N°. 1535. Zondag 27 April. A6. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. l)it blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 26 April 1902. Naar wij vernemen werd Woensdag tot Secretaris van de afdeeling Den Burg van Volksweerbaarheid benoemd de heer L. J. Kikkert in plaats van den heer J. de Jongh, die als lid van 't Bestuur moest aftreden en volgens bet reglement niet direct als zoodanig herkiesbaar was. - Van 19 tot en met 24 April, werden uitgevoerd: 171 koeien, 95 kalveren en 6 varkens. - De aanvoer ter markt op Donderdag j.l. bestond uit 1 Paard, 13 Koeien, 18 Nuchtere Kalveren, 14 schapen 23 Lammeren, 7 Schram men, 57 Biggen en 6 Korven Kippen. Omtrent de prijzen die konden worden besomd, vernamen wij, dat die waren voor koeien f130 a f160: nuchtere kalveren flO a 12; schapen f 12 a f 14 lammeren f 14 schrammen 130 a f35; biggen f 12 af 14 en kippen 60 ct a 80 ct per stuk. - Dank zij hot zoo bij uitstek schoone doel en ongetwijfeld ook, dank zij de vele moeite, die zich de dames verkoopsters had don getroost om zooveel mogelijk programma's to verkoopen, werd een aardig sommetje geïnd voor entrée van de Boeren moeting, gisteren alhier gehouden - Het vrij groote kerkgebouw der Hervormde Gemeente was uitstekend bezet. Vrijwel op het daarvoor bestemde tijdstip liet het Fanfarecorps zich hooren ten teeken dat de meeting een aanvang nam. Door den Voorzitter van het Comité, ds. Schröder werd hierna de vergadering geopend met een woord van welkom aan alle aanwe zigen in 't algemeen en aan de sprekers voor dezen avond in 't bijzonder. Hen kort woord werd gewijd aan H. M. de Koningin, die eenmaal „de Gelderland" zond, ten einde president Kruger naar ons land te halon en die door spr. genoemd wordt vrijwel de eenige die waard is een kroon te dragen Treffend, zegt spr. zijn de bewijzen van sympathie, die vooral nu II. M. ziek is, van heinde en verre werden ontvangen. Ook in't buitenland stelt men blijkbaar groot belang in Haar. Zoo worden b.v. te Parijs in verschillende hotels bulletins in transparant omtrent haar toestand opgehangen, terwijl in België een catholiek blaadje voor enkele dagen een vers bevatte, waarin werd gevraagd haar in de gebeden te gedenken. Spr. stelt mede namens het comité voor ook deze vergadering te openen met een bede door te zingen het 3e vers van het „Volks lied", n 1. Behoud, o God, behoed en schoor den Troon der Koningin Dat aller hart Haar toebehoor, vol vromen, vroeden zin 1 Houdt Gjj den bloei van 't Vaderland, weleer zoo schoon en groot, goedgunstig als van ouds, in stand, in deze Oranje-Loot 1 Na het uitspreken van een gebed wordt door spr. gewezen dat tijden van rust meer malen oorzaak zijn van verslapping, terwijl men door strjjd en lijden wordt gehard. Gewezen wordt op het zoo afkeurenswaar dig gedrag van de Engelschejregeering en dat der groote mogendheden, die alles maar laten begaan. Met een heilbede voor de sprekers van dien avond eindigde de Voorzitter zijn openingswoord. Na het zingen van don strijdzang der Boe ren (Ps. 681) door allen, verkreeg de heer Du Plessis het woord. Spr. begint met zijn dank te betuigen voor de groote belaugstelling en zegt dat men wel wist, dat men in Europa en voornamelijk in Nederland met de Boeren sympathiseerde doch toch niet had gedacht, dat die sympathie zoo groot zou zijn. Die sympathie doet ons goed, doch ook zij die nog in Zuid-Afrika zijn, weten het en het geeft hun moed. Vraagt men naar de oorzaak dier symhathie dan kan men niet anders dan die verschrik kelijk vindon. Men wordt herinnerd aan alle gruwelen van den oorlog. Bijna al onze kerken zijn verwoest, het geheele land is in een wildernis herschapen. Het aantal Boeren die in den strijd zijn gevallen moge betrek kelijk gering zijn, n.i. ongeveer 3000, het ongelukkig lot der vrouwen en kinderen is niet te beschrijven. En waarom moeten die onschuldigen zoo lijden? Om 2 redenen,n.i. omdat hun mannen en vaders vechten en omdat de Engelschen hebben gezworen, dat de Holiandsche Afrikaanders van de aarde moeten verdwijnen. Voor hen die geregeld de berichten in de groote bladen nagaan, vervolgt spr. heb ik weinig nieuws te vertellen Alleen zal men zeker gaarne eens iets hooren uit de mond van een ooggetuige van dien gruwelijken oorlog. Spr. is geen Transvaler of Vrijstater, doch komt uit de Kaapkolonie en was dus Britsch onderdaan Dadelijk bij het uitbreken van den oorlog heeft hij zich echter bij de strij denden aangesloten. We wisten voor de oorlog