N°. 1540. Donderdag 15 Mei. A°. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bum 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel LAMHERENJIARIyTEV BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen den ingezetenen met nadruk in herinnering de navolgende artikelen der politie verordening dezer gemeente: Art 177. Het is verboden gedurende de groote lamme- renmarkten: a zich met wagens of vee, anders dan door 'de Parkstraat naar het marktplein te begeven (met dien verstande, dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwsiraat,) of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekte stroo of 'andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te ver wijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c met bet wegvoeren der lammeren vóór des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming door den marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 178. Ieder die ter gelegenheid van de in het vorig artikel 'bedoelde markten, lamineren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bepreken. Art. 179. Ieder die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok door liet met voldoen der verschuldigde marktgelden is ver vallen, verboden, een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouderszij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kenmsse; dat voor het verplicht hespreken der noodige hokken, hetzij mondeling of schriftelijk, gelegen heid bestaat ter Secretarie op alle werkdagen gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur voorm. 2 uur nam. en dat daartoe voor de markten op Maandag te houden, bovendien nog gelegenheid zal zijn bij den marktmeester, die daags vóór die markten zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags in een der aan het marktplein gelegen hotels: aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter Secretarie of door den marktmeestor ontvangen na Zondagnamiddag 2 uur voor de Maandagsche markten, na Woensdag-namiddag 2 uur voor de Donderdagsche markten, worden met meer ten uitvoer gebracht. De aanvoer ter markt op de Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afgeloopen, daar met het afvoeren der lammeren om 8 uur een aanvang gemaakt zal mogen worden, waar door het mogelijk zal zijn op tijd de inscheping aan de haven te doen plaats vindon. Zij, die op de Donderdagsche markten lam meren wenschen aan te voeren, worden in hun eigen belang zeer dringend verzocht zorg te willen dragen, dat die lammeren voor aclit uur des voormiddags ter markt zijn, daar zij andeis, in het belang van de goede orde op de markt, de kans beloopen niet meer tot het marktterrein te worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders van Texel, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. INRICHTINGEN welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van do firma UltnBUIL DERS DIJT te den Burg, om vergunning tot oprichting van een koekeubrekery en liout- zagerij in het perceel wijk B No. 409 kadastraal bekend in Sectie K, No. 1332. Op Woensdag, den 28 Mei 1902, des voor middags te elf uren, zal ten Raadhuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze iiondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker; als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen vaH de ter zake ingekomen schrifturen. Op 26 Februari 1901, werd voor bedoelde inrichting vergunning verleend voor den tijd van één jaar. Texel, den 14 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, O. A. HajeniüS. F. Keijser, loco-Burg. TEXEL, 14 Mei 1902. Tot geagregeerd klerk ten postkantore alhier werd naar we vernemen benoemd de jonge heer Alb. Raven, verpleegde in 't Algem. Weeshuis alhier. De tegen Zaterdagavond in het hotel „de Zwaan" uitgeschreven vergadering van de miliciens lichting 1S95, 1896 en 1897 was verre van goed bezocht, Slechts enkele miliciens dier lichtingen toch hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging om ter vergadering te verschijnen. Moge misschien bij enkelen van hen een grondige reden hebben bestaan, om weg te blijven, bij het meerendeel ongetwijfeld sproot dit voort uit onverschilligheid of misschien ook wel uit een soort van tegenzin in het bezoe ken van vergaderingen, waaraan menigeen lijdt, getuige de slechte opkomst van leden bij zoo menige vergadering. Naar ons bleek was de bijeenkomst belegd min of meer namens het Heldersch Comité van die lichtingen. Een paar leden daarvan waren n.l. naar hier overgekomen en een van hen, de heer Zijm, vroeger alhier woonachtig, thans te Helder, leidde de vergadering. In korte woorden werd door deze het doel vergadering uitgelegd, d.i. het oplichten van een comité ook op Texel, opdat ook van hier zou kunnen worden medegewerkt aan het groote doel, dat men hoopt te