Vrijdagavond tusschen zes en zeven uur had bij den opbouw van het hippodröme Wolfs te Leeuwarden de machinist het ongeluk boven uit de „last" te vallen. Merkwaardigerwijze kwam de man op zijn voeten terecht. De eerste hulp werd hem verleend door dr. v. Eden. Hoewel hij zich vrij ernstig aan zijn rechterbeen schijnt te hebben bezeerd, is zijn toestand naar om standigheden vrij gunstig. Ze stonden zoo mooi in 't Westland, de aardappelen het beschot was flink en de prijzen goed. En nu is er „het kwaad" ingekomen, de zoo gevreesde aardappelziekte. Het groene loof wordt zwart. Een onaan gename lucht komt u tegen op het veid en dat zegt genoeg. De levendige handel is eensklaps tot staan gekomen. Voor het buiten land wordt niet meer gekocht en het binnen land wil die hooge prijzen niet geven. Men hoopte nogal dat de aardappelen de slechte aspergesteelt en den geringen bessenpluk zouden vergoeden. Gelukkig zij die vroeg hebben kunnen delven en nu door hun pro ductie heen zijn Naar wij vernemen bestaat het voor nemen om, nu art. 2 der Militiewet 1901 toelaat 6500 man meer in te lijven dan onder de werkiDg der oude Militiewet, het wapen der infanterie in 1903 met een regi ment te vermeerderen. (Arnh. Ct.) Wet en winstbejag Uit de behandeling eener rechtszaak voor de Rechtbank te Leeuwarden, wegens melk- vervalsching door een leverancier eener zuivel fabriek, die de geleverde melk telkens met 10 Liter water doopte, maar de belofte ver kreeg tegen betaling eener boete van f 125 niet te zullen worden vervolgd, is uit het requisitoir van den officier gebleken dat de zuivelfabrieken niet zelden uit misdrijven als het aanhangige, voordeelen weten te halen. Den officier zijn vooibeelden bekend, waarbij f 1000 schadevergoeding werd gegeven éénmaal zelfs f 12C0. Het O. M. stuit dan ook herhaaldelijk op tegenwerking van de directeuren der zuivelfabrieken, dat krachtig de hand wordt gehouden aan de wetten, die gemaakt zijn om benadeeling van de belangen der betrokkenen te voorkomen en te straffen. Men meldt uit Apeldoorn aan de N. Arnh. Ct.Ingevolge de bevelen van Z. K. H. den Prins, wiens streven het is het koninklijk domein zoo rentegevend mogelijk te maken, voorziet de koninklijke boerderij tegenwoordig ook particulieren van zuivelproducten Room boter en melk hebben steeds veel aftrek, waarvoor zich dagelijks vele opkoopers aan melden. Met den aankoop van vee blijft men voort gaan. Men meldt uit Boornzwaag De schoonheid der vrouw oefent sinds de vroegste geschiedenis een betooverende macht uit op den man. Wel 20 jonge mannen uit Langweer geraakten bij 't bal ten huize van van E. Mink verliefd op een schoone dienst maagd uit Boornzwaag. 't Meisje wilde nu echter geen minnaar uit Langweer. Wel van Scharsterburg. Algemeens verontwaar diging onder de 20 Langweerders. Onder politie geleide moest het meisje huiswaarts gebracht worden. Yalsche rijksdaalder uitgegeven De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Ytje J. wegens het opzettelijk uitgeven van een valschen rijksdaalder tot een jaar ge vangenisstraf. Misdadige kinderen. Verleden jaar stond een 10-jarige knaap uit Huizen voor de rechtbank te Amsterdam terecht, beklaagd van diefstal van vee uit de weide, gepleegd in vereeniging met zijn 9-jarigen broer, die niet was vervolgd. De jongens hadden een koe gestolen uit de meent te Huizen en had den getracht het dier te verkoopen aan een slager te Laren. De vader kreeg toen zijn jongen, die gerui- men tijd in preventieve hechtenis had door gebracht, terug, en de man was toen wat blij dat de knaap niet naar een Rijksopvoedings gesticht werd gezonden, doch dat hij hem naar moeder mocht meenemen. Hij beloofde beter op zijn jongens te zullen passen, en opdat hij dat beter zou kunnen doen, zou hij zijn beroep van visscher verwisselen tegen dat van boerenarbeider. De les heeft evenwel niet geholpen, want gisteren moest de jongen andermaal in de bank der beklaagden plaats nemenhij was iets gegroeid en inmiddels 11 jaar oud ge worden. Ditmaal stond zijn een hoofd kleinere broer, die nu 10 jaar is, naast hem evenals hij een miniatuur Huizer-boertje, in oude-mannetjes kleeding. Zij waren weer „samen vereenigd" aan het stelen geweest Nu was het gestolene geen koe, maar elf centen, die de jongens hadden weggenomen uit de toonbanklade in een win kel te Huizen, nadat zij elkander eerst op de toonbank hadden getild en de lade hadden opengesloten. Voor de centen hadden zij tabak en pijpen gekocht, de overgeschoten centen hadden zij verborgen. De vader, die ook ditmaal door de recht bank werd gehoord, bleek thans ook van meening, dat de jongens maar bij hem van daan moesten. De man is weer aan het visschen, omdat hij aan den wal niet genoeg kan verdienen voor zijn gezin. Als hij thuis is, is slaan zijn eenige tuchtmiddel. De snbst.