N°. 1525. Zondag 23 Maart. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Tzxsl ItlOLEERIiVG BURGWAL. TEXEL, 22 Maart 1902. Woensdag j.l. had te Helder de indeeling plaats der jongelingen van hier, die bij de verle den jaar in October gehouden loting voor de Na tionale Militie een dienstplichtig nummer trok ken en geen geldige redenen tot vrijstelling hadddn. Welwillend werd ons medegedeeld, dat de uitslag daarvan was als volgt Arie Schaatsenberg Zeemilitie. Willem Vlas Corps torpedisten Brielle. Arie Maas Zeemilitie Johan Roeper 4 reg. vest. artil. Helder. Pieter Jan Koorn 2 reg. veld-artil. den Haag. Albertus Dikkers 1 reg. infanterie Helder. Reyer Simon Smit 4 reg. vest. artil. Helder. Klaas Brouwer Zeemilitie. Jitze Barends 4 reg. vest. artil. Helder. Gerrardus Witte 1 reg veld-artil. Utrecht. Cornells Vinken 1 reg. infanterie Helder. Paulus Vos 4 reg vest. artil. Helder. Hendrik Dop 2 reg. huzaren Haarlem. Naar wij vernemen werden in den pol der Eierland reeds 2 kievitseieren (de eerste in dit jaar op Texel) gevonden, n.l. 1 door den landbouwer B C. Lap, op de hofstede Voor uitgang en 1 door den arbeider Tj. de Vries, eveneens in dien polder woonachtig. Het eene ei werd door den handelaar A. Dros Albz. en het andere door den poelier Duinkernaar elders verzonden. Den Hoorn, 19 Maart. Een ongeval, dat minder aangenaam zou geweest zijn, ware zulks op diep water gebeurd, overkwam heden den vletterman Jb. K. Op de Schanserwaard bezig zijnde met kruikelkorren, geraakte bij het opzeilen de vlet vol water en verkeerde genoemde per soon voor een korten tijd in minder aange name omstandigheden. Met een flink nat pak en met behulp van een ander, die in de na bijheid was, liep zulks verder zonder onge val af. Oudeschild, 21 Maart. Evenals ieder voor jaar in Maart, werd ook gisteren in de Ko- ningin-Wilhelmina Bewaarschool alhier eene z.g. openbare les gegeven. Vele belangstellenden hadden er van gebruik gemaakt deze les bij te wonen. Er werd met de kleintjes heel aardig gewerkt en menig spelletje getuigde er van, dat het jonge volkje goed aan orde en regelmaat was ge woon geraakt. De beide meisjes aan wier zorg de kindertjes zijn toevertrouwd, toonden zich voor haar taak wel geschikt. Dat aan de kleintjes eene flinke versna pering werd verstrekt en de bezoekers voldaan huiswaarts keerden, behoeft haast geene ver melding. Sedert eenigen tijd wordt de schelpen- visschery op de „Laan" uitgeoefend door drie stoom-schelpenzuigers. Deze booten, „Presi dent Kruger", „de Tijd" en „Trio" schijnen een goed terrein te hebben gevonden, dat wellicht nog wel eenigen tijd kan worden geëxploiteerd, Oosterend, 22 Maart. Op den tweeden Paaschdag zal de Jongelingsvereeniging „Be proeft alle dingen en behoudt het goede" alhier eene feestelijke vergaderiug houden. Bij die gelegenheid zal de Transvaalsche Boer J. A. Breed, die hier meermalen het woord voerde, als spreker optreden. De garnalen, die door de visschersvan hier naar Engeland worden verzonden, bren gen nog steeds zeer weinig op. In het begin dezer week kon men weinig meer dan f 1 per week overhouden. Geen wonder, dat meerdere personen naar andere werkzaam heden uitzien. Een der passagiers van het stoomschip „Willem Prins van Oranje" deelt het volgende mede „Wij verlieten Zaterdagmorgen op tijd Queensboro met hevigen N.W. wind. Des middags, omstreeks half vier, bemerkte de loods, Willem Lems, aan den horizon eene kleine roeiboot, welke nu en dan door de hooge zee onzichtbaar was. Nadat wij dichterbij waren gekomen, zette de kapitein koers naar het bootje, waarin zich zeven mannen bleken te bevinden, die door teekenen te verstaan gaven, dat zij op genomen wenschten te worden. Slechts met veel moeite en inspanning werden allen veilig aan boord gebracht. De geredden waren zes man, benevens een loods, van den Franschen schoener „Anne Angot", welke Vrijdag van Duinkerken was vertrokken met een lading briquetten, met bestemming naar Lorient. Door het zware weer van Vrijdagnacht was het schip lek geslagen, stootte later op een bank en zonk Zaterdagmiddag ongeveer half drie. Op het oogenblik, dat dit plaatsgreep, had de bemanning nog juist gelegenheid in een kleine boot te vluchten, en was zoo aan het spel der golven prijsgegeven. Na een uur te hebben rondgedreven, wer den zij gelukkig opgemerkt en uit hunnen hachelijken toestand bevrijd. Te Zuid-Beierland is de gemeentebelas ting met 7n pet. verhoogd. Toe maar 1 Als een bewijs, dat miltvuur gevaarlijk is, kan dienon, dat te Zevenhuizen, een hond, die van het bloed van een aan miltvuur ge storven koe gelikt had, des anderen daags dood in zijn hok lag. Moeilijke bekeering. Men meldt uit Rnurlo aan de „Zutf. Ct.": Medelijdende harten bewogen door het leven vol ontberingen van de hier aan de spoorlijn werkzame poldergasten, hadden zich het lot van eenigen hunner aangetrokken en kregen zelfs toezegging dat ze Zondagmorgen naar de kerk zouden gaan. „Dries", die