No. 1556. Donderdag 10 Juli. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nuir Amerika en andere landen met verhooging det' Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel OEFENING BRANDWEER te OUDESCIIILD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL Gelet op art. 8 der verordening regelende de inrichting van de brandweer in deze Gemeente maken bekend, dat Zaterdag, 13 Juli a. s. des namiddags 7 uur, eene oefening zal worden gehouden met de brandspuit te Oudes hild, op de haven te Oudesehild bij P. BAKKER, en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuit daartoe opgeroepen en hierbij aan gezegd op tijd en plaats als hierboven genoemd, aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuit worden verstaan de pompers bij de zuigpomp de manschappen van de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve perspompers; de pijpleiders de reperateurs de lapzakdragers; de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen do manschappen bij de brandhaken en zeilen de opperporder en porders alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsverv. commandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan de artt. 9 en 10 der brandweer verordening, alsmede aan art. 265 der algemeene politie-verordeniDg, luidende dit art. als volgt „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij „brand of oefening de bevelen, hun gegeven „door den brandmeester of door de andere boven „hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te „volbrengen. „Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden „tijd en bij brand na de gedane oproeping, op „hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder „geldige reden niet verlaten, dan met goedvinden „hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.subsi diair 6 dagen hechtenis. De namen der brandmeesters zijn C. Backer Cz. (brandmeester) en Jb. Hillenius (onder brandmeester). Texel, den 4 Juli 1902. Burgemeester en Wethoudors voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld, Lo. Secretaris. BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt, het voljaarskohier No. 1 dor bedrijfs belasting voor het dienstjaar 1902/1903 en dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 5 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. JACHT. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene konnis, dat bij hem isontrangon de navolgende kennisgeving. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provinoie van 18 Juni 1902 no. 38; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend als volgt: in den kring, begrepen binnen den West- frieschen omringdijkin de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoogalsmede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 19 Juli 1902, met op het eiland Texelmet uitzondering van den polder Eijerlandop Zaterdag 16 Augus tus 1802, met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texel, op Zaterdag 2 Augustus 1902, met zonsopgang. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 20 Juni 1902. De Commissaris der Koningin voornoemd, Bij afwezen, het Lid van Gedeputeerde StateD, P. B. J. FERF. Texel, 8 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 9 Juli. Ook Zaterdag waren weer velen opgegaan naar het lokaal „De Vergulde Kikkert" tot bijwoning der aldaar te geven tooneeluitvoe- ring. Thans werd opgevoerd het bij vele ouderen welbekende doch tevens geliefde too- neelspel„Marie Jeanne, de vrouw uit de volksklasse". Dat een stuk zoo tal van jaren op het repertoire blijft is zeker wel een bewijs, dat het door velen is geliefd, al mogen ook anderen weer aan een minder dramatisch tooneelspel de voorkeur geven. Zooals zulks mocht worden verwacht, werd ook aan de opvoering van dit stuk de noodige zorg besteed en werden de rollen op uitste kende wijze vertolkt. Moge uit de aard der zaak de hoofdrollen meer op den voorgrond treden, ook de acteurs en actrices die de mindere rollen vervulden komt zeker een woord van lof toe voor hun uitstekend spel Zondag, de laatste dag van de kermis, was het eens recht druk en woelig op het kermis terrein. Draaimolen, tenten en kramen waren goed bezocht en de ondernemers maakten dus blijkbaar dien dag goede zaken, hetgeen heD wel min of meer zal hebben verzoend met de eerste zoo recht onvoordeelige dagen der kermis. Niettegenstaande de groote menigte die nog tot laat in den nacht zich op het kermisterrein en in de verschillende café's enz. ophield, werd, zoover ons bekend, geen oogenblik de orde ernstig verstoord en liep alles zeer rustig af. Allengs zijn thans ook alle tenten, kramen enz. verdwenen. De Groeneplaats heeft weer zijn gewoon aanzien en ook de mensch komt