N°. 1542. Donderdag 22 Mei. A». 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond* Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel KOSTELOOZE VACCINATIE. TEXEL, 21 Mei 1902. De aanvoer ter le der groote Lammeren- markten dit jaar alhier gehouden was weder zeer groot, terwijl het gelukkig bij die groote aanvoer ook niet ontbrak aan tal van koop lieden van elders, die expresselijk voor deze markten naar hier komen tot het aankoopen van het jonge wolvee. Aangevoerd werden niet minder dan 5248 lammeren (verleden jaar was de aanvoer tei le groote lammerenmarkt 6495 lammeren), verder 86 schapen, 1 paard, 18 koeien, 4 nuchtere kalveren, 4 varkens en 41 biggen. Naar wij vernemen werden in den aan vang over 't geheel hoogere prijzen besteed dan later, zoodat, zooals reeds zoo tal van malen voorkwam, ook nu verschillende vee houders of minder voor hun lammeren be- somden, dan hun eerst was geboden, of ze onverkocht weder weg moesten voeren. Over het geheel was de handel matig en werd besteed voor lammeren f7. a f 11,50 (naar men beweert werd een enkel partijtje verkocht voor f 12,—, terwijl voor een ander partijtje niet meer kon worden besomd dan f 4 a f 5), schapen f 16 a f 18, koeien f 80 a f 145, nucht. kalveren f 12 a f 14, biggen f 10 a f 12. Oosterend, 20 Mei. Wegens het regenach tige weder van gisteren kon de ringrijderij niet doorgaan. Slechts enkelen der aangegevenen waren op het bepaalde uur aanwezig en de leden van het Texelsch Fanfarecorps waren wijselijk niet gekomen. Men hoopt nu dit feest te kunnen hebben op een nader te bepalen datum, vermoedelijk op een der ker misdagen. De heer A. D. Bremer, vroeger alhier thans onderwijzer aan eene bijzondere school te Helder, is benoemd tot onderwijzer aan eene school met den bijbel te Amsterdam. Oudeschild, 20 Mei. Heden is het eerste vaartuig met lammeren uitgezeild en vervoer de 224 stuks naar elders. Reeds is een veeboot aangekomen om morgen eene lading aan boord te nemen. 21 Mei. Door schipper C M. Zegel van hier is te Medemblik binnengesleept de blazer schuit W. R. 81, welk vaartuig bij het ruwe weer van gisteren den mast oyerboord had gezeild. Helder, 21 Mei. Heden heeft de Helder- sche botter H. D. 21, bij het uitzeilen van het Nieuwediep, de Texelsche blazerschuit T. X 12, die aan den wal lag vastgemeerd zoodanig aangevaren, dat aan stuurboord het achterschip in elkander werd gedrukt, en achtersteven en roer zijn afgerukt. Men heeft het vaartuigje haastig naar een ondiepe plaats gehaald om het zinken te voorkomen. Boerenleenbanken I Aan een artikel van den „Nieuwen Koerier" over „Raifïeisen Banken" ontlebnen wij het volgende De landelijke bevolking is wakker geworden, ten minste op vele plaatsenzij heeft inge zien, dat de beste hulp, die aan den land bouw kan gegeven worden, eigen hulp is. Daarom heeft men niet eindeloos gelamen teerd over slechte tijden, maar zelf de handen aan den ploeg geslageü. Boerenbonden ver rezen allerwegen en de schoonste bekroning van iederen Bond is de Boerenleenbank. Een Boerenleenbank wil het geld der boeren ook gebruikt zien voor de boeren. Daarom is zij op de eerste plaats een spaarbank, zij ontvangt het geld van iedereen, die het missen kan en van iedereen, die sparen kan van groote en kleine boeren, van knechten en meiden, van kinderen ook, die vroegtijdig aan spaarzaamheid moeten gewend worden. Het geld, dat in de spaarbank komt, dient om de landbouwers te helpen, die geld noodig hebben. Zoo wordt de Boerenleenbank een voorschotbank. Met zeer weinig kosten en tegen lagen interest kunnen hier alle flinke landbouwers terecht, die voor verbetering of uitbreiding van hun bedrijf, of om niet genood zaakt te zijn op een ongunstigen tijd te ver- koopen, over geld moeten kunnen beschikken. Men kent in een dorp elkaar zeer goed. Daarom is er geen gevaar, dat doordraaiers geld krijgen. En zonder borg kiijgt zelfs de rijkste man van het dorp geen cent. Daar vandaan geen vrees voor verliezen. Ernstig ongeluk te Dordrecht 1 Vrijdagmorgen ongeveer 9 uur werd een pontonwagen vervoerd van uit de kazerne en onderweg moest de steile Noorderbrug gepas seerd worden. Bij den oprit hielp het geleide bestaande uit 8 man, den zwaren wagen tegen de brug opduwen. Een der manschappen, de 20-jarige milicien Hoornsman, le comp., der lichting 1902, geboortig uit Callantsoog, had het ongeluk te struikelen en geraakte onder het achterwiel dat over 's mans rug en ach terhoofd ging. De commandeerende sergeant Schuilbergen trachtte den man nog onder het wiel vandaan te halen, doch verstuikte daar bij het rechterbeen. Hevig bloedende werd de milicien opgenomen en naar het Militair Hospitaal vervoerd. De toestand