Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, j De 2e-luitenant Quanjer van de vesting artillerie te Arnhem, wonende op kamers, is j.l. Zondag aan een wissen dood ontsnapt. Op dien morgen om 12 uur kwam, door toe vallige omstandigheden, de oppasser van ge noemden luitenant op diens slaapkamer en bemerkte een sterke gaslucht en den luitenant bewusteloos op ziju bed. Onmiddelijk inge roepen geneeskundige hulp bad tot gevolg, dat des avonds om 8 uur deze officier weder bij kennis kwam en als gered kon worden beschouwd. (Arnh. Ct.) Het bestuur der coöperatieve brood- bakkerij „De Toekomst' te Nijmegen, opge richt door spoorwegpersoneel, heeft zich genoozaakt gezien den nachtarbeid, dien het onlangs had afgeschaft, weder in te voeren. Toen voor enkele dagen de sneltrein Amsterdam-Parijs het station Roosendaal binnenreed, werden alle wagens en coupés terstond door een marechaussee doorzocht. Deze liep met een telegram in de hand. Nadat hij een paar wagens vruchteloos doorloopen had, vond hij ten laatste hetgeen hij scheen te zoeken, n.l. een persoon, overeenkomende met een per telegram gezonden signalement. Deze jonge man (zoon van een bekend bankier te Amsterdam) in gezelschap van een dame was zeker voornemens naar Parijs een plei- zierig uitstapje te maken, doch hem werd nu verzocht uit te stappen en even mede te gaan naar de kazerne der marechaussee. Des avonds werd hij onder behoorlijk ge leide naar Amsterdam teruggebracht. Op verzoek der ouders was zijn aanhouding geschied. (Grsw). Men schrijft uit 's Gravenhage Door de oplettendheid van een ambtenaar op het hulppostkantoor in de van den Boschstraat alhier heeft de politie de hand kunnen leggen op een persoon, naar wien zij reeds een paar maanden zocht, n.l. een Duitscher, vroeger te Amsterdam woonachtig, en die er zijn werk van maakte op bedriegelijke wijze ingevulde postwissels te maken. Oningevulde formu lieren wist hij zoodanig in te richten dat de postwissel volkomen geleek op een echten. De man had de ronde gedaan bij zoowat alle kantoren, met inbegrip van het hoofdkantoor! Alleen de filialen in de Balistraat en de van den Boschstraat hadden nog geen bezoek ge had. Zaterdagavond vertoonde hij zich einde lijk ook in den Yan den Boschstraat met een postwissel van zijn maaksel, maar liep daar in den val, daar de ambtenaar de valschheid be merkte. En daar het hier was, het op heeter- daad betrappen om misdrijf, sloot de ambte naar den man zonder vorm van proces op een kamer en liet de politie waarschuwen. De man ontkende eerst, voorgevende, dat hij de wissels niet zelf had vervaardigd, doch ze moest incasseeren voor twee Duitschers te Amsterdam, die hem aan het station al daar zouden opwachten om het geld in ont vangst te nemen. Ten einde dit te controleeren en tevens in de geheime hoop misschien de hand te kunnen leggen op een geheele bende, begaven zich twee inspecteurs van politie met den man naar Amsterdam, waar echter al spoedig bleek, dat van het geheele praatje niets waar was. Wel vond men in een woning aldaar verschillende voorwerpen, die blijkbaar tot het vervaardigen der valsche postwissels hadden gediend De man heeft thans een volledige beken tenis afgelegd en is overgebracht naar het huis van bewaring alhier. Waarschuwing! Ir den laatsten tijd zijn meermalen Neder landers dupe geworden van een Hollander te Parijs wonend, die advertenties plaatst waarin ongelooflijke aanbiedingen voorkomen om door storting van eenige duizenden guldens zonder risico binnen een paar jaar ontzag lijke winsten te behalen, tot 6 ton toe, door het exploiteeren van een „vinding" Deze bestaat meest uit een beweerd onfeilbaar middel om aan de speelbank te Monte-Carlo te winnen, door te spelen volgens een wis kunstige berekening van den steller der adver tentie. Daar de steller niet aarzelt zich te beroepen op familieleden, die zijn in Neder land geëerden naam dragen, is een waarschu wing niet ongewenscht. Men schrijft uit Donkerbroek aan de „Leeuw. Crt. Hier wordt tegenwoordig een spel afgespeeld ongeveer gelijk aan dat, 'twelk voor eenige jaren te Grouw door vereende krachten, tegen over den molenaar v. d. Leest is opgevoerd. In een der Friesche bladen publiceeren een 24-tal boeren