit te nemen, maar desnoods do zaak te stellen in handen van eene commissie van onderzoek. De heer C. Keijser Pz. ziet geen bezwaar in de invoering en zegt dat de zaak op de verga dering der H. M. v. L. alhier, van alle kanten is bekeken, bovendien wordt alleen gevraagd eene proefneming. De heer C. Zijm zegt, dat ook bij de Boeren bond de voor- en naaeelen zijn overwogen en noemt de bezwaren van den voorz. denkbeeldig. J>e heef Koning ziet het nut van de markt op Donderdag niet in, doch is niet bepaald tegen het nemen van een proef er moe. Maan dag is naar zijue meening de meest gewenschte dag, ook voor de kooplieden, die toch ook gaarne bij de ontvangst der lammeren tegenwoordig zijn. De heer F. Keijser sluit zich bij den heer Koning aan. De heer Dros stemt in met den heer C. Keijser Pz. en meent, dat men zich niet behoeft to schikken naar de kooplieden, maar in de eerste plaats zijn eigen belang moet iu 't oog houden. De heer Keesom ziet als koopman er geen voor- of nadeel in, maar acht het wel in 't algemeen belang. Volgens spr. is in het vervoer geen bezwaar en zullen de kooplieden wel niet wegblijven. De heer Koning deelt mede, dat volgens de schippers, de bruggen en sluizen overdag ge opend zijn, waarop de heer Keesom mededeelt dat des nachts na 12 uur, de spoorbruggen ge opend zijn. De voorzitter zegt, dat hij nog niet tot andere gedachten is gekomen, en aanraadt de zaak eerst nader te onderzoeken. Invoering bij wijze van 11oef is te ontraden. Voor de invoering is noodig goedkeuring van het besluit door HH. Ged. Staten. Na aanvrage om die goedkeuring wordt door dat college eerst aan de verschillende genreenten, die er belang bij kunnen hebben, gevraag I, of ze er bezwaar tegen hebben, en eerst als blijkt, dat er geen gegronde bezwaren zijn, wordt het besluit goedgekeurd. Is zulks evenwel geschiedt, en men zou dan later weder tot de opheffing willen besluiten, dan maakt men toch zeker tegenover die andere gemeenten een dwaas figuur. Spr. herhaalt, dat hij het gewenscht zou achten, eene commissie van onderzoek te benoemen. De heer C. Keijser Pz. gelooft, dat de Voorz. verkeerd is ingelicht en acht het niet noodig de zaak aan te houden. De heer C. Zijm vraagt, waar de Voorz. dan meent dat de commissie inlichtingen zal kunnen verkrijgen. De voorz. antwoordt, dat hij zulks nog niet direct kan zeggen, doch meent dat b.v. zeer goed kan worden onderzocht of men zeker kan zijn, dat de lammeren altijd tijdig ter markt kunnen zijn en voegt er aan toe, dat de heer Keesom zeer wel een contract kan hebben met de Holl. Spoorwegmaatsch. voor het veevorvoer en andere kooplui van elders misschien niet. De heer Keesom geeft te kennen geen con tract te hebben met die maatschappij, doch beweert, dat het steeds mogelijk is, de lamme ren op tijd te Leiden ter markt te brengen, daar voor het vervoer per boot maar 12 uur noodig is. Als dus de aanvoer ter markt op Donderdag zoo werd geregeld, dat die vóór 8 uur des morgens plaats had en de afvoer dan kan aanvangen was er geen bezwaar voor het tijdig ter Leidschc markt aanvoeren. De heer Dros zegt dat er in den Boerenbond rijpelijk over is gesproken en ook in de verga dering der Holl. Maatsch. v. Landb. die zaak goed werd overwogen en dat tegen de markt op Donderdag hoegenaamd geen Bezwaar is. De voorz. merkt op, dat het den schijn heeft of de „Boerenbond" en de H. M. v. L." alleen de deskundigen iu deze bevatten, en vindt het niet onnoodig, dat ook buiten die vereenigingen de zaak eens wordt onderzocht, waarom hij voorstelt de zaak aan te houden en desgewenscht eene commissie van onderzoek te benoemen. Op de vraag van den heer F. Keijser, of de markten bij aanneming van het besluit ze in voeren, nog dit jaar kunnen worden ingevoerd, antwoordt de voorz., dat zulks naar zijne mee ning niet kan. Het voorstel van den voorz. om de zaak aan te houden, hierna in stemming gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 2 stemmen (die van de heeren Bakker en Koning); de heer Keesom hield zich buiten stemming. Het voorstel tot invoering van de gevraagdo markten op Donderdag wordt hierna aangeno men met 7 stemmen voor en 2 stemmen (van de heeren Bakker en Koning) tegen, terwijl de heer Keesom zich buiten stemming hield. De heer Keesom wijst thans op de omstan digheid dat een dier 6 Donderdagen de Hemel- vaartdag is, zoodat dan geen markt zal kunnen worden gehouden, terwijl de 2e Donderdag na Pinksteren een It. C feestdag is, waarop Spr. ook gewenscht zou achteu geen markt te houden De voorz. merkt op, dat het wel goed was geweest, indien de heer Keesom die opmerking vroeger had gemaakt, daar hierdoor een nieuw bezwaar tegen de markt op Donderdag was geopperd. Spr. meent echter, dat voor de Hemel- vaartdag, als algemeen erkende Chr. feestdag, wel een uitzondering kan worden gemaakt, doch niet voor de andere door den heer K. genoemde dag, als zijnde geen algemeen erkende Chr. feestdag. Adres van de vereen. Schuttevaer en de Schip pers- en Visschersbond inz. de haven te Oudeschild. Door bedoelde vereenigingen was een request gezonden aan Z.E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, om verbetering van de haven bij Oudeschild. Gevraagd werd nu aan het Gemeentebestuur dit adres te steunen. De voorz. deelt