begon dat En geland groot en machtig is, doch ook, dat onze zaak beslist rechtvaardig is. We wisten dat Engeland ons door over macht wei zou kunnen verdrukken, maar onderdrukken, nooit. Reeds jaren geleden had Engeland besloten Transvaal den oorlog aan te doen, maar had het geweten, dat het zoo zou gaan, zeker was het er niet mee begonnen. De Engelschen hadden gemeend, dat het een militaire wandeling zou zijn, en menig Boer daarentegen had gemeend, dat de En gelschen zeer spoedig uit geheel Zuid-Afrika zouden zijn verdreven Spr. deelt hierna eenige bijzon'ei heden mede omtrent zjjn lotgevallen in den strijd, natuurlijk zeer beknopt, en begint met den slag bij Magerstontein op 11 Pee. 1899, waar 1700 Boeren streden tegen ?5t 00 Engelschen en deze deden terugtrekken met een verlies van 5551 man, zooals van Engelsche zijde verd gerapporteerd. Aan de zijde der Boeren sneuvelden en 68 en werden er 118 gewond. Met hun klein troepje konden de Boeren de Engelschen niet in hun kamp aanvallen. Verkeerd is het geweest, dat zij echter zoo lang hebben gewacht, totdat er een kolossale macht door de Engelschen was bijeengebracht. Kimberley werd ontzet en de gehate Rhodes verlost. Generaal French is echter niet dooi de Boeren heengeslagen, doch is hen omge trokken. Hij leed daarbij zeer groote verliezen. Een groot convooi werd dienzelfden dag nog door ons genomen. De Boeren moesten nu terugtrekken. Generaal Cronjé met de zijnen werd weldra omsingeld en moest door de vele lyken van paarden en menschen in zijn kamp zich ein delijk overgeven. De Boeren waren toen eerst zeer ontmoe digd, maar weldra hebben zij zich hersteld en was weer de leuze„Dood of vrij 1" Ze moesten terugtrekken voor de over macht en moesten zelfs eindelijk Pretoria overgeven zonder verdediging. Volgens spr. waren de forten om die stad niet geschikt voor een verdediging tegen het nieuwerwet- sche geschut en zouden de Engelschen de stad gewoonweg hebben ingesloten en de bewoners laten uithongeren. Langzamerhand werden de Boeren nu teruggedreven naar Komatipoort, waar ongeveer 480 man over de grenzen werden gedreven. Ze meenden op een andere plaats weer terug te kuDnen gaan, doch dit werd door de Portugeezen verboden Deze uitgewekenen bestonden in hoofdzaak uit Kaapsche rebellen. Op mijn hoofd was een prijs gesteld van f 12000. Had men mij gevangen genomen, dan had ik zeker zeer spoedig aan een boom gehangen. Bij aan komst te Komatipoort sprongen enkele andere en ik in de verwarring zonder kaartje op den trein en reden naar Lorenqo-Mai quez, waar we eveneens van de verwarring, die daar heerschte, gebruik maakten om ons naar een Fransch hotel te begeven, om spoedig met een Fransch schip te vertrekken. Later aangekomenen werden door de Portugeezen als gevangenen behandeld. Nu de Engelschen het met de mannen niet konden klaar spelen begonnen zij met zich te wreken op vrouwen en kinderen. Men begon do woningen te verbranden en maakte daardoor vrouwen en kinderen dakloos. Ook spreker's vrouw en kinderen trof dit treurig lot en zijn vrouw en jongste kind waren reeds door de ontberingen bezweken. Het lot der vrouwen en kinderen is veel zwaarder dan dat der mannen. Ondanks alles zullen de Boeren echter de wapens niet neer leggen voor ze dood of vrij zijn. Spr. zegt dat de oorlog nog zeer lang zal kunnen duren. Op tusschenkomst der groote mogendheden valt niet te rekenen. De hoofden der regeeringen zijn allen even laag, uitgezon derd Koningin Wilhelmina, die getoond heeft waar belang in de Boeven te stellen. Spr. spot met de berichten der Engelschen omtrent de vermeestei ing van kanonnen dei- Boeren. Volgons opgaven zijn er n.i door hen al 296 kanonnen vermeesterd, terwijl Transvaal 59 en Oranje-Vrijstaat maar 33 kanonnen bezat. De Boeren nemen echter van de Engelschen de kanonnen en ammunitie, schieten er mee tot laatstgenoemde op is en maken dan de kanonnen onbruikbaar, waarna ze door de Engelschen weer worden genomen. Gebrek aan ammnnitie komt er voor de Boerengeweren niet, zoolang Engeland maar aanvoert. Eon uitstekende tactiek der Boeren noemt spr. het, dat zij de Eng.