-officier van justitie, mr. Regout requireerde dat de jongens, als hebbende ge handeld zonder oordeel des onderscheids, zouden worden ontslagen van rechtsvervol ging en dat de rechtbank zou bevelen h in plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot zij hun 18de jaar zullen hebben bereikt. De Vrije Universiteit te Amsterdam ontving van iemand die onbekend wenscht te blijven een legaat van f15.000. Een bewoonster van de Vrolikstraat te Amsterdam deed aangifte bij de politie, dat Zondagavond vier personen tijdens haar af wezigheid haar woning zijn binnengedrongen door een spiegelruit in de voordeur die zij verbrijzeld hadden. Binnengekomen, hebben zij eenig meubilair stuk gebroken en een 4- jarig meisje, dat aan bedoelde bewoonster ter verzorging was toevertrouwd door den vader, die van zijn vrouw gescheiden leeft, ontvoerd. Een dienstmeisje, dat zich tegen de ont voering van het kind had verzet, werd mis handeld. Een onderzoek is ingesteld. Het vermiste kind is reeds opgespoord. (Hbld.) Uit Nijmegen wordt gemeld Onlangs werd door eenige ingezetenen be sloten maatregelen te nemen tegen het steeds opvoeren der vleeschprijzen door de slagers alhier, 't Aanvankelijke plan om voor gemeen schappelijke rekening een slagerij op te richten en te exploiteeren, heeft men losgelaten voor een ander, eenvoudiger en veel minder kost baar. Men wil nl de stichting eener ver eeniging, die de leverantie van vleesch voor hare leden wil aanbesteden. Het comité dat reeds een 150-tal bewijzen van sympathie met haar streven ontving, oordeelt, dat, sluiten zich 100 a 200 huisgezinnen aan, er slagers zullen zijn, die van de vereeniging billijke prijzen zullen vragen. In eene weldra te houden vergadering, zal het comité nader uitgewerkte plannen voordragen. Velen lacht het plan toe, op grond dat de levering van vleesch aan de koloniale reserve aan een der beste slagers is aanbesteed voor f 0.49 per kilo, welken prijs de burgerij thans voor een pond vleesch betaalt. Het leven dat de ex-president Eruger te Utrecht leidt, is tamelijk eigenaardig. Hij staat om tien uur op, werkt, leest en wandolt tot één uur in zijn tuin. Daaina luncht hij en houdt van twee tot vier siesta. Tusschen vier en zes besteedt hij zijn tijd evenals des morgens met werken, lezen en wandelen. Om zes uur diner; om acht uur naar bed. Maar van twaalf tot twee uur werkt hij weer met zijn secretaris. 's Nachts worden de belangrijkste kwesties behandeld. Vlaggen op Eoninginnedag De Minister van Binnenl Zaken heeft, in verband met het door H. M. de Eoningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering van Hr. Ms. geboortedag te doen plaats hebben op Maandag ter bevordering van eenparigheid en ter voorkoming van misverstand er op gewezen dat de openbare eerbewijzen onder de feestviering begrepen zijn, en is het gewenscht, aangezien uitdien hoofde noch parade bij het leger, noch vlag vertoon op de schepen van oorlog op 31 Augustus zal plaats hebben, dat ook het vlaggen van de publieke gebouwen niet op Zondag, maar op Maandag plaats hebbe. In verband hiermede zijn de cpmmissarissen der Eoningin uitgenoodigd een en ander ter verdere uitvoering ter kennis te brengen van burgemeesters der gemeenten Gouden regen is vergiftig 111 Te Barendrecht had een kind van den ge meente-veldwachter F. R. eenige boontjes van d9n uitgebloeiden gouden regen opgegeten. Na eenige oogenblikken kreeg het kind hevige pjjnen en benauwdheden. Door toediening van een braakmiddel is het kind behouden gebleven. De Amsterdamsche inbrekers durven wel Op klaarlichte dag is tusschen 12 en 1 uur het ijzeren deurraam van perceel 66 Stadhouderskade te Amsterdam, bij de fa milie Le Comte stukgeslagen. Toen is het binnenruitje verbrijzeld, en daardoor de voordeur geopend. Een zilver kast in de voorkamer werd allereerst open gebroken. Wat daaruit is