No. 1554. Donderdag 3 Juli. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad versehflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBona op Texel Voorbereidend Militair Onderricht. TEXEL, 2 Juli. Velen waren Zondagavond opgegaan naar hotel „Texel" en genoten voor het meerendeel in den tuin van dat hotel zittende van de schoone muziek, die „Trinitas" ten beste gaf. Het doel dier vereeniging was niet zoozeer een concert te geven als wel om eens eene openbare repetitite te houden, zoodat bepaalde voorbereiding daarvoor niet had plaats gehad. De muziek viel er echter niet minder door in den smaak en kon de algemeen goedkeu ring ten volle wegdragen. Ongetwijfeld zullen velen der toehoorders na afloop den wensch hebben gekoesterd dat „Trinitas" gedurende dit zomerseizoen nog meermalen dergelijke repetities zal mogen houden. De tuin van het hotel „Texel" was voor het doel goed verlicht en leverde van verre een recht aardige aanblik op. Op de Maandag j 1. alhier gehouden markt waren aangevoerd 2 paarden, 5 koeien, 213 schapen, 415 lammeren, 8 nuchtere kalveren en 3 biggen. Bij vluggen handel kon worden besomd voor paarden f 100 a f125; koeien f115 a f 175 schapen f 16 a f 20 lammeren f 8 a f 9 nuchteren kalveren f 8 a f15 en biggen f 15 a f 16. Van 27 tot en met 30 Juni zijn van hier uitgevoerd: 394 lammeren, 161 schapen, 7 kalveren, 1 paard, 2 veulens en 13 varkens. Volgens gewoonte zal Zaterdag a.s. weder de beproeving plaats hebben van de reddingsboot enz. gestationeerd achter de Koog. De kermis is begonnen, doch volgens gewoonte ontbrak het tot heden nog aan groote drukte. Alleen de draaimolen geeft op het kermisterrein eenig vertier, vooial voor de jeugd, die er zooveel mogelijk van profiteert. Verder arriveerden in hoofdzaak Maandag morgen tal van straatmuzikanten, gebrekki- gen enz. Naar wij hoorden beweren, werden aan verschillende van deze vergunning gewei gerd om hun beroep alhier uit te oefe nen, omdat er gewichtige redenen bestonden om hun zulks te weigeren. Jammer wordt ongetwijfeld door menigeen het gevonden dat nog niet meerderen worden geweerd b.v. de op het oog gezonde en sterke jonge mannen of vrouwen, die toch zeker wel op andere wijze dan door, naar men oordeelt „vermom de bedelarij" hun brood enz. kunnen verdienen. Het aantal tenten enz. werd Maandag en Dinsdag nog met enkele vermeerderd. Zoo arriveerde o.m. ook de heer Schinkel met zijn alhier welbekende kinematograaf. Mocht hem een vorige maal reeds een vrij druk bezoek ten deel vallen, thans nu naar we vernamen zijn beeldenschat zeer in vergroot en alles zoo mogelijk nog beter ingericht is dan vroeger, zal zeker dat bezoek niet gerin ger zijn. Het zien naar zoogenaamde levende fotograflën levert toch voor velen een zeer aangename ontspanning op, terwijl voor de noodige afwisseling zal worden gezorgd zoo dat men zeker gaarne meermalen die inrich ting zal gaan bezoeken. Waarschijnlijk zal ze niet voor Donderdag kunnen worden ge opend. Behalve de kinematograaf kreeg nog op het kermisterrein een plaatsje een tentje met eene somnambule en een waarin een „zee- mensch" een met een dwergin en verder nog een palingkraampje. Van het paardespel werd tot heden nog niets met zekerheid vernomen, zoodat er alle kans bestaat, dat we het dit jaar zonder zoo'n inrichting zullen moeten doen. Het tooneelgezelschap onder directie van de heeren Barendse, Verhagen en Potharst geeft morgenavond zijne openingsvoorstelling. Een aanbeveling onzerzijds om die tooneel- voorstellingen bij te wonen zal zeker wel overbodig zijn, daar zeker uiterst weinigen der beminnaars van de édele tooneelspelkunst alhier niet reeds meermalen met groot genoe gen dat gezelschap zagen optreden en niet zullen nalaten ook dit jaar weder van hunne belangstelling te doen blijken. Waal, 1 Juli. Op de voordracht van onder wijzer aan School No. 1 te Haarlemmermeer komt voor de Heer B. J. de Jongh, volontair aan de openbare School alhier. Oudeschild, 1 Juli. Het kerkgebouw der H. G. was Zondag 1.1. voller dan gewoonlijk. Dit bezoek gold de afsck-.dsrade van den Heer Chr. Niessink, die hier bijna 7 jaar als gods dienstleeraar werkzaam was De tekst voor de afscheidsrede was ontleend aan Coloss. 2:8. De Heer Niessink herdacht den Kerke- raad, den onderwijzers en voorts allen, van wie hij welwillendheid had mogen ondervin den. Onder de kinderen der Zondagsschool werd het sparen door den Heer Niessink zeer bevorderd. Naar wij vernemen zal de Zon dagsschool door Mej. Roeper en hare ijverige helpsters worden voortgezet. De Koningin Wilhelmina-Bewaarschool ondervindt thans bijna zooveel belangstelling, als er tijdens de tentoonstelling van oudheden meermalen heerschte Een kennisje in 't klein, waar wat te kijken en voor civielen prijs ook wat te koopen is, behaagt vooral aan het jonge volkje. Ook voor ouderen zal er stellig wel iets van hun gading te vinden zijn. Wie nog mocht twijfelen overtuige zich maar eens persoonlijk. Het bergingsvaartuig van den Heer Bos, met de vaartuigen die behulpzaam waren by het opruimen van een met steenkolen geladen tjalkschip, nabij de Lemmer, zijn hedon in de haven teruggekomen. Het werk is naar wensch geslaagd en zoowel het wrak als de lading werden weggeruimd. De Rederijkerskamer „IIeye" alhier, die aanvankelijk het voornemen had in de kerraisweek twee voorstellingen 'te geven, heeft om verschillende omstandigheden van dat plan moeten afzien. De in studie zijnde stukken zullen nu op den verjaardag van H. M. de Koningin wor den vertoond. Oosteeend, 1 Juli. 