v No. 1552. Donderdag 26 Jtmi. A°. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Ier- unl a 3,16 0,11 0,18 0,11 0,21 0,21 0,03 Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBun» op Texel HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten voor deze Gemeente is bepaald te Öudeschild op 30 Juni 1902, des voormid dags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur, te den Burg voor den Hoorn) op 1 Juli 1902, des voormiddags van 9 tot 12 en des na- zerj middags van 1 tot 4 uur; te den Burg (voor den Burg) op 2 Juli 1902, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur ïn op 3 Juli 1902, des voormiddags van 9 tot 12 uur, te den Burg voor de Waal en de Koog op 3 Juli, des namiddags van 1 tot 4 uurte Dosteretul op 4 Juli des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur te de 'ocksdorp op 5 Juli 1902, des voormiddags van tot 12 uur. Aan belanghebbenden wordt herinnerd o. dat zij verplicht zijn hunne maten en ge wichten, behoorlijk schoongemaakt, bij den IJker, tijdens zijn verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen 2o. dat zij, die zulks verzuimen of daarin ver hinderd worden, voormelde maten en gewichten na den 15 Juli 1902 nog aan den IJker ter standplaats op het ijkkantoor, waaronder hune Gemeente behoort, ter herijking moeten aan bieden op Donderdag of Vrijdag tusschen 9 en 1 uur. lo. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der Wet van den 7den April 1869 (Staats blad No. 57), verboden en strafbaar is; 4o. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van de 8 October 1901 No. 180 het goedkeurings- merk gedurende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn e letter n in den gewonen schrijfvorm- Voorts worden de belanghebbenden er nog )fjzonder op gewezen, dat de maten en gewich- verwen, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat dus het laatst-geplaatste goedkeuriDgsmerk voortaan gedurende TWEE jaren ongeschonden moet worden bewaard. Texel, den 19 Juni 1902. De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. ■f'i De IJk en herijk heeft plaats )ekS te den Burg bij R. Moojen, 10J te De Cocksdorp bij Jb. Buijs ,a|' te Oosterend bij WedW. Koppen te Öudeschild bij H. Dogger. KENNISGEVING. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht "'an de landbouwers in deze Gemeente op do maatregelen van voorzorgdie naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen jenomen worden tegen het brandgevaar door iroeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het vol gende neêr Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend s, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, ilvorens het wordt binnengehaald. I Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet filtijd mogelijk. I Daarom is in de tweede plaats noodig, dat tfien behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook don smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij lout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. I Ret oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenom schreven maatregelen zijn genomen. Voorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent de aanschaffing van accijns vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlich tingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Ge meente. Texel, den 20 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H- W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langevèld, Lo- Secretaris. OEFENING BRANDWEER te OOSTEREND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, Gelet op art 8 der verordening regelende de inrichting van de brandweer in deze Gemeente; maken bekend, dat Zaterdag, 28 Juni a. S., des namiddags 6,30 uur, eene oefening zal worden gehouden met de brandspuit te Oosterend, op lret land van den Heer P. DROS Gz., ge legen achter het brandspuithuisje aldaar en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brand spuit daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op tijd en plaats als hierboven genoemd, aan wezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuit worden verstaan: de pompers bij de zuigpomp de manschappen van de malmirum; de manschappen bij de perspomp; de reserve perspompers; de pijpleiders; de reperateurs; do lapzakdragers; de lantaarndragers; de manschappen bij de geredde goederen; de manschappen bij de brandhaken en zeilen de opperporder en porders; alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsverv. commandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan de artt. 9 en 10 der brandweer- verordening, alsmede aan art. 265 der algemeene politie-verordening, luidende