Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Oosterend, 13 Juni. Werd onlangs gemeld, dat in deze maand alhier voor de afdeeliDg van den Nederlandschen Protestantenbond zou optreden Mej. E. C. Knappert uit Leiden thans zij medegedeeld, dat genoemde dame eerst later hare belofte zal kunnen vervullen daar ernstige familieomstandigheden haar verhinderen in deze maand naar hier te komen. De bergers, die in het vorig jaar werk zaam waren bij het lichten van de „Domingo" waaronder er ook enkelen van hier waren, ontvangen daarvoor f2u0 per deel ongeveer. Hierop is reeds in den winter een klein ge deelte in voorschot gegeven Een dergelijk hoog bergloon is nog nimmer ontvangen. Dinsdagmiddag 10 Juni is te Amsterdam sneeuw gevallen. Het Middelburgsch Dames Comité maakt bekend, dat het besloten heeft, du de vrede geteekend is, zijne goederenzendingen voor de krijgsgevangenen en de concentratiekampen in Zuid-Afrika te staken. Het verklaart zich echter gaarne bereid tot 15 Juli a. s. gelden in ontvangst te nemen, die het zal overmaken aan mevrouw Koopmans—de Wet te Kaap stad, om besteed te worden ten behoeve van de slachtoffers van den oorlog. Het Transvaalsche Volkslied. Men zendt aan de „Nieuwe Courant" de onderstaande lezing van het Transvaalsche volkslied: Kent gij dat volk vol heldenmoed, En nu zoo diep geknecht? Het heeft geofferd goed en bloed Voor vrijheid en voor recht Komt burgers, laat het hoofd niet hangen! Eens zijn wij weder vrij Eens klinkt het weer in onze zangen: Dat vrije volk zijn wij 1 Dat vrije volk, Dat vrije volk, Dat vrije, vrije volk zijn wij Kent gij dat land zoo schaars bezocht, En toch zoo heerlijk schoon; Waar de natuur haar wond ren wrogt En kwistig stelt ten toon. Ons land, óns land zal 't altijd blijven! Wij houden altijd stand! Of ook de Brit het in mocht lijven, Het is óns vaderland 1 Dat heerlijk land, Dat heerlijk land, Dat is, dat is ons vaderland 1 Ken gij den staat, nog maar een kind, Maar jong en krachtig, vrij Een kindermoord wa3 't Britsch bewind Ten hulp bij rooverij 1 O, mannen, 't streven onzer dapp'ren Was schoon, doch heeft gefaald Maar onze vlag zal eens weer wapp'ren, Waar men die nederhaalt. Trouw aan die vlag, Trouw aan die vlag, Die in ons harte nimmer daalt. De 100,000 der Staatsloterij is geheel in Den Haag gewonnen en wel door gezellen van de garnizoens bakkerij, van "Eigen Hulp" en van de drukkerij der „Haagsche Courant". Een der typo's had zijn briefje verkocht voor f 0,50. Arme kerel 1 Volgens het voorstel der commissie voor meteorologie, uit de Maatsch. der Weten schappen, is het volgende besluit genomen „De Hollandsche Maatschappij der Weten schappen, overwegende, dat een zaak van algemeen belang is het aanbrengen van blik semafleiders, vooral ten plattelande, te bevor deren en, in aanmerking nemende, dat de meer algemeene toepassing van deze nuttige voorzorg wordt tegengehouden, deels door overdreven eischen die aan de afleiders worden gesteld, deels door onjuiste voorstellingen van hunne werking en de hier en daar nogheer- schende meening, dat het beter is geen afleider dan een niet geheel voldoende aan te brengen; „besluit eene som van f 500 in handen te stellen van eene commissie, onder wier leiding een natuurkundige gegevens zal verzamelen over de mate van beveiliging die reeds met betrekkelijk geringe middelen kan verkregen worden wanneer een oordeelkundig gebruik wordt gemaakt van metalen voorwerpen, zoo als dakgoten, nok- en kimbekleedingen enz. die zich aan gebouwen bevinden „Naar de uitkomsten, welke het onderzoek dier gegevens zal bevatten, zal de commissie beoordeelen of er aanleidmg bestaat tot het samenstellen van een volksboekje, waarin de aanleg van bliksemafleiders wordt aanbevolen en practische wenken voor de samenstelling worden gegeven." (H. C.) Te Baarn vertoeven eenige Zigeuners, die aldaar in de bosschen egels vangen (onjuist ^stekelvarkens" genoemd), om deze diertjes te roosteren en ze dan met den grootsten eetlust te verorberen. Patroons en werklieden. Aan een rede door den heer D. W Stork gehouden in de 21e jaarvergadering