N°. 1539 Zondag 11 Mei. A®. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct3. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Cts. Groote letters en Vignetten worden n»sr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: een zakdoek gevonden in de Koogerstraat, een schaar, ge vonden in de Parkstraat, een rozekrans, gevon den bij den schilderweg, een ramlam bij J. Hop man te Ongeren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL; J maken bekend, dat bij besluit van den Raad dezer gemeente, dd. 7 April 1902, No. 8a, goed gekeurd bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland dd. 30 April 1902 No. 40, is goedgevonden te bepalen, dat in de gemeente Texel te den Burg, de veemarkten thans zullen worden gehouden als volgt den tweeden Maandag van de maanden Janu ari. Februari en December; aen 15 Maart; iederen Maandag, gedurende het tijdvak van den 15 Maart tot en met den 15 November en bovendien den Donderdag volgende op den derden Maandag in Mei en de vijf daarop volgende Donderdagen den tweeden Dinsdag in November; met dien verstande dat, wanneer een dezer dagen mocht vallen op een algemeen erkenden Christelijken feestdag of 15 Maart op eenen Zondag, de markt op den daarop volgenden werkdag zal worden gehouden, doch wanneer zulks het geval mocht zijn tenaanzien van een der markten op de zes Donderdagen volgende op den derden Maandag in de maand Mei, de markt op den daaraan yoorafgaanden werkdag zal worden gehouden en dat van deze markten meer bepaaldelijk zullen zijn bestemd voor a. Lamnierenmarkten, de derde Maandag in Mei en de vijf eerstvolgende Maandagen bene vens de Donderdag volgende op den derden Maandag in Mei en de vijf eerstvolgende Donderdagen b. Paardenmarkt, de tweede Maandag vooral- gaande aan den aanvang der kermis; c. Venlemnarkt, de tweede Maandag in Au gustus d Voorjaars groote beestenmarkt, de vierde Maandag in April Najaars groote beestenmarkt, de tweede Dinsdag iD November; Do Kermis te doen aanvangen den laatsten Maandag in de maand Juni en te doen eindigen den daaraan volgenden Zondag. Texel, 5 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Do Socretaris, G. A. HAJENIUS. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat zij, (lie gebruik wen- schen te maken van de gemeentelijke VEE BASCULE, zich van af heden daartoe moeten vervoegen ten raadhuizo bij don gemeentebode H. I. MONTH. Texel, 6 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncueere, Burgemeester. G. A. Hajeniüs, Secretaris. LAMMERENRIARKTÉN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen den ingezetenen met nadruk in herinnering de navolgende artikelen der politie verordening dezer gemeente: Art 177. Het is verboden gedurende de groote lammc- renmarkten a. zich mot wagens of vee. andors dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven (met dien verstande, dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de NimwstraaQ of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b. het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te ver wijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c. met het wegvoeren der lammeren vóór des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming door den marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 178. leder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling ot schriftelijk, de noodige hokken te bepreken. Art. 179. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is ver vallen, verboden, een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse; dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken, hetzij mondeling of schriftelijk, gelegen heid bestaat ter Secretarie op alle werkdagen gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur voorm. 