N°. 1534. Donderdag 24 April. A5. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel BEDRIJFSBELASTING. TEXEL, 23 April 1902. Aan de oproeping om Zaterdagavond in 't lokaal „de Vergulde Kikkert" samen te komen, ten einde zoo mogelijk een koor te vormen voor het zingen van een geestdriftig lied bij gelegenheid der Boeren meeting alhier, werd door verschillende personen gehoor ge il ven, in hoofdzaak door jongelingen. De eerste repetitie had Zaterdagavond bereids plaats, terwijl op 't programma, dat begin dezer week verscheen voo^iec zang koor ook een 2-tal nummers overgelaten zij n Bedoeld programma, dat a 25 cent per [stuk verkrijgbaar is en (naar we vertrouwen wel zooveel mogelijk) te koop zal worden [aangeboden, strekt tevens tot bewijs van I toegang tot de meeting, op Vrijdag a. s. te houden in het kerkgebouw der Ned. Her- vormden alhier. Behalve de spreekbeurten, die zullen worden vervuld door de beide Zuid-Afriknners, zal het Fanfarekorps zich i alsdan doen hooren en ook de verschillende liederen die zullen worden gezongen, begelei dden. Redevoeringen, muziek en zang zullen elkander afwisselen en zeker mag met recht worden verwacht, dat men een aangename avond zal kunnen doorbrengen. Bovendien wordt op die wijze het aange name aan het nuttige gepaard, waardoor men als 't ware dubbel genot kan hebben voor de betrekkelijk kleine uitgave die men zich ivoor entrée zal behoeven te getroosten. Moge velen zich opgewekt gevoelen deel te nemen aan die meeting en mocht men ook door omstandigheden verhinderd zijn er aan deel te nemen, laat niemand verzuimen ten minste blijk te geven van belangstelling in het lot zijner arme natuurgenooten, door een of meer programma's te koopen. Ook te Oudeschild en Oosterend zal, naar uit berichten en advertentiën blijkt, een dergelijke meeting worden gehouden. Moge het ook daar niet ontbreken aan talrijke belangstellenden. "Op die wijze kan, evenals uit andere gemeen ten, ook van Texel nog een aardig sommetje worden verzameld voor ondersteuning der yrouwen en kinderen in de Concentratiekam pen. Naar wij vernemen zal op diens eigen ieverzoek de overplaatsing van den ambtenaar "ekker naar Beverwijk, welke, zooals we in e i een vorig nummer vermeldden, met ingang of ®van 1 Mei a.s. zou plaats hebben, niet doorgaan. Dordvl jjjJS Als een bijzonderheid wordt ons mede- ina deeld, dat Zondag door een onzer plaatsge ld nooten reeds 2 leeuwerikeitjes in één nestje ■aa werden gevonden. Naar men beweerde vrjj n t vroeg in het jaar. rotogs Oudeschild, 22 April. Op het terrein van jge' den molenbouw nabjj de haven, had heden °F een ongeval plaats met een der werklieden. rde: Een jongeling was zoo ongelukkig zich vrij itse ernstig met; een dissel aan een der beenen onaC\ öng eiwj onbe te verwonden. Per diligence vertrok hij naai den Burg om geneeskundig te worden behan deld, alsvorens naar zijn woonplaats, te den Hoorn, te gaan. De vletten welke bier aan de scheeps werf van den Heer C. de Wijn worden ge maakt, schijnen bijzonder uit te munten door soliditeit en zeewaardigheid. In dit voorjaar werd weer een flinke hoeveelheid aangebouwd, die vooral afnemers vinden onder de visschers van Wieringen. Deze vletten worden hoofd zakelijk gebezigd bij de ansjovisvisscherij. 23 April. Ook hier worden ijverige pogingen aangewend om de Transvalers, de Heeron Du Plessis en Coetzee, op Zaterdag a.s te doen optreden. Het lokaal „de Zeven Provinciën" is daartoe bereids gratis beschik baar gesteld. Hedenavond wordt aldaar te 8 ure eene vergadering gehouden van alle belangstellenden, ten einde een comité te vormen. Naar beweerd wordt, zijn genoemde heeren in staat bijzonderheden mede te deelen betreffende den oorlog eu omtrent de vreese- lijke concentratiekampen, welke men in de nieuwsbladen niet aantreft. Al wie nog eenig gevoel bezit voor de kloeke strijders, zoo na verwant aan het Nederlandsche volk, mvg niet verzuimen, deze ballingen uit alle macht te steunen. Oosterend, 23 April. Ook hier hebben eenige mannen een oomfto-gevormd tot leiding van de Boeren-meeting, die op Zondag a. s. gehouden zal worden. Met het oog op de plaatsruimte heeft men het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem- als plaats van bijeenkomst aangewezen. Door de aanwezigen en zeer waarschijnlijk ook door eene zangvereeniging zal voor afwisseling gezongen worden. Groot zal stellig de opkomst zijn, daar men hier algemeen veel sympathie voor den Boerenzaak heeft. De afdeeling der Ned. Visscherij-ver- eeniging alhier hield Zaterdag eene in haast bijeengeroepen vergadering ter bespreking van vischverzending door de Handelsbank. Slechts weinigen waren aanwezig, waarom men d9n volgenden Zaterdag opnieuw zal vergaderen. Alsdan hoopt de Directeur der Visscherij-vereeniging de Heer J. Zwier Visser tevens Directeur der Handelsbank, opnieuw aanwezig te zijn. Vlieland, 23 April De Heer