van de „Vereeniging tot behartiging der belangen van bet personeel, verbonden aan de machinefabriek van Gebrs. Stork Co." te Hengeloo is het volgende ontleend, dat zeker ernstige overweging ver dient „Naar 't mij voorkomt, ligt de grondoor zaak eoner staking hierin, dat er over 't algemeen tusschen werkgevers en werknemers niet voldoende voeling is. Laten wij er dus voor zorgen, dat die tusschen ons steeds blijft bestaan Als wij elkaar ontmoeten en onze belangen met elkaar bespreken, als we weten te geven en te nemen, dan zal niet licht de harmonie in disharmonie verkeeren. De tijden zijn zter veranderd vroeger had den wij, en ook gij, het veel gemakkelijker dan tegenwoordig. U wordt steeds gepredikt dat wij nemen wat u toekomt; en wie luis tert naar die taal, voelt een geest van on tevredenheid owr zich komen, die licht tet verbitiering leidt en zich zonder twijfel ongelukkig maakt. Ik spieak niet van uin 't bizonder, maar in t algemeen de werk lieden worden opgezet tegen de patioons en daardoor ontslaat een verderfelijke geest van scherpte in de booordeeling van 't geen de werkgever doet of laat Eu omgekeord ont slaan door de veleilei verdachtmakingen waar aan bij blootgesteld is, bij den werkgever mi .der neig ing zich voor de zaak der werk lieden warm te maken. Noodig acht ik het dus, dat er omgang is tusschen u en ons, noodig dat we eikaars meei ingon respeUeeren, noodig dat we van weerskanten eikaars handelingen niet te lichtvaardig beoorde.olen." De minister van koloniën heeft de Indische regeeriDg aangeschreven om de noo- dige maatregelen te nemer, opdat voorkomen worde dat tenzij er dringende noodzake lijkheid mocht bestaan op de gouvernernents- bureau's op Zon en feestdagen gewerkt wordt. Deze aanschrijving is een gevolg van hetgeen maanden geleden door den afgevaardigde Idenburg ter zake in de Tweede Kamer werd opgemerkt (J. B Te Hoorn heeft de firma Wilson, sigaren fabrikanten, haar personeel ontslagen, wijl dit weigerde om zonder extra vergoeding zelf het zoogenaamde stripwerk te verrichten; dat anders door jongens geschiedt, die echter te Hoorn allen aan de melkfabriek werken. Toen het personeel dreigde met staking eD belette, dat de firma Wilson extra volk in dienst nam, heeft zij allen ontslagen. Uit Enschedé 1 Dr. A. Borgman vroeg aan de firma's Yan lleek, de vnoi waardes te willen m"dedeelen, waarop de fabrieken weder openge teld zouden worden. Hierop werd het volgende antwoord ont vangen „Tn beleefd antwoord op uw geachte letteren van heden, deelen wij u mede, dat, indien het voorstel daartoe door de arbeiders woidt ge daan, wij geneigd zijn, alle arbeiders binnen den kortst mogelijken tijd weer in dienst te nomen op het nieuwe loon tarief, op voorwaarde dat Beudink, Van Lier en Bakker ons ver schooning vragen voor den laster, dien zij ons en eenigen onzor bazen hebben aangedaan. Mochten deze diie personen daartoe niet geneigd zijn, dan zijn wij bereid alle andere werklieden, met uitzondering van hen, weer in dienst te nomen." Men leest in 't „Hbl Gisternacht omstreeks half drie ontstond een zware uitslaande brand in de woning van den beer De Hossen, hoedenwinkel op den Langendijk teGorinchem. Het huis stond in een oogwenk in lichterlaaie en daar dê straat smal is, sprongen aan de overzijde van het winkelhuis, bewoond door de famillie Van Eek, door de hitte do ruiten, waardoor ook dat huis, waarin een boek- en papier handel wordt gedreven, door de brandbare stoffen in een oogwenk geheel in vlam stond. Verder sloeg de vlam over naar het huis bewoond door den bakker Ovores, terwijl tegelijkertijd de perceclen van den manufac turer Snoek en Heetcamp, in Perry artikelen gelegen naast dat van den heer Hosson, in vlam geraakie en ook dat van den goudsmid Hooydork vlam vatte. Te 3 uur ongeveer gaf de Gorcumsche brandweer water en deed voor het eerst de stoombrandspuit dienst. Met groote krachtinspanning werd gewerkt om het woedend element to sluiten. Ook het optreden van de militaiien wordt zeer geroemd Te half 6 was men den brand meester en waren toen geheel uitgebrand de perceelen der