N°. 1558. Donderdag 17 Juli. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maand&RT"^- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel l, J De BURGEMEESTER der Gemeente Texel brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer Commissaris der Koningin in deze Pro vincie, het voornemen heeft, op VRIJDAG, IS Juli 1902, de Gemeente te bezoeken. Zij die ZijnHoogEdelGestrenge dien dag wen- schen te spreken, worden verzocht hiervan kennis te geven ter Secretarie der Gemeente vóór of op Donderdag17 Juli a. s., 's namid dags 4 uur. Audientie-uur, 's middags 12 uur. Texel, den 14 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op PIETER KALIS, verlofganger van de lichting 1897, om zich op Woensdag, 30 Juli 1902, 's middags voor 4 uur bij zijn korps te Utrecht aan te melden, voor zien van zijn kleeding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkeljjken dienst te worden gesteld, voor den tijd van 14 dagen. Texel, 15 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. OEFENING BRANDWEER DEN nOORN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL Gelet op art. 8 der verordening regelende de inrichting van de brandweer in deze Gemeente maken bekend, dat Woensdag, 23 Juli a. s. des namiddags 7,30 uur, eene oefening zal worden gehouden met de brandspuit te Den Hoorn in de Kerkstraat aldaar, en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuit daartoe opge roepen en hierbij aangezegd op tijd en plaats als hierboven genoemd, aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuit worden verstaan de pompers bij de zuigpomp de manschappen van de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve perspompers; de pijpleiders de reperateurs de lapzakdragers de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zeilen de opperporder en porders alle aideelingen met hunne commandeurs en plaatsverv. commandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan de artt. 9 en 10 der brandweer- verordening, alsmede aan art. 265 der algemeeno politie-verordening, luidende dit art. als volgt „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de beveleD, hun gegeven door don brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te volbrengen. „Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping, op bun post aanwezig te zijn en mogen dio zonder „geldige reden niet verlaten, dan met goedvinden mnner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met Jene geldboete van ten hoogste f 25.subsi- Jiair 6 dagen heohtenis. De namen der brandmeesters zijn I D. Lap Bz. (brandmeester) on G. Duinker ponder-brandmeester). Texel, den 15 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemoester. A. Langeveld, Lo. Secretaris. Bezoek van den COMMISSARIS DER KONINGIN aan de Gemeente. TEXEL, 16 Juli 1902. De aanvoer van wolvee ter markt was hier Maandag wederom flink. Niet minder toch dan 775 schapen en 225 lammeren waren er aangevoerd. Verder bestond de aanvoer uit 3 koeien, 2 nuchtere kalveren en 10 biggen. Bij vlugge handel kon gemiddeld worden besomd voor schapen f 18 a f 20, lammeren f 10 a f 11, koeien f 125 a f 195, nuchtere kalveren f 10 a f 12 en biggen eveneens f 10 a f 12. Naar wij vernemen werd ook door den heer A. Klazinga, zoon van den heer G. Kla- zinga alhier, het post-radicaal behaald. Maandag had alhier ten kantore van den heer ontvanger van registratie en do meinen de verpachting plaats van de jacht en konijnenvangot op Vlieland. De pacht werd gegund aan den heer Cornelis W Dekker voor f 526 (verleden jaar was de heer S. W. Dekker pachter voor f 511). Naar wij vernemen bestaat het plan om op nader te bepalen datum alhier in hotel „Texel" een „fancy-fair" te houden, ten voor- deele van de Algemeene bewaarscholen te Den Burg en te Oudeschild. Pogingen zullen worden aangewend om zooveel mogelijk steun te krijgen ook van el ders, terwijl zeker ook alnier velen iets voor het welslagen der onderneming zullen willen doen. Den 14n Juli werden van hier uitge voerd 236 lammeren, 164 schapen, 3 koeien, 4 kalveren, 1 paard en 6 varkens. De Cocksdorp, 14 Juli. Aan de Noordkust van Texel is aangedreven en door eenige schuiten aangebracht eene partij nieuw hout, bestaande uit battings, ribben en boschjes planken van 8 stuks. De battings zijn gemerkt: „S een driehoek A." Een en ander is vermoedelijk afkomstig van de deklast van een schip Vrijdag jl. was het Zuiderhoofd bij de Sluis door den hoogen waterstand onderge- loopen. Eene lading schuimaarde, welke daar pas was gelost, kwam zoouonnde gedeeltelijk onder water te staan, zoodat de hoeveelheid door oplossing merkelijk slonk. Het