't Is wel opmerkelijk, dat de kermis, die hier vroeger druk kon zijn, in de laatste jaren van bijna geene be- teekenis meer is geweest. Ook dit jaar zal het hier bijzonder stil zijn. Enkele liedjes zangers en dergelijke zullen ons er aan he - inneren, dat dit, ook elders meer en meer in onbruik geraakt, volksfeest nog in onze Gemeente gehouden wordt. De oefeningen met de brandspuit j.l. Zaterdag alhier gehouden, konden niet geheel naar wensch slagen, omdat men in eene der brandputten geene yoldoende hoeveelheid wa ter had. De toevoerbuis was gedeeltelijk ver stopt. Overigens scheen de spuit geene be langrijke gebreken te hebben. Vlieland, 1 Juli. Het Fanfarecorps gaf Zondagmiddag een tweede muziekuitvoering aan 't Paviljoen. Gelukkig werkte nu het weder zeer mee en waren er niet als de vorige keer zooveel teleurgestelde menschen. Wat heeft muziek toch een wonderbare aantrekkingskracht I Was de vorige Zondag ondanks het toen ook zoo echt mooie zomerweer het paviljoen slecht bezocht, thans kwam er een groot aantal liefhebbers van zee en strand opdagen. Of was het vooruitzicht op een dansje de magneet Het laatste bleek zeer waarschijnlijk te zijn, want bij de eerste maten van een wals zwierden de paartjes rond; de Vlielandsche meisjes stoorden zich niet aan de beperkte ruimte onder de veranda van 't paviljoen, „ontembaar" danslustig als ze zijn. De muzieknummers vielen buitengewoon in den smaak, ook vooral van het zittend publiek. Het waren een paar vroolijke, gezel lige uurtjes die men aan Badhuis en strand doorbracht. Reeds komen vele vreemdelin gen ons eiland bezoeken en is de aanvraag bij hotelhouder en particulieren zeer groot. Om voor een plaatsing als leerling machi nist aan de Opleiling te Hellevoetsluis in aanmerking te komen, hadden zich 76 jonge lingen aangemeld. Van dezen zijn 3 niet opgekomen en 18 geneeskundig afgekeurd, zoodat er 55 Vrijdag en Zaterdag aan het schriftelijk examen te 's Gravehage deelnemen. Men schrijft uit IJmuiden Zondagavond ontlastte zich boven onze plaats een hevige donderbui. Van één bui kan feitelijk niet gesproken worden, daar in alle windstreken verblindende bliksem stralen het grauwzwaite zwerk doorkliefden, den geheelen omtrek in een laaien gloed hullende, alsof plotseling duizend potten Ben- gaalsch vuur te gelijk ontstoken werden. Deze donderbuien gingen gepaard met een regenhnos, zooals bij menschenheugenis nog niet heeft plaats gehad. De regen viel niet met droppels, maar bij dicht opeen gepakte stralen, gelijkende op een reuzen-waterko lom. Enkele minuten was die kolom zoo dik, dat het onmogelyk was de overzijde der hier over het algemeen niet breede straten te zien. De watertoevloed was zoo enorm dat de groote riolen niet bij machte waren bet af te voeren. De plankbedekkingen dier afvoer kanalen zijn door de steeds opdringende water massa's gesprongen. De horizontaal liggende straten (hier zijn vele straten hellend) wer den plotseling in kleine rivieren herschapen van een voet diepte. Doordat de dakgoten zulk een stortvloed niet konden verzwelgen, hebben veel winkeliers en ankere inwoners belangrijke schade aan goederen en meubelen bekomen. Een geweldige boschbrand heeft te Hoogersmilde gewoed Ongeveer 60 Hectaren bosch is een prooi der vlammen geworden. Als een bewijs dat de .bedelarij nog steeds een winstgevend beroep is, diene dat dezer dagen aan het postkantoor te Gouda een man kwam met f 400 in kleingeld en centen, om die te laten inschrijven op een Postsna'i '-"Jcje. Op de vraag, wat zijn beroep was, a a 'shij: „Centenophaler". „Bede laar" aion ^ker niet nobel genoeg 1 Te Winsum in Groningen is een schip, geladen met vlas, in brand geraakt en geheel verbrand. Het jongste kind, van bijna één jaar, van den schipper v. B., is mede verbrand en de vader is geheel met brandwonden overdekt. De moeder en het oudste kind hadden kort te voren, voor eene boodschap in 't dorp, het sohip verlaten. Schip en lading waren niet veraekerd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor hen Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel NederLANTi 45 Cts. Naar Amerika enandere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Do BURGEMEESTER van TEXEL brengt tor kennis van belanghebbenden, dat tot 15 Juli a. S. alsnog gelegenheid zal bestaan om zich op te geven voor de deelneming aan het voorbereidend militair-onderricht en dat tot dat doeleinde ook een lijst ter invulling is neder- gelegd bij de Wed. W. Koppen te Oosterend. Texel, den 1 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1