Buitenland. Hij zal niet komen I De ontslagen ontvanger van de Godshuizen te 's-Hertogenbosch, F. J. A. van Weert, thans voortvluchtig, is opgeroepen en gedagvaard om te verschijnen op 7 September a. s voor de rechtbank te 's Hertogenbosch, ten einde zich te verantwoorden voor een tekort van f87.752 in de kas van genoemde Godshuizen dat verminderd dient te worden met f 18,225, gestelden borgtocht en dus voor de rest ad f68,527 door hem zal moeten worden gestort in de kas van de Godshuizen en der Alge- meenen Armen te 's-Hertogenbosch. De Tilburgsehe kindermoord Mr. Pels Rjjcken, te Breda, verdediger van den door het Bossche hof vrijgesproken schil der Mutsaers, verklaarde, dat hij voornemens is alsnog bij dat hof een aanklacht in te dienen tegen den koster Van Isterdael, wegens meineed. Het afsnijden van bloemen uit den tuin is geen plunderen, zooals dat dikwijls door angstige lieden beweerd wordt Integendeel door 't wegnemen der volkomen ontwikkelde bloemen, waarmede wij onze vertrekken ver sieren of anderen genoegen verschaffen, laten we de kracht der plant ook aan de andere bloemeu en knoppen beter toekomen en be letten daardoor tevens dat de tuin door uit gebloeide bloemen ontsierd wordt. (R. N.) Een matroos van een der schepen van de Rijnbeurtvaart ging gisteravond te Amster dam passagieren Op den Dam ontmoette hij een dametje, dat heel onschuldig haar parasol liet vallen, die door den Duitscher gracieuselijk werd opgeraapt. Kennismaking volgde en weldra zat het tweetal in een café in de buurt gezellig onder een glaasje bier. De gemoedelijke Duitscher nam na de biertjes hoffelijk afscheidmaar ontdekte spoedig, dat zijn beurs, met vrij wat Duitsch geld, ver dwenen was. Aan het politiebureel St.-Pietershal werd van het geval proces-verbaal opgemaakt, en het dametje, dat bij de politie bekend is, ter verantwoording geroepen. (Hbld.) Te Zwolle is opgericht een bond van miliciens en oud-miliciens met het doel de drukkende bepalingen in de militiewet gewij zigd en zoo mogelijk de landweer afgeschaft te krijgen. Aanvankelijk telt de bond 44 leden. Alzoo een vereeniging met het doel de landweer af te schaften nog voor zij dienst heeft gedaan. Het is vlug. Dakhazen Door de rechtbank te Amsterdam is de strooper F. L. van Roon schuldig verklaard aan diefstal van katten, en veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Middel tegen stof Door de directie van de stoomtram Haar lem—Alkmaar is als middel tegen het stuiven tusschen de rails en eenige decimeters daar buiten petroleum op den weg gestort Het voldoet uitnemend. Yan stof is op die plaat sen geen sprake meer. Vreeselijk ongeluk 1 Yrtjdagmiddag werd op 't rangeerterrein van het Centraal-station te Amsterdam door een trein overreden de rangeerder Van der Grift. Armen en beenen werden hem afgereden. Enkele oogenblikken daarna overleed de ongelukkige. De kindermoord te Tilburg! Over deze nog steeds geheimzinnige, diep- treurige misdaad schrijft de „Haagsche Ct." het volgende Mutsaers is ten tweeden male vrijgesproken en daarmede, naar men mag vertrouwen, de vervolging ten einde van dezen man, die twee jaren 't slachtoffer was van een rechterlijke dwaling. Immers dat hjj de afgrijselijke misdaad niet gepleegd heeft, moet nu wel als zeker worden aangenomen. Ten hoogste kan men de mogelijkheid aannemen, dat hij omtrent den werkelijken dader meer weet (of ver moedt) dan hjj zeide, maar zijn redenen had om dit te verzwijgen. Waarschijnlijk is ook dit nietmaar denkbaar is 't. Meer echter wat hem aangaat niet, na de twee uitspraken. Maar zal 't daarbij nu blijven 7 Dat zou, dunkt ons, een noodlottigen indruk maken. Immers, laten we uitspreken waar 't om gaat. Het openbaar gerucht wijst met meer of minder stelligheid iemand aan, die tot dusver buiten het proces bleef. Wij hebben dat niet nader aan te duiden in Brabant zegt men 't vrij openlijkde rechters weten natuur lek óók wat er gezegd wordtmen weet ook wat 't publiek gerucht als de redeu op geeft, waarom men de waarheid vreest te vinden. Dat alles zijn misschien en we hopen 't zeker eenvoudig praatjes zonder grond Maar eenmaal rondloopende, blijven die booze geruchten voortwoekeren. En daarom is 't allereerst in 't