N°. 1526. Donderdag 27 Maart. A®. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel Tc RI O L E ER ING BUR G W A L. TEXEL, 26 Maart 1902. Door het bestuur van de afd. Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en het bestuur der Algemeene Bewaarschool alhier, werd gisteren in gecombineerde vergadering benoemd tot directrice dier School Mej. S. Frederiks, tot heden als helpster aan die school verbonden. De Verkoop van strandgoederen, Maan dag alhier gehouden, heeft naar men ons mededeelt totaal opgebracht f 1418,50'. Uitgevoerd van 12 tot en met 26 Maart 26 koeien, 14 kalveren, 11 schapen en 13 varkens. Dezer dagen verloor het visschersvaar- tuig U. K. 11, schipper Post, ter hoogte van de z.g. „Krentenbol" een zijner zwaarden. Vermoedelijk was er een eind hennep-touw aan verbonden. Wijl 't niet onmogelijk is, dat dit zwaard aan onze kust is aangespoeld of nog komt aandrijven, is de herkomst be kend. Ieder, die weet wat een zwaard kost en welk een onmisbaar voorwerp 't ook voor een visschersvaartuig is, zal dan ook wel willen meewerken om den eigenaar weer in 't bezit van zijn zwaard te stellen. De Cocksdorp, 25 Maart. Zaterdag jl. vierden de heer K. van 't Veer en echtgenoote hunne 12'«jarige echtvereeniging. Bij die gelegenheid ontbrak het den jubila rissen niet aan blijken van belangstelling. Ook de schoolkinderen bleven niet achter en vereerden hunnen onderwijzer en diens echtgenoote eenige aardige cadeau's, welke vergezeld gingen van een zeer waardeerend schrijven. Na afloop der lessen werd een recht ge zellig uurtje doorgebracht en werden de kin deren onthaald op limonade en koek. Waal, 25 Maart. Onze Predikant, de Heer Ds. W. F. Smits, ontving heden het beroep naar de Herv. Gemeente te Oudeschild. Oosterend, 25 Maart. De Weleerw. Heer Ds. W. Groeneweg, te Stavoren, heeft be dankt voor het op hem uitgebracht beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier. Er zijn hier reeds verscheidene kievits eieren gevonden; Zaterdag werd het eerste aangebracht, waarvoor f 1,— werd betaald. Gisteren vond men er reeds drie in hetzelfde nest. De kieviten leggen dus heel wat vroeger dan in het vorig jaar, toen de eerste eieren pas tegen April werden aangebracht. Oudeschild, 25 Maart. Onder hen, die den vorigen herfst zich hebben ingericht om met den raamkuil naar sardines te visschen,bestaat nu het voornemen ook te beproeven op de zelfde wijze haring te vangen. Tevens zal worden beproefd, zoodra de ansjovis in de zeegaten wordt opgemerkt, of met den raam kuil ook ansjovis kan worden gevangen. Bedankt voor het beroep van de Herv. Gem. alhier, door Dr. H G. Kist, predt. te Oosthuizen en Hobrede. De Heer Breed, een der uitgewekenen van Transvaal, die reeds op vele plaatsen als spreker optrad en zich ook weer op ons eiland zal doen hooren, weet altijd veel be langwekkends mede te deelen Naar uit goede bron beweerd wordt, moet de Heer Breed nog steeds in briefwisseling zijn met zijn stamverwanten in Zuid-Afrika en langs geheimen weg te weten komen, hoe daarin werkelijkheid de. stand der zaken is. Ook hier te Oudeschild, zal de genoemde heer Zaterdag a.s. des avonds te half acht in „de Zeven Provinciën als spreker optreden. Moge een zeer ruim bezoek ZEd. de overtuiging schenken, hoe groot ook hier de sympathie is met de heilige zaak der Boeren! Vlieland, 25 Maart. De heer H. Dijk, Directeur-leeraar aan de Zeevaartschool alhier, is benoemd tot leeraar in de wis-, aardrijks- en theoretische zeevaartkunde aan de Zee vaartschool te Rotterdam. Door het bestuur van „Nut en Genoe gen" werd besloten nog eeoe algemeene vergadering in dit seizoen te houden. Deze had 1.1. Donderdag plaats in 't loge ment van Mej- Molenaar. Voor het vrij talrijk publiek trad als spreker de heer W. J. van Rossum op. Met veel aandacht werd de lezing gevolgd, het was een rede over spreek-, schrijf- en gebarentaal, gewijzigd naar Laurillard. De heer Eelsing maakte zich na de pauze verdienstelijk door eenige malen voor te dragen op zijn gewone uitstekende wijze. Nadat door den voorzitter de vergadering was gesloten, hield het bal nog velen langen tijd bijeen, het werd zelfs zeer laat op die laatste bijeenkomst van „Nut en Genoegen". Voor dezen winter zijn nu de lezingen ge ëindigd, maar de vereeniging toont zich het gansche jaar door haar naam waardigiedere week toch worden uit de zeer uitgebreide bibliotheek boeken verschaft voor geringe contributie en groot is vooral dezen winter het aantal dergenen, die gebruik maken van deze gelegenheid om zich nuttig en genoegelijk bezig te houden. Uit Amsterdam vertrokken dezer dagen weer 400 diamantwerkers (slijpers, kloovers verstellers en snijders) naar Duitschland, om daar voor een firma te werken. -Door 't Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers wordt een onder zoek ingesteld naar 't aantal onderwijzers en onderwijzeressen, die