B li i t e n 1 a ii d. Volgens de daarop betrekking hebbende verordening bestaat thans weder op eiken Maandag tot 15 November alhier gelegenheid tot markten. Voordat de groote lammeren- markten aanvangen zijn echter die markten gewoonlijk van zeer weinig beteekenis. Zoo bestond b.v. Maandag j 1. die aanvoer uit slechts 2 koeien en 6 nucht. kalveren. Naar men ons verzekert, werd door een jongen alhier beproefd, jonge konijntjes, waar van de moer door ongesteldheid haar jongen niet kon voeden, te doen zoogen door een kat, wier jongen men had gedood Sedert eenige dagen reeds gaat dit naar wensch, zoodat de proef zeker als gelukt mag worden beschouwd. Van 25 tot en met 29 April zijn van hier uitgevoerd 128 koeien, 33 kalveren, 19 schapen en 5 varkens. Waal, 23 April. Door den tuinman K. werd verleden jaar op Texel de proef genomen met het zaaien van tabakszaad, gedeeltelijk Amersfoortsch, gedeeltelijk Java-zaad. Door den sigarenmaker B. werden van de bladen sigaren gemaakt, waarvan er ons een werd aangeboden, die er werkelijk goed uitzag. Bij den heer K. bestaat het plan, dit jaar de proef op grooter schaal voort te zetten. Oüdeschild, 29 April. Ook hier is de boe- renmeeting, Zaterdagavond 1.1. in de „Zeven Provinciën gehouden, naar wensch geslaagd. Wat door de Heeren du Plessis en Coetzee ten gehoore werd gebracht, komt al ongeveer op hetzelfle neer, wat blijkens het verslag in de couranten, te Den Burg gesproken is. Heel lief zongen de meisjes, leden der zangvereeniging „Crescendo" een vijftal num mertjes, waarbij de uitstekende begeleiding van den Heer Ooykaas met de viool, bijzonder goed uitkwam. De zangeresjes begroetten beide Afrikaansche boeren met deze coupletten: Begroeting Hartelijk gegroet 1 Wakkere Boeren, uw land thans ontweken, Gij, die als ballingen toeft in deez' streken, Hartelijk gegroet 1 't Gastvrije Neerland begroet U als helden, Blijft luid het recht van uw strijd steeds ver- Hartelijk gegroet 1 [melden Ieder treurt mee Over het lot van uw vrouwen en kindren, En vraagt: hoe machtigen dat niet verhindren? Ieder treurt mee. Moog' het geweten der Britten ontwaken, En zij de gruwzame hand'lingen staken leder treurt mee God sta U bij Hij doe in Afrika 't recht triomfeeren Mogen Uw broedren den vijand braveeren 1 God sta U bij 1 Hp schenke U vrijheid, herstelle den vrede 1 Zoo ruischt ook in ons gemoed als een bede, God sta U bij 1 In de pauze werd bij de aanwezigen eene collecte gehouden. Doordien de Heeren Kroon, Niessink en Dros gezorgd hadden, dat alle werkzaamheden voor dezen avond gratis ver richt werden, en de Heer D. Vos kosteloos zijn lokaal had disponibel gesteld, waren geene onkosten gemaakt. De opbrengst voor de concentratiekampen was ruim f 20,— Bij het sluiten der bijeenkomst werd, ook als een hulde aan de beide sprekers, door de aanwezigen het Transvaalsche Volkslied ge zongen. Bij een bewoner in de Kerkesteeg alhier ontstond gisteren een schoorsteenbrand. Ge lukkig werd het ongeval spoedig ontdekt, zoodat het gevaar kon worden afgewend alvorens veei schade te kunnen aanrichten. De berichten van de antjovisvangst uit de kustplaatsen aan de Zuiderzee' luiden nog steeds gunstig en beloven werkelijk veel Heden werd hier bericht ontvangen, dat sommige visschers zelfs 30,0 X) stuks in éen nacht hadden gevangen. De vloot is van hier uitgezeild naar de Zuiderzee Moge een goede uitslag het streven der visschers bekronen Oosterend, 29 April. Groot, zeer groot was de opkomst Zondagavond j 1. in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gem waar de heeren G. C du Plessis, uit de Kaapkolonie en O. J. Coetzee, Oud-Lid van den Eersten Volksraad, als sprekers zijn opgetreden. Meer dan 500 programma's waren verkocht en de collecte was zeer bevredigend, zoodat een niet onaar dig sommetje voor het bekende doel kon afge dragen worden. Nadat de zangvereeniging „De Lofstem" een paar coupletten van het „Wilhelmus" op zeer verdienstelijke wijze had gezongen, riep de Voorzitter van het Comité, de heer B. van Zweden, den aanwezigen een hartelijk welkom toe, inzonderheid aan de beide Boeren, in wie spreker het Transvaalsche volk, dat ons lied tot