2 uur nam. en dat daartoe voor de markten op Maandag te houden, bovendien nog gelegenheid zal zijn bij den marktmeester, die daags vóór die markten zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags in een der aan het marktplein gelegen hotels: aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag 2 uur voor de Maandagsche markten, na Woensdag-namiddag 2 uur voor de Donderdagsohe markten, worden niet meer ten uitvoer gebracht. De aanvoer ter markt op de Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afgeloopen, daar met het afvoeren der lammeren om 8 uur een aanvang gemaakt zal mogen worden, waar door het mogelijk zal zijn op tijd de inscheping aan de haven te doen plaats vinden. Zij, die op de Donderdagsohe markten lam meren wenschen aan te voeren, worden in hun eigen belang zeer dringend verzocht zorg te willen dragen, dat die lammeren vóór acht uur des voormiddags ter markt zijn, daar zij anders, in het belang van de goede orde op de markt, de kans beloopen niet meer tot het marktterrein te worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders van Texel, H. W. DE JONCHEERE. De Seoretaris, G. A. HAJENIUS. TEXEL, 10 Mei 1902. Wij herinneren belanghebbenden en belang stellenden er aan dat hedenavond in het hotel „de Zwaan'' eene vergadering zal worden gehouden van miliciens der lichtingen 1895, 189ö en 1897. Overal waar dei gelijke vergaderingen wer den gehouden, was de opkomst groot en ook alhier zal het zeker niet aan belangstellenden ontbreken. Oudeschild, 9 Mei. Voor enkele dagen werden hier langs de kust weer de eerste harders gevangen. Ofschoon de vaDgst nog niet ruim was, hoopt men toch dat deze spoedig moge ver beteren. De harder is een visch, die nog steeds veel opbrengt. De eerste zendingen werden betaald met 45 ct. per pond. De Heer A. Kwantes, rijksveldwachter alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar Amersfoort, terwijl de rijksveldwachter Borst aldaar gestationneerd, alhier de plaats van Kwantes komt innemen. Dinsdagnacht vond een huiswaarts koe rend machinist van den stoomtram op den Mathenesserdijk nabij de grens der gemeente Rotterdam een pet liggen en in de nabijheid daarvan een plas bloed. Hij keerde naar Delftshaven terug en waar schuwde de politie. Een onderzoek werd in gesteld en op de door den machinist aange wezen hoogte werd in bewusteloozen toestand gevonden de kistenmaker J. B. H., wonende aan de Voorhaven. Hij werd naar zijn woning en na daar door een geneesheer verbonden te zijn, naar het Ziekenhuis gebracht. Hij had een ernstige verwonding aan het rechter been en een hoofdwond, veroorzaakt doordat hij, zonder dat zulks door iemand bemerkt was, te 10 uren bevorens van de laatste wagen van een toen den Mathenesserdijk passeerende stoomtram was gevallen. Bijna twee uren had hij daar aan den weg gelegen. Men schrijft uit Friesland: De staking der timmerlieden te Noordwolde die verhooging van loon eischen, is geëindigd Patroons en knechts hebben onderhandeld en zijn tot eene schikking gekomen. Dadelijk is daarop het werk hervat. De sedert weken durende staking der turf gravers te Appelscha duurt daarentegen nog maar altijd voort. We! hebben eenige stakers het werk weer opgevat tegen de door de veenboeren gestelde voorwaarden, maar het grootste deel volhardt in zijn eischen. Er zal in deze veenderij dus weinig turf gegraven worden en daardoor zal er spoedig gebrek zijn aan werk. Waar de grondstof ontbreekt kan niet de verdere behandeling plaats hebben. Het zal er in den aanstaanden herfst treurig uitzien, vreezen we, enkel en alleen door deze staking. De eerste prijs der verloting, verbonden aan de te Katwijk te houden visscherijten- toonstelling zal zijn een logger vaar tuig, gereed voor de haringvisscherij. Te Rotterdam brak een binnenbrand uit, doordat een 75-jarige huishoudster met een brandenden lucifer onder de bedstede naar waschgoed had gezocht, dat daarbij vlam had gevat. De oude liep door schrik bevangen naar de keuken, waar zij bewuste loos ineenzeeg. Op het gerucht van den brand, ging een politie-agent naar boven en op het gekerm van de huishoudster liep hij tot tweemaal toe langs de brandende bedstede naar de keuken om haar te redden. De eerste maal deed de verstikkende rook hem terugdeinzen, doch de tweede maal slaagde hij er in,op het gekreun afgaande, de vrouw te bereiken en haar in veiligheid te brengen. Hoewel bewusteloos kreeg zij geen letsel. De inmiddels verschenen brandweer bluschte den brand, die zich tot een enkele vertrek be paalde. Maria de Leeuw - meer bekend als „Mie de hondenscheerster" die