heeren De Hosson en Van Eek voor het grootste gedeelte dat van den heer Heetcampde bovenverdieping van dat van den heer Overeseen gedeelte van dat van den heer Hooydonk, terwijl veel brand- en water schade is ontstaan bij do heeren Snoek, Wisbrun en Liffmann. Alles is veizekerd tegen brandschade bij verschillende maat schappijen en eenigen ook tegen neringscbade. De ooraak van den brand is onbekend, maar moet zijn ontstaan in het winkelgedeelte bij de heer De Hosson. Ook zijn bij dezen brand mensohenlevens te betreuren. Met moeite werd De Hosson en diens vrouw gered over de daken van de buren. Een modiste bij hen inwonenende, geen uitweg meer wetende, sprong van hot balkon in de haven en word een paar uur later levenloos opgevischt, terwijl bij het afzenden van dit bericht 2 dochters van De Hosson van 12 en 14 jaar worden vermist, van wie men vreest dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Nog nimmer hoeft te Gorinchem zulk een ramp plaats gehad. Nog seint do correspondent van het „Hbl.": Het verkoolde lijk van eene der vermiste meisjes is uit de puinhopen te voorschijn gekomen. De namen der omgekomenen zijn Maria Hindrikx uit Nijmegen, ongeveer 25 jaar oud Berdina Marina JohaDna Grada de Hosson, 14 jaar, on Grada Johanna Maria de Hosson, 11 jaar. Te Keulen wil men zeker weten, dat president Krugor in geen geval naar Zuid- Af'iika zal terugkeeren. In een Witboek, Dinsdag aan het En- gelsche parlement medegedeeld, worden de sommen opgegeven, die nog noodig zijn om de militaire uitgaven in Zuid Afrika voor de jaren 19U2—1903 to dekken. Behalve de 145,625/ 00 gulden, die in April en Mei zijn uitgegeven, moet nog 350 millioen betaald worden, o.a. 108, !25,00o gulden aan soldijen en gratificatiën, 53,750,000 gulden aan onkosten van vervoer over zee, 53 mil lioen aan onkosten van spoorwegvervoer in de kolonies, terwijl 90 millioen bestemd zijn voor den proviandeeringsdienst. Hoe roemrijk het Engelsche leger ook is, en hoeveel lof het dezer dagen ook officieel is toegezwaaid, schijnt de Engelsche regee ring eenige maanden geleden toch weinig overtuigd geweest te zijn van de deugdelijk heid daarvan. Er is althans een blauwboek verschenen van een toen gelaste enquête, en daarin luidt het lapport, wat de opleiding van officieren te Woolwich en Sandhurst betreft, zeer ongunstig Het onderwijs deugt niet, en veie verbeteringen worden door de rapporteurs aanbevolen, maar vóór alles moet gebroken worden met het systeem van be vorderen van luien en niet-intelligenten, als die slechts in de gunst staan bij personen van invloed. Zou de regeering niet een ander antwoord gewenscht hebben toen zij zich de vraag stelde hoo het toch kwam dat het zoolang duurde in Zuid-Afrika? Te Chicago is in het diepst van den nacht brand uitgebroken in een scnatorium voor drankzuchtigen. Het vuur nam dadelijk verschrikkelijke afmetingen aan en aan red den viel niet te denken. Van de 70 verpleegden verbrandden er 13, en werden er lu ernstig gewond. Uit een telegram van St.-Vincent blijkt dat de Soufrière Vrijdag, toen ook de Mont Pelé op Martinique weer hevig begon te weiken, zware rookwolken uitblies en dien middag was het in de stad Kingston pikdonker. Te Londen gaat het gerucht, dat in ver band met de verhooging van de goudbelasting in Transvaal van 5 op 10 procent, degenen, die financieel betrokken zijn in deRandmijnen, besloten zijn, aan de Engelsche Regeering vergoeding te verzoeken voor de schade, die de mijnen hebben geleden in de 2'/, jaar, dat zij door den oorlog gedwongen improductief lagen. Ook zou door dezelfde heeren een bewe ging op touw worden gezet, om de verte genwoordigende regeering, welke den beiden Republieken in het vredesverdag is beloofd, zoo spoedig mogelijk ingesteld te krijgen. De bedoeling zou zijn dat de goudmagnaten door het verkiezen hunner eigen afgevaardig den in de nieuwe regeering van Transvaal de mijnen zouden willen beschermen tegen de voornemens der Britsche regeering, die ver klaard heeft, dat de oorlog grootendeels uit de opbrengst der mijnen bekostigd zal moeten worden. Het land der