bereiken, n.l. de vrijstelling van de miliciens 95/'96/'97 van het komen onder de wapens in het laatste jaar voor het verkrijgen van hun paspoort. De bezwaren tegen die opkomst werden opgesomd. Als daar zijn: financieele schade, verlies van betrekking, verloop van eigen za ken enz enz. Uit de nadere bespreking bleek, dat de afd Helder een onderdeel uitmaakt van de geheele vereeniging, waarvan de afdeelingen over het geheele land verspreid zijn en waarvan het hoofdcomitó te Amsterdam is gevestigd. Dit hoofdcomité staat volgens mededeeliDg rechtstreeks in gemeenschap metde leden der 2e Kamer, de heeren Ter Laan en Van Alphen. De motie Ter Laan, waardoor de miliciens der lichtiDgen 1895, 1896 en 1897 zouden worden vrijgesteld van opkomst onder de wapenen, werd in de 2e Kamer verworpen. De motie Loman c.s. daarentegen deed de uitvoering van art. 111 der militiewet, wat de lichtingen '95 en '96 betreft, voorloopig schorsen. Zeer waarschijnlijk zullen de lich tingen '15 en '96 worden vrijgesteld, doch ook '97 moet worden vrijgesteld, daar ook deze miliciens volgens de oude militiewet hun dienstplicht hebben vervuld.) Op de vraag van een der aanwezigen, waarom ook niet voor de lichtingen '98, '99 en 190i' wordt gewerkt, wordt medegedeeld dat het comité voorloopig vooi oie lichtingen nog niet werkt, omdat, die reeds eenige voor rechten hebben genoten door kortoren dienst tijd. Naar aanleiding van die mededeeling wordt opgemerkt, dat die kortere diensttijd niet algemeen is ingevoerd en dat er nog tal van miliciens zijn aan te wijzen van die lichtingen, die 17 maanden hebben moeten dienen. Door den Voorz. wordt hierop geant woord, dat zulks aan het hoofdbestuur zal worden gemeld, opdat het ook daar de aan dacht kan trekken en men er ter zijner tijd, wanneer ook de lichtingen '98, '99 en 1900 worden ter hand genomen, van gebruik kan maken. Na nog eenige besprekingen wordt besloten ondanks de geringe opkomst toch over te gaan tot het oprichten van eene afdeeling alhier en een voorloopig bestuur te verkiezen, dat zich verder met de zaak zal belasten en nader eene vergadering zal uitschrijven ten einde alsdan een definitief bestuur te verkie zen. Tot leden van het voorlropig bestuur worden benoemd de heeren W. Kuiper tot Voorzitter en L. Peper tot Secretaris-Penning meester. De wekelijksche contributie (voor porto's enz.) wordt bepaald op 5 cent per lid, terwijl verder door elk lid 15 cent zal worden betaald voor toetredingskosten. De weinige miliciens der 3 lichtingen ter vergadering aanwezig traden allen toe, terwijl besloten werd in het hotel „de Zwaan" de lijst te laten liggen ter teekening door hen, die alsnog als lid wenschten toe te treden. Zondag j.l. vierde de heer S. Keijser Pz. alhier zijn gouden jubilé als secretaris van den polder Waal en Burg. Gedurende 50 jaren werd die betrekking door den geachten jubilaris steeds met de meeste ijver en nauw gezetheid vervuld, zoodat het zeker niet te verwonderen is dat het den heer Keijser op M dag niet ontbrak aan tal van bewijzen van belangstelling en waardeering. Door het Be stuur van den polder werd ZEd. met een keurig cadeau vereerd, bestaande in een chaise-longue. Ter markt waren alhier Maandag aan gevoerd 19 koeien, 6 nucht. kalveren, 8 scha pen, 19 lammeren en 67 biggen. Omtrent de prijzen, die konden worden besomd, vernamen wij, dat die waren voor koeien f 105 a f 170, nucht. kalveren f 8 a f 12, schapen f 14,50 a f 17,50, lammeren f 8.50 af 10 en biggen f 10 a f 12. Van de Maandagmorgen alhier gehou den premiekeuring was de uitslag dat bekroond werden van de 2-jarige stieren de stier van den Heer D. Boerhorst met een aanhoudingspremio van f 75,— en die van den heer K. D. Mantje met een premie van f 50, Van de 1 jarige stieren kreeg die van Mej. Wed. Jb. Jb Eelman te Waal en Burg een premie van f 25, Op 30 en 31 Mei a.s. zal onze gemeente bezoek krijgen van leden der Nederlandsche Ornithologische Vereeniging. Op Vrijdagavond zal een vergadering worden gehouden in hotel „Texel", terwjjl op den volgenden dag eene excursie zal plaats hebben naar verschillende vogelrijke gedeelten van het eiland. Moge schoon weder dezen tocht begunstigen I Oudeschild, 12 Mei. Zondagnamiddag, niet ver van het Nieuwediep, had de stoomboot „Kampioen" het ongeluk de krukas der ma chine te breken. De bemanning, geholpen door een Texelsche en een Heldersche vlet wist met een nood- zeiltuigje behouden in het Nieuwediep binnen te komen. Door goede regeling geschiedde Maandag morgen het postvervoer met schuit en vlet zoodanig, dat er by na geen vertraging ont stond. Reeds te half tien was er een hulpboot door den Heer Bosman uit Alkmaar gezonden waarmede thans de dienst op de gewone wijze plaats vindt. TEXEXSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1