het zijne heeft gemaakt, wensch te te begroeten. Hierna werd een zegebede uitgesproken, waarin tevens gesmeekt werd om herstel van onze geërbiodigde Koningin. Na het zingen van Psalm 681 werd aan dachtig geluisterd naar de lezing van den Heer du Plessis, die veel verkondigde van hetgeen ook te Den Burg is gesproken, 'tls daarom, dat we met een kort verslag meenen te kunnen volstaan We willen alleen de hoofdgedachten aangeven, n.l de belangstel ling van het Nederlandsche volk voor de broeders in Zuid-Afrika is geen opwelling van het oogeublik en duurt reeds 30 maanden rassenhaat is de oorzaak van den bloedigen Zuid-Afrikaanschen oorlog van heden niet zoo zeer de gouddorst, maar de hoogmoed heeft Engeland overmoedig gemaaktnooit zullen de Boeren het hoofd buigon onder de bloedvlag van Engelandvrijheid is het hoogste goed voor den Boer; de ellende in de con centratiekampen, waarin reeds 25000 vrou wen en kinderen zijn omgekomende Hol- landsche Zuid-Afrikaanders verdelgen van den aardbodem is het doel van Albioner zijn nog 35000 a 40000 Boeren in het veld, meer wordt niet begeerd, anders is versterking zeer goed mogelijk. Nadat het Transvaalsche Volkslied door allen gezongen was en „De Lofstem" een paar liederen had doen hoeren, betrad de tweede spreker den kansel. Ook de heer Coetzee bracht dank voor de deelneming in de ellende der Boeren. Veel liefde mocht hij en velen zijner vrienden in Nederland onder vinden, doch die liefde neemt niet weg de pijn, die men met zich omdraagt voor het lot voor familie en vrienden. Geschetst werd hoe veel is vernield en verwoest en hoe vree- selijk de Engelschen hebben huisgehouden Transvaal is een land van rouw geworden, een tranendal, doch de Heer zal uitkomst geven en het volk, dat op Hem blijft vertrou wen, verlossen uit de klauwen van den tiran, die door de Boeren nimmermeer vertrouwd kan worden. Bij het zingen van „De Transvaalsche Krijgsmuziek" werd de collecte gehouden. Hierna liet „De Lofstem" zich nog een paar keeren hooren, waartusschen het slotwoord van den Voorzitter, om dank te brengen aan het Comité, aan de beide sprekers, aan de Kerkvoogden voor het afstaan van het gebouw en aan de Zangvereeniging „De Lofstem". Met den uitroep tot de beide Boeren „Vreest Diet, staat vast, ziet het heil des Heeren", werd deze uitstekend geslaagde bijeenkomst onder dankgebed gesloten. De vergadering van de Nodeilandsche Visscherij-vereeniging, afdeeling Oosterend op Texel, is Zaterdagavond door de uiterst geringe opkomst niet doorgegaan, ofschoon de Direc teur aanwezig was. Er was geen voldoende kennisgeving gedaan en door den Oostenwind waren nog verscheidene schuiten afwezig A.s. Zaterdag zal opnieuw vergaderd worden. Heden zijn van hier de eerste visschers ter ansjovisvangst uitgezeild. Spoedig zullen er meer volgen. Een goede vangst zij hun deel. Bij eenige groote bouwwerken te 's Gra- venhage is het werk gestaakt onder de opper lieden, die hooger loon eischen. Het blijkt, dat 28 opperlieden bij de bouw werken voor het Gemeentelijk Telefoongebouw en het Rijkstelegraafkantoor, het werk hebben gestaakt. Terwijl de loonstandaard voor de opperlieden 18 cents per uur bedraagt werd hun 20 cents uitbetaald Men eischt 23 cents. Tengevolge dezer staking kunnen ook de metselaars niet voort, zoodat deze werken stilstaan. Te IJrauiden zal een Zwitser proeven nemen voor het vervoer van levende zeevisch in daarvoor bijzonder ingerichte kuipen, waarin zij naar Bazel vervoerd worden. In Duitschland heeft hij reeds patent op zijn uitvinding genomen. Geniet en laat genieten 1 De vereeniging „Reisbelasting'die bin nenkort weer zal aankloppen bij hen die dezen zomer op reis gaan, heeft verleden jaar aan niet minder dan 3:5 personen de gelegenheid verschaft eenigen tjjd buitenlucht te genieten. Rare manieren 1 Een heer en een dame, aan den Plantage wee te Rotterdam woonachtig hadden zich voOTgenomen zich in de edele kunst om hon den te scheren te bekwamen en hadden te dien einde een z.g. tondeuze gekocht, een baarknipmachine, zooals de kappers ze ook gebruiken. Daar hun voorloopig de noodige routine ontbrak om honden kaal te knippen, verzochten zy