onwetenden. Volgens de jongste volkstelling heeft Portugal, met inbe grip der Azoren, een bevolking van 5,428,659 personen, De helft van dit aantal kan lezen noch schrjjven. - Bij een hevigen brand in Queen Victoria street te Londen zjjn acht jonge meisjes en een jongen om het leven gekomen. De brand brak Maandag-avond uit in de werkplaatsen van de General-Elektric-Light ing-Company, op de vierde verdieping. Op deze en de vijfde verdieping waren een aantal jonge meisjes aan het werk. Het gebonw was bijna onmiddelijk na het uitbreken van den brand in een dikken rook gehuld. Verscheidene meisjes vertoonden zich voor de vensters van de bovenste ver dieping en riepen om hulp, terwijl er reeds vlammen sloegen uit de ramen daaronder. In groote haast werd een reddingsladder gehaald, maar deze bleek iets te kort. Toen sprongen, voordat men andere ladders kon halen, eenige jonge meisjes in de lakens, die beneden opgehouden werdenenkelen liepen echter bij dien gevaarlijken sprong verwondingen op. Intusschen kwamen de brandwachten, te lefonisch opgeroepen, van alle zijden toesnel len, en men slaagde er nu in, ve'e in gevaar verkeerende meisjes naar beneden te brengen, de meesten waren buiten kennis, maar bij allen op één na slaagden de pogingen, tot het opwekken der levensgeesten. Deze eene werd, met nog vier meisjes, die gekwetst waren, naar het hospitaal ge bracht. De brand breidde zich inmiddels voortdu rend uit, het was volstrekt onmogelijk, in de derde, vierde en vijfde verdieping door te dringen. Men hoopte dat allen, die in het gebouw waren, hadden kunnen ontsnappen, maar bij onderzoek werden een half dozijn geheel ver koolde lijken gevonden. Later bleek dat er negen dooden waren. In het hospitaal worden zeven gekwetsten verpleegd. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. - De Tarijsche gemeenteraad heeft deze week weder van zich doen spreken. Een der leien, nog wel ven de nationalistische meerderde: heid, deed het voorstel, dat de Raad den wensch zou uitspreken, dat het nieuwe ministerie van de Kamer binnen den kortst mogelijken tijd zou vragen niet enkel de gemeentelijke autonomie van Parijs; maar ook de volgonde hervormingenalgemeene inkomstenbelasting, de naasting der spoor wegen, de scheiding van Kerk en Staat, de opheffing van de begrooting voor de eeredien sten en de intrekking van het gezantschap bij het Vatikaan. Het baatte niet of men al tegenwierp, dat een gemeenteraad zich niet met landszaken heeft in te laten, de meerderheid sprak één voor één al die wen- scln-n uit. De voorzitter leverde de beste critiek, door zeer geestig na elke stemming te zeggen: „Nu is de inkomstenbelasting er 1" - „Nu zijn de spoorwegen genaast- „Nu zijn Kerk en Staat gescheiden 1" enz. Scliagen, 12 Juui. Aangevoerd: 9 paarden f GO a f 200, 2 Stieren f 75 a f 040 Gelde- koeien f 110 a f 185; 50 Kallkoeien f 200 a f 250; 5 Vaarzen 1 80 a f 35 Nuchtere Kalveren f8 a f 18; 0— Schapen f al 0.— Lammeren faf Bokken en Geiten f Oy— a f 0.21 Varkens f 16.a f 22. 10 Vette Varkens 48 a 50 oent per kg. 40 Vette Koeien f 200 a f 280; 59 Biggen f 10.50 a f 13.— Kipeieren, f2.50 a f 3.— Eenden 310 a ot. Boter per half k.g. f 0. 50 a 0.55 Leiden, 13 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 211 stuks f 120 af 285- 58 Stieren f 61 a 310; Veulens stuks af 175 kallkoeien f 115 a f 270 Melkkoeien f 115 a f270; 91 Varekoeien f 92 a f 203 211 Vette koeien f 120 a f 285 98 Vette kalveren f 41 a f 90 100 Magere kalveren f 7.a f 21.; Graskalveren f a f 723 Vette sohapen 116 af 31.381 schapen (weide) f 11 a f 25.—6 Paarden f 100 a f 130; 177 Magere Varkens f 16 a f 45. Vette Varkens a ct. 450 Biggen f 7^50 a f 15 4555 Lammeren f 5,50 a f 15, Zondag 15 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Schröder. Koog. "V oorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeuchild. Voorm. 10 uur de Ilr. Niessink. Ooslerend. Voorm. halt 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Roosoboom. Nam. 3 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Db. Heep.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2