belang van de betrokkenen noodig, dat de geruchten stellig worden tegen gesproken door afdoende feiten wat moge lijk kan zijn door 't openen van een nieuw gerechtelijk onderzoek misschien voortvloeiend uit de meineed-vervolging tegen den koster Van Isterdaal en waarbij dan nieuwe getuigen kunnen worden gehoord, die tot dusver niet werden gedagvaard. Het publiek geweten wil de waarheid in deze gruwelzaak kennen, welke zij ook is En dit is volstrekt noodig gewordeR ook ter wille van hen, die nu onder verdenking liggen. Rozeknoppen, die door ongedierte aan getast zijn, moeten altijd terstond afgeknepen worden, want ze ontwikkelen toch maar weinig en ontsieren den struik Worden ze afgesneden, dan zal een gezonde knop zich zooveel te eerder ontwikkelen. Ongeveer een jaar geleden werd bij een bewoner van de Nieuwmarkt te Amsterdam ingebroken en diefstal gepleegd Als gevolg daarvan besloot de benadeelde in het vervolg, als hij zich van huis begaf, alles wat waarde heeft, bij zich te dragen. In den nacht van Zaterdag op Zondag be gaf hij zich op straat om een morgenwan deling te doen en droeg hij, als naar gewoon te, alles wat voor hem van waarde was, bij zich, waaronder een kostbaar gouden remon toir met ketting van antiek goud. Nauwelijks was hij op straat, of twee per sonen kwamen op hem af en zochten twist. Toen de politie tusschenbeide kwam en de wandelaar aan het politiebureel Nieuwwarkt was gebracht, bleek het dat al wat waarde had, hem ontstolen was. De twee aanranders waren met hun buit verdwenen. Uit een hotel te Amsterdam is - bij een warmte van bij de 80 graden—een pels jas gestolen Het groote aantal sollicitanten die in verschillende soorten van werkkring of be trekking in Zuid Afrika wenschen te worden geplaatst en daartoe medewerking of ook voorschot van de Nederl. Maatschappij tot Handhaving van Stamverwante Belangen in Zuid-Afrika te Amsterdam hebben aange vraagd, is in de laatste dagen weder zeer snel gestegen en gaat bijv. enkel in het tijd vak van 5 tot 24 Juin het cijfer van 600 te boven. Onder zulke omstandigheden is het voor den directeur ondoenlijkieder schrijven hoofdelijk te beantwoorden, ook wanneer daar voor het briefport werd ingesloten Intus- schen is van de aanbiedingen nota genomen en zijn de sollicitanten ingedeeld overeen komstig de eigen opgave van vak en bekwaam heid (waaromtrent te gelegener tijd controle is voorbehouden). Zoodra betrouwbare be richten uit Zuid-Afrika eene nadere mede- deeling aan sollicitanten mogelijk maken, zal daarvan per circulaire aan allen kennisgeving geschieden. In No. 2 van „Het weekblad" vinden we een zeer lezenswaard artikel over de schadeloosstelling te verleenen aan de zuider- zeevisschers bij de afsluiting en droogmaking dier zee. Aan dat artikel ontleenen we, dat ongeveer 1500 a 1600 vaartuigen, bemand met ongeveer 3000 koppren de visscherij uitsluitend op de Zuiderzee uitoefenen. Deze nu moeten wor den schadeloosgesteld. Wat de zouters, scheepsbouwers, touwsla gers enz. betreft, dient men in aanmerking te nemen bij de inpoldering, dat gerekend wordt op het maken van goede waterwegen, zoodat de voormalige kuststeden oven gemak kelijk als voor de inpoldering zullen kunnen worden bereikt Door de desbetreffende staatscommissie is voorgesteld bejaarde visschers (55 jaar of ouder) te pensioneeren en aan de jongere zuiderzee- visschers geschikt materieel te geven voor de Noordzeevisscherjj hetzjj naar keuze botters van 40 ton te bemannen met 2 a 4 man voor de kust visscherij of groote loggers te bemannen met 13 koppen voor de groote zee, gemiddeld dus voor 3 man een botter of voor 13 man een logger. Na aftrek van het bedrag dat ontvangen zou worden voor de niet meer gebruikt wor dende schuiten voor de Zuiderzeevisscberjj zou die schadeloosstelling aan de visschers voor het Rijk dan ongeveer f 4,236,000 kosten. Door die regeling zou geen enkel visscher worden benadeeld. De bewering dat de zuiderzeevisschers niet de Noordzee zouden durven bevaren, noemt de schrjjver gewoonweg een praatje. Nu de omstandigheden in Zuid-Afrika zoozeer veranderd zjjn, heeft het bestuurder Haagsche Pro-Boer-Vereenigmg gemeeDd de opening der Internationale Kunsttentoonstel ling te