op 15 Maart nog zonder betrekking waren. Het noodigt hen uit, hun naam en adres ten spoedigste op te geven aan 't Algemeen Secretariaat, Ceintuurbaan 286, Amsterdam, met vermelding van 't aan tal malen, dat men gesolliciteerd heeft, de plaats waar men zjjn opleiding genoten heeft, en de mededeeling, of men al dan niet als tijdelijk onderwijzeres) of als volontair werk zaam is. j Zaterdagmiddag omstreeks twee uren heeft in de stoomzagerij van den Houthandel voorheen G. Alberts Lz Co. te Middelburg een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een der werklieden, die een zaagmachine bediende, kreeg een eind bijna afgezaagd hout dat opwipte, tegen het hoofd, met zooveel kracht, dat hem vreesélijke wonden aan het hoofd werden toegebracht. De man, die hevig bloedde, was dadelijk bewusteloos en is na de eerste geneeskundige hulp ontvangen te hebben, naar de nabij gelegen woning zijner schoonouders gedragen. De toestand van den gewonde was zoo ernstig, dat men hem de Sacramenten der stervenden heeft'toegediend. Hij, betrekkelijk nog jong, is gehuwd en vader. (M. Ct.) Men meldt uit Zaandam In de vorige week is slechts van 2 nieuwe gevallen aangifte gedaan. Sterfgevallen kwa men niet voor. Als een bijzonderheid kan hieraan worden toegevoegd, dat in die week in 't geheel geen sterfgevallen werden aangegeven, voor een gemeente met 22,000 inwoners zeker een bijzonderheid. Het „Handelsblad" meldt: Te Amsterdam-en wellicht ook elders— hebben tal van personen de mededeeling ontvangen, dat zij aan het postkantoor een aangeteekenden brief in ontvangst kunnen nemen tegen storting van f 2,677i. Blijkens de enveloppe zijn die brieven afgezonden door de horlogefabriek „Excelsior" te Chaux- de-Fonds (Zwitserland). Uitteraard loopen velen in den val, ook al hebben ze nimmer van het bestaan dier fabriek gehoord. En nu de inhoudeen in het Hollandsch gestelde circulaire, waaraan gehecht zijn vijf coupons, ieder recht gevende op een of meer uurwerken ter waarde van f 15, mits men de 5 coupons bij kennissen plaatst, die op hun beurt f 2,50 aan de fabriek moeten zenden om de gelukkige bezitters te worden van zulk een bon met 5 coupons, waardoor het spelletje van voren af aan begint. Een soort sneeuwbal dus „Dit verkoopsysteem stelt zich ten doel de koopers te bevoordeelen en hun de voor- deeligste conditiën aan te bieden". Zoo zegt de circulaire. Of de lui die dupe worden, er ook zoo over denken, valt te betwijfelen. Onze Jachtwet De „Boerenstand" (officieel orgaan van den Nederlandschen Boerenbond) wijdt een artikel aan het debat over onze jachtwet in de Tweede Kamer. Het blad geeft als zijn meening te kennen, „dat onze jachtwet verouderd is en in vele opzichten wijziging behoeft. Een flinke vogel- wet is echter nog noodiger en als deze nog lang uitblijft, dan zal Nederland millioenen guldens schade lijden door de rupsen- en in sectenplagen, die zeer waarschijnlijk in ster ker mate dan vroeger, dit jaar zyn te ver wachten. De regeering mag hiermede niet langer talmen." Te Amersfoort is een zonderling, de 73-jarige Wouterus Veldhuizen, gestorven. Toen des morgens de armzalige woning gesloten bleef, stelde men een onderzoek in en vond men den man dood op zijn bed. Deze man bezocht jarenlang alle openbare verkoopingen van inboedels, en kocht aldaar steeds den „rommeldie voor geen ander dan voor hem eenige waarde of aantrekkelijkheid had, en des Vrijdags kon men hem, altijd even levendig en bedrijvig, op de marktplaats tusschen een gedeelte zjjner aldaar tentoon gestelde schatten bezig zien. Zijn nalatenschap schijnt dan ook vrijwel alleen te bestaan uit dat „oud roest", waar van h(] wagenvrachten bezit. Op het ljjk vond men een bedrag van 7 centen. TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Frar-- per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel noodigen belanghebbenden uit, om liefst zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 April a.s. ter Secretarie opgaaf te doen, of men bij de ophanden zijnde rioleering der Burg wal meerdere inlaatputjes dan één, ten dienste van het hun toebehoorend terrein wenscht aange legd te hebben. De voor deze meerdere putjes te maken onkosten zijn voor iederen, zich daartoe aanmeldenden belanghebbenden hoogstens f io,— per putje, (zooals die beschreven staan in het bestek, waarvan inzage is te verkrijgen ten Raadhuize). Dit bedrag moet ter Secretarie gestort worden voordat met den eventueelen aan leg van de meerdere putjes wordt aangevangen. Texel, den 11 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (Get.) H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Firma Dros en Co. te den Burg om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D. No. 2155 een windkorenmolen te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Texel, den 25 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1