H. Meyer Tzn. is geplaatst als Matroos bij het Loods wezen alhier. Uit Het Loo werd Zaterdagavond laat nog medegedeeld dat, hoewel het verloop der ziekte van Hare Majesteit zich in gunstige richting blijft bewegen, het ziektegeval voor eerst rog een zorgzame behandeling zal blijven vereischen, omdat men niet weet welke complicatiën zich daarbij kunnen voordoen. De lijfarts dr. Roessingh zal daarom in den eersten tijd nog op Het Loo blijven. Eenige dagen geleden deelde het „Hbl." mede, dat de bediende van een kofflefirma te Amsterdam des ochtends naar de Twentsche Bank was gegaan om circa f1600 te gaan ontvangen, maar dat deze bediende spoorloos was verdwenen. Zondag is bij de politie aldaar bericht ont vangen, dat bedoelde bediende te Londen is aangehouden. Hij was nog in het bezit van f 1000. Vroeger was de aangehoudene be ambte bij de politie in een der groote ge meenten hier te lande. V. H. schrijft het volgende aan de „Mid- delburgsche Courant" Een bedenkelijk middel noem ik het door de Amsterdamsche justitie uitloven eener premie voor de ontdekking der dader van den dubbelen moord, onlangs aldaar gepleegd. Om niet te spreken van mogelijke meineed, kan ook daarvan het gevolg zijn dat geheel onschuldigen worden aangehouden. Doch zeker zal een dergelijke maatregel, wanneer die gewoonte wordt, het gevolg hebben, dat bij belangrijke misdrijven, zij die inlichtingen kunnen verschaffen, zich stil houden, tot er eene premie wordt uitgeloofd, waardoor steeds eenige tijd verloopt en de daders in de mogelijkheid zijn hun sporen te verduisteren en zich uit de voeten te maken, terwijl het juist snel handelen in den aanvang het meest tot ontdekking kan leiden. Slechts dan is naar mijne meening het uitloven eener premie doelmatig, wanneer het geldt de opsporing van bekende daders of van geldswaardig papier, waarvan de num mers bekend zijn, dewijl men in dit laatste geval de hulp noodig heeft van bedienden bij kassiers enz. en deze bij het uitzicht op eene geldelijke belooning er belang bij hebben dagelijks goed uit te zien naar de waarden die door hunne handen gaan. Als een bewijs van het overvloedig aantal onderwijzeressen, kan worden gemeld, dat zich voor eene vacature in Poederoyen, een plaats, waarvan de Bond van Ned. Onder wijzers geen gunstige inlichtingen verstrekt dertien sollicitanten hebben aangemeld, waar van geen enkele nog een vaste betrekking heeft. In de op Donderdag 15 Mei door het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke ver betering der gevangene te'Amsterdam te houden algemeene vergadering zal een voor stel van het hoofdbestuur aan de orde komen tot de oprichting van een landbouwkolonie bestemd voor de tijdelijke opneming van ontslagen gevangenen, waarvoor het een krediet aadvraagt van ten hoogste dertig duizend gulden. Meu schrijft uit Waspik aan „De Maas bode" P. P. en S. F. alhier zijn onlangs wegens herhaalde en grove overtredingen der Leer plichtwet veroordeeld tot 14 en 17 dagen gevangenisstraf of wel eenige boeten. Zij stoorden zich echter zeer weinig aan hunne veroordeeling en lieten het maar loopen, totdat Woensdag P. P. door de maréchaussée werd afgehaald, om zijn straf te ondergaan. Een zijner gehuwde dochters vertrok met den eerstkomenden trein en achterhaalde haar vader te Waalwijk, waar zij by den ont vanger der registratie nog tijdig de boeten betaalde. Nu werd vader losgelaten, die nu geheel verbluft huiswaarts keerde. Vrijdagmiddag kwam te Utrecht een Duitscher uit Posen, volgens opgave geheeten H. Broska, per fiets aan, en bevond zich ten ongeveer 5 uur namiddags bij den rijwiel handelaar Visser op de Neude, ten einde zijn rijwiel te verkoopen. Aangezien de verkooper goed gekleed was en een gunstig uiterlijk had, had Visser eerst niet veel bezwaar, maar voor zekerheid stelde hij toch de politie in kenDis. Aan de activiteit van den inspecteur van politie, den heer de Jager Meezenbroek, is het te danken, dat de man, die beweerde de fiets in Posen van een kell- ner gekocht te hebben, ofschoon het rijwiel het merk der Wilhelminafabriek droeg, beken de die te Harderwijk gestolen te hebben. Dadelijk gearresteerd, werd hp Zaterdag middag geboeid door twee rechercheurs ter herkenning naar Harderwijk overgebracht. Het officieel bulletin over den toestand der Koningin van gistermiddag luidt als volgt In de ziekte van H. M. de Koningin is eene lichte verbetering merkbaar, zich open barende door daling der morgentemperatuur. Het bewustzijn is volkomen ongestoord. De algemeene toestand is bevredigend. Prof. Rosenstein. Dr. Roessingh. L. Pot, Arts. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer. Rijksontvanger ter invordering is uit gereikt, het voljaarsch kohier No. 3 der bedrijfs belasting voor het dienstjaar 1901/1902 en dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 22 April 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1