N°. 1557, Zondag 13 Juli. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. 'A J Binnenland. l Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. N»ar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel gevonden voorwerpen. Gedeponeerd ten Raadkuize, 1 ceintuurge vonden in den Binnenburg, 1 bril in gebroken étui, gevonden nabij den Hoorn, 1 sleutelge vonden op den Waalderweg, 1 broche, gevonden in het logement „de Kikkert". S C HAPENMARKTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennis van belangheb benden, dat er gelegenheid bestaat tot het be spreken van hokken op de markten, tegen betaling van 5 cents per vijftiental schapen of gedeelte daarvan. De aangiften kunnen worden gedaan ter Ge- gemeonte-Secretarie in de gewone burau-uren (van voormidags 9 tot s'middags 2 uur) of intijds bij den Marktmeester. In het belang eener goede regeling der markt wordt den ingezetenen dringend verzocht, zoo veel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 18 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere. Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. KENNISGEVING. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen van voorzorgdie naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomon worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het vol gende neêr Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij zout bijna voor niet en zunder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral liet stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenom schreven maatregelen zijn genomen. Toorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent de aansohaffing van acoijns- vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlich tingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Ge meente. Texel, den 20 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H- W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld, Lo- Secretaris. OEFENING BRANDWEER te DE COCKSDORP. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, Gelet op art. 8 der verordening regelende de inriohting van de brandweer in deze Gemeente maken bekend, dat Zaterdag, 19 Juli a. s. dei namiddags 7 uur, eens oefening zal worden gehouden met de brandspuit te De Cocks dorp, bjj de Sluis aldaar, en worden mitsdien de dienstplichtigen by die brandspuit daartoe opge roepen en hierbij aangezegd op tijd en plaats als hierboven genoemd, aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuit worden verstaan de pompers bij de zuigpomp de manschappen van de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve perspompers; de pijpleiders de reperateurs de lapzakdragers de lantaarndragers de manschappen by de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zeilen de opperporder en porders alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsverv. commandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan de artt. 9 en 10 der brandweer verordening, alsmede aan art. 265 der algemeene politic-verordening, luidende dit art. als volgt „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij „brand of oefening do bevelen, hun gegeven „door den brandmeester of door de andere boven „hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te „volbrengen. „Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden „tijd en bij brand na de gedane oproeping, op „hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder „geldige reden niet verlaten, dan met goedvinden „hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.subsi diair 6 dagen hechtenis. De namen der brandmeesters zijn W. Brans (brandmeester) en M. Reuvers (onder-brandmeester). Texel, den 11 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld, Lo. Secretaris. TEXEL, 9 Juli. Door den heer A. R. Dikkers, zoon van den heer G. J. O D. Dikkers alhier, werd naar wij vernemen met gunstig gevolg het eind examen afgelegd midd. afd. der Rijks Tuin bouwschool te Wageningen. Naar wij vernemen werd heden alhier het bericht ontvangen dat door de heeren C. Geus Az. en W. Dalmeijer Hz. van hier het post-radicaal was behaald. Van 8 tot en met 11 Juli werden van hier uitgevoerd 523 schapen, 5lamineren, 3 koeien en 10 varkens. Oudeschild, 11 Juli De Heer A. Kwantes, hier geruimen tijd gestationeerd geweest als Rijksveldwachter, en eerst onlangs als zoo danig overgeplaatst naar Amersfoort, heeft uit zijne betrekking