ontelbare malen wegens openbare dronkenschap werd veroordeeld, is in den ouderdom van 80iaar in het Bestedelingenhuis te 'sGravenhage overleden Het „Handelsblad" acht wel, dat het ingediende wetsvoorstel den Minister van Oor log uit de moeilijkheden heeft geholpen, doch is van oordeel, dat het optreden der drie kamerleden eigenlijk niet noodig was, na de milde toezegging des Ministers. Het blad verheugt zich echter niet over den loop der zaken. „Wat nu gebeuren zal, is waarlijk niet fraai. Na jarenlang getob is eindelijk een wet tot stand gekomen om 's lands weerbaarheid beter te verzekeren. Daarvoor z\jn offers noodig en—zie bij een eerste offer, dat gevraagd wordt volgens de wet, komen nu van alle kanten I klachten, dat men er niet op gerekend had. De heer Karnebeek heeft anders gedacht toen hij zeide: „dat juist op rijper leeftijd bij flinke mannen het plichtsgevoel krachtig genoeg spreekt om tegenzin te oyerwinnen, ook waar de vervulling van een door de wet opgelegde plicht verre van aangenaam en zeer zeker bezwarend is." Wij ontkennen geenszins, dat de herhalings oefeningen voor velen bezwaar inhadden, maar na het zoo sterk gebleken opzien tegen een oefening van een paar weken, vragen wij ons af: is dit nu een volk waardig, dat zoo vol is van bewondering voor de zelfopoffering dei- Boeren in Zuid-Afrika? Allerwegen richt men schietvereenigingen op met namen als„Christiaan de Wet", „Paul Kruger", „Cronjé", enz., maar als het er op aan komt om gedurende enkele weken onder de wapenen te komen om zich te be kwamen voor het verdedigen van den vader- landschen bodem, dan worden de bezwaren daar tegen zoo breed mogelijk uitgemeten. Men had niet gerekend op deze oefeningen, er was niet aan gedacht toen de wet werd in elkaar gezet. Dit kan zeker een reden zijn om de wet te veranderen, maar bemoedigend is het voorbeeld niet voor hen, die in den toekomst nog h9el wat offervaardigheid voor de gemeenschap onmisbaar achten Bij den Arnhemsclien uitgever J Yoltelen verscheen in handig zakformaat een PortefenjJ- wirnrdigheden ooie v^re'cFen van'onTlan cL Kleine kaartjes van al onze provinciën zijn er in opgenomen. De oude gevangenis te Haarlem zal ingericht worden tot hulpschool. Waar eer tijds de volwassenen tol betaalden voor hun ondeugden, zal thans de jeugd tot alle deugden opgeleid worden. Het zou op een rnooien vooruitgang wijzen, als niet de nieuwgebouwde gevangenis te Haarlem zooveel grooter ware 1 Men schrijft van de Belgische grenzen aan het „Nieuws" Het volgende jaar is voor de Belgische landbouwers, doch vooral voor de grensbewo ners, een gewichtig jaar. Met 1 Januari 1908 vervallen alle oude handelsverdragen mst de aangrenzende landen, en daardoor is de Belgi sche regeering in staat in den uit- en invoer van vele landbouwartikelen wijziging te bren gen. In de grensstreken heeft men vooral het oog gevestigd op den in en uitvoer van paarden, vee, boter, groente en gevogelte. Iu de Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft de heer Van Maenhout, afgevaardigde van Lokeren, den Minister van Landbouw reeds daarop gewezen en hem aangeraden zich nauwkeurig rekenschap te geven van den tegenwoordigen toestand van den Belgi schen landbouw. De minister heeft naar alle provinciale landbouwcomités geschreven om inlichtingen betreffende de wenschen der belanghebbenden bij de vernieuwing van de handelsverdragen met de verschillende landen. Ook voor ons land, voornamelijk voor de plaatsen, in de nabijheid van de grens, waar het geheele jaar door zulk een drukke han del met België wordt gedreven, zou het wel wenschelijk zijn dat de in- en uitvoer van vele artikelen wederzijds kon vergemakke lijkt worden. Te Haarlem, aan de werf Conrad, is thans een goudmachine gemaakt, een heusche. Dat is te zeggen, ze maakt wel geen goud maar ze is toch bestemd om naar Borneo gesleept te worden en daar het goudhoudend zand van de rivierbodems op te baggeren, dat vervolgens, verder bewerkt, zijn schatten loslaat, en in de Nederlandsche schatkist stort. Wie zou het ooit gedacht hebben 1 Onze schatkist door een baggermolen gevuld. Vreemd 1 TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1