N°. 1547, Zondag 8 Juni. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Near Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave Prijs der Advertentie Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubo op Taxïi, G E VO N DE N VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize. 1 portemonnaie, inhoudende eenig geld. 1 paar handschoenen 1 koperen dop van een kiuderenwagen, 1 onder stuk van een stekelen-steker- OEFENING BRANDWEER?" BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, Gelet op art. 8 der verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente maken bekend, dat Zaterdag 14 Jnni a. s. des namiddags zes uur, eene oefening zal worden gehouden met de brandspuiten A en B en de kleine spuit, aan het einde van de Molenstraat, begin Hoornderweg te den Burg en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brand spuiten daartoe opgeroopen en hierbij aange zegd op tijd en plaats als hierboven genoemd, aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuiten worden verstaan: voor spuit A en spuit B de pompers bij de zuigpomp de manschappen van de malmirum de manschappen bij de perspomp; de reserve-perspompers; 'K de pijpleiders "flo reperateurs; de lapzakdragers; de lantaarndragers; de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en -zeilen benevens de opperporder en porders; alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs; voor de kleine spuit: alle manschappen, commandeur en plaatsverv. commandeur. i Do dienstplichtigen worden hierbij tevens her- innord aan de artt. 9 en 10 der brandweerver ordening, alsmede aan art. 265 der algemeene polititieverordening, luidende dit art. als volgt De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door de brandmeester of door de audere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te vol- Zif" zorgen 60' oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder gel dige reden niet verlaten, dan met goedvmden hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestrntc met eene geldboete van ten hoogste f25, subsidiair 6 dagen hechtenis. De namen der brandmeesters zijnvoorspuit A, J. S. Keijser Rz.voor spuit B, C. Kuijper Cz.; voor'de kleine spuit, Jan Flens. Texel, 6 Juni 1902 Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. w. PE Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 7 Juni. De lammermarkt Donderdag alhier gehou- djn, was van weinig beteekenis Slechts 2 vjehouders voerden er lammeren aan, te zamen 33 stuks, terwijl voor zoover ons be kend, slechts 1 koopman aanwezig was, die zo kocht, naar men ons mededeelt voor f 9 a f 9.60 per stuk. Bij zoo'n geringen aanvoer en in verband met de bepaling, dat die vóór 's morgens 8 uur moet z^jn geschied, valt het zeker niet te verwonderen dat de markt reeds s moigens Yóór 9 uur was afgeloopen en sommige markt- bezoekers, die na dien tijd nog kwamen kijken een vergeefsche reis maakten. Met vier zeil- en vier stoom vaartuigen, werden den 6n 1.1. naar Leiden verscheept 6368 lammeren, 10 schapen en 1 koe. Door den landbouwer Rikkenberg in 't Noorden werd dezer dagen een postduif ge vangen met een ringetje om den poot, waar op 2424 Foret02. Het beestje is nog in zijn bezit Oudeschiud, 6 Juni. Op een enkele schuit na, heeft de garnalenvloot voor dit seisoen, voornamelijk tengevolge der ingetreden warm te, de visscberij gestaakt. Eenige schuiten zijn uitgezeild ter rogvis- scherij, doch dit werk valt, wat de vangst betreft, niet mede. Men zal nu de wiermaaierij moeten af wachten, alvorens weer eenige weken gere gelde verdiensten te kunnen hebben. Oosterend, 6 Juni. Te Nieuweschiid heeft men eene postduif opgevangen, bruin van kleur, met een ringetje om den linkerpoot, waarop 2239. Op eenige vleugelpennen vindt men de ge tallen 313, 46, 367 en 461, benevens de woorden O RU val en eenige andere niet duidelijke letters en wapens. Het beestje wordt hier verzorgd, totdat de eigenaar zich heoffc aangemeld. Men dient evenwel bij de terugzending voorzichtig te zijn, daar er personen z(jn, die zich ten doel stellen, om zich onrechtmatig in het bezit te stellen van dergelijke verdwaalde exem plaren. Het Haarlemsch comité der drie lich tingen verwierp een voorstel om tegen de oproeping der lichting '97 te protesteeren dour algemeene tijdelijke dienstweigering. Op de algemeene vergadering te Utrecht zal Haarlem voorstellen een vrouwendeputatie naar de Koningin te zenden en sympathie betuigingen te vragen van alle vereenigingen uit het land. („Het Volk.' Een correspondent van de „Lokal Anzei- ger", die naar Utrecht was gegaan om te trachten President Kruger te spreker te krij gen, doch daarin met slaagde, had een onder houd mot eenige heeren uit Kruger's omgeving Zij meenden dat de Presidont, wanneer de EngelscheRegeeringhem zulks toestaat spoedig naar Zuid-Afrika zal terugkeeren om daar zijne laatste levensdagen te slijten. Hij