en arbeiders uit het westelijk deel van dit dorp, 't Westend, dat ieder, die eenige leenschap onderhoudt met Gerben A. Bosma en buisgenmteri, wcnönH£i in hun buurtschap, in hun huis of op de hftimingo wordt toegelaten. De zaak is deze; Voor het erf van ge- melden Bosma ligt een waardeloos stuk grond dat bij het leggen van den kunstweg van hier naar Schoterland (1859) van den ouden zandweg is afgesneden om den nieuwen weg een meer flauwe bocht te geven. Verscheidene boeren hebben over dit stukje grond jaren lang het ongestoord gebruik gehad van een vrije reed en drift, wat zoowel voor den landbouw als voor de veenderij voor velen een kortere weg is. Sommigen hadden recht over dit perceel, anderen namen de vrijheid er over te rijden, en niemand dacht er aan, dat hier ooit een klink in den kabel zou komen. Wat gebeurt? Bosma krijgt, ruim twee jaren geleden, oneenigheid met zijn buurman die veel aenot van dit waardeloos perceeltje heeft. Mig deze hier niet rijden, dan heeft hij eon gmnton omweg te maken om met paard en rijtuig in het dorp te komen. Terstond wordt nu door B., die zich rechtmatig of onrechtmatig, als eigenaar opwerpt, een diepe gruppel gegraven, wat zijn buurman, maar ook andere belanghebbenden, hinderlijk is in hun bedrijf Niemand der partijen wil in rechten optreden, omdat de soep de kool niet waard is, wat betreft het eigendomsrecht De gemeente OoststelliDgswerf, die zeer ver moedelijk eigenaar is, laat de zaak ook blauw blauw, en nu trachten belanghebbenden, op de wijze als is geadverteerd, hunne van ouds genoten rechten te handhaven. De „Star," een Londensch avondblad, van 31 Maart bevatte het volgende „Een kabelbericht von onzen correspondent te Singapore (die herkent dat hij moeite heeft gehad om van de zaak meer te hooren, aangezien de Britsch-Oostindisch ambtenaren geheimhouding betrachten) meldt, dat de kust plaats Kuching, in het westen van Britsch Noord-Borneo, aangevallen is door koppen snellers uit Nederlandsch-Borneo. Naar men meldt, zijn ruim twintig ingezetenen van Kuching gedood. Een strafexpeditie is uit gezonden." Kuching is de hoofdplaats van Serawak Er schijnt nog een ander bericht te Londen aangekomen, naar luid waarvan niet alleen Kuching, maar ook andere dorpen afgeloopen waren. Bij het -Londensche bestuur van de Britsche Noord-Borneo-Maatschappy zoo meldt de „Westminister Gazette" van Dins dag was geen bericht over dien inval van koppensnellers ontvangen. Nu. ligt Serawak buiten het gebied der maatschappij. Wanneer de inval gebeurd is zoo hij gebeurd is blijkt uit het bericht van de „Star niet. Ook behoeft men er niet uit op te maken, dat de Engelsche expeditie om de koppensnellers te tuchtigen het Nederlandsche gebied zal betreden, wat op zichzelf al niet aannemelijk is. Immers ligt Kuching nog een eind van de Nederlandsche grens en de koppensnellers zijn misschien verder het Engelsche gebied ingetrokken. De Londensche bladen bevatten een be richt uit Pretoria, waarin gezegd wordt, dat men thans zeker weet waar president Steyn zich bevindt. Hij is bij generaal De la Rey, zoodat zijn samenkomst met Schalk Burger waarschijnlijk terstond zal worden geregeld. Men gelooft, dat ook generaal Botha daarbij zal tegenwoordig zijn. De Fransche weerprofeet Jules Capré voorspelt van 1 tot 3 April mooi weer. Dan komen voor westelijk Europa van 4 tot 10 bewolkte luchten, koude regens en sneeuw. Van 10-15 mooi weer met nachtvorsten van 19-21, de periode van de beruchte „rosse maan", die dit jaar van 8 April tot 7 Mei duurt. Van 26 30 slecht weer met storm op 26 en 27. Ten slotte voorspelt Capré een zeer leelyke Meimaand. Prof Rudolf Falb's weervoorspellingen voor April luiden: In de eerste en de derde week ligt de temperatuur lager dan in Maart Sneeuw zal slechts in geringe hoeveelheid vallen, daarentegen zullen plaatselijke onweersbuien yoorkomen. Regen valt meer in de eerste dan in de tweede helft der maand. Van 1 tot 11 April zal het vrij droog zijn; goede regenbuien zullen echter nu en dan voorkomen, sneeuw zeer zeldzaam. De tem peratuur daalt. De kritieke dag, 8 April, waarop een zons verduistering plaats heeft, zal zich eerst eenige dagen later doen gevoelen Van 12 tot 15 April valt overvloedig regen