N°. 1548. Donderdag 12 Juni. A6. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOÜ, ParkstraatBuna op Tbxh. OEFEMXG BRANDWEER. TEXEL, 11 Juni. Zooals wij onlangs meldden kan alhier op de kermis ook worden verwacht een paarden spel. Bijzonderheden omtrent die inrichting konden wij toen echter nog niet vermelden, thans echter, nu ons rechtstreeks van de directie (Jacques Rudolphe Blumentelt) daar omtrent inlichtingen zijn verstrekt, kunnen wij onzen lezers eenigszins er mede op de hoogte brengen. Volgens die inlichtingen dan bestaat het personeel uit niet minder dan 30 artisten, terwijl 25 goed gedresseerde school-, vrijheids- en springpaarden aan de inrichting zijn verbonden. Onder de artisten bevinden zich tal van uitstekende accrobaten, clowns, enz', in 't bijzonder wordt genoemd de Waaghals Boeren- rijder Ch. van den Bloom, over wiens optreden we in 't „Rotterd Nieuwsblad" lezen: „Verregaand is de vermetelheid die dezen man bezit. Als Tranr.vaalsche Boer rijdt, sneuvelt, schiet hij met ongeloofelijke snel heid, op gevaar, dat het paard de pootenen zijn berijder de ribben breekt. Dit nummer is een passend slot voor een van A tot Z prachtig programma." Onder de paarden worden door 't „Rott. Nieuwsblad" in 't bijzonder genoemd de heng sten Harlequin, Orloff en Simier en het paard Labanicke, dat op commando van zijn meester zingt, draaft, knielt, touwtje springt en zijn compliment aan 't publiek maakt. Alle paarden zien er welgedaan uit en dragen het stempel van goede verzorging. Afgaande op bovengenoemee inlichtingen enz. meenen we met grond te mogen ver wachten, dat ook alhier waar we zoo zelden een goed circus kunnen oezoeken, het zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. In aanmerking genomen het groot aantal lammeren dat reeds van hier naar elders werd verzonden, was de aanvoer toch op de Maandag alhier gehouden markt weder zeer groot. Voor niet minder toch dan 3563 lam meren was plaats besproken en bijna al die lammeren werden ook aangevoerd. De vrees door sommigen gekoesterd, dat demaiktwel eens stug zou kunnen zijn, omdat Daar men beweerde, die te Leiden op Vrijdag te voren voor de kooplieden min-gunstig was geweest, werd gelukkig voor de veehouders niet be- waaiheid en de handel was daarentegen werkelijk vlug te noemen, zoodat vrijwel alle lammeren reeds tijdig waren verkocht en de markt betrekkelijk vroeg was afgeloopen. Behalve bovengenoemde lamm ren waren ook nog aangevoerd: 30 schapen, 13 koeien, 6 nuchtere kalveren, 8 schrammen en 46 biggen. Bij vluggen handel kon worden besomd voor lammeren f 7 h f 10,75, Schapen f 12 h f 18,5o, koeien f 160 h f 210, nuchtere kalveren f 16 k f 18, schrammen f 25 f35 en biggen f 12 a f 14. Bij gelegenheid van de markt werd Maandag j.l. op het marktplein ook eene proeve gegeven, met het scheren van schapen met de Amerikaansche Schapescheermachine welke zooals wij vernamen tal van belangstel lenden tot zich trok Van 7 tot en met 9 Juni zijn van hier uitgevoerd654 lammeren, 38 koeien, 8 kal veren, 20 schapen, 1 paard en 7 varkens. Van 16 Mei tot heden werden in het geheel 21.557 lammeren uitgevoerd. Waal, 9 Juni. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer G. Kempers, thans Hoofd der School te St. Pancras, staat op de voordracht voor Hoofd eener School te Watergraafsmeer. Oudesohild, 10 Juni In de nabijheid van den dyk van den Prins Hendrik Polder, is een gedeelte in zee afgebakend van een terrein, waarop men oesterbedden wensobt aan te leggen. De grond was daar ter plaatse zeer week, zoodat eerst een dikke laag schelpen voor bedding moest worden aangebracht. In dien de proefneming naar wensch slaagt, zal het oesterplanten wel op uitgebreider schaal worden voortgezet. Oosterend, 10 Juni. Zoowel voor botanie als voor ornithologie wordt Texel meer en meer een gezocht oord en vele planten trek ken het oog van vreemdelingen. Zoo is thans aan iemand van hier opgedragen, planten te verzamelen, zoowel voor een der mooiste Nederlandsche Musea als voor iemand, die wenscht te exposeeren op de in dit jaar te houden Natuur-historische tentoonstelling. In het kerkgebouw der Doopsgezinden alhier zal een kerkorgel geplaatst worden. De levering er van is opgedragen aan den Heer van Dam, uit Leeuwarden. Nu in den laatsten tijd de vleesch- prijzen zoozeer gestegen zijn, trachten de slagers te Amsterdam uit het buitenland goedkoop vleesch te krijgen. Te slager Prins, op de Keizersgracht, heeft een proef genomen met Fransche ossen. Vrijdag werden door hem 9 beesten in ont vangst genomen, welke hij in commissie voor hem en eenige andere vleeschhouwers daar ter stede gekocht heeft. De Fransche