N°. 1529. Zondag 6 April. A®. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertenüën vóór 10 oor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel RAADSVERGADERING. TEXEL, 5 April 1902. Naar wij vernemen werden 2 jongelingen, uit deze gemeente, die de vorige maand als milicien waren ingedeeld, nl. K. Brouwer van Oost en A. Schaatsen berg van Eierland voor de dienst afgekeurd en weder naar hun woon plaats teruggezonden. Is zulks voor die jon gelingen zeker een meevallertje, minder aan genaam zal het ongetwijfeld zijn voor hen, die thans weder hunne plaatsen zullen moe ten innemen en die hadden verwacht vrij te zijn geloot, n.l. de jongelingen K. Tuinder van Oudeschild en A. Knol uit Eierland. De ambtenaar der rijksbelastingen L. Rekker thans als zoodanig gevestigd alhier, wordt naar men ons mededeelt, met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar de gemeente Beverwijk, terwijl alsdan alhier zal worden geplaatst de ambtenaar H. de Vries, thans te Lobith. Tot ambtenaar ter secretarie alhier, (tijdelijk) werd, naar we vernemen, benoemd de heer H. G. Hornstra, thans volontair ter secretarie der gemeente Opsterland. Van 27 Maart tot en met 8 April zjjn van hier uitgevoerd24 koeien, 8 kalveren en 6 varkens. Oosteeend, 4 April. Op Zevenhuizen is bij den veehouder D. een lam geboren, dat er al zeer zonderling uitzag. Van een kop was niets te bespeuren, ook de voorpooten ontbraken geheel, terwijl de beide achterpoo- ten tamelijk goed ontwikkeld waren. Het beestje heeft geleefd tot bij de geboorte, doch moest onmiddelijk daarna stikken, aangezien geene uitwendige organen aanwezig waren. Bfj opening bleken de inwendige spijsverte ringsorganen vrij normaal te zijn. Oudeschild, 4 April. Door schipper B. is op Texelstroom een stukje plaatkoper van den bodem opgehaald, waarin gegrift stond MR WARR'D 1798 28 Uit Z6er goede bron verneemt de „Ass. Ct.", dat de H.H. Hugenholtz en Ter Laan, Kamerleden, met het oog op de propaganda voor de S. D. A. P., zich metterwoon gaan vestigen respectievelijk te Leeuwarden en Groningen. De vorige week hebben twee jongens van 17 en 18 jaar, J. L. en H. R., leerlingen der christelijke normaallessen te Zutphende woning hunner ouders verlaten, omdat zij bevreesd waren dit jaar op school niet over te gaan. Na een dag en nacht van angst en spanning ontvingen de ouders een brief uit Roermond, waarin de jongens meedeelden behouden aldaar te zijn aangekomen en plan te hebben naar Transvaal te gaan, om daar tegen de Engelschen te vechten. De ouders zijn onmiddelijk op den trein gegaan, om de jongens te achterhalen. In de omstreken van Dortmund zijn ze gevonden en van daar mee naar huis genomen. Dezer dagen heeft een kind van bijna een jaar oud, te Velp. bij Arnhem, een open veiligheidsspeld „doorgesliktna vijf dagen tijds kwam deze gelukkig op de natuurlijkste wijze te voorschijn, en tot groote vreugde der ouders heeft men sedert hoegenaamd niets abnormaals bij het kind kunnen ontdekken. Onder Echt (in Limburg) geraakte de dochter van den landbouwer J G. onder de dorschmachine, met het noodlottig gevolg dat zij op de plaats dood bleef. Ter gelegenheid van 1 April wapperde te Brielle van den St Catharine-toren, alle openbare en eenige particuliere gebouwen de nationale driekleur. Yan 12 tot 1 uur werd door den stadklokke- nist, den heer Wilh. Borstlap, het carillon van den St. Catharine-toren bespeeld. Bij den heer C. B. Van Rij, den yverigen verzamelaar van oudheden, prijkte voor zijn woning weder de vanouds bekende vlag, waar op de „Inneming van den Briel", terwijl een aantal platen en gedenkpenningen op 1 April 1572 toepasselijk, voor zijn kantoor en winkel in de Geuzenstraat tentoongesteld, de alge meene aandacht trok. Een verzumelaar van oudheden, in Zee land woonachtig, had van een Haagsch anti- quar twee blauwe vazen gekocht voor f 1300, die hem als oud Delftsch aardewerk waren' verkocht, terwijl bij den verkoop verzekerd was, dat de vazen afkomstig waren uit de verzameling van wijlen koningin Sophie. Na eenigen tijd vroeg de kooper vernietiging van den koop op grond van dwaling, bewerende dat de vazen gebleken waren niet oud-Delftsch te zijn. De verkooper hield daarentegen vol dat ze wel oud-Delftsch waren en beweerde, dat de vordering, zelfs al ware dit anders, toch niet zou kunnen worden toegewezen, daar het motief van den aankoop was de herkomst uit de bedoelde verzameling. De zaak werd Dinsdag voor de rechtbank te 's Gravenhage bepleit. De uitspraak is bepaald op 29 April as. Een rooverstukje Eersten Paaschdag werd te Molenschot het volgend drama afgespeeld Yrouw van Dongen, een eind van de kerk wonende, was tijdens de hoogmis alleen thuis, toen twee personen door de staldeur binnen kwamen en vroegen of zij niet een koe had die zjj verkoopen wilde. De vrouw, geen kwaad