No. 1555 Zondag 8 Juli. A0. 1902 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 15 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een porternonnaie .gebonden im.de Parkstraat, een duimstok-gevon- Sw in dfl^Roogerstraat, een hooihark gevonden op'WHf Wester weg en een band van een sportkar gevonden op de Groeneplaats. OEFENING BRANDWEER te OUDESCIIILD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, Gelet op art. 8 der verordening regelende de inrichting van de brandweer in deze Gemeente maken bekend, dat Zaterdag) 13 Juli a. s. des namiddags 7 uur, eene oefening zal worden gehouden met de brandspuit te Oudeschild, op de haven te Oudeschild bij P. BAKKER, en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuit daartoe opgeroepen en hierbij aan gezegd op tijd en plaats als hierboven genoemd, aanwezig te zijn. Ouder de dienstplichtigen bij die brandspuit worden verstaan de pompers bij de zuigpomp de manschappen van de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve perspompers; de pijpleiders de reperateurs de lapzakdragers de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen do manschappen bij de brandhaken en zeilen de opperporder en porders alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsverv. oommandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan de artt. 9 en 10 der brandweer verordening, alsmede aan art. 265 der algemeene politie-verordening, luidende dit art. als volgt „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij „brand of oefening de bevelen, hun gegeven „door den brandmeester of'door de andere boven „hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te „volbrengen. „Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden „tijd en bij brand na de gedane oproeping, op „hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder „geldige reden niet verlaten, dan met goedvinden „hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.subsi diair 6 dagen hechtenis. De namen der brandmeesters zijnC. Backer Oz. (brandmeester) en Jb. Ilillenius (ondor- brandmeester). Texel, den 4 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld, Lo. Secretaris. TEXEL, 5 Juli. Onze plaatsgenoot de Heer Henri Moojen heeft op j.l. Donderdag aan de Universiteit te Amsterdam met goed gevolg examon ge daan als candidaat-arts. Waren Maandag en Dinsdag dezer week recht stugge kermisdagen, ook Woensdagen Donderdag moeten daaronder worden gerekend. Alleen gister was het bezoek aan de kermis van eenige meerdere beteekenis, ofschoon ook al niet zooals zulks in vroeger jaren wel bet geval was. De lust tot kermisvieren schijnt er bij velen min of meer af te gaan. Bij zulk een klein bezoek is het zeker geen wonder, als de eigenaren van inrichtingen voor vermakelijkheden enz. klagen over de geringe verdienste, geen van ben had het toch tot en met Donderdag druk en ook Vrijdag was er bij velen nog over geen druk bezoek te roemen. Was de groote zaal van het lokaal „De Vergulde Kikkert" b v. op vorige jaren reeds bij de eerste voorstelling flink bezet, Donder dag was de opkomst in vergelijking met vorige jaren niet groot. Gelukkig bad die mingoede opkomst blijkbaar geen invloed op het spel der acteurs en actrices. Opgevoerd werden „Ik eet bij mijn moeder" en „Kleine Willem". In beide werden de hoofdrollon op uitstekende wijze vervuld door de dames Potharst-Grader en H. van Kuyk en in laatstgenoemd tooneel- spel door de Jongej. Tilly Lus, doch ook de overige rollen bleken niet minder goed ge plaatst te zijn bij de heeren Potharst, Von Floss en Verbagen en Mevr. Ellenberger. Menig werkelijk treffende scène komt in beide stukken voor en ont'okte aan menig oog een traan, terwijl verschillende waarlijk comische opmerkingen hen een gulle lach ont lokte. Het spel zoowel als de stukken vielen blijkbaar wel in de smaak bij de toehoorders. Ongetwijfeld zal dit wel hebben bijgedragen om de opkomst voor de voorstelling gister avond gegeven flink te doen zijn. Voor die avond was gekozen het blijspel „Op Manoeuvreeen stuk vol koddige scènes en snedige opmerkingen, wel in staat de hoor ders een gulle lach te ontlokken en dus uit stekend geschikt voor een drukke kermis avond. Ook nu kon men over het spel der acteurs en actrices ten hoogste voldaan zijn. Moge al uit de aard der zaak de hoofdpersonen, voorgesteld door de heeren Barendse, Harms van Nieuwland en Potharst en de dames Ellen berger, Potharst-Grader en van Kuyk meer op den voorgrond treden, zonder het eveneens uitstekende spel van de heeren Verhagen, van Floss en Hesselink en Mevr. van Nieuw land, die de minder groote rollen vervulden zou zeker het stuk niet zoo uitstekend heb ben voldaan. Naar we vertrouwen zal het bezoek heden avond, waarneer het beroemde drama „Marie Jeanne" wordt opgevoerd weder groot, zoo mogelijk nog grooter zijn dan gister. Ook de bioscoop was Donderdagavond ge opend. Niettegenstaande deze uiterst nette inrichting