van den milicien is hoogst bedenkelijk. Het achterhsofd bekwam een zware wond, inwendig is de man gevaarlijk aan de borstkast gekneusd. In den namiddag was de man volkomen bij kennis, doch hevige bloedbrakingen doen het ergste vreezen. Uit den Gelderschen Achterhoek wordt geschreven Aan de vele bruiloften die thans gevierd worden, kan men zien, dat de maand Mei in het land is. Naar het weer te oordeelen zou men er anders aan twijfelen. Die bruiloften brengen hier nogal drukte te weeg door de oude gebruiken, die er bij in eere gehouden worden. Vooral het inhalen van de bruid of den bruidegom en het noodigen der gasten wekken de aandacht. Gaat de bruid of de bruidegom het ouderlijk huis verlaten, dan worden zij een dag vóór de bruiloft door de jongelieden, die in de buurt van de nieuwe woning wonen, met versierden wagen afgehaald onder begeleiding van zang. Deze wagen is voorzien van een flinke hoe veelheid bier of sterken drank. Komt er op den weg iemand, die het paard belemmert voort te gaan, dan moet deze worden onthaald, wat op gulle wijze geschied. Met het noodigen der gasten wordt de naaste buurman belast, die op zijn tocht een lange stok medeneemt Overal waar hij nu een invitatie brengt, wordt een lint aan de stok gedaan, terwijl hem zelf een inwendige ver sterking wordt toegediend. Des avonds als de man met den stok geheel met linten omhaDgen huiswaarts keert, kan het huwe- lijkspaar daaruit zien op hoeveel gasten kan worden gerekend. Een eigenaardig bijgeloovig .gebruik be staat nog bij vele Walchersche vrouwen. Als zij kiespijn hehben,zetten zij onder muts of kap een doorgesneden varkensblaas op het hoofd. Behalve de keeren, dat het niet helpt, is het zeker een probaat middel. Jammer echter, dat de kiespijn menigmaal in hoofdpijn ver andert, tengevolge van de groote warmte, waaraan 't hoofd onder de blaas is blootgesteld. President Kruger heeft den volgenden brief aan den President der Fransche Repu bliek gezonden: „Vernemende, dat er veel ongelukkige overlevenden zijn van de ramp op Martinique, wil ik, ofschoon, tot mijn grooten spijt, mijn krachten door mijn eigen ongeluk en dat van mijn volk beperkt zjjn, desniettemin een klein bewijs geven van mijn sympathie, door Uwe Excellentie f 400 beschikbaar te stellen voor de slachtoffers." Het koude, natte weer is in Krimpen a/d IJsel niet alleen voor de landbouw zeer nadeelig, ook voor de steenindustrie is het bedroevend. De steen, die nog gemaakt wordt verhagelt en verregent. De werklieden in de steenplaatsen, die anders om dezen tijd een goed weekgeld verdienen, hebben thans niet veel meer dan een winterloon. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Maandag, den 26 Mei 1902, voormiddags 11 uur ten huize van de Wed. W. Koppen te Oosterend, op Dinsdag, den 27 Mei 1902, 's middags 12 uur ten huize van Jb. Buijs te de Coeksdorp, of op Dinsdag, den 27 Mei 1902, 's namiddags 7 uur ten huize van den geneesheer Van der Vegt te de Waal. Texel, den 20 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Hajeniüs. C. Keijsek Pz. L.-B. OEFENING BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXELJ Gelet op art. 8 der verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente maken bekend, dat op Zaterdag 31 Mei a. s. des namiddags half zes uureene oefening zal worden gehouden met den aanjager, aan het einde van de Koogerstraat„begin van den Ko°ger- wegte den Burg en worden mitsdien de dienst plichtigen bij den aanjager daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op tijd en plaats als hier boven genoemd, aanwezig te zijn. De dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan de artt. 9 en 10 der brandweerver ordening, alsmede aan art. 265 der algemeene polititieverordening, luidende dit art. als volgt De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door de brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddellijk te vol brengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder gel dige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestralt met eene geldboete van ten hoogste f 25, subsidiair 6 dagen hechtenis. Texel, 21 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE Joncueere, Burgemeester. G. A. Hajeniüs, Secretaris. PERSONF.ELE BELASTING. De BURGEMEESTER van Texel maakt be kend dat heden door hem is afgekondigd en aan 'den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt het kohier der personeele belasting over het dienstjaar 1902 Nos 4 en 5, en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij do wet be paalden voet te voldoen. Texel, 20 Mei 1902. Do Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. L.-B.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1