ontslag genomen en is benoemd tot gemeen te-veld wachter te Hille- gom. Den Hoorn, 11 Juli. Met de harde weste wind van heden is aan 't strand een gebroken mast aangespoeld, en welke door den strand vonder is opgeborgen. Ds. L. W. van der Valk te Scheveningen is dezer dagen te Baltesound aan de Schotsche kusten in de uitoefening van zijn ambt aan eeti groot gevaar ontsnapt. Hij ging met een rank bootje naar een Maassluisschen logger, waarop een zwaar zieke matroos was die om hem had gevraagd Door de een of andere oorzaak kantelde het bootje en viel de heer v. d. V. in zee. De roeiers slaagden slechts met groote moeite er in hem te grijpen en behouden aan boord van den logger te brengen. De heer Van der Valk was zeer verschrikt. Hij denkt in de volgende week naar Holland terug te komen. In de fabriek Noorderhagen der firma Van Heek Oo. te Enschedé werd Zaterdag dea wever Groothuis door zijn touwbaas Beverdam een gulden boete opgelegd, omdat hij zijn getouwen niet voldoende zou hebben gepoetst en geschuurd. Groothuis daarentegen beweerde, dat het ijzerwerk even schoon was als dat der andere arbeiders in diezelfde sectie, die geen boete kregen. De boete bleef en het gevolg der weigering van betaling was, dat G Maandagmorgen de spoelen uit zijne getouwen weggenomen vond en dus niet kon werken. Hij vroeg zijn geld met een briefje van ontslag, dat hem werd gegeven. De andere werklieden waren met den afloop der zaak met tevreden en trokken hunne jassen aan, maar bleven in de fabriek, zonder te arbeiden, niettegenstaande deze den gehee- len morgen doorliep. De firma liet aanplakken, dat zij, die niet verkozen te werken, 's middags niet weder zouden worden toegelaten, en daarop, vooral ook op aanraden van het organisatie comité, is des middags het werk hervat. Er is echter Maandagavond een zeer drukke protest-vergaderiDg gehouden van mannen, vrouwen, meisjes en jongens, onder voorzit terschap van het organisatie comité, in welke het geval is besproken en men van het voor nemen tot staken heeft afgezien. Er werd besloten, dat het organisatie-comité een con ferentie met de firma zal |aanviagan. Naar wij vernemen, heeft het bestuur der Fabri- kantenvereeniging ook reeds een samenkomst gehouden ter bespreking van het voorge vallene. („Delf. Cc. Zaterdag vervoegde zich een boer bij een advocaat te Rotterdam om advies Hij vertelde haarfijn het geschil dat hij aan de hand had, en wilde nu weten of er in rechten kans bestond om het te winnen Na eenig nadenken zeide de advocaat: „Als het is zoo als je mij gezegd hebt, wint ge bepaald het proces." „Dan zal ik maar niet beginnen", zeide het leuke boertje, „want ik heb u de zaak van mijn tegenpartij verteld." Hij legde f 1,80 voor den verbluften advocaat neer en vertrok. In het „Handelsblad" schrijft X Dat er duizenden bij duizenden guldens besteed worden voor 't onderwijs te Amster dam, is bekendminder de resultaten van de leerlingen die op 13-jarigen leeftijd, de school met „Loffelijk ontslag" verlaten. Een vac deze „loffelijken" van een school le klasse wenschte tot letterzetter opgelijd te worden en werd als jongmaatje door mij aangenomen. Zijn eerste werk was natuurlijk „dekast" te leeren. Maar o wee 1 Geteekende letters waren Grieksch voor hem. Deelteekens, ac centen, enz. onbekende grootheden. Zijn taalkennis was iets beter; van bij- voegeljjke naamwoorden, bijwoorden, zelf standige naamwoorden, had hij tenminste wel eeDS gehoord, hoewel hij er geen onder scheid tusschen wist. Aardrijkskunde weer wat minderwel alles geleerd, tot Indië toe. Had hij alleen maar die van Nederland ge leerd 1 Nu warde hij heele werelddeelen door elkaar. Ik heb hem aangeraden, naar een Avond school te gaan, maar de loffelijk ontslagene antwoordde, dat aan zijn school, alleen een avondschool voor meisjes verbonden is Nu ja, die jongens hebben 't ook niet noodig 1 Er wordt bericht, dat ook de gemeen teraad van Urk thans heeft besloten, dat de onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelijk verplicht zijn ontslag aan te vragen. Zeker zullen Gedeputeerde van Noordholland zoo als die van Friesland ten opzichte van het besluit van Idaarderadeel deden, wel zorgen, dat dit besluit niet tot uitvoering komt. „Verplichte ontslagaanvrage" kent de onderwijswet niet (Sofceolbk) TEXELSCHE COURANT, 9

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1