langzamerhand weder terug in zijn gewone dagelijksche beslommeringen, waaruit bij willens of onwillens door de kermisdrukte toch min of meer was geraakt. Van 4 tot en met 7 Juli werden van hier uitgevoerd: 286 lammeren, 164 schapen, 2 koeien, 1 kalf, 1 paard, 1 veulen en 4 varkens Onder hen, die steeds toonden iets over te hebben voor hun medemenschen, die daar waar hulp noodig was altijd bereid waren om de hand aan den ploeg te slaan, behoort zeker in de eerste plaats onze vroegere plaatsgenoot de heer E. Slaman. Als lid van verschillende vereenigingen alsBegrafenisfonds, Zieken fonds, Hulpbetoon, enz. toonde hij zich steeds een zeer werkzaam lid, steeds gereed om zoo noodig met raad en daad bij te staan. Van enkele dier vereenigingen behoort hij tot de oprichters en onvermoeide strijders er voor. Thans nu hij den Burg metterwoon ging verlaten en zich daardoor gedwongen zal zien zich min of meer te onttrekken aan dat werk, waarvoor hij zoo lang heeft geijverd, was het zeker niet ongepast van de leden der ver schillende besturen dier vereenigingen om aan den beer Slaman een bewijs van erkentelijk heid te geven voor het vele goede doorhem gesticht. Daartoe werden Zondag hem een paar recht gemakkelijke leunstoelen vereerd, met bijvoeging van een eenvoudig album, bevattende de namen van hen, die hun vriend Slaman dit bewijs van erkentelijkheid schon ken. Moge het geschenk misschien niet zeer kostbaar zijn, voor den vriend is dit bewijs van waardeering ongetwijfeld van zeer groote waarde Wij lezen in de „N. Rott. Courant" het volgende omtrent onzen vroegeren plaatsge noot den heer A. K. List 3 Juli was de heer A. K. List gedurende vijftig achtereenvolgende jaren in dienst bij de heeren Murk Leis Zoon, eerder wijlen den heer Murk Leis. Aanvankelijk in 1852 voer de heer List als stuurman, daarna gedu rende een reeks van jaren als gezagvoerder op de schepen van den heer Murk Leis, tot dat hij in 1876 als agent optrad voor de firma L. Smit Co., waarvan wijlen |de heer Murk Leis directeur was. Die betrekking neemt hij ook thans nog met jeugdigen ijver waar. Koog, 5 Juli. Hedenmorgen werden de jaarlijksche proeftochten gehouden met de alhier gestationeerde boot der Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappij. De kalme zee lokte eenige dames en heeren uit een tochtje mee te maken. Ook werden twee vuurpijlen afgeschoten in de richting naar de in zee liggende boot, waarvan de eene geheel aan hare bestemming beantwoordde. De reddingsmiddelen werden dan ook door de commissie geheel in orde bevonden. Oudeschild, 8 Juli. De eerste ladingen gemaaid zeegras zijn hier heden uit de wier waarden aangebracht. Naar men verzekert zijn consenten uitgegeven, met elkander be dragende ongeveer 5000 pakken zeegras, die in dit seisoen zullen mogen worden gemaaid door Texelsche visschers. Een ongewone bedrijvigheid heerschte hier hedenmorgen in de haven, door het binnenloopen van vier pleizierjachten, die vergezeld werden van eene sleepboot, om hen bij windstilte behulpzaam te zijn. Op den middag zeilden de geheele vloot weer uit, met bestemming naar Harlingen. Door den heer J. Wynoldy Daniëls, voorzitter-secretaris der afdeeling Yelzen van het Witte Kruis werd een brochure geschreven over de wijkverpleging In bedoeld zeer lezenswaard boekje dat gratis voor belangstellenden verkrijgbaar is gesteld wordt aangegeven op welke wijze de wijk verpleging is ingericht in de afdeeling Velzen. Met het oog op de omstandigheid dat wijk verpleging reeds in de steden veel voorkomt, doch te plattelande zeer weinig, hoewel juist aldaar groote behoefte er aan bestaat is het zeker zeer goed dat door de afdeeling Yelzen eene proeve er mee wordt genomen welke zooals we uit die brochure opmaken zeer goed geslaagd mag heeten. Onder wijkverpleging wordt verstaan het verleenen van deskundige hulp door eene er varen en flinke verpleegster, die rondgaande van huis tot huis, van wijk tot wijk, over eenkomstig het voorschrift van den behan- delenden geneesheer doet wat haar hand vindt om te doen. Te arbeiden voor wijkverpleging,, haar mo gelijk te maken, is zeer zeker een heerlijk werk voor allen, die den naaste liefhebben en het lot van den naaste, die lijdt, willen verzachten. De vereeniging Witte Kruis telt reeds tal van afdeelingen en breidt zich nog gestadig uit, ook de afdeeling der wijkverpleging zal zeker langzamerhand aan iedere afdeeling van het W. K. worden toegevoegd Moge ook op Texel eenmaal eene bloeiende afdeeling van 't W. K. ontstaan en eveneens de wijkver pleging worden ingevoerd, ongetwijfe d zal dit veel kunnen bijdragen tot verzachting van het leed van vele zieken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1