runderen werden in het abat toir geslacht. Een 4-tal werklieden op de drukkerij der „Haagsche Ct." hadden twee twintigjes in de Staatsloterij. Een veertien dagen ge leden viel op 't eene briefje de f 100,000, zoodat ze ieder ruim f IOOü ontvingen, en Vrijdag kwam de laatste hooge prijs (f 1000) op hun andere briefje, waardoor zij nu ook hun 20e deel in de premie van f 30,000 krijgen. Laten we er bij voegen, zegt de „Haagsche Ct." dat Fortuna in dit geval een alleszins goed werk heeft gedaan. Ten gemeentehuize te Ferwerd is huwe lijksaangifte gedaan door een paartje uit het naburige Hogebeitum, waarvan de bruidegom 73 en de bruid 72 jaar oud is. (L. C) Om sn^j- 0n brandwonden te genezen, is er geen sneller werkend middel dan rauw eiwit. Vooral bij brandwonden verdient het de voorkeur boven collodium en het heeft ook nog dit voor dat 't meestal dadelijk bij de hand is. 't Is de inwerking van de lucht, die de wond door ontsteking verergertmaar het spoedig opdrogend eiwit vormt een huid waar de lucht niet kan doordringen. Lichting 1897 Door het Centraal-Comité der lichtingen 1895, '96 en '97 werd Donderdag te Utrecht onder voorzitterschap van den heer Meinhardt uit Amsterdam, een congres gehouden, waar op besloten werd een bond te stichten met het doel den duur der herhalingsoefeningen te verkorten en de hei halingsoefeningen naar voren te verschuiven. Betreffende het voorstel om een vrouwen deputatie naar de Koningin af te vaardigen in het belang der lichting, werd besloten hiermede rekening te houden als 't bekend is, wanneer de lichting 1897 opgeroepen zal worden. Zijn er liefhebbers? Een edelman van ouden adel, zeer rijk en hooggeplaatst, zoekt een gemalin, in overeenstemming met zijn idealen en zijn persoon en die, behalve hooge vrouwelijke deugden, ook schoonheid en jeugd bezitten moet. Oude adel en groot vermogen eveneens vereischt." Wie bij het lezen van het bovenstaande zich de oogen mocht uiuvrijven en zich afvragen of hij waakt <>t aut, zij gezegd,dat het. een advertentie is, du VeOtkmni ui een Ncuer- landsch dagblad en ai koiustig van een Duitech advertentie-bureau. (U. Dj TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, Gelet op art. 8 der verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente maken bekend, dat Zaterdag 14.Jnni a. s. des namiddags zes uur, eene oefening zal worden gehouden met de brandspuiten A en B en de kleine spuit, aan het einde van de Molenstraat, begin Hoorndenveg te den Burg en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brand spuiten daartoe opgeroepen en hierbij aange zegd op tijd en plaats als hierboven genoemd, aanwezig te zijn. Ouder de dienstplichtigen bij die brandspuiten wordon verstaan: voor spuit A en spuit B: de pompers bij de zuigpomp de manschappen van de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve-perspompers de pijpleiders de reperateurs; de lapzakdragers; de lantaarndragers; de manschappen bij de geredde goederen j de mansohappen bij de brandhaken en -zeilen benevens de opperporder en porders; alle aldeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs voor de kleine spuit: alle manschappen, commandeur en plaatsverv. commandeur. D dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan de artt. 9 en 10 der brandweerver- ordecing, alsmede aan art. 265 der algemeene polititieverordening, luidende dit art. als volgt „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door de brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te vol brengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aauwezig te zijn en mogen die zonder gel dige reden niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25, subsidiair 6 dagen hechtenis. De namen der brandmeesters zijnvoorspuit A, J. 8. Keijser Rz.voor spuit B, C. Kuijper Cz.; voor de kleine spuit, Jan Flens. Texel, 6 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. W. de Joncijeere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uit gereikt, het voljaarsch kohier No. 4 der bedrijfs belasting voor het dienstjaar 19)1/1902 en dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 10 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. KADASTER. Do BURGEMEESTER van TEXEL doet te weten, dat de landmeter van het kadaster, van 17—21 Juni a.s. deze Gemeente zal bezoe ken, tot het doen van opmetingen van kadastrale veranderingen. Zij, die opmeting van perceelen verlangen, worden verzocht daarvan, zoo spoedig mogelijk, met opgave van sectienummer, kennis te geven ter Secretarie. Texel, den 10 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DH JONOHBBRB.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1