zeewater bij den Eendrachtsdijk was zelfs wit gekleurd. Een schadepost voor de landbouwers voor wie deze mest bestemd was 1 Oudeschild, 15 Juli. Binnenkort komt onze voormalige plaatsgenoot, de Heer C. Koopman Az., vroeger Dehoorende tot de leerlingen der Texelsche Rijksnormaalschool, thans Directeur eener levensverzekeringsMaatschappij in Nooid Amerika, het eiland nog eens bezoeken. Heden woei van den kap van den in aan bouw zijnde molen nabij de haven, de driekleur, als vreugdeblijk dat het moeielijkste werk is volbracht. De buitengewoon zware as ligt op zijn plaats en een der roeden is aange bracht. De zekerheid waarmede dit werk voltooid wordt, bewijst wel dat de zorg er voor aan goede handen is toevertrouwd. Vlieland. Tot Vader en Moeder in het Diaconie-Weeshuis alhier zijn met 1 Aug. benoemd de heer E. Wiersma en echtgenoote te Morrha. Bij den heer D. A. de R., herbergier te Fijnaart, is uit een vertrek, belendende aan dat, waarin het gezin sliep, een secretaire gestolen. Deze is op eenigen afstand van het huis geopend en toen is er een f 1000 uit ontvreemd. Nachtarbeid voor bakkers 1 De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Arnhem heeft aan den Minister van Binnenl. Zaken een uitvoerig met redenen omkleed adres gezonden, waarin zij hem verzoekt het daarheen te willen leiden, dat langs wettelijken weg de nachtarbeid in het bakkersbedrijf wordt verboden. Men meldt uit Dordrecht Zaterdagochtend te 8 uur had op de rivier de Oude Maas voor Dordrecht beneden de spoorwegbrug een ernstig ongeluk plaats. Het stadssleepbootje „Hermine" een der bootjes die er zich toe bepalen schepen voor de stad te slepen, zou het zeestoomschip „Sneppe" door de brug helpen komen. Vóór de asphaltfabriek van de firma Van Rooden- burg aan de Mijl zou de „Hermine" de boot omtrekken, toen plotseling de stoomketel van het sleepbootje met een geweldigen slag ont plofte. In een oogwenk was van het bootje niets meer te zien. Een groot aantal voorwerpen, stukken hout, deelen van den ketel, vlogen her- en derwaarts, tot op meer dan 150 M. afstand. Van de bemanning van het sleepbootje is alleen de 23jarige gehuwde machinist-stoker Gerrit Herwijer, van Lekkerkerk, gered. Men zag hem in het water bovenkomen en men wierp hem toen van de „Sneppe" een reddingsboei toe. Met hoofd-, knie en brandwonden en kneuzingen is hij in het ziekenhuis opgenomen na eerst door dokter Stoop verbonden te zijn. Hoewel ernstig, is zijn toestand toch niet levensgevaarlijk. De ruim 30jarige kapitein W. van Wijn gaarden, uit Dordrecht, die een vrouw met zes kinderen heeft, en de ongehuwde 18 19-jarige dekknecht Herman Molenberg, uit Zwijndrecht, zijn jammerlijk omgekomen, ver dronken of door de ontploffing gedood. Wegens het verkoopen van melk, die met water vervulseht was, werd Roel .t H te Amsterdam, tot een maand g vai u.-i i- straf veroordeeld Het bestuur der wasinrichting „N i bosch" heeft volgens de „N i - d<- heer J van t Lindenhoui op diens ver/.o.-k met ingang van Juli 19U3 eervol ontslag vei leend als directeur. Dan eindigen ook Mevr. van 'i I.inoenhont Koper en Jacob van 't Lindenhoui, zoon des directeurs hunne arbeid aan de weesm- richting. Uit Brielle meldt men aan de „N R. C." De noodkreet „moord" weerklinkt niet mk- wijls in het stille Brie tje. Toch was dit gisternacht het geval, waar een der mede werkende leden van het tooneelgezelschart, dat zich tijdens de kermis in Den Briel bevindt bij het gaan naar zijn logement in de Nieuw- straat, plotseling aangevallen werd, en op gevaarlijke wijze in den bovenarm gewond, en vervolgens bij zijn vlucht nog in den rug gestoken werd. Het geschiedde bij het voor- bzgaan van eenige opgeschoten jongens, en schijnt een daad van plotseling opkomende woede geweest te zijn, waaraan misschien de drank niet vreemd is, want er is geen reden denkbaar, waarom de heer M. Dahme (zoo heet de getroffene), die bij zijn kunst broeders juist als een man van zeer zacht aardige inborst bekend is, het slachtoffer van dezen aanslag moest worden Zijn toestand is zeer ernstig, ja schijnt niet geheel buiten levensgevaar te zijn. De politie heeft reeds de hand gelegd op den vermoedelijke dader. Te Nieuw-Buinen werd in de vorige week de volgende methode toegepast om de huur eener woning te doen eindigen. De verhuurder, wetende dat de huurder, een arbeider, in Pruissen werkzaam is, heeft op een geschikt oogenblik den geheelen inboedel op drie karren doen pakken en naar een logement doen vervoeren. Of de man deze daad ongestraft uitvoeren mag, zal te Assen worden uitgemaakt TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1