is gehecht aan zijn vaderland, waar hij als knaap op leeuwen heeft gejaagd en waar hij zijne geheele familie heeft. Daar wil lnj ook sterven. Men schrijft uit Vlissingen aan de „Zeeuw." Staphorst heeft zijn Staphoreter boertje, wellicht krijgt Vlissingen ook zoo iets. Er woont hier zekere G., werkzaam aan de Maatschappij „De Schelde" alhier. Hij be weert een middel te hebben (wat, is nog zeer duister) tegen de longtering. Van zyne bevindingen en proeven deelde hij reeds aan geneesheeren bet een ander méde. Nu heeft hij voorloopig zijn gereedschap ter zijde gelegd en gaat nu (hij schijnt de noodige fondsen bijeen gekregen te hebben) naar den vreemde om de geleerde wereld van zijne ontdekkingen op de hoogte te brengen. Zou, wat Koch tevergeefs zocht, door dezen eenvoudigen man gevonden zijn Zijn naam zou zeker vereeuwigd worden. Als een niet onaardig toeval wordt ons gemeld dat dit jaar de t erste Holland- sche haring werd aangebracht door het stoom schip „Koningin Emma", onder directie van de firma A. Hoogendijk Jzn Vlaardingen. Dit jaar werd dus aan Koningin Wilhelmina de eerste haring verzonden, aangebracht door het ss. „Koningin Emma". (Schied. Ct.) Men leest in het „Hbl". Ten overvloede hebben wij ons ook nog gewend tot dr. Leyds, die ons alleen ontving om te verklaren dat hij niets weet en niets heeft mede te deelen De heer Fischer legde, voor de deputatie, een gelijkluidende verklaring af. Het is dus bij deze nasporingen gebleken dat en President Kruger met zijn omgeving en het Zuidafrikaansche gezantschap, en de Zuidafrikaansche deputatie officiéél niets weten van de vredesvoorwaarden. Ook van Boeren- zijde hebben zij geenerlei mededeeling om trent deze voorwaarden ontvangen. Dit is zeker een bevreemdend feit. Mocht men al verwachten dat Engeland President Kruger, het gezantschap en deputatie niet zou erkennen, het is moeilijk aan te nemen dat de Regeeringen in Zuid-Afrika hun ge zantschap of hun deputatie in onwetenheid zouden laten van de overeengekomen voor waarden. Hieruit zou men kunnen afleiden in de onderstelling dat de mededeeling van Boeren- zijde is beproefd, dat de Britsche Regeering haar niet heeft doorgelaten. Niet alleen zou Engeland dus voor het sluiten van den vrede elke gedachtenwisseling hebben belet, maar zelfs nu nog, nadat de vrede is geproclameerd wil het, naar het schijnt, geen mededeeling daaromtrent aan de vertegenwoordigers van de Boerenregeeringen in Europa toelaten. In deze omstandigheid kan men een bewijs zien dat Engeland iets te verbergen of te vreezen heeft, een incorrectheid of onvolledig heid in de bekend gemaakte voorwaarden die in Engelands voordeel zou zijn Ten slotte zullen de voorwaarden in hun geheel bekend moeten worden, maar in de nabijheid van de kroningsieesten ligt wellicht de aanwijzing van een reden voor het Britsche gouvernement om voorloopig geen volledig licht te verspreiden. Hoe het ook zij, wij zullen moeten afwachten totdat ook van Boerenzijde medeeling kan geschieden omtrent de vredesvoorwaarden. Eerst dan zal men zich met zekerheid een oordeel kunnen vormen. Het echtpaar W. Luxwolde, te Lange- zwaag (Fr.), zal heden 73 jaren gehuwd zijn. De man is 96, de vrouw 90 jaar en beiden zijn nog kras Het volgende voorstel is door dr. A. Borgman aan de arbeiders voorgelegd De stakers en uitgestotenen wenschen in de fabrieken der firma Van Heek het werk te hervatten op het loontarief van de firma indien de firma aanneemt dat zij de arbeiders binnen den kortst mogelijken tijd weer aan neemt en laat werken Doch indien de ürma dit ondoenlijk vindt, dan niet meer dan drie personen uit te sluiten. De arbeiders namen nog geen beslissing. Voeder voor paarden Een paardenfokker heeft het volgende voe- dermengsel beproefd en deugdelijk bevonden In de vroegte en 's middags geve men elk paard 4 liter goede haver met 2 liter baksel en kilo hooi's avonds 8 liter grof ge malen tarwezemelen met 4 liter haksel en 5 liter koud water vermengd en 1 kilo hooi als toevoeder. Door dit voeder krijgen de paarden een schoon, glad uiterlijk, zweeten bij het werk weinig en hebben geen last van koliek. (R. N.) Toen er in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Drongelen een huis afbrandde waarop zich een ooievaarsnest met jongen bevond, vloog het moederdier angstig om het brandende huis. Haar jongen niet kunnende redden, ging zij op het nest zitten, dekte haar kroost met haar vlerken en liet zich vrijwillig mede verbranden. Te 's Hertogenbosch zou een jong paartje in den echt verbonden worden. Des avonds vóór den dag des huwelijks bracht de bruide gom zijn bruid bij haar moeder thuis, met de woorden Hier heb-je je dochter weero m ik wil 'r nie meer, en den volgenden morgen werd de bruidegom, „dronken als een kanon", naar het politiebureau getransporteerd 1 TEXELSCHE COURMT,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1