-lsche gevan genen best behandelen en ze alleen maar hun wapens en 'kloederen ontnemen. De Engelschen gebruiken thans vrouwen en kinderen voor schild en zijn nu zoover gevorderd dat ze in den laatsten tijd niet meer aanvallen, maar zich vei schuilen achter vrouwen en kinderen. De Bieren vallen nu aan. Blokhuizen beteekenen niots Gebrek aan krijgers hebben do Boeren nog niet, daar ze in do Kaapko'.omsten een reserve hebben van 125,00 man. Spr. deelt hierna nog eenige Boeren-over- winningen mede, door de Engelschen niet vermeld, maar waarvoor spr. instaat, waarbij con rooien werden genomen, o.a. een waarbij 72 millioen gulden werd ingepikt en tal van i slachtossen, kanonnen enz. Spr. zegt weer naar Zuid-Afrika terug te zullen gaan en naar hij meent binnen een niet te lang tijdsverloop. Hij zal dan weel een woning bouwen, doch niet op dezelfde plaats waar zijn vroegere woning stond. De puinhoop zal blijven liggen en hem steeds herinneren aan den gruwelijken strijd. Spr. gelooft, dat eenmaal geheel Z-Afrika zal behooren aan de Boeren en besluit zijne rede met een woord van dank voor alles wat reeds voor de lijdenden aldaar werd gedaan. Een luid applaus weerklonk ten bewijze dat men voldaan was. Het gezang van het zangkoor, dat thans weerklonk, werd met genoegen aangehoord en ondanks de zoo korte voorbereiding wer den de liederen goed zuiver en flink gezongen. Na het zingen door alle aanwezigen van het Transvaalsche Volkslied werd door den Voorz. medegedeeld dat na afloop der meeting zou worden gecollecteerd bij den uitgang, omdat men de opbrengst der programma's geheel wilde afstaan voor de vrouwenkampen. Na deze mededeeling werd een kwartier pauze gehouden. Na deze pauze, precies op tijd, weerklon ken weder de heldere toonen van het Fan farecorps door het kerkgebouw, weldra gevolgd door het zingen door allen van de Trans vaalsche Krijgsmuziek. De heer Coetzee, die hierna optrad, was minder goed verstaanbaar dan de heer Du Plessis. De heer Coetzee sprak meer in 't bijzonder over de verwoestingen door de Engelschen aangericht, over de gruwelen door hen bedreven. Enkele staaltjes werden daarvan aangehaald. Zoo werd door spr. medegedeeld hoe door de Engelschen op 500 pas afstands met een kanon werd geschoten op eene woning, waarin zich een vrouw met 3 kinderen bevond, hoe weer elders een moe der met haar pasgeboren kind buiten werd gezet in de open lucht, waarna de woning werd verbrand, terwijl weer elders stervende vrou wen en kinderen werden buiten gebracht. In de concentratiekampen of beter gezegd moordkampen wordt alles gedaan om vrouwen en kinderen ten onder te brengen. Wanneer b v. door den dokter wordt voor geschreven melk te gebruiken kan het soms 8 dagen duren voor de officier verlof geeft melk te koopen. Ondanks alle ellende gaat bij de vrouwen de moed niet verloren. Zij verliezen hun vertrouwen op God niet. Spr. verzoekt de vrouwen en kinderen in de gebeden te gedenken, doch ook niet te vergeten te bidden voor de Engelschen, dat deze zich mogen bekeeren. Spr. eindigt met te danken voor de groote liefde en de giften voor de arme vrouwen en kinderen. Nadat nog het zanhkoor zich had doen hooren en door allen het „Wilhelmus" was gezongen, sloot de Voorz. de vergadering met emi woord van dank aan allen en in 't bijzonder aan de eprekers voor dien avond, verder werden nog afzonderlijk bedankt de leden der commissie, de heeren die bereidwil lig den sprekers logies hadden aangeboden, de jongelui, die zich met den verkoop der programma's hadden bolast, het fanfarecorps met zijn ijverigen directeur eu leden en ten slotte het zangkoor, waarvan in 't bijzonder de heeren De Jongh en Graaf, die zich met de leiding hadden belast. Met dankgebed werd hierna de vergadering gesloten. Het Fanfarecorps liet zich onder het uitgaan hooren, terwijl aan den uitgang door een 4-tal commissie-leden met open schaal werd gecollecteerd. Oüdeschild, 25 April. Mej. M. Hillenius, te Haarlem, dochter van onzen plaatsgenoot de Heer M. Hillenius Jbz. deed gisteren met goed gevolg examen voor onderwijzeres L. O. De vergadering uitgeschreven tot het benoemen van een comité voor de Boeren- meeting, a.s. Zaterdag te acht ure 's avonds in de „Zeven Provinciën" te houden, was slechts door weinigen bezocht. Tot leden van het comité werden benoemd de Heeren M. Kroon Jbz., Chr. Niessink, Joh. P. Dros. P. Ooykaas en W. Mets Tz. Het meisjeszangkoor „Crescendo" werkt mede tot opluisteriDg. De leden van dit koor waren bovendien zoo welwillend om zich te belasten vooraf kaartjes langs te huizen te verkoopen, a 10 ct per stuk. Op het bericht, dat aan de Friesche TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regeU 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een dop van een wagengevonden op de Groeneplaats en een zakmes, gevonden in de Weverstraat.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1