Scheveningen op Dinsdag 1 Juli zonder eenige feestelijk vertoon te doen plaats hebben. De tentoonstelling is bijna geheel gereed. Het ruime houten gebouw aan het Gever Deynootplein er zijn drie flinke zalen—bergt een schat van kunstwerken van schier alle Europeescbe landen. Do Nederlandsche kunst, vertegenwoordigd door een 700-tal schilderijen van meesters als Jozef Israels, Mesdag, Breitnar, Bauer, Blommers e. a., neemt een eereplaats in. Duitschland met 1300inzendingen, Frankrijk met zijn kostbare inzending van nagenoeg 1000 doeken en teekeningen, zullen stellig zeer de aandacht trekkenniet minder de kleinere afdeelingen, waar kunst te zien is van België, Denemarken, Zweden en Noor wegen, Hongarije, Oostenrijk, Italië, Zwitser land, Rusland en Spanje. Het achterste doel van de hoofdzaal vormt een afzonderlijke zaal voor de voorwerpen door krijgsgevangen Boeren op de Bermudas en elders vervaardigd. Zijn door het Rijk gesubsideerde voeder- proeven in de gewone boerderijen wenschelijk en zoo ja, hoe zoude daaraan uitvoering kunnen worden gegeven? Dit vraagpunt werd op het te Zierikzee gehouden landhuishoudkundig congres ingeleid door den heer L. J. M. Koert, zuivelconsulent voor Zeeland Omtrent de voeding van het vee blijft nog veel onopgehelderd. Een groot aantal proefnemingen en nauwkeurige onderzoekin gen zijn noodig. Nu is de gelegenheid voor uitgebreide proe ven, die een zeer nauwlettend toezicht en wetenschappelijke leiding behoeven, slechts zeer beperkt en bepaalt zich deze tegenwoordig tot de Proefzuivelboerderij te Hoorn. Doch behalve dergelijke proeven zijn meer eenvoudige, die niet te zeer in het gewone leven ingrijpen, mede van zeer veel belang, Voora' ook omdat bij voedingsproeven de talrijkheid eenige kans op juiste gevolg trekkingen biedt. Bovendien heeft men in de verschillende provinciën zeer ulteenloo- pende voedingswijze, die ieder voor zich eigen aardige vragen ter beantwoording stellen. Om deze redenen schijnt het nuttig en noodig in alle streken van ons land voeder- proeven te nemen op de gewone boerderijen. Bedoelde voederproeven zijn van even groot belang als de door het Rijk gesubsidieerde proefvelden, waarom het wenschelijk is dat het Rijk deze proeven bekostigt- De heer Löhnis, inspecteur van den landbouw, bracht in 't midden, dat reeds verschillende proeven, zooals de heer Koert bedoelt, worden genomen en nog meer zullen worden genomen. „Door het rijk gesubsideerde voederproeven in de gewone boerderij onder deskundigen leiding, zijn en blijven wenschelijk." Als President Rooseveldt het plan voor het Panama-kanaal bekrachtigt, wat niet betwijfeld wordt, zal het werk in 10 jaren worden yoltooid en, behalve de 96 millioen gulden voor de concessie aan de Fransche Panama-kanaalmaatschappij, 360 millioen gul den kosten. Onder de eigenaardige moeielijkheden die gepaard gaan met het uitstel van de Londensche kroningsfeesten, gaat ook de com missie uit het Lagerhuis voor de versterking van den inwendigen mensch gebukt. Deze commissie had dejeuners aangericht voor de leden van het Lagerhuis op den kroningsdag en een honderdtal leden hadden reeds 25 sh. gestort die hun recht gaf op een dejeuner. Nu de kroning niet is doorgegaan, verlang den zij hun geld terug en spraken de com missie daarover aan. Deze had echter de noodige bestellingen reeds gedaan en moest beta'en, zoodat ze besliste dat het gestorte geld niet teruggegeven kon worden. Echter is ze aan het verlangen der afge vaardigden tegemoet gekomen, door te bepa len dat de heeren nu de gestorte 25 sh. tegen het gewone tarief kunnen „vereten." Toen drie soldaten in den omtrek van Le Figuier (Algiers) uittrokken om te visschen werden zjj door twee inlanders aangesproken. Plotseling trok een dezer een revolver en loste een schot op de manschappen, waar door een der soldaten doodelijk gewond neer stortte. Op 't zelfde oogenblik doorstak de andere inboorling een der twee anderen. De derde soldaat nam eerst de vlucht, doch hij keerde toen terug om vast te stellen, dat zijn makkers beiden dood waren. De moordenaars waren intusschen gevloden. Een gespannen toestand is het gevolg van deze gebeurtenis.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2