door onze jeugd voor een „aardige" wordt gehouden, omdat hij altijd vroolijk is en graag een praatje met de jongens maakt, zat te 10 ure in de kerk, heel vooraan, met het kerkboek in de hand. Ofschoon hij met een versche pruim zijne opgewektheid, die onder de preek erg scheen te lijden, trachtte gaande te hou den, en bij „'t tweede zingen" als eens uit de bank was gestapt, om zich het gezang door een godsdienstigen achterbuur te laten opzoeken, werd het hem ten laatste toch te machtig. Hij verlaat de bank, stelt zich voor den predikant met het kerkboek in den oksel van den linkerarm en de pet in de rechter hand en houdt ongeveer de volgende speech „Dominee, ik moet er uit, ik kan m'n oogen niet meer openhouen, ik begrijp het ook niet goed, wat je zegt, maar ik ben ook in geen tien jaar in een kerk geweest. Ik kom wel ereis weer, hoor; dan zal 't wel beter gaan. En nou, ajuus, domineedag volk, ik groet je". Een sierlijken zwaai met de pet langs het front van de schare en „Dries" verdwijnt door de deur. Een in Den Haag gevestigd bureau voor particulieren nachtwakersdieDst heeft van nu af eenige particulieren geheime bewa kers in dienst gesteld, die van 's morgens 10 tot 's middags 4 uren in de Scheveningsche Boschjes zullen surveilleeren met het oog op de klachten over onveiligheid daar. (D.) Bij de politie hier te lande is kennis gegeven van een diefstal van 400 horloges, waaronder zeer kostbare, gepleegd bij een der eerste firma's te Dusseldorf. Daarbij zpn verschillende exemplaren ontvreemd, met paarlen en diamanten bezet. Woensdag hield de heer Marchant in de Tweede Kamer eene interpellatie over de weigering van den Minister van Justitie van verlof aan een veroordeelde in de Rijkswerk inrichting te Hoorn om zijn stervende dochter in het ziekenhuis te Alkmaar te bezoeken. De heer Schaper laakte in heftige bewoor dingen de houding van den Minister welke hij allerschandelijkst noemde en stelde een motie van scherpe afkeuring voor. Herhaalde malen werd de spreker tot de orde geroepen. De heer Marchant stelde een motie voor waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt dat de mogelijkheid moet bestaan dat in zeer buitengewone gevallen de gedetineerden tijde lijk het gesticht kunnen verlaten. Deze motie waartegen de Minister geen bezwaar had, werd zonder stemming aangenomen na verwerping met 60 tegen 5 stemmen der motie-Schaper. Te 's Heer-Arendskerke ventte een man die voorgaf doofstom te zijn, met postpapier. Yan daar nam hij zijn weg naar Goes en vervolgens naar Wissekerke. Daar aangekomen was zijn doofstomheid plotseling geweken, en was hij, in plaats van papierverkooper, veearts geworden. Hij bezocht eenige personen, aan wie hij zeide van Rijkswege een opdracht te hebben om varkens en geiten te keuren, voor welke keuring hij 25 cents eischte. Iemand, bij wien hij tegen afgifte van een quitantie 25 cents had ontvangen, vertrouwde echter het geval niet geheel en al; hij gaf van het een en ander kennis aan de politie en deze vond aanleiding om nog dienzelfden avond den ex-doofstommen „veearts" in hech tenis te nemen en gevankelijk naar Middel burg te doen overbrongen. TEXELSCHE COURAKTT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Buro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ameriia en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel noodigen belanghebbenden uit, om liefst zoo spoedig mogelijk, doch u i t e r 1 ij k vóór 1 April a.s. ter Secretarie opgaat te doen, of men bij de ophanden zijnde rioleering der Burg wal meerdere iulaatpntjes dan één, ten dionste van het hun toebehoorend terrein wenscht aange legd te hebben. De voor deze meerdere putjes te maken onkosten zijn voor iederen, zich daartoe aanmeldenden belanghebbenden hoogstens f iOjper putje, (zooals die beschreven staan in het bestek, waarvan inzage is te verkrijgen ten Raadhuize). Dit bedrag moet ter Secretarie gestort worden voordat met den eventueelen aan leg van de meerdere putjes wordt aangevangen. Texel, den 11 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (Get.) H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. JACHT EIV' VISSCHER1J. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de blanco verzoekschriften, ter bekoming van Jaoht- en Vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, vanaf heden ter Secre tarie der Gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, 22 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST.- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1902/1903, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, van den 24 Maart tot den 21 April a. s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15 April a. s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoeksohrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Texel, den 22 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajeniüs, Secretaris.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1