dit art. als volgt: „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij „brand of oefening de bevelen, hun gegeven „door den brandmeester of door de andere boven „hen gestelde personen, stipt en onmiddellijk te „volbrengen. „Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden „tijd en bij brand na de gedane oproeping, op „hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder „geldige reden niet verlaten, dan met goedvinden „hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.subsi diair 6 dagen hechtenis. De namen der brandmeesters zijn: P-DrosGz. (brandmeester) en W. Bakker Dz. (plaatsver vangend brandmeester). Texel, den 24 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld, Lo. Secretaris. TEXEL, 25 Juni. De concerten gegeven door het fanfarecorps, vooral die in 't Park mogen steeds worden gerekend onder de goed bezochten. Zoo ook dat van Zondag j.l. Yan heinde en ver was men ook weder naar 't Park gestroomd om van de heerlijke muziek te genieten. Te verwonderen is zulks zeker niet. De gelegen heid om goede muziek te hooren wordt nu eenmaal alhier niet dikwerf geboden en vooral van gratisconcerten loopt het niet over, ter- wjjl bovendien een verblijf in 't Park onder het lommer der boomen bij warm weder zeker niet te versmaden is, ook al wordt niet zoo als Zondag j.l. het genot nog meer dan ver dubbeld door het aanhooren van de opwekken de muziek, waarop het fanfarecorps zijne hoorders vergastte. Dat nog meermalen gedurende het zomerseizoen dergelijke con certen zullen mogen gegeven is zeker veler wensch. Ter Maandag j.l. gehouden markt waren aangevoerd: 842 lammeren, 311 schapen, 5 paarden, 2 veulens, 15 koeien, 5 rammen, 10 biggen en 4 schrammen. Omtrent de besomde prijzen werd ons wel willend medegedeeld, dat die waren voor lammeren f 8 a f 9, schapen f 18 a f 20, veulens f 100, koeien f 130 a f 200, biggen f 12 a f 14- en voor schrammen f 18 af20. Yan 21 tot en met 24 Juni zijn van hier uitgevoerd 522 lammeren, 249 schapen, 24 koeien, 8 kalveren, 1 paard en 6 varkens. Yolgens achterst, annonce en zooals we reeds vroeger opgaven, zal evenals vorige jaren, het alhier zoo bij uitstek gunstig be kende tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Barendse, Verhagen en Potharst, gedurende de kermis een drietal uitvoeringen geven in het lokaal „de Vergulde Kikkert." Omtrent de keuze der stukken (zie achterst, annonce) kan men o.i. tevreden zijn. Too- neelspel zoowel als drama en blijspel vindt men er vertegenwoordigd en evenals vorige jaren zal de directie zeker wel voor uitste kende vertolking zorgen. We twijfelen dan ook niet of het zal niet aan de noodige be langstelling van de zijde van het publiek ontbreken. Oosterend, 23 Juni. Het Ziekenfonds alhier hield Zaterdag j.l. eene buitengewone verga dering in het Wapen van Amsterdam. 27 leden waren aanwezig. Nadat de vergadering geopend was met een waardeerend woord ter nagedachtenis aan den vroegeren Directeur, den heer P. J. Bouma, werd medegedeeld, dat deze vergade ring was belegd, om te bespreken, of het al of niet raadzaam was, het contract met de geneesheeren v. d. Vegt en Wagemaker te verlengen, aangezien minstens 6 maanden voor het eindigen daarvan opzegging dient te geschieden. Reeds was gesproken met genoemde heeren dokters, die te kennen heb ben gegeven, geene bezwaren tot verlenging te hebben. Na eenige delebereering wordt met 25 tegen 2 stemmen besloten, om opnieuw voor den tijd van 5 jaren met de geneesheeren te contracteeren voor f 5 per lid in het jaar. Hierna werden eenige wijzigingen in het reglement aangebracht, voornamelijk om over eenstemming te verkrijgen met de bepalin gen van het contract, terwijl de leeftijd voor toetreding op 16 jaren werd gesteld, d i. 2 jaar jonger dan tot heden. Aangezien niemand meer het woord ver langde, werd de vergadering gesloten onder het uitspreken van den wensch tot eendrach tige samenwerking. In het laatst der vorige week werden in den tuin van den Heer P. Bakker, alhier, reeds de eerste aardbeien geplukt. De jongeling A. Bremer van hier heeft met gunstig gevolg examen gedaan voor3en stuurman, groote Zeil- en Stoomvaart, met aanteekening voor Engelsche en Duitsche Taal. Öudeschild, 28 Juni. Zaterdag had in de „Zeven Provinciën" eene druk bezochte ver gadering plaats, tot regeling der melkprijzen. Bij den eigenaar van het lokaal was een schrijven ingekomen van de melkleveranciers, waarin te kennen werd gegeven, dat de prij zen onmogelijk lager gesteld konden worden. Na velerlei besprekingen werd besloten een TEXELSCHE COURANT, ren kei BUIS;

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1