N°. 1587. Zondag 4 Mei. A®. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBun» op Tausl _.V TEXEL, 3 Mei 1902. Getrouw aan onze gewoonte, wordt ook nu weder bij den aanvang van den Zomer dienst op spoor en boot, door ons eene opgave omtrent die diensten opgenomen voor zoover die naarwij meenen het meest voor onze lezers van belang zijn. Voor meerdere opgaven verwijzen wij naar spoorboekjes, tram en bootgidsen enz. Den Hoorn, 2 Mei. Heden heeft te Haarlem met gunstig gevolg examen afgelegd voor onderwijzeres onze plaatsgenoote Mej. Joh. Leffef. - Uit Loosduinen: De enkele Jachtopzieners, die hier nog in de duinen door particulieren aangesteld zijn, hebben tegenwoordig een gemakkelijk werk. Stroopers zijn er niet meer bij gebrek aan wild. Alles is weggehaald en de boeren hebben de bij de vervolging gegraven gaten van soms twee meter diepte en ten getale van meer dan honderd, dichtgemaakt. 't Schijnt hier een vrijgevochten land te zijn voor heeren stroopers, want nu de ko nijnen zijn uitgeroeid, leggen zij zich toe op het vangen van onze zangvogels, nachtegalen en lijsters, die levend worden bemachtigd en wier nesten worden geplunderd. In den boekhandel, voorheen Höveker Wormser te Amsterdam en Pretoria, is verschenen„De Boeren op St.-Helena", een album met afbeeldingen en bijschriften van S. J. E. Het album wordt uitgegeven „ten voordeele van de slachtoffers van Engeland in de „moordkampen", aangeboden door de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging". Een keurige uitgave in aardigen omslag, bevattende een kleine veertig afdrukken van welgeslaagde foto's, voorstellende gedeelten van het eiland St.-lielena, de gevangenkam pen, groepen krijgsgevangenen, enz. De bijschriften zijn lovendig gesteld en afwisselend van inhoud. - Een dure kostgangster. In het Rijks-Opvoedingsgesticht voor meis jes te Montfoort, is de vorige week een ïsraëlietisch meisje onder de verpleegden opgenomen, hetgeen in vele jaren niet was gebeurd. Aan het Byk zal dit te staan ko men op een extra-uitgaaf van f 200, voor een godsdienstonderwijzer. - Niet minder dan 1100 Amsterdammers worden in de provinciale krankzinnigenge stichten verpleegd. Verschrikkelijk - De gebroeders A varkens-kooplieden te llolten, keerden van de markt te Hellen- doorn huiswaarts. Beiden waren onder don invloed van sterken drank. Nabij llolten werd bij een kennis even aangelegd en daar kwam men tot de ontdekking, dat een der gebroeders dood op de kar lag, vermoedelijk een gevolg van het drankmisbruik. (R. N.) - Door de heeren De Savornin Lohman, Heemskerk en Kolkman is een voorstel in gediend tot wijziging van art. 111 der Mili- tiewet, waardoor de lichtingen 1895 en 1896 vrijgesteld worden van de herhalingsoefe ningen. De minister van oorlog deelde mede, dat door hem aan de Koningin een voorstel tot schorsing van het besluit tot oproeping der miliciens der lichting 1895 was gedaan Daardoor is de bespreking in de Tweede Kamer verdaagd. - Op de paardenmarkt te Winschoten. Onder de bezoekers L. H. van Iieiligerlee met z'n arbeider H. K. Laatstgenoemde 't paard van H. aanbindend. Om den hoek naderen met politiepas, drie marechaussees. H. wordt ingerekend H. K. het paard aangebonden„Is 't zoo goud boer En de oogen opslaande „mien God, wat nö In d' kaste Mond en oogen ver open, verbluft zijn boer nastarende. En als hij eenigszins bekomen is van de schrik, vervolgt hij tot de beide andere marechaussees „Wat mou 'k nó mit 't peerd. Kan k d'r op wachten „Dat zal wel slecht gaan, 'n dag of tien, 'n jachtovertreding." „Ooodan zal hai de boute wel betalen, hai het geld genog bie zók, wel tweihonderd gulden. Den wacht 'k maor." En zoo gebeurde het. (Winsch. Ct.) Een teeken des tijds mag wel het kaartje genoemd worden, dat in de laatste dagen aan de huizen op een der hoofdgrachten te Amsterdam werd afgegeven en waarop ge drukt staat (wij laten de namen en woonplaats oningevuld 12'/> Jarige Echtvereeniging van en Amsterdam, 26 April 1902. Te herdenken 10 Mei a.s. ,2 hoog. DE BLINDE MAN. „De" blinde man is dezelfde, die op gen. gracht elke week huis aan huis een kleine gift komt halen. (Hbld.) De rechtbank te Leeuwarden heeft een 17-jarige arbeider te Harlingen, wegens wreed aardige mishandeling van een der honden, welke voor zijn kar was gespannen, veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Alcoholgebruik door kinderen. Aan de artsen in West-Friesland zal hun meening worden gevraagd omtrent het gebruik van alcoholische dranken door kinderen als een genees- en opwekkend middel. Dit verzoek gaat uit van de afd Medemblik, Hoorn, Enk huizen, Hoogwoud van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken Het doel is uit de gegeven antwoorden een rapport samen te stellen, gelijk reeds in verschillende steden is geschied. Door de Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedryvon te Haarlem is een onder zoek ingesteld naar de oorzaken van het ont slag van een drietal typografen tei stoom drukkerij van de Gebrs. Nobels aldaar. Naar we vernemen is die oorzaak een poging om in het op die inrichting gedrukt wordende blad „De Spaarnebode" een bericht te plaat sen van zoodanige strekking, dat de inhoud daarvan niet wel is weer te geven. Dit bericht was op clande.