een jongen, die toevallig pas seerde, even voor proef zijn hoofdhaar te mogen afmaaien, waarvoor hij een dubbeltje zou krijgen. Haarknippen en een dubbeltje toe, dat was iets, wat den jongen nog niet gepasseerd was en gretig stond hij zijn hoofd als proefveld af. Maar wat er van zijn kapsel terechtkwam laat zich met het oog op de geringe vaar digheid van den barbier begrijpen. Zijn vader herkende hem na de kunstbewerking zelfs niet meer. Maar ondertusschen achtten de dame en de heer, die het hondenscheren wilden leeren zich nog niet voldoende geoefend Zij lokten nog verscheidene andere jongens, die zich voor een dubbeltje lieten knippen, allen echter met het noodlottig gevolg, dat hun ouders begonnen te razen en te tieren tegen de hondenbarbiers die zich aan menschen vergrepen. Gezamenlijk hebben zij zich bij de politie beklaagd, maar als welk misdrijf het haarknippen met een dubbeltje toe zal worden gekwalificeerd, meldt de historie niet. Een theelepeltje keukenzout en een wei nig borax bij de stijfsel gemengd, is een afdoend middel om het vervelende „plakken" te voor komen. In verschillende deelen van Ze. land bestaat nog het gevaarlijke bijgeloof, dat men zich van wratten kan bevrijden, door het lichaamsdeel waarop ze voorkomen, te wrijven over een „dood lijk". Het gevaar schuilt hierin, dat men zich door zulk een wrijviDg kan besmetten met lijkengif, waarvan de dood het gevolg kan zijn. 't Is niet te gelooven 1 Naar men aan de „N. Ct." meldt, is te Prinsenhage een onderwijzeres ontslagen, om dat zijgesolliciteerd had naar een vacature in een andere plaats. Acht duizend boosdoeners zoek 1 Door het departement van justitie is uitge geven een alphabetisehe lijst van signalemen ten, voo'rkomende in het „Algemeen Politie blad", welke op 1 Januari 1902 nog niet waren ingetrokken of vervallen, waaronder nog niet eens zijn begrepen de signalementen van manschappen, die niet aan de oproeping ter aflevering voor de nationale militie hebben voldaan en personen, die van de landmacht hier te lande of in West-Indië van het korps mariniers en van het O-L. leger gedeserteerd of vermist zijn. Gemelde lijst telt ongeveer 8000 namen. De heer J. A. van Geeder, secretaris van den Nederlandschen Vegetariërsbond, heeft aan den Minister van Oorlog het verzoek gericht dat miliciens, door wie krachtens hun beginsel een vegetarische voeding gewenscht wordt, voortaan deze voeding zal kunnen verstrekt worden, of verlof verleend zal wor den, zich onder vergoeding der kosten, buiten de menage te voeden. Bij een poelier te Leeuwarden is j.l. Vrijdag, vanwege een Engelsch handelshuis een bestelling gedaan van 30.000 kievitsei eren, waarvoor 17'/, cent per stuk werd gebo den. De aanwezige voorraad was niet groot genoeg om aan de geheele bestelling uitvoering te geven. Te Spekholzorheide (Limburg) is de arbei der Habets, werkzaam op de mijn „Willem Sophia", met een volgeladen kolenwagen in de schacht gestort. De ongelukkige was terstond dood. Habets was gehuwd en vader van negen kinderen. De Transvaalsche legatie te Brussel heeft bekend gemaakt, dat zij voornemens is, binnenkort alle stukken te publiceeren, welke betrekking hebben op de jongste vredeson derhandelingen te Klerksdorp. Een boodschap per van. Schalk Burger, die belast is met de overbrenging van bedoelde stukken aan pre sident Kruger, moet op weg zijn naar Europa en wordt omstreeks de helft der volgende maand verwacht. Op Marshland, een vlakke strook grond zuidelijk van de Wash, worden sinds een drietal jaren, zegt de „Westminster Gazette", proeven genomen, die ten doel hebben het monopolie van Hollandsche bloembollen in Engelsche tuinen te doen ophouden. De grond in Marshland heeft dezelfde eigen schappen als de zandbodem om Haarlem, en een onderwijzer kwam op de gedachten om er hyacinthen, gele narcissen, sneeuwklokjes en lelies te planten. Het succes moet boven verwachting zijn. De prijzen kunnen concurreeren met de Hollandsche. Een van de grootste Hollandsche bloem bollenkweekers heeft de velden bezocht, en verklaard, dat de aanplant niet onder deed voor de Hollandsche.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2