vermoedende, volgde hen naar den stal, doch werd eensklaps gegre pen, haar mond gestopt en op een baktrog gebonden. Daarna werd de kast opengebroken en eene som gelds van f 250, die voor landhuur gereed lag, medegenomen, waarna de roovers het hazenpad kozen. Een weinig later waren de overige familie leden uit de kerk thuis gekomen en zagen weldra, welk drama tijdens hun afwezigheid was afgespeeld. Nadat de vrouw losgemaakt was, was het eerste werk de hulp van de politie in te roepen, die dan ook weldra ter plaatse wasdoch deze kon nog weinig uit richten, daar vrouw v. Dongen zoo ontsteld was, dat zij den spraak verloren had. Tweeden Paaschdag was zij, hoewel nog niet geheel normaal, in zooverre hersteld van den schrik, dat zij haar spraak heeft terugbekomen. Dezer dagen vond men in een der Haagsche tramwagens een elegante dames- portemonnaie, inhoudende een Kurhauskaart en een lombardbriefje. Bloedvergiftiging 1 De arbeider J. W., te Staphorst, had een onbeduidend wondje aan de hand. Op een morgen was hij druk bezig dit met een speld open en tevens wat grooter te maken. Ver volgens deed hij er wat „tabaksnat" op, met het ongelukkig gevolg, dat hand en arm weldra opzwollen. De te hulp geroepen geneesheer constateerde bloedvergiftiging. Aan de ge volgen hiervan overleed W. den volgenden nacht. Maandag waren in de keik der Herv. Gemeente te Beverwijk na den dienst de stoven op elkaar gezet in een nis, waar eenige uren later een ernstig begin van brand werd ontdekt. Ook het dak vlamde reeds maar de brandweer wist met een slang op de waterleiding het vuur te blusschen. Zoo bleef de kerk, die vooral om haar forschen toren vermaard is, gespaard. Licht bescha digd werd 't gedenkteeken op de graven der familie Yan Harencarspel, in vroeger eeuwen ambachtsheeren van Beverwijk. (Bbld). Een te haastige trein. Plaats der handelingde wachtkamer van een station tusschen Groningen en Leeuwarden, 's mor gens 6 uur. In de wachtkamer bevinden zich 4 reizigers, van wie een naar Amsterdam, een naar Arn hem en twee naar Groningen willen reizen, de laatsgenoemden voor het afleggen van het examen als onderwijzer. De trein, die om 6,20 moet vertrekken is druk bezig met rangeeren. Plotseling een schel gefluit, en de trein zet zich in beweging, eerst langzaam, vervolgens al sneller en snel ler. Verbaasd ijlen de reizigers naar de deur der wachtkamer drukken en duwen tevergeefs (de deuren zijn goed gesloten), tot eindelijk de stationschef hun leukweg mededeelt, dat bij de trein had laten vertrekken, maar de reizigers vergeten had. Zij worden echter getroost met de verze- kening, dat zij met deD volgenden trein, ruim 2 uur later, kunnen vertrekken. Morrend en hevig reclameerend moeten de reizigers op den volgenden trein wachten i Een alleen wonend man, ongeveer 60 jaar oud, is Woensdag in zijn woning aan de Buysdaelkade te Amsterdam dood gevon den. Het lijk was reeds in staat van ont binding. Waarschijnlijk is hij reeds verleden Donderdag gestorven; sedert dien dag althans hebben zijne vrienden hem gemist. Zondag is door de politie te Vlissingen in een logement aldaar aangehouden een 16 jarige kantoorklerk uit Terborg, die de ouder lijke woning heimelijk had verlaten, met medeneming van f 60 van zijn vader en een revolver met patronen. Bedoelde jongen, die plan had de Boeren in Zuid-Afrika te gaan helpen, vertrok Maan dag 24 Maart met de mailboot van Vlissingen naar Engeland, doch keerde twee dagen later aldaar terug en hield zich eenige dagen by een boer onder de gemeente Koudekerke op. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prys der Advertenliin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Maandag, den 7 April 1902, 's morgens ÏO'A uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 3 April 1902. De Burgemeester van Texel, H. "W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: I. MededeeliDgen. Ingekomen stukken. II. Gunning rioleering Burgwal en aanwij zing opzichthebbende. III. Verlenging voorloopige concessie tram. IV. Vaststelling schoolgeldkohier2ekw.l902. V. Vaststelling rekening Algem. "Weeshuis 1901 en begrooting 1902. VI. Praeadvios van B. W. inzake verzoek commissie tot wering van schoolverzuim om vergoeding rijtuighuur. VIT. Benoeming onderwijzer a/d school m. u. 1. VIII. Nadere bespreking inzake verandering marktdagen. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter algemeene kennis, dat het terrein nabij Neeltjes Nol van 7 April tot ultimo September 1901, met het oog op de schietoefeningen der Marine, als onveilig is te beschouwen. Ter waarschuwing dat er schietoefeningen plaats hebben, zullen roode vlaggen geheschen zijn van de seinpalen die ter weerszijden van den kogelvanger op 200 Meter afstand zijn opgericht. Texel, den 12 April 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1