-tiene wijze gezet en op een even clandestiene wijze tusschen het nieuws dat op de steen stond gevoegd. Deze poging om het blad en de uitgevers te benadeelen, mislukte, en drie personen, die vermoed werden daaraan schuld te heb ben, werden ontslagen De patroons hebben een hunner een getuigschrift gegeven, waarin zijn bekwaamheid als zetter erkend, maar tevens de reden van ontslag opgenomen werd. De betrokken persoon doet thans in de Haarlemsche bladen een oproeping aan de gezellen der drukkerij van de firma Nobels, om den schuldige aan te wijzen, daar hij voor hulpbehoevende ouders te zorgen heeft, en thans broodeloos is. Alles voor de Boeren Aan de steeg, op de villa Boecop", een landhuis dat in Nor- mandischen stijl is gebouwd en daardoor direct de aandacht trekt, woont aldus verhaalt de Zutfi CtJhr. J. Brantsen van Rhederoord die als liefhebber en beoefenaar van paardensport, een groote reputatie onder de paardenliefhebbers geniet. Teneinde een goede gelegenheid te hebben voor de dressuur zijner eigene paarden, liet hij nabij zijne, villa een soort van circus gebouw zettea, dat reeds sedert eenigen tijd dienst doet. Daar herhaaldelijk bezoeken van beoefe naars der paardensport werden ontvangen en de aanwezige lokaliteit daarop niet was ingericht, kwam Jhr. Brantsen op het denk beeld om het gebouw te vergrooten en het zoodanig in te richten, dat het den vorm kreeg van een gewoon circus met ruime arena en zitplaaten voor het publiek Toen dit gedaan was, bestond de volgende stap in het engageeren van piqueurs, acro baten, athleten, gymnasten, clows, enz. Het aldus ontstane circus „de Boecop" is nu gereed en zou op 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, en 10 Mei voorstellingen geven, waarin de hoogere circus dressuur, springschool enz zal worden vertoond, terwijl acrobaten, clowns, athleten, enz', afkomstig van de circussen Schuman en Rentz, een slangenmensch, een dameszang en een dans ensemble, kortom alles wat in een groot circus te zien is, een deel van het pogramma zullen vormen. Jhr. Brantsen heeft deze onderneming niet op touw gezet uit winstbejag Integendeel: de opbrengst der voorstellingen is bestemd voor de Z. Afr. Republieken. Ongetwijfeld is dit een zeer bijzondere onderneming, die niet nalaten zal, sensatie te maken. De wijze vrouw. Als historisch ver haalt het „Hbld." Op de tram Amsteldijk-Dam te Amsterdam. Koetsier zet zijn rem vast. Een boertje komt uit den wagen en vraagt, na even te hebben rondgekeken„Woar woont de wijze juffrouw van de Beurs?" De koetsier kende wijze juffrouwen genoeg op den Dam, maar er een bepaald aanwijzen kon hij niet, vooral niet op de Beurs, alle maal manvolk „Ik bedoel," zei 't boertje, „dat juffie, die krek alles uitbrengt, die alles weet, zooveel as een sommibuule De wijze vrouw moest wonen in een huis met een mooie marmeren trap met een koperen leuning, bij den Dam, met een prefester (professor), die ook veel wist. Het stond op een strooibiljet dat hij had. Daar ging den koetsier een licht op. Op den Nieuwendijk bjj den Dam in een der café's logeert sedert eenigen tyd iemand, die met een medium spiritistische séances geeft, van wien hem wonderen waren verteld. Hij wees 't boertje terecht; de man kwam aan het juiste adres, maar de „helderzienden" waren niet te coDSulteeren. Het was de juiste tijd niet. Blijkbaar erg teleurgesteld drentelde ons boertje den Dam weer op. Op de hoogte van Hajenius blijft hij staan met teleurgesteld uiterlijk. Hij had zoo graag de wijze juffrouw, die alles wist, geraadpleegd. Naast hem komt iemand staan, die hem even goed opneemt. Het was een van die individuen, die, in vrij fatsoenlijk kleed gestoken, in massa rondzwer ven in de buurt van Dam, Warmoesstraat enz., een bekend kwartjesvinder. „Scheelt er wat aan, oude wordt gevraagd „Nou, meneer," is het antwoord, „Ik wou in de Beurs die wijze juffrouw reis vragen m'n bonte biesten worden allemaal ziek en guster ebben ze mien uut mien kist 10 pop estolennou, zij weet et bepoald hoe 't zit maar ze is der niet." Als het anders niet was, dan wist man heer wel een wijzen mijnheer, nog beter dan de dame op den Nieuwendijk, en het kostte alleen maar 'n pot bier. Boertje mee, naar een van de bekende herbergen in de buurt, waar de kwartjes vinders gewoonlijk hun slachtoffers heen voeren. Boertje raakte aan het kaartspelen, verloor bijna alles, wat hg nog aan contanten had TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1