tenge volge van den kritieken 8sten April. De temperatuur wordt hooger. Van 16 tot 22 Vri' +<"T>°lijk droog zyn, met neiging jtDe tvt i dag, 22 April, op welko datum een maansverduistering plaats heeft, zal zich slechts in geringe mate doen gelden. Van 23 tot 30 April blijft het droog weer, slechts in de laatste dagen komen regenbuien voor met neiging tot onweer. De tempera tuur rijst. Iemand had in de „Daily News" gewaagd wat de reden kon zijn, dat men niet meer hoorde van het verbranden van hoeven. Een lezer, die de blauwboeken bij de hand heeft, geeft er antwoord op er zijn geen hoeven meer te verbranden. Den 17den Augustus 1901 schreef generaal Botha aan Kitchener: „Reeds zijn alle hoeven in deze Republiek met bijna geen uitzonderingen, ja zelfs de hoeven van krijgsgevangenen, van weduwen en van kinderen, wier mannen en vaders in dezen oorlog gesneuveld zijn, gelijk ook zelfs dorpen en kerken den zelfden weg opge gaan", d i. verbrand. In een brief van Schalk Burger en Reitz aan Lord Salisbury, dd. 21 November, staat het volgende„Over het geheele gebied van de twee Republieken staat er nauwelijks een huis (blijkbaar is bedoeld buiten de dorpen) ten minste 30,000 woningen zijn verbrand en vernield op bevel van uwe militaire autoriteiten, gezwegen van I de dorpen, die geheel verwoest zijn". Lord Milner zegt zelf in een rapport van 25 Novem ber 1901: „De verwoestingen van den oorlog zijn verschrikkelijk en de vernieling van het I landbouwkapitaal is vrijwel volkomen" - nagenoeg een bevestiging van de getuigenis der Boeren Regeeringen. (N. R. C.) Akelige ontdekking. In de citadell Fuerza Santiago, op het groote plein ts Manilla, heeft de Amerikaansche kolonel| Grenaught een gevangenis ontdekt, onder duf] bedding der rivier gegraven en waartoe eet1-; trap toegang geeft. Men vond er tal van'! menschelijke geraamten aan zware kettingen! of aan een kruis geklonken. In een aan-j grenzend vertrek werden tal van martelt werktuigen ontdekt. Een en ander wordt in verband gebracht met een bewering, datl de Spaansche gouverneur Sarjento in 18961 in één nacht 60 Staatsgevangenen door ver- stikking liet ombrengen.1 Scliagen, 3 April. Aangevoerd: 13 paarde: f 55 a f 245,0 Stierenf af 80 Geldei koeien f 110 a f 175; 95 Kalfkoeienf 120 r 240;' Vaarzen t af 185 Nuchters Kalveren (5 af 12; 400 Schapen f 12 af 17.-] Lammeren faf Bokken en GeiteJ f Oe— a f 0.62 Varkens f 16.a f 19.4 21 Vette Varkens 49 a 50 cent per kilo m Vette Koeien f 160 a f 240; 90 Biggen f 10.-1 a f 13.Kipoieren, f2.50 a f 3.— Eende: a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a 0.5 Leiden, 4 April. Ter markt werden hede; aangevoerd: Ossen stuks f' 120 a f 26(1 14 Stieren f 68 a f 220; Veulens stut i 75 a f 324 kalf koeien f 112 a f 2(1 Melkkoeien f 112 a f258 203 Varekoeit11 f 90 a f205 487 Vette koeien f120 a f 26J 39 Vette kalveren f 42 a f 105.; 174 Mag»-] kalveren f 5.a f 12.45 Graskalveren f 2(i i f 48; 826 Vette schapen f 16 af 30.M schapen (weide) f 12 a f 18.Paarden ff af 388 Magere Varkens f 15a f 37.-} Vette Varkens a ct. 576 Biggen f 7. a f 13 Londen, 3 April. Ter markt zijn aangevoer. 100 Runderen, 1000 Schapen en Lammer»; 40 Kalveren, 10 Varkens. Men noteert E$| deren f 0.37 a f 0.70Schapen en ijamme® f 0.55 a f 0.86Kalveren f 0.62 a f 1.- Varkens f 0.a f 0.— Zondag 6 April. HERVORMDE GEMEENTF. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboon). Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente TeM van 29 Maart 1902 tot 4 April 1902.i ONDERTROUWDAlbert Eelman (Eierlj en Vrouwtje Eelman (de Westen). GETROUWDWillem Griek (de Cockd en Antje Brouwor (Nieuweschild). GEBORENJan en Cornells zoons van] Brans en Anna Maria Mantje (OosteJ Jan z.v. Pieter Kalis en Neeltje Listi? land), Rime z.v. Hendrik Willem Stóf Gezina Pais (Eierland), Jan z.v. Ni(| Vos en Fokeltje Lagerveld (Oosterendl OVERLEDENCornelia Dulmeijer, 23 mal d.v. van Maarten Dulmeijer en Maria'* uolla Zunderdorp (don Burg). COL (l vfc (H. AvondmulM Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. NiessJ Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zwefl- Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barer®!

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2