gestolen, is nog niet op te geven. In de andere vertrekken werd vervolgens alles dooreengehaald, veel meubelen zijn ver- ii nield en bevuild. Onder het gestolene, be->. hoort een antiek gouden oorijzer uit Friesland, Nu 't meer en meer gewoonte wordt tijdelijke onderwijskrachten te benoemen op een tractement, lager dan het wettelijk mini mum, heeft het hoofdbestuur van den Bond/ van Ned. Onderwijzers getracht een princi-f- pieele beslissing in deze uit te lokken door aan H. M. de Eoningin een adres te richten naar aanleiding van het feit dat door burge meester en wethouders der gemeente Vlaar- dingen tijdelijk een onderwijzeres is aange steld op een salaris van 25 gulden 's maands dus beneden het wettelijk minimum. Het Weekbl. voor de Adm der Dir. Bel. zegtWij kunnen thans, op goede gronden, het ook in ons blad overgenomen bericht als zouden aan den heer Paul Erüger te Utrecht biljetten zijn uitgereikt voor pers. belasting of bedrijfsbelasting, tegenspreken. Ook te Hilversum was dit niet het geval. De heer Erüger en zijn gevolg waren daar M-bewoners. Als gezant geniet Dr. Leijds ook altijd nog vrijdom van invoerrecht en accjjns. Zoolang niet officieel vaststaat, dat Trans- f vaal geen Souvereinen Staat meer is, kan I daarvan ook moeilijk sprake zijn. Afgeschaft. - Men schrijft uit Utrecht aan het „Vaderland": Sedert onheuglijke jaren wordt de kermis alhier „ingeluid". Dit was vroeger een feestdag voor de jeugd, die op „lootdag" (in den volksmond „fooidag" 'i geheeten) het touw der klok van den Buurt- i kerkstoren mocht trekken. Deze toren heeft k veel beleefd, getuige het groot aantal kogels die hem getroffen hebben en nog zichtbaar! zijn. De tand des tijds heeft evenwel aan j hem geknaagd en wanneer de klok wordt geluid op „lootdag", kan men de toren zien f waggelen. Thans is besloten, het inluiden der kermis I niet meer te doen plaats hebben en velen hebben vruchteloos gewacht op de metalen i stem der Buurtkerk, die den inwoners van Utrecht de heugelijkef?) tijding brengt, dat de kermis een aanvang heeft genomen. Lampepitten in sterken azijn gelegd en daarna goed gedroogd, geven bij 't gebruik een helder, fraai licht. Een meester-flesschentrekker Te A. woont een meneer, die deel uitmaakti van het niet eerzame, maar talrijke gild der! flesschentrekkers. Hij deed bestellingen bij de vleet, en van heinde en verre vloeiden hem allerlei artikelen toe. Op zekeren dag was weer een mooie zending - voor meneer aan het station gekomen. I De chef, die meneer puik kende en het te bar vond, dat er alweer iemand zou inloopen, leverde de bezending niet af, ook niet toen de meneer kwam opspelen Hij waarschuwde den afzender en vroeg aan de directie zijner maatschappij om instructies j wat te doenafleveren of niet. Afleveren, antwoordde de directie, de vracht is betaald, er is dus niets aan te doen. De chef leverde af, het jammer vindend, dat hij meneer de bezending in handen moest spe- len, waarvoor de afzender nooit een cent zou zien. De afzeüder bedankte den chef heuscheljjk t voor diens waarschuwing, maar was bitter teleurgesteld, dat zijn goede waar toch bij meneer was aangeland. Hiermee is het verhaal nog niet uit, het mooiste komt nog Meneer diende een klacht in bij de directie der spoorwegmaatschappij over de vertraging in de aflevering en eischte f 80 schadever goeding. Meneer heeft de f 80 gekregen. Maar de gekochte artikelen heeft meneer natuurlijk nooit betaald. I De stationchef heeft plechtig gezworen, dat j hy, al worden alle eeriyke kooplieden van Nederland opgelicht, geen kik meer zal geven. Voor zyn goedhartigheid heeft hij te duur 1 leergeld betaald. i i De Belgische kikkervangers zoeken— j zoo schrijft men uit Zuiddorpe aan de „Axel- I sche Crt."—onze slooten en plassen weer van den vroegen morgen tot den laten avond 1 af, om met hun schepnet de kikkers te ver- e schalken. Vele van deze voor den landbouwer i zoo nuttige dieren, moeten het dan ook met j het leven bekoopen. Jammer, hoogst jammer i evenwel, dat ze, alvorens te sterven, nog een ware marteling moeten ondergaan. a De vreemdsoortige jagers komen met hun 8 buit op het erf van den herbergier, waar ze van Maandag tot Zaterdag gelogeerd zijn en storten de levende kikkertjes hals overkop v in een diepe put met loodrechte wanden en

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2