mede dat bereids door B. W. om advies was gevraagd en was geadviseerd dat men zich met die adressen wel kan vereenigen en dat reeds jaren geleden behoefte ontstaan was aan vergrooting der haven en daarom toen de bijhaven was gemaakt, welke echter niet op de behoorlijke diepte kon worden gemaakt en dat de verbetering der haven wel noodig was. De voorz. meent dat dit adres dus gevoegelijk voor kennisgeving kan worden aangenomen. Hiertoe wordt besloten, nadat eerst nog door den heer Mets de wenschelijkheid is betoogd, dat B. W. en de Kaad die zaak nog eens rijpelijk overwegen. Adres commissie tot wering van schoolverzuim inzake vergoeding rijtuighuur. In dit adres wordt gewezen dat voor presen tiegeld dor leden slechts weinig is uitgetrokken en dat 5 leden buiten den Burg woonachtig zijn. Vergoeding voor rijtuighuur wordt door de commissie zeer gewenscht geacht. Op voorstel van den voorz. wordt het adres gesteld in handen van B. W. om preadvies. Adres van de Geref. Zondagsschool Vereen, inzake het gebruik van een schoollokaal te Mid- den-Eierland. bit dit adres bleek, dat door de Vereepiging Markus X 14 vroeger zondagsschool gehouden werd in een onbewoonde kamer van den heer Stoepker. Deze kamer was echter nu verhuurd. Met het oog op een vroeger reeds plaats gehad hebbend geval, waarbij aan den heer Niessink iets dergelijks werd verleend en een dergelijke vergunning in een andere gemeente, werd ver zocht wel voor die school des Zondags gedu rende ongeveer een uur een der schoollokalen in Midden-Eierlnnd af te staan. De Voorz. zegt persoonlijk er niet voor te zijn de schoollokalen voor doeleinden buiten het onderwijs gelegen, af te staan. B. W. hebben gemeend met het oog op vroeger ook thans te moeten voorstellen het verzoek in te willigen onder nadere goedkeuring van H.H. Ged. Staten. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. Adres van inwoners te Oudeschild inzake rich ting van den tramweg. Dit adres behelsde het verzoek om de rich ting zooals die nu is geprojecteerd niet goed te keuren doch te zorgen, dat die l(jn komt met een bocht langs het dorp Oudeschild met een halte achter de Herv. Kerk en verder in de richting Brakenstein. De voorz. zegt, dat bij de bespreking over de richting der tram met den concessionaris reeds sterk in aangedrongen, dat ook het dorp Oude schild er aan zou worden verbonden, doch deze heeft beslist gezegd, z(jn aanvrage om concessie in te trekken, indien hem deze voorwaarde wordt opgelegd. De aanleg zou dan veel meer kosten en de slytage van het materiaal grooter zjjn. Spr. stelt voor het adres te behandelen bij de behandeling van punt 14 (besprekingen inzake de tram). Dit goedgevonden zijnde, wordt overgegaan tot punt 9 der agenda Aanbieding begrooting en rekening Algemeen Weeshuis, benevens af- en overschrijving en wij ziging begrooting. De voorz. stelt voor de begrooting en rekening volgens gewoonte te stellen in handen van een commissie van onderzoek en daarvoor volgens de daarvoor bestaande rooster aan te wijzen de heeren Dikkers, Dros en Roeper. Dit wordt goedgevonden, terwijl tevens worden goedge keurd de af- en overschrijving en wijziging begrooting, alles bloot van administratieven aard. Opnieuw vaststelling van de verordeningen tot heffing van marktgeld, weegloon en begrafenis- rechtthans geldend tot 1 Mei a.s. Deze verordeningen worden zonder eenige wijziging opnieuw vastgesteld. Aanwijzing van een opzicht hebbende bij rio- leering Burgwal. Voor die betrekking werden door den voorz. een drietal personen genoemd, die er wel voor in aanmerking konden komen, n.l. de heeren Kronen van den Helder, Van der Braak te Zwolle en Te Nui te Amsterdam. De voorz. geeft in overweging na te denken of men het noodig oordeelt naast den gemeen te-opzichter nog een andere opzichthebbende over dat werk te plaatsen om dan later zoo noodig eene keuze te doen. Verleenen verlof aan ambtenaar ter Secretarie A. Langeveld. De voorz. deelt mede, dat het volgens, door ZEd. ingewonnen, advies van den geneesheer wel goed zou z(jn, als bedoelde ambtenaar eens gedurende een paar maanden geheel buiten alle beslommeringen was en stelt mitsdien voor aan den ambtenaar Langeveld een verlof te verlee nen van 2 maanden, met behoud van traktement. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Eveneens wordt goedgevonden, dat zal wor den getracht gedurende dien tyd een volontair of ambtenaar te kr(jgen zoo mogeljjk op een salaris van f 600 's jaars of anders eenigszins hooger. Volgens mededeeling z(jn de werkzaam heden ter Secretarie zeer druk en zal evengoed later vermoedelijk moeten worden overgegaan tot benoeming van nog een ambtenaar. Behandeling missive Ged. Staten inzake hon denbelasting. Door HH. Ged. Staten was aanmerking gemaakt op artikel 8 der verordening op de hondenbe lasting, waarin, volgens dat college, onwettig te veel was omschreven de soort van honden. De voorz. zegt, dat bedoeld artikel z i. noodig is en ook door een gemeente in Overysel een geiyk artikel werd aangenomen en daar door HH. Ged. Staten werd goedgekeurd. Spr. stelt voor het artikel niet te wyzigen, doch de be slissing er van over te laten aan hoogere auto riteiten. Hiertoe wordt besloten.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2