zeker alleszins een bezoek waard is en de voorstellingen van levende fotogra- fiën steeds nieuw blijven, hoe dikwerf men iets dergelijks ook moge hebben gezien, was het Donderdag voor die inrichting ook niet druk. De betrekkelijk weinige bezoekers ble ken echter allen ten hoogste voldaan en me nigeen van hen zal zeker niet nalaten ook anderen aan te raden aan die inrichting een bezoek te brengen. Voor hon die houden van abnormaliteiten mag zeker wel worden aanbevolen een bezoek te brengen aan de kleine prinses, volgens opgave de kleinste dame der wereld. Ze is goed geproportioneerd en een waré levende pop en zeker wel bezienswaard. Zeemensch en somnambule, vooral laatst genoemde trekken nogal bezoek, ofschoon evenals iedere andere inrichting op het ker misterrein, niet druk. Naar 't schijnt wacht alles op Zondag, den laatsten dag en zal het dien dag dan druk zijn. Voor het voorbereidend militair onder richt te den Burg hebben zich 28 jongelingen aangemeld. Waal, 3 Juli. Onze plaatsgenoot, d« TT B. J. de Jongh, staat op de vr voor onderwijzer aan de Openb. lagere schot. te Hensbroek (N. H.) Door den Heer D. Kikkert alhier, werd gisteren op het hooiland een postduif gevangen. Het diertje had om den rechterpoot een ringetje, waarop stond: O. X. O. 889. De Cocksdorp, 4 Juli. De aangekondigde tooneelvoorstelling van de zangvereeniging „Crescendo" alhier werd Dinsdag jl in het locaal van den heer J. Buijs gehouden. Het talrijk opgekomen publiek smaakte met recht een' avond van genot. Het voorstuk „Eerloos" door Nouhuys werd b(| uitnemendheid opgevoerd. De rollen waren in goede handen en het spel maakte zulk een' indruk, dat de hoorders meeleefden en meegevoelden, Vooral het derde of laatste bedrijf was treffend. Het nastukje „De Koperen Ring" door A. Wijnstok had ook een buitengewoon succes. Pet is een stukje vol actie en het werd zoo juist vertolkt, dat men soms in den waan verkeerde met de werkelijkheid te doen te hebben. Ia één woord, „Crescendoheeft getoond ook voor het tooneel beste krachten te be zitten. Dank zij der vereeniging en haren ijverigen Directeur onder wiens leiding al zooveel goeds is tot stand gebracht. Dat zij op den inge slagen weg moge voortgaan en ons nog me- nigen avond van kunstgenot moge schenken. Oosterend, 4 Juli. De ringrijderij, die op den 2den Pinksterdag j.l. om het mingunstige weder werd uitgesteld, zal nu gehouden wor den op den len September a. s. of op een datum daaromtrent. Moge bet weder dan gunstig zijn Vischafslag te IJmuiden. De coöperatieve vischhal te IJmuiden is geslotenvan nu af wordt alle aangevoerde visch aan den Rijksyischafslag verkocht. De veerman De Jong delfde onder Leimuiden, een gouden geldstuk uit den Romeinsche tijd, aan de ééne zijde prijkende met een beeldenaar en het randschrift„Julius Caesar", aan de keerzijde voorstellende een met paarden bespannen zegewagen. Opmerkelijk is het, dat de man in 1893 onder Wilnis, zijn vorige woonplaats, een goudstuk uit het veen opgroef, met de beel tenis van Karei V. Beide zijn nog in zijn bezit. Te Katwijk aan Zee is hedenmiddag in tegenwoordigheid van vele belanghebbenden bij en belangstellenden, in de Nederlandsche visscherrij, de visscherij-tentoonstelling ge opend met een rede van den heer A. J. Van Maasdijk, voorzitter van het organisatiecomité. Do muziek van het vierde regiment huzaren luisterde de plechtigheid op. De tentoonstel ling had reeds dadelijk een druk bezoek. Een sigarenreiziger uit Zutphen had te Dinxperlo een vreemd avontuur. Aldaar zijn zaken doende, raakte hij met zjjn sigaren zonder het te merken op Pruisisch grondge bied verzeild. De kommiezen hielden hem we ens zijn verboden bagage aan, namen zijn koffer in beslag en verlangden 75 Mark cautie. Of de man al zijn onschuld aantoonde het hielp weinig Toen een bekende zijn alibi kwam bewijzen kon de man met achterlating van eenig geld, dat hij bij zich bed, weer naar Holland teruggaan. Aan het strand te Scheveningen ont dekte Dinsdag een inspecteur van politie, vergezeld van een brigadier, een heer die blijkbaar een valscben baard droeg. Dit wekte hun argwaan op, die nog ver sterkt werd, toen de heer, door den inspec teur aangesproken, weigerde zijn naam op te geven, toen de politieambtenaar door aan den bra'-i te trekken, overtuigd was dat die ii niet echt was. Medegenomen mn. kwam uit dat die keer Lie: -s onherkenbaar had willen maken voor de ouders eener jongedame, die hem haar hart gr schonken had, doch van welke liefdesgeschiedenis de ouders niets wilden weten. Blijde verwachting. Te Goenoeng-Sitoeli op het eiland Niaszit sedert ongeveer vier jaar een moordenaar in de gevangenis, over wien reeds eenige malen door den rapat aldaar het doodvonnis werd uitgesproken, zonder dat de raad van justitie te Padang het vonnis heeft kunnen bekrachti- wegens een gebrek in den vorm der proce dure. (Sumatra-Bode), TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1