N°. 1538. Donderdag 8 Mei. A». 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBus» op Texel TEXEL, 7 Mei 1902. Op het lijstje van de boot en spoordienst door ons bij bet vorig nummer gevoegd, werd naar ons welwillend wordt opgemerkt, nog verzuimd op te nemen een gelegenheid om nog te 1,50 spoortijd van Amsterdam te ver trekken, om nog per laatste boot op Texel te komen. Men komt dan te 3,— te Alkmaar aan om ruim 80 minuten later weer van daar verder te reizen. Belanghebbenden gelieven dus op dat lijstje nog in te vullenvertr. Haarlem 2,07, IJmuiden 2,04, Amsterdam I,50, Uitgeest 2,42. De aanvoer ter Maandag alhier gehouden markt v as weder van weinig beteekenis en bestond uit slechts3 koeien, 4 nuchtere kalveren, 1 ram en 21 biggen. Naar men ons mededeelt kon worden be somd voor koeien f 102,5c a f 135, nucht. kalveren f 11 a f 13 en biggen f 12 a f14. Yan 30 April tot en met 6 Mei werden van hier uitgevoerd 92 koeien, 47 kalveren, 20 schapen, 13 varkens en 1 paard. De eerste cursus van de Bijzondere Normaallessen, hier voor eenige jaren opge richt, is geëindigd. Yan de 8 leerlingen, die den geheelen cur sus hebben afgeloopen, is aan 6 de verlangde acte uitgereikteene vrouwelijke en een mannelijke kweekeling mochten het examen niet met goed succes afleggen. Het Bestuur der Inrichting heeft (Zie achterstaande advertentie) het plan opgevat, bij genoegzame deelname, eenen nieuwen cursus te openen, en wel met ingang van 1 Juni a.s. Nu de salarisregeling der onderwijzers bij de wet is vastgesteld en er met het oog op de invoering der leerplichtwet wel vermoe delijk aan nieuwe onderwijskrachten behoefte zal blijken te bestaan, verdient het zeker wel overweging voor ouders en voogden om er over na te denken of de opleiding hunner kinderen tot Onderwijzer(es) met het oog daarop niet is aan te bevelen. Oosterend, 6 Mei. Zaterdag j.l. kon de vergadering der afdeeling van deNederland- sche Visschery-vereeniging doorgaan. De opkomst was wel niet bijzonder groot, daar ongeveer 40 leden en begunstigers aanwezig waren, doch de opening had evenwel plaats te 8 uur. Nadat de Voorzitter der afdeeling een kort woord had gesproken, gaf de Direc teur der Vereeniging, de 1 leer J. Zwier Visser, eene lezing over het belang van gasboeien voor en in de zeegatenKaap- en Molengat, Westgat en Schulpengat. ZEd. had voor kort eene reis met een blazerschuit naar de Noordzee medegemaakt en toen een stormach- tigen nacht op het ongewisse element door gebracht, waarbij hem voldoende was gebleken het noodzakelijke van gasboeien in genoemde zeegaten. Spreker vroeg het oordeel der visschers, die hem op verschillende punten inlichtingen gaven. Van een en ander zal een rapport verschijnen, dat wellicht tot verbetering aanleiding zal geven. Aangaande het wrak van „de European", liggende bij Callantsoog, werd medegedeeld, dat de noodige stappen tot verkrijging van een wrakton reeds waren gedaan bij den Inspecteur van het Loodswezen. Als punt 3 van de agenda kwam in be handeling de Visscherij-tentoonstelling te Katwijk aan Zee. De Directeur betoogde het belang dier tentoonstelling en het wenschelijke van het doen van inzendingen; de aanwezige leden evenweel meenden, dat zulks met het oog op de hooge expositiekosten niet kon geschie den. Vermoedelijk zal nog worden ingezon den een miniatuurscheepje met bijbehoorend vischgerij. De Voorzitter sloot hierna de vergaderiug, waarna de leden van de Handelsbank nog bleven, om over Vischverzendicg te spreken. Tot besluiten is het evenwel niet gekomen, waarom men over dit punt nog later zal vergaderen. Het was reeds ruim elf uur geworden, zoodat men gaarne wilde heengaan. Op nader te bepalen datum zal a'hier voor eene vergadering van de afdeeling van den Nederlandschen Protestantenhond optre den Mej. E. C. Knappert van Leiden. Hoewel men in de dagbladen leest van bijzonder ruime ansjovisvangsten op de Zui derzee, valt over de bier ontvangen berichten nog niet te roemen. Wel werden verschei dene duizenden dier vischjes buitgemaakt, doch niet voldoende om van zeer ruime ver diensten te kunnen spreken. Oudf.schild, 6 Mei. De rogvisscherij langs de kust was de laatste dagen nog al bevre digend. De rog gold van 70 tot 80 ct. per stuk. Met de vangst van ansjovis op de Zuiderzee ging het voor onze visschers nog niet voor- deelig. Het onstuimige weer was daarvan de groot ste oorzaak. Wanneer er nog menschen zijn, die durven beweren dat de flets geen nuttig voertuig is, zoo had ik gaarne gezien, schrijft men uit Roermond aan „De Fiets" dat zij Zondag in Roermond waren geweest; zy hadden dan een boertje kunnen zien die zijn inkoopen alhier gedaan had en naar moeder de vrouw terug peddelde, belast en beladen met: voor aan het stuur een wit maDdje, waarop met groote letters „Margarine", hier bovenop een groote, blauwe hoedendoos. Voor zich zittende op de bovenhuis van het frame, een gezonde boerenknaap van omstreeks een jaar of vier, tusschen het raam een schop en riek, achter aan het zadel een groot pak waarop te lezen stond „manufacturen, wit goede Roermond." Verder had ons boertje nog op den rug gebonden een groote, wit en TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Ct-a. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenliin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimt* berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL; maken bekend, dat bij besluit van den Raad dezer gemeente, dd. 7 April 1902, No. 8a, goed gekeurd bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland dd. 30 April 1902 No. 40, is goedgevonden te bepalen, dat in de gemeente Texel te den Burg, de veemarkten thans zullen worden gehouden s volgt: den tweeden Maandag van de maanden Janu- iri, Februari en December; den 15 Maart; ieder en Maandaggedurende het tijdvak van den 15 Maart tot en met den 15 November en bovendien den Donderdag volgende op den derden Maandag in Mei en de vijf daarop volgende Donderdagen den tweeden Dinsdag in November; met dien verstande dat, wanneer een dezer lagen mocht vallen op een algemeen erkenden Dhristelijken feestdag of 15 Maart op eenen Zondag, de markt op den daarop volgenden werkdag zal worden gehouden, doch wanneer sulks het geval mocht zijn tenaanzien van een ier markten op de zes Donderdagen volgende ip den derden Maandag in de maand Mei, de narkt op den daaraan yoorafgaanden werkdag ral worden gehouden en dat van deze markten neer bepaaldelijk zullen zijn bestemd voor: Lammerenninrkten, de derde Maandag in Mei en de vijf eerstvolgende Maandagen bene vens de Donderdag volgende op den derden Maandag in Mei en de vijf eerstvolgende Donderdagen Paardenmarkt, de tweede Maandag vooraf gaande aan den aanvang der kermis; c. Veulemnarkt, de tweede Maandag in Au gustus; d Voorjaars groote beestenmarkt, de vierde F Maandag in April e. Najatirs groote beestenmarkt, de tweede Dinsdag in November; De Kermis te doen aanvangen den laatsten [Maandag in de maand Juni en te doen eindigen Iden daaraan volgenden Zondag. Texel, 5 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCBEERE. De Secretaris, G. A. HAJENIITS. VERJARING van vorderingen ten laste der Gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der emcente Texel brengen belanghebbenden in Brinnering, dat allo vorderingen ten laste der lemeente, over het jaar 1901, vóór den laatsten nni a. s. moeten zijn ingediend, terwijl alle op ien termijn niet ingediende vorderingen, voor erjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Texel, 5 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. REINHEID OP STRATEN EN WEGEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt in Srinnering, het verbod vervat in art. 7 sub a Sr Verordening van Politie voor deze Gemeente, idende „Het 1$ verboden onreinheden, zooals aseh, „zand, vuilnis, puin en dergelijke op straten, nwegen in de slooten of in den Burgwal tiiian den Burg te werpen of te laten vallen. Overtreding wordt gestraft mot eene geldboete n ten hoogste drie gulden. Texel, den 5 Mei 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere, LEERPLICHTWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter algemeene kennis dat ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos voor belang hebbenden verkrijgbaar zijn, formulieren voor aanvragen om verlof wegens veldarbeid van kinderen, vallende onder de toepassing der Leerplichtwet. Texel, den 5 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat zij, die gebruik wen- scheu te makeu van de gemeentelijke VEE BASCULE, zich van af heden daartoe moeten vervoegen ten raadhuize bij den gemeentebode H. I. MONTH. Texel, 6 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, maken bekend, dat de passage langs den Waal en Burgerdijk op Vrijdag 9 Klei a. s. voor rij- en voertuigen zal zijn gestremd tusschen den driesprong en Eijerland. De buitenberm van den dijk kan dan onge hinderd worden bereden